Türkiye Cumhuriyet'inin Denizlerdeki Münhasır Ekonomi Bölgeleri

Başlatan musti, Kas 02, 2018, 01:50 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

musti

Münhasır: Ayrılmış demek.

Münhasır ekonomik bölge: MEB

Forumda böyle önemli bir tartışmalı ve gelecekte çokca gündemimizde olacak bir konuda başlık açılmamış.

Tartışmanın ana merkezi şudur. Devletimizin  komşuları ile kara suları dışında kalan münhasır/ayrılmış  denizlerin 

ekonomik alanlarının kullanımı konusunda malesef bir mutabakat sağlanmamış durumda. Özellikle Akdeniz ve Ege'de ciddi

bir tartışma mevcut ki;ilerde sıcak çatışmaya dönmesi ihtimali yüksek.   Son dönemde artan sondaj arama faaliyetleri ciddi

gerilimlerin kıvılcımı olabilir.

Yunan kesiminin iddia ettiği MEB dağılımı.

Buda hemen hemen Türkiye'nin iddia ettiği MEB.

Ayrıca Türkiye GKRY'i tanımayıp KKTC'yi tanıdığı için Kıbrıs'a ait MEB için KKTC hükümetini yetkili kabul ediyor.

GKRY şimdiden çeşitli MEB için yabancı firmalara lisans dağıtmaya başladı. Türkiye de aldığı milli araştırma ve sondaj gemileri ile karşı atakta.

Türkiye gibi ithal  enerji bağımlısı bir ülke için gelişmeler son derece kıymetli.    Mesajı Paylaş

musti

Karadeniz MEB.

Karadeniz bölgesinde bu konuda siyasi bir çekişme veya belirsizlik şimdilik gündeme yansımamıştır.    Mesajı Paylaş

Baltica

Munhasir, "Ayrilmis" demek degil ama. Munhasir, "Inhisar"dan gelir. Inhisar,  Tekel/Monopol demektir. Ingilizcedeki karsiligi da, ozgulenmis anlaminda "Exclusive"dir. Munhasir'da, "sadece bir seye/kisiye ozgulenmis"  anlamina gelir. Munhasir Ekonomik Bolge,  Ekonomik amacli kullanimi bir ulkeye ozgulenmis alan (Devletler Hukukundaki anlami ile deniz sahasi) anlamina gelir.  Ingilizcesi Exclusive Economic Zone (EEZ) yani. Mesajı Paylaş

hergeleci

Kas 03, 2018, 04:37 ÖÖ Last Edit: Kas 03, 2018, 05:14 ÖÖ by hergeleci
Gercekten cok onemli bir konu. Bazi gemilerin haber bultenlerine cikarilmasi disinda da pek adim akilli konusulmuyor basinda. Simdiye kadar sadece bu programi gordum konuya hakkini veren:

https://www.youtube.com/watch?v=AFVrVJYd1ag Mesajı Paylaş

musti

İşin daha ilginci malesef  devletimizin Akdeniz ve Ege için  resmi bir MEB haritası bile yok. Yada ben bulamadım. En azından bir dışişleri bakanlığından beklerdim.  Mesela Ege denizi için resmi bir MEB haritası aradım. Malesef. 

Paylaşılan haritalar resmiyete dayanmayan  kişisel ve  kurumsal çalışmalar. Hatta bizim ile ilgili haritalar Yunan sitelerinde görülüyor.

Mesajı Paylaş

petibor

Yayınlarsak çünkü haritalar resmi olarak çakışır bu seferde uluslar arası mahkemeye gitmek gerekir oradada kaybederiz meis bile önümüze taş koyar bırak Kıbrıs ı. Bu yüzden dediğim dedik çaldığım düdük politikası güdüyoruz. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Kas 06, 2018, 04:11 ÖÖ Last Edit: Kas 06, 2018, 04:16 ÖÖ by HARZEMŞAH
Ve beklenen hamle gelir: Milli Savunma Bakanımız Akar Libyada. Yunanistan'ın ılan ettiği ve Libya karasularını gasp amaçlı Münhasır Ekonomik Bölge projesi çöküş yoluna girer...

Bu Türkiye-Libya arasında da yeni bir başlangıç oluşturuyor aynı zamanda... Mesajı Paylaş

hergeleci

Libya'ya savunma urunleri satisi/yardimi, egitim, ve askeri us buyuk ihtimal benim bundan anladigim. Dogru mu? Mesajı Paylaş

Baltica

Beyler, Turkiye, Akdeniz'de, BM Deniz Hukuku Sozlesmesi'nde tanimlanan sekilde, MEB deklare etti mi ki resmi haritasi olsun ?

Buna karsilik, BM tarafindan taninan  Kibris Cumhuriyeti,  (Rum Kesimi) MEB ilan ettiginde, -ki sadece, Guney Kibris icin degil, tum Kibris adasini kapsayacak sekilde ilan ettiler-  Turkiye BM'e itirazlarini bildirirken, elbette, ekte bazi haritalar verildi. Ama bunlari da, internette yayimlayip, ortaliga sacmanin alemi de yok.

Bu arada bilginiz olsun,  sayet adalarin, MEB'si, diger kiyidas bir devletin anakarasinin MEB'i ile cakisiyorsa, adanin MEB'si olmaz. (Seconderlik ilkesi)Adalet Divani'nin kararlari da bu yondedir. Dolayisi ile Meis'in MEB'si yoktur.

Bir de lutfen, zahmet olmazsa, bu konularda baslik acio, yorum yapmadan evvel BM, Deniz Hukuku Sozlesmesi'ni okuyun. Internette bulabilirsiniz. Mesajı Paylaş

assslan

Hatta şurada dursun:

http://www.unicankara.org.tr/doc_pdf/denizhukuku.pdf

47. Madde 5. fıkraya dikkat.
Mesajı Paylaş

Tigerfish

Sayın petibor Mademki uluslararası adalet divanınanda kazanma şansımız yok peki yunanistan neden başvurmuyor? Mesajı Paylaş

petibor

Bir kaç yorum önceki Youtube videosun da geçiyor.  Mesajı Paylaş

petibor

Yunanlılar üç buçuk atıyor video da. Özellikle sonundaki SOM Atmaca gibi projeler hakkında yorumlarda. Gerçi anlamadım ama suratlarından belli

https://www.youtube.com/watch?v=uurMSF-xE7M Mesajı Paylaş

hergeleci

Basinda ilgi cekmeye baslamis konu:

Gundem Ozel - Yunanistan, Turkiye'nin Ege ve Akdeniz'deki haklarini, nicin ve nasil cigniyor?
https://www.youtube.com/watch?v=I7g4zzEWl-Q

Simdiye kadar duydugum en uc fikirler sunulmus. Girit'in kime ait oldugu ve kita sahanligi sorgulanmis. Kafamda deli sorular; belki de devlet belirsizligin isine geldigini dusunuyor ama de facto degisim de jure falan dinlemez. Umarim tartisma devam eder cunku ortada dolasan haritalar bile ithal...

Mesajı Paylaş

Baltica

Turkiye, gerek kamuoyu, gerek kurumlari ile kendi gundemi ile cok mesgulken, bu hafta, Avrupa Birligi'nin, INEA Komisyonunda sessiz sedasiz bir oylama yapilmasi bekleniyor. Vaziyete gore, kisa bir sure ertelenebilinir ama eninde sonunda oylanacak.

Israil'in akdenizden cikardigi gazi, Kibris-Girit-Yunanistan ana karasi uzerinden Italya Otranto'ya baglayacak 7.3.1-0025-ELCY-S-M-15 Komisyon numarali "East Med Gas Pipeline" projesinin, FEED raporu, (Teknik fizibilite) oylanacak. Proje ile, Israil'in, Dogu Akdeniz'den cikardigi, yillik 20 milyar m3 gazin, Yunanistan, Italya ve Bati Balkan ulkelerine aktarilmasi planlaniyor. Proje suresi 5 yil ve maliyeti yaklasik 6.5 milyar EUR. Proje maliyetinin yarisinin AB fonlarindan karsilanmasi ongoruluyor. Projeksiyonlara gore, Israil gazinin, 2030 yilinda, AB ihtiyacinin % 20 sini karsilamasi bekleniyor.   

Fizibilite projesinde yer alan guzergah, AB'nin resmi raporlarinda henuz kesinlesmemis gorunse de, (Aslinda belli ancak, son ana kadar saklaniyor) yaklasik belirtilen guzergah, hem KKTC'nin ilan ettigi MEB'yi, hem de, hem de Turkiye'nin -ilan edildigi takdirde-, Libya ile karsilikli MEB siniri mevcut oldugu iddiasinda yer alan, mutasavver siniri ihlal ediyor.  Bir baska deyisle, bu oylama yapilip, guzergah kabul edildigi takdirde, AB, BM Deniz Hukuku Sozlesmesine ve Adalet Divani kararlarina aykiri olarak, Girit Adasinin bagimsiz bir MEB'si oldugunu, kabul etmis olacak. Ilerde, Yunanistan, MEB ilan ettiginde, siniri, bu kabul uzerine oturtarak cizecek.

Umarin, Disisleri, konuyu takip ediyordur ve gerekli mudahaleyi yaparlar, gerci proje baslayali 3 yil oldu ve henuz dise dokunur bir mudahale yapmadilar ama...

Proje'nin web sayfasinda yaklasik harita gorulebilir;

https://ec.europa.eu/inea/en/connecting-europe-facility/cef-energy/7.3.1-0025-elcy-s-m-15 Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter