Sukhoi SU-57

Başlatan theavengers, Eyl 28, 2015, 09:25 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

TULGA

İyide simdi söyleyince de kötü oluyorum. Biz de forumlarda sürekli gerek Rusya'nın gerekse de Rus menşeili silah sistemleri satın alan ülkelerin askeri tehdit seviyesinden endişe ile bahsetmiyormuyuz. Şu ülke Su serisi uçak aliyor, şu ülke S-300 alacak, şu ülke envanterinde TOr ve Buk sistemleri mevcut. T- serisi tanklara karşı bizim yapmamiz gerekenler şunlar yoksa ciddi sonuçlarla karşılaşırız diye 1995 yılından beri yazılan mesajlar da var.

Bir de hocam CAATSA'ya tabi olununca Eurofighter veya Rafale veya bir başka Avrupa menşeili uçak tedariki, bakım onarım parça temini, kısıtlamaları durumunda kalınmayacakmı? Abd'den almayınca AB ülkelerinden alabilmek daha mı rasyonel bir seçenek olacak?

Olaya sürekli batı menşeili silah sistem altyapısı devamı mecburiyeti açısından bakılıyor anlıyorum lakin Abd'nin sesini yükseltmesinin devamında en küçük tadarik parcalarına kadar gidecek bir planlama hissediyorum. Eurofighter seçeneğinin olabilmesi için daha önce de yazdığım gibi 2000'lerin başında bize teklif edilen 120 adetlik alım karşılığı full teknoloji transferi, motorun lisanslı üretimi ve maksimum milli aviyonik ve mühimmat entegrasyonu önerisinin gerçekleşmesi gerekmekteydi. Üzerinden 15-20 yıla yakın bir süre geçmiş ve yeterince platforma hakim olunmaya başlanmış bir Eurofighter'a kimse hayir diyemezdi zaten. Şuanki konjonktürde Eurofighter almak isteseniz bile önünüze çıkarılabilecek bir sürü sorun mevcut Abd tarafından. Kaldı ki Fransa-Almanya'nin Türkiye'ye silah sistemleri tedarigi konusunda politik yaklasmayacagi ihtimali de geçmiş tecrübeler ışığında mümkün gözükmemekte.

Şuanki durumda bana göre tek seçenek platform ve motor hususunda diğer 2 proje olan Hürjet ile MMU'yu da içine alan F-35 yerine de bana göre en uygun olabilecek J-31 platformunu T-129 projesi benzeri bir uygulama ile envantere alma çalışmasıdır. Üstelik motor hususunda hatri sayılır adetler masaya koyarak teknoloji kazanımlı lisans altında üretim teklif edilerek 3 modelin de motor ihtiyacı kazanılacak lisans üretimli model ile garanti altına alınabilir. Kendi elektronik ve aviyonik sistemlerini entegre edip kendi mühimmatlarınla hem Nato standardını bozmadan devam edebilir hem de gerek gövde gerekse de motor bakım onarım yedek parça harbe hazırlık ihtiyaçlarını kendin karşılama yolunu seçebilirsin.

Rusya'dan SU-57 almak yerine MMU gövde üretim kabiliyeti için teknik destek, motor lisans ve teknoloji transferi kazanımi ile MMU'yu birlikte parasını vererek yapma teklif edebilirsin. Bunlar yüzünü batıdan doğuya dönmek değil bence. Batının sende olmasını istemediği kazanımları doğudan elde etme çabasıdır. Hazır almiyorsun, sistemi bozmuyorsun, kendi altyapını gelistirmeye yönelik bir İtalya-Fransa olma gayretini ifa etmeye çalışıyorsun.

Mesajı Paylaş

süper çavuş

Rus'un ortalığı bulundurması değilse eğer ciddi ciddi Su-35 için gorusuluyormu , kim hangi kurum görüşüyor kuvvet nerede ve ne düşünüyor  ??
https://tr.sputniknews.com/savunma/201904301038907930-rosoboronexport-5-nesil-savas-ucaklari-icin-turkiye-ile-gorusuyoruz/

Rusya'nın Türkiye'yle uçak ve helikopter teknolojileri alanında da işbirliği yapmaya hazır olduğunu kaydeden Ladıgin, "Bu konuda görüşmelere başladık. En üst düzey de dahil olmak üzere farklı düzeylerde görüşmelere devam ediyoruz. 4++ savaş uçakları için görüşüyoruz ve ayrıca 5. nesil savaş uçakları için müzakereler yapıyoruz" ifadelerini kullandı. Rus yetkili, tedarik mi yoksa ortak üretimin mi masada olduğu konusunda bilgi vermedi. Mesajı Paylaş

factoraptor

Rusyanın Türkiyeye önerebileceği en realistik uçak Mig-35'tir, onu da ancak kapsamlı bir yerli aviyonik paketi entegrasyonuyla HvKK çok zorda kalınırsa belki kabul eder.

Eğer illa Batı kaynaklı olmayan bir uçak alınacaksa Çine bakılır, orada da en fazla J-10 var.

Yani bize 5. Nesilde alternatif yok Batıdan başka..

Mesajı Paylaş

süper çavuş

@factoraptor , hocam Su-34/35 ten başkasına bakmaz bence bizimkiler .. Çinde ise J-16 ve J-31 ... Mesajı Paylaş

malpsoy

T129 benzeri bir anlaşma olabilir mi acaba ? Motor ve gövde alınıp iç donanımı (nereye kadar yapılabiliniyorsa) yerli olan bir platform .... Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter