Türkiye Cumhuriyet'inin Denizlerdeki Münhasır Ekonomi Bölgeleri

Başlatan musti, Kas 02, 2018, 01:50 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

assslan

Anadolu' nun üstüne:
Hava Savunma için s-400 leri,
Alan hakimiyeti ve kıyı baskılamak için Atakları,
Ateş Gücü olarak her menzil ÇNRA' lar ve Bora füzelerini doldurup,yanında bir korvet ve fırkateyn ile bir gece Libya kıyılarına yaklaşıp Hafter adına ne varsa yok etmek lazım. Mesajı Paylaş

BETONBEY

120 küsur bin kişi ile Suriye'deyiz, onbinlerce askerle K.Irak'tayız, yakında buna yakın askerle Katar'da olacağız, G.Doğu'da konuşlu askerimizi saymıyorum bile, bu minvalde araya bir de Libya'ya neden katmayalım ki...

NATO'da bizim kadar askeri, silahı, teçhizatı hazır durumda olan ABD'den başka kim var ki ?

Libya'ya da 1-2 tugay koyar işimize bakarız yeter ki davet edilelim. Eli büyütüp ilan ettigimiz sahanın her iki tarafında da Libya ve kendi adımıza Katar ile birlikte gaz aramaya başlamalıyız derim ben...


Mesajı Paylaş

Han

Hocam bu dedikleriniz çok hoş geliyor ama yarın birgün yine bir İdlib vakası yaşamakta söz konusu.
Desteklediğimiz güçlerin terörist ilan edilmesi abd için çocuk oyuncağı. Mesajı Paylaş

BETONBEY

#198
Ara 06, 2019, 06:36 ÖS Last Edit: Ara 06, 2019, 06:38 ÖS by BETONBEY
Ortada bir Kaddafi olaydı işler daha farklı yürürdü belki ama BM'nin resmi olarak tanıdığı tarafın yanındayız biz ki karşı tarafın yanında birde Rusya var unutmayınız.

ABD ile Suriye'de ters taraflarda olmamız Libya'da da aynı pozisyonda olacağımız anlamına gelmiyor. Bilakis Rusya'nın karşısında konumlanırken mecburen bizimle iş tutacaklar ki Trump bence seçim arefesinde bu fırsatı kaçırmaz.

Zaten Avrupa ile arası limoni, Fransa'ya da aradan bir tokat daha çakmış olurlar. Öyle çok aman aman maliyeti de olmaz ABD'ye, bizim maşallahımız var zaten bu ara, barut kokusunu aldık mı elimizde silah her yere koşar olduk.

En önemlisi toplumda, "yahu nereye gidiyoruz" diyecek kimse de yok, cenk olsun yeter ki... Mesajı Paylaş

Sihirbaz

AB: Türkiye-Libya anlaşması üçüncü ülkelerin egemenlik haklarını ihlal ediyor
 
Brüksel'de Avrupa Birliği Devlet ve Hükümet Başkanlarını bir araya getiren zirvede Türkiye'nin Libya ile yaptığı anlaşma da masaya yatırıldı. Yunanistan'ın itirazları sonucu konuyu görüşen Avrupa Birliği, Türkiye ile Libya arasında imzalanan mutabakat muhtırasının üçüncü ülkelerin egemenlik haklarını ihlal ettiğini, deniz hukuku sözleşmesine aykırı olduğunu ve üçüncü ülkeler için yasal sonuç doğuramayacağını açıkladı. Avrupa Birliği'nin açık bir şekilde Yunanistan ve Güney Kıbrıs hükümetiyle bu konuda dayanışma içinde olduğu belirtildi.

Resmi Gazete'de yayımlanan kararda 27 Kasım'da İstanbul'da imzalanan "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Libya Devleti Ulusal Mutabakat Hükümeti Arasında Akdeniz'de Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası"nın yürürlülük tarihi 8 Aralık 2019 olarak belirlenmişti.

Mutabakat Muhtırası nedeniyle Atina ile Ankara arasında ipler gerilmiş, Yunanistan Libya Büyükelçisini sınır dışı etmişti.

Yunanistan anlaşmanın uluslararası hukuku ihlal ettiğiyle gerekçesiyle Birleşmiş Milletler'e (BM) başvuruda bulunmuştu.

https://tr.euronews.com/2019/12/13/ab-turkiye-libya-anlasmasi-ucuncu-ulkelerin-egemenlik-haklarini-ihlal-ediyor Mesajı Paylaş

matmat26

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Ekonomi ve Enerji Bakanı Hasan Taçoy, Doğu Akdeniz bölgesinde 4 katrilyon feet (fit) küplük doğalgaz rezervi saptandığını söyledi.

----
Bu cok büyük bir rezerv. Mesajı Paylaş
Vatanımın üzerine çöreklenmiş olan kara bulutlar arasında hala parlamakta olan yıldızları seçmekteyim..

doğu

#201
Ara 17, 2019, 01:27 ÖS Last Edit: Ara 17, 2019, 01:32 ÖS by doğu
 Nükleer silah kullanmayı gerektirecek kadar büyük, Rusya'yı ekonomik olarak çökertecek kadar, Avrupa ve İsrail'i ihya edecek kadar. Birçok ülkenin gelecekte dünya siyasetinde var olabilme, bazılarının ise yaşaması için gerekli bir soluk borusu gibi. Pot büyüdükçe zamanla bazı ülkeler küçülecek, içlerinde olmamak için nükleer güç olmak gerekecek ya da doğru tarafta olmak. Şu anda piyasanın sahiplerinin çok ses etmiyor oluşu henüz bu zenginliğin tam olarak ete kemiğe bürünmemiş olması ile ilgili, bu rezerv altına paraya güce dönüşmeye başlayınca asıl aktörleri göreceğiz. Ne Nato kalır ne de başka bir ittifak, herkesi birbirine düşürür bu iş, Türkiye nükleer silah sahibi olmak zorundadır... Mesajı Paylaş

kurtkapan

Yeni bir rezerv bulunduğunu söylemiyor. 4 katrilyon feet rezerv olduğu iddiası olduğunu ve şimdiye dek 107 trilyon feetlik kısmına ulaşıldığını söylüyor.
http://video.haber7.com/video-galeri/150897-dogu-akdenizde-4-katrilyon-feet-kupluk-dogalgaz-rezervi-saptandi Mesajı Paylaş

Merkator

Rum muhalefeti: İHA üssü bir meydan okumadır

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki (KKTC) Geçitkale Havaalanı'nın İnsansız Hava Araçları (İHA) ile Silahlı Hava Araçları (SİHA) üssü yapılmasının ardından ilk Bayraktar TB2 tipi İHA'nın KKTC'ye gelmesi Rum basınında geniş yankı buldu.

Rum Savunma Bakanı Savvas Angelidis de, Geçitkale Havaalanı'nda İHA üssü kurulmasını 'büyük bir ciddiyetle' değerlendirdiklerini söyledi.

MUHALEFET: MEYDAN OKUMA

Rum Ana muhalefet AKEL partisi ise bunu "Rum Yönetimi'ne bir meydan okuma" olarak değerlendirdi.

RUM BASINI: GÖRÜNMEZ TEHLİKE

Fileleftheros gazetesi, "İHA'nın KKTC'de konuşlanma sebebinin, bölgede görev yapan araştırma ve sondaj gemilerinin güvenliğinin sağlanması olarak açıklanmasına karşın, sahip olduğu imkan ve kabiliyetler nedeniyle Güney Kıbrıs için 'görünmez tehlike olduğunu' savundu. Gazete, "Uzaktan ve görünmeden Güney Kıbrıs'ta herhangi bir hedefi vurabilirler. Bu insansız hava araçları yalnız araştırma veya istihbarat için değil. Türk ordusu onları hali hazırda Irak içerisindeki hedefleri vurmak için başarıyla kullandı" ifadelerine yer verdi.

Politis de, "İHA'ların gözlem ve istihbarat kabiliyeti dışında bombardıman kabiliyetine de sahip olduğunu" yazdı.

RUM BAKAN: CİDDİYETLE DEĞERLENDİRİYORUZ

Rum Savunma Bakanı Angelidis, Geçitkale Havaalanı'nda İHA üssü kurulmasını, büyük bir ciddiyetle değerlendirdiklerini belirterek, Türkiye'nin bu hareketiyle bölgede faaliyet gösteren ülkelere de mesaj verdiğini söyledi. İHA'ların KKTC'ye ve Rum Yönetimi'nin İsrail'den İHA satın almasına tepki için mi konuşlandırıldığının sorulması üzerine Angelidis, "Bir sen, bir ben mantığına giremeyiz. Bütün bu eylemler değerlendiriliyor. Operasyonel faaliyetler yapılıyor ancak siyasi düzeyde, Türkiye'nin vermek istediği mesaj budur" dedi.

http://www.kokpit.aero/rum-muhalefeti Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Alman Savunma Bakanı'ndan Kıbrıs'a destek vurgusu

Almanya Savunma Bakanı Kramp-Karrenbauer, Türkiye'nin sondaj faaliyetleri nedeniyle Doğu Akdeniz'de yaşanan gerilimde Yunanistan ve Kıbrıs ile dayanışma içinde olduklarını söyledi.

Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer Doğu Akdeniz'de Türkiye ile yaşanan gerilimde Yunanistan ve Kıbrıs Cumhuriyeti'ne destek veren açıklamalarda bulundu. Birleşmiş Milletler Lübnan Geçici Görev Gücü (UNIFIL) kapsamında Limasol limanında konuşlandırılan Alman askerlerini ziyaret eden Kramp-Karrenbauer, "Yunanistan ve Kıbrıs ile dayanışma içinde olduklarının" altını çizdi.

Alman Bakan Doğu Akdeniz'i işaret ederek, "Burası kuşkusuz ihtiyacımız olan enerjiyi sağlamak için gereken yeraltı kaynakları açısından zengin bir bölge, bu nedenle bölgede birçok kesimin büyük ekonomik çıkarı mevcut" şeklinde konuştu.  Doğu Akdeniz'e ilişkin sorunun "devletlerarası hukuk ve deniz hukuku temelinde" çözülmesi gerektiğini belirten Kramp-Karrenbauer, Türkiye'ye bu hukuki çerçeveyi kabul etmesi çağrısında bulundu. Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler Konseyi'nin doğalgaz arama faaliyetleri nedeniyle Türkiye'ye yaptırımlar öngören çerçeve belgeyi kabul ettiğine işaret eden Alman Bakan, bu belgenin "içinin temkinli bir şekilde doldurulması" gerektiğini belirtti.

Yaptırımlar öngören çerçeve belge

Avrupa Birliği, Doğu Akdeniz'deki doğalgaz arama faaliyetleri nedeniyle Türkiye'yi Kıbrıs'ın münhasır ekonomik bölgesindeki haklarını ihlal etmekle suçluyor. AB Dışişleri Bakanları 11 Kasım'da Türkiye'ye seyahat yasakları ve varlıkların dondurulması gibi yaptırımlar öngören yasal çerçeve üzerinde anlaşmaya varmış ve yaptırım uygulanacak kişilerin isimlerinin sonra belirlenmesine karar verilmişti.

Türkiye'nin Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti ile 27 Kasım'da imzaladığı deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasına ilişkin mutabakat da AB'nin eleştirilerine yol açıyor. Geçen hafta toplanan AB liderler zirvesinde söz konusu mutabakat, "deniz hukukuna aykırı" olarak nitelendirilmiş ve anlaşmanın "üçüncü devletlerin haklarını ihlal ettiği" belirtilmişti.

Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisinin lideri ve Almanya Savunma Bakanı Kramp-Karrenbauer, iki günlük Kıbrıs Cumhuriyeti ziyareti kapsamında dün de mevkidaşı Savvas Angelidis ile bir araya gelmiş ve ardından Limasol limanında konuşlu Alman askerleri ile akşam yemeği yemişti. Lübnan kıyılarında güvenliğin sağlanması ve silah kaçakçılığının engellenmesini hedefleyen UNIFIL misyonu çerçevesinde yaklaşık 150 Alman askeri görev yapıyor.

https://www.dw.com/tr/alman-savunma-bakan%C4%B1ndan-k%C4%B1br%C4%B1sa-destek-vurgusu/a-51741577 Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

Sihirbaz tatilde mi?.. Genelde o paylaşırdı bu tür haberleri. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Hoca bir kaç günlüğüne yurt dışına bir foruma gitti...

İş bize düştü... Mesajı Paylaş

meraklı

Yunan bakan Dendias, Halife Hafter ile görüştü: UMH'nin Türkiye ile mutabakat zaptı imzalama hakkı yok


YZUnanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ın, Bingazi'de Halife Hafter'in yanı sıra sözde yönetim yetkilileri ile görüştü. Dendias buradaki görüşmesinde, Libya'nın BM tarafından tanınan meşru hükümeti UMH'nin Türkiye ile "mutabakat zaptı imzalama hakkı olmadığını" öne sürdü.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ın, Bingazi kentindeki sözde yönetimle görüşerek, Libya'nın meşru temsilcisi Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin (UMH) Türkiye ile "mutabakat zaptı imzalama hakkının bulunmadığını" öne sürdüğü bildirildi.

Libya basınında yer alan haberlere göre, Dendias, bugün Libya'nın Bingazi kentine sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi.

Dendias'ın ülkenin doğusundaki darbeci milis lideri Halife Hafter'in yanı sıra sözde yönetim yetkilileri Abdullah es-Sinni ve Abdulhadi el-Havic ile görüştüğü aktarıldı.

TÜRKİYE İLE UMH'NİN MUTABAKAT ZAPTI İMZALAMAYA HAKKI YOK

Dendias'ın buradaki görüşmesinde, Libya'nın Birleşmiş Milletler tarafından tanınan meşru hükümeti UMH'nin Türkiye ile "mutabakat zaptı imzalama hakkı olmadığını" öne sürdüğü bölge basınında yer aldı.

Basında Dendias'ın darbeci milis lideri Hafter ile bir araya geldiği fotoğraflar yayınlandı.

SUUDİ ARABİSTAN VE BAE'YE DE ZİYARETTE BULUNMUŞTU

Bingazi'nin ardından Kahire'ye giderek temaslarda bulunan Dendias, salı günü Suudi Arabistan'a, ardından Birleşik Arap Emirlikleri'ne resmi ziyarette bulunmuştu.

NE OLMUŞTU?

Türkiye ile Libya hükümeti arasında 27 Kasım'da "Güvenlik ve Askeri İşbirliği Mutabakat Muhtırası" ile iki ülkenin uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarının muhafazasını hedefleyen "Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası" imzalanmıştı

https://www.haberler.com/amp/yunanistan-disisleri-bakani-dendias-12743298-haberi/ Mesajı Paylaş

Energy

Doğu Akdeniz Doğalgaz Boru Hattı Anlaşması 2 Ocak 2020'de imzalanacak

İsrail, Güney Kıbrıs ve Yunanistan, Doğu Akdeniz doğalgazının Avrupa'ya ulaştırılması için kurmayı planladıkları Doğu-Akdeniz Doğalgaz Boru Hattı Anlaşması'nı 2 Ocak 2020'de imzalayacaklar.
Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis, Yunanistan, İsrail ve Güney Kıbrıs'ın Doğu Akdeniz'den Avrupa'ya uzanacak Doğu Akdeniz Doğalgaz Boru Hattı'nın (East-Med) inşaa edilmesi için 2 Ocak'ta anlaşma imzalayacaklarını duyurdu.

Mitsotakis detay vermediği açıklamasında, anlaşmanın İtalya'nın da imza koyması ile tamamlanmış olacağını belirtti. Avrupa hükümetleri ve İsrail, Akdeniz'den Avrupa'ya doğalgaz taşıyacak bir boru hattınını 2025'e kadar tamamlanması konusunda Nisan ayında anlaşmaya varmışlardı.

Güney Kıbrıs, Yunanistan, İsrail ve İtalya, 5 Aralık 2017 tarihinde Lefkoşe'de Avrupa Komisyonu'nun eşliğinde, Doğu Akdeniz Boru Hattı Projesi ile ilgili olarak bir işbirliği anlaşması mutabakat zaptı imzalamışlardı.

Hat ile İsrail ve Güney Kıbrıs kıyılarından çıkarılan gazın Güney Kıbrıs ve Girit üzerinden Yunanistan'a taşınması öngörülüyor.

Boru hattının İtalya'nın Otranto bölgesine ulaşması planlanıyor. Türkiye ve KKTC'nin haklarının göz ardı edildiği bu enerji projesinin en kısa yol olan Türkiye üzerinden gerçekleştirilmesinin çok daha ekonomik olacağı kaydediliyor.

https://www.denizhaber.net/dogu-akdeniz-dogalgaz-boru-hatti-anlasmasi-2-ocak-2020de-imzalanacak-haber-92555.htm Mesajı Paylaş

doğu

 Bu hat bizim Libya ile anlastigimiz alani da kullanacak mecburen. Simdi asil mevzu bundan sonrasi, borulari dosemek icin gemilerini yolladiklarinda ne yapacagiz ? Simdiye kadar yasanilanlar soyut restlesmelerdi, somut hareketlere verilecek cevap ve reaksiyon herkesin ciddiyetini de ortaya cikaracak, gorecegiz... Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter