2018 yılından itibaren M-60 T,M-60 A3,Leopard 2 A4 modernizasyonları

Başlatan Invincible, Eki 08, 2018, 06:11 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

cemdogut

Aktif görevde olan her hangi bir Merkava III modelinde Trophy veya Iron Fist takıldığına dair bir kaynak gösterebilir misiniz ?
Ben hiç denk gelmedim. Mesajı Paylaş
Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz...

petibor

#31
Kas 08, 2018, 10:30 ÖÖ Last Edit: Kas 08, 2018, 10:37 ÖÖ by petibor
Invincible rakamlarda belki haksızdır bilemiyorum ama resme tepeden bakarak gördüklerini aktarması açısından haklı. Tablo tamda dediği gibi. Ama bu değişecek biz henüz emeklerimizin gayretlerimizin mükafatını almamış bir ülkeyiz. Üst lige çıkacağız ama bu daha olmadı. Alt ligde hala silahını yabancıdan alarak ordu donatan ülkeler görüntüsündeyiz. Bizim ligte ise maalesef ancak caydırıcı kalabilirsin istilacı olamazsın. Bir ülkeyi yenmek yani istila etmek on kat güçlü olmayı gerektirir yoksa birinde 100 birinde 150 tank yada uçak varsa bu üstünlük yetmez. Biz bu istilacı güce ulaşacağız ama işimiz biraz keşmekeşli bir türlü yumak çözülmüyor ancak bir bakacağız olmuş artık sonsuz bir keşmekeş değil ama hala heşmekeş içindeyiz bu başaramama da değil iş böyle bitmiyor bir türlü bu dallı budaklı hedef. Ama bitecek biliyoruz o zaman işte istilacı güce ulaşacağız. Invincible nin dediği gibi yenersin yenersin ama kan revan içinde kalırsın. Yenmek demek bu çağda bu demek değil. İnsanlar İstanbul'da keyfine bakarken cephede savaş olması gerekiyor yeniyor olmak için. Afrin de olduğu gibi mesela seferber oldu mu Şehirler TV den izlediler. Yada İngiltere Irak ı işgal ederken Londra'da seferberlik oldu mu marketler boşaldı mı enflasyon arttı mı bütceler kısıldı mı. Biraz abartılı tabi bu kadarı ama buna yakın olmalı savaşlar. Moskova mesela Ukraynayı işgal ederken ne kadar stres yaşıyor vatandaşları. Mesajı Paylaş

dum

#32
Kas 08, 2018, 10:47 ÖÖ Last Edit: Kas 08, 2018, 10:51 ÖÖ by dum
Trol de trollüğünü bilecek..

Versus'a bak  israil tank gücü vs Türkiye tank gücü ..  mısır tank gücü vs Türkiye tank gücü..

Hedef-tehdit-plan-kuvvet  silsilesini ve kavramını bilmeyince böyle abuk sabuk versuslar çıkıyor tabi haliyle.

Şimdi versusu  israil,mısır,gkrk ve yunan donanmalarının, hava kuvvetlerinin ve özel kuvvetlerinin toplamı  vs Türkiye'ninkiler şeklinde yapsa gıkımı çıkarmam mesela..  ama tank diyor.. 

İllaha tanka karşı tank versusu yapacaksan.

-doğuda Gürcistan, ermenistan ve iran'ı geçiniz.
-güneyde ırak, suriye, pyd, barzani ve ışıd'ı geçiniz.
-batıda bulgaristanı geçiniz.
-yunanistanın saldırma olasılığını geçiniz. Bizim saldırma olasılığımızı da geçiniz.   Ha iki taraftan biri ilerleyecekse de tank sayısı karşılaştırmak anlamsız. Çünkü trakya sınırı açılıp yayılıp harekat yapabilecek tank  ve birlik sayısı bakımından mesafece sınırlı.. modernizeli eski tank sayısını artırmak anlamsız yani. O operasyonlarda kullanılacak kadarı yeterli
.   

 Ötesindeki devletlere veya ittifaklara tank sayısı yetmez zaten.. bize en büyük konvansiyel tehdit olan  ırak'ın 5000, suriye'nin 4500 tankı vardı .. artık yok...  ve bu olurken sadece 3-5 tank kaybettik. Hayatını kaybedenlere allah rahmet eylesin.

Karada tek gerçek tanka tank , ülkesel tehdit rum kesimi'nin bir statüko yaratma çabası olur. Oturup ona tedbir alalım. Mutlak hava üstünlüğüne rağmen karada da alınıyor zaten.

------------

Atgm ve eyp ile  asimetrik gerçek  tehdit ise sadece belli bir coğrafyada sahadaki aktif tanklarımıza karşı var.. hem de çok. Onların dışındakiler de hep mevzilerinde.

-------------

Bu demek değil ki hepsi değişene kadar tanklar oldukları gibi kalsın.. ama  para harcanacak başka çok yer var. Okulu, hastaneyi,yolu köprüyü geçtim. F35, tf2000, ttza, altay, fırtina, bora, tfx, i sınıfi, vs vs vs    para bekler...

---------------

İsrail tankı mı?

Bana ne.. dizsin sınırına birerli sırada yan yana.. korusun kendini.Mesajı Paylaş

petibor

#33
Kas 08, 2018, 11:35 ÖÖ Last Edit: Kas 08, 2018, 11:50 ÖÖ by petibor
Sayın dum o anlamda da durum çok iç açıcı değil maalesef. Tankları bırakalım tamam o zaman piyadeye bakalım mesela bizim en kudretli olduğumuz alan. 12 aylık askerlerden oluşan piyademiz var ellerinde bir tüfek var bildikleri sadece ve al şu mg3 ü sök tak mermi sür ateş et desen bölükte bir tane asker çıkmaz becerebilecek yada piyadeye bir gece görüş ver kullanmayı bilmez. Tamam düşman askeride pek matah değil aynı şey ondada var ama bu yine avantaj olmaz cephede tıkanır kalırız Suriye savaşına döner amatörlerin çatışması olarak. Ama İsrail askeri mesela yükümlü asker ama nerede ise profesyonel ordu olmuşlar liseden beri seferberlik ile yaşayan sivillerin ordusu bu. Bir bedel ödüyorlar bunun için tabiki kadını erkeği işi bırakıp askere gidiyor bir kaç defa.
Doğudaki pkk ile mücadele eden belki 20 belki 30 bin çok iyi muharip asker var ama bunlarda piyade değil işin kötüsü. Onun dışında Sat lar bir sürü isimli özel birlikler bunlar her ülkede olan şeyler artık. Arnavutluğa gidin orda da gurur duydukları Sat komandoları var emin olun onlarında cehennem haftası odalarına girip ranzalarının devrildiği tiyatral eğitimleri aynı elden çıkmışçasına var. Yunanlıların Sat ı yokmu sanıyorsunuz. Yada var ama dandik mi sanıyorsunuz. Bunlar her ülkede hele ki NATO ülkelerinde standart olan asgari olan şeyler. Biz bu milli projeler ile fark yaratacağız ama daha o kritik eşiği aşamadık bir türlü hala debelenme dönemindeyiz. Bir vakit geçecek barajın taşması gibi o güce aniden erişeceğiz işin garibi. En muhteşem olduğumuz alan serbet düşümlü SAL mühimmatlar ama daha envantere girmediler doğru düzgün. Teber i filan konuşuyoruz daha yoklar yani. Hala Jdam lar paveway lar var elde. Ama olacak bu iş böyle. Yenebilmek yetmez ezmek gerek ezecek güce ulaşmadan yenebilir olmaya sevinmemek gerek. Yendiğine yeneceğine pişman olursun yani öyle galibiyette. Ayrıca yenemeyebilirsin bile geride AB ordusu filan da var hiç konuşulmayan. Bir bakmışsın savaşın ertesi gün önüne deryalar dolusu silah yığılmış.

Özel tim dediğiniz işte budur ABD nin verdiği standart eğitim her ülke gider öğrenir gelir. TSK lerindeki gerçekten söylüyorum en sevmediğim olay bu. Kesinlikle bir elden geçmesi lazım bu Demi Moore sahneli komando eğitimlerimizin. topluca kütük kaldırma karnına basma odalarına girip ranzaları dağıtma bu ne Allah aşkına filmin aynısı olmasın. Yapamazsın yahhhh yapamazsın yahhhh yada duvarlarda zoru başarırız imkansız zaman alır gibi klişe Amerikan öz değişleri

Demi Moore un filmi
https://www.youtube.com/watch?v=EMMd7G0fsvM Mesajı Paylaş

dum

#34
Kas 08, 2018, 11:57 ÖÖ Last Edit: Kas 08, 2018, 01:10 ÖS by dum
Zırhlı ve mekanize birliklerin devreye gireceği bir savaş zırt diye çıkmaz.

Gerginliğin tırman(dırıl)ması diye bir süreç yaşanır..  o süreç, kadroların tamamlanacağı, eğitimlerin artacağı ve gerçekci bir hal alacağı, yedek parçaların depolardan su gibi akıp araçların hepsinin faal olacağı , gerekirse piyasadan alınacak(el konacak)  araçlarla araç kadrolarının tamamlanacağı,   devlet hazine ve milli gücün askeri harcamalara akacağı bir süreçtir.


O dediginiz piyade erinin eğitimi esasında en basiti. 1 aylık iş..Hazır ve zinde kuvvetlere bakmak lazım. Hepsinin karşımızdaki yarı-faal toplam kuvveti kadar, bizim hazır komandomuz var.


Mesela lafını ettiğiniz yunanı ele alın ; karşımızda barış durumunda, %65 araç ve personel kadro yapisında bir kolorduları var.. toplam mevcudu 30bini geçmez. Ve daha başlarından mermi geçmiş değil.

Adaları ele alın.. yok üstünde tank bölükleri varmış da bilmem ne... şu an kobra ve kirpi ile idare eden ama 3-5 seneye 8x8 ve 6x6 lar ile techiz edilmiş en az 16 komando tugayına mı yan bakacaklar. Adadaki 13 tankın  tepelerine gelen ; 13 maverick, 13 dolanan, 13 tow/omtas/kornet, 13 karaok, 13 rpg mermisi karşısında ne hükmü var.. veya kiyıda konuşlanmış  panter/asya topçusu karşısında..


Sırf 20bin pöh ve 20bin jöh/jkom  bile onlara yeter ama ;mevcut 16 faal ve tam techizli kara kuvvetleri komando tugayına çerez olurlar.


Olay savaşta hava kuvvetleri ;

barışta  hava, deniz kuvvetleri ile kara kuvvetlerinin hazır gücündür.


Ki bizimki yeterince hazır bir güç.


İlaveten öyle ters bir yerden örnek verdiniz ki; hava bombardımanı ve yakın hava destegi konusunda bu ordu , çok abartmıyım ama ilk 5'tedir.

Bizim zaafımız yerden katmanlı hava savunması  ve hava-hava muharebesindeki niceliksel durumdur.  Yunan+israil+mısır  önemli bir hava gücü.. avrupa ordusuna gerek kalmadan bizi sıkıştırabilirler. Mesajı Paylaş

petibor

Yeter dersin ama yetmez Dum sen coşmak istiyorsun orduna laf kondurmamak istiyorsun diye ülkeyi felakete sürükleyemeyiz. Her ülkenin askeri kahramandır Yunanlılar da kahraman bir millettir lazlar kahraman mı mesela düşün yani bunlar aynı ırklar. Eskiden Ege de Rum dedim mi millet bir irkilirdi adamlar kabadayı bilinirdi . Lazlara gidip mahallesinde lagaluga yapabilir misin eski İstanbul da ki Rum da Ege deki Rum da aynı böyleydi. İstanbulda Rum karakol basıp olay filan oluyordu bunlar gerçek vakalar.  Git Atina da bir sene yaşa bu adamlar la uğraşılmaz dersin belkide. Kendi içimize hapsolupta dünyayı zannettiğimiz gibi görmeye kalkmayalım. Hayalimizdeki gibi değil hiç bir millet. Bakın Suriye li lere İsrail önüne kattı kaç kere süpürdü o savaşlara bakarak korkak Araplar zannettik ama 8 senedir iki tarafta ölüyor pes etmiyor. Kimse korkak değil Polatlıya kadar gelemezdi korkak olsalar. Dumlupınarda o çevirmeyi yapamasak işimiz bitecekti belkide. Silah la kazanılır savaşlar yoksa her ülke kahramandır bu kahramanlık şeylerine hiç çok fazla güvenme. İngiliz askeri kahraman değilmi mesela en züppe en parlak çocuklar ama gitte savaş ne oluyor süngü takıp hücum ederler şimdi bile. Bizde kahramanız belkide bir tık iyiyiz ama karşıdaki de çok iyi yani yeterince iyi. Kimse arkasını dönüp kaçmaz yani. Bir tek Ukraynalılar hariç onlarda bir gariplik var.  Osmanlı filan bu sizi kandırmasın. Osmanlı güçlü ordusu ile başardı her şeyi kahramanlı yetmezdi. Gücünü kaybettin savaşlarıda kaybettin hiç işe yaramadı kahramanlıklar. Klişelere göre hayali şeyler kurgulamayalım silahın füzen varsa yenersin yoksa yenemezsin bu kadar basit. 500 yıl öncede bu böyle idi şimdide böyle.  Mesajı Paylaş

kosavalı1989

Kimle kim aynı millet??? Mesajı Paylaş

TULGA

Desene Suudi Arabistan onca modern silah ve muhimmatla Dünya'nın tozunu atacak... Mesajı Paylaş

petibor

Suudilerde bizim gibi ABD den almış kullanıyor biz zaten bu çemberi kırma yolunda ilerliyoruz milli projelerle.
Suudilerde bizim gibi Yunanistan gibi alt ligde kendilerini güçlü zanneden ülkelerden birisi. Biz ise üst lige çıkmak üzereyiz. Sorarsan en güçlü ordu Suudi ordusu derler vatandaşları bizde öyle diyoruz Yunanlılarda en şahane komandolar kendilerinde en şahane pilotlar kendilerinde sanıyor. Alt ligin alışılagelmiş halleri bunlar. İsrail bizlere bakıp alay ediyor içinden mesela gerçekleri görebilir hale geldiği için. Böyle fütursuzca konuşuyorum çünkü sınıf atlamak üzere olduğumuz için bunun müjdesi onuru gibi bir itiraf bu çok şükür çıkıyoruz bu karabasandan biz. Lafıda evirip çevirip öbür ülkelerinde askerleri kahramandır dan kendi askerimiz dandiktir e çekmeyelim lütfen. Bizim askerimiz şahane ama eline silah üretip vermemişiz o ne yapsın asker kendine verilenle savaşır kendi silah üretmez. Siviller vermemiş Türkiyenin erkekleri üretmeyi becerememiş oysa üretmek ne kadar erkekçe bir iş. Erkek dediğin keser biçer ailesine bakar dimi biz yapmamışız bunu asker ne yapsın Mesajı Paylaş

onkomd

Petibör sen putty misin? Mesajı Paylaş

Revolver

ta kendisi :D Mesajı Paylaş

onkomd

Niye ayrı bir isim kullandığını sorabilir miyim? Mesajı Paylaş

farabi

#42
Kas 08, 2018, 06:50 ÖS Last Edit: Kas 08, 2018, 06:53 ÖS by farabi
Niceliksel kıyaslara çok katılmıyorum. Dum üstadın verdiği Trakya örneği önemli. Konuyu iklim ve arazi koşulları/kapasitesi , birliklerin organizasyon yapısı ve ihtiyaç olunan cephe gerisi hizmetlerinden bağımsız değerlendirmek, ortaya sadece envanter dökümü çıkarır. Zırhlı birliklerin öncesinde Hendek operasyonları ve devamla FK ve ZD ile oluşmuş ve ağırlıkla komando birlikleri ile yürütülmüş çok büyük bir asimetrik harp tecrübesi var ki tüm modernizasyon programları bu tecrübeler ile yoğrulmakta. Ek olarak Altay 5-6 yıl içerisinde ana muharebe tankı haline gelecek. Bu süre zarfında yeni nesil zırhlı muharebe araçları ile birlikte motorize unsurların da gelişimini izleyeceğiz.  

Bana sorarsanız modern harp koşulları artık envanterde tutulan sistem sayılarını değil , etkin/güncel sistemlerin mobilitesi , güç aktarım kabiliyetini ön plana çıkarıyor. Ek: Artık Çin'den başka 10 milyon dolar birim maliyet altında ana muharebe tankı üretebilecek ülke kaldığını da zannetmiyorum. Mesajı Paylaş

HDS

Çok sembolik bir örnek: Altay, tepesine Sarp koyduğumuz ve çepeçevre kamera sistemi ile döşediğimizde asimetrik harp icra edecek namzet bir tank yaptığımızı düşündük.

Oysa şimdi arkasında megafon, tepesinde keskin nişancı akustik tespit sistemi olan bir tank yapacağız. Üstüne üstlük, namlusundan da füze atmak, SARP'ında da parçaçıklı tapalı 40mm mühimmat atan AGL olacak belki üzerinde. Mesajı Paylaş

TULGA

HDS hocam belli ki yetmiyor 20-25mm namlulu kuleler artık. Hastane tepesi baskını olmadan anlayamadık malesef. Yıllar önce kule tasarımları ve paletli-tekerli platformlara yüksek namlulu ilave antitanklı veya manpadslı sistemler yapılmalı dediğimde taşıyacağı mühimmat kapasitesinin azlığından bahsedilmisti hep. Farklı namlu ve ilave ateş destek unsurlarını barındıran kule tasarımları birlikte tugay çapında kullanılmak zorunda artık. Sırf Altay ile de olmayacak bu iş. Altay'a ne eklenirse eklensin harici müdahaleler için belki farklı farklı onlarca araç beraberinde gerekecek. Bahsedildiği gibi 10m $ altında sıfır bir 3,5 nesil tank birim maliyeti olmayacak. 1000 adetli tank üretim dönemi çoktan kapandı. Elinizdeki modern savaş gereksinimlerinde ekipmana sahip 300-500 arası tank envanterini ilave edilecek farklı görev yapılarına yönelik donatılmış yüzlerce binlerce destek unsurları ile birlikte kullanacağınız bir döneme girildi artık. Biz usulca 250 adedimizi üretelim ama bu 250 Altay'ı destekleyecek AIFV tank avcisi, TTZA farklı namlu ve ilave ateş destek sistemleri, KMO obüs, Topçu roket sistemleri, Tek er manpads, Karaok, Atılgan, Hisar A ve O, Hürjet, Hürkuş C,  Atak, T-625, T-70, Chinook,  Bayraktar TB-2, Anka-S, Havan tespit radarı, Pulat, Akkor, Reaktif Zırh, 20-25-30-35-105-120-155mm mühimmat çeşitleri ve seri üretim envanteri ile bir bütün halinde harbe hazır tutalım.

Harekatlar, savaşlar tank sayısına göre kazanılmayacak.O tankın asli görevini tamamlayacak destek unsurları bütünü ile saglanabilecek. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter