Sukhoi SU-57

Başlatan theavengers, Eyl 28, 2015, 09:25 ÖÖ

« önceki - sonraki »

kimlikci

www.youtube.com/watch?v=7n7tJnM-Fkc

T-50 PAKFA Havadan yakıt ikmali yaptı Mesajı Paylaş

kimlikci

Rus savunma firması Rostec'in kuruluşlarından United Engine Corporation (UEC) bugün yaptığı açıklamada, beşinci nesil Sukhoi T-50 (PAK FA) savaş uçaklarının ana motorları için yürütülen geliştirme çalışmalarının 2020'ye kadar tamamlanacağını açıkladı. İlk uçuşunu 29 Ocak 2010'da gerçekleştiren Sukhoi T-50'nin seri üretimine bu yıl içinde başlanması bekleniyor.
http://www.c4defence.com/Gundem/5-nesil-ucak-motorunu-bekliyor/3643/1 Mesajı Paylaş

nokta

Rusya, T-50'yi uçuracak yerli motorun üretimini tamamladı

Rusya, 5.nesil savaş uçağı PAKFA T-50'de 2018 yılında kullanılması planlanan yerli motor  çalışmalarında ilk etabı tamamladı.  Çarşamba günü düzenlenen basın toplantısında konuşan Birleşik Uçak Şirketi'nin Baş Tasarımcısı Sergei Korotkov, T-50'nin yeni nesil motorunun üretiminin tamamlandığını, çok yakında test aşamasına geçeceklerini söyledi.

Motorun henüz adı açıklanmazken, T-50 şu anda 117S ilk aşama motoru ile uçuyor. Yeni yerli motorla T-50'nin ilk uçuşunu bu yılın son çeyreğinde yapması planlanıyor. Rusya'nın beşinci nesil savaş uçağının seri üretimine bu yıl içinde başlanması hedefleniyor. T-50 ilk uçuşunu 2010 yılında gerçekleştirmişti.

T-50, 5. nesil uçakların sahip olduğu yüksek görünmezlik, süpersonik seyir hızı ve kolay entegre edilir kumanda sistemleri gibi tüm özelliklere sahip. Rusya'nın T-50'yi geliştirmesi Batı'nın askeri havacılıkta son 20 yılda elde ettiği kazanımlara karşı meydan okuması olarak değerlendiriliyor.  ABD, F-22 Raptor uçaklarını 2000'li yılların başında hizmete sokarak dünyadaki ilk 5. nesil savaş uçağı kullanıcısı olmuştu.

ABD bunun yanısıra JSF (Müşterek Taaruz Uçağı) programıyla aralarında Türkiye'nin de bulunduğu müttefik ülkeler için F-35 adını verdiği 5.nesil savaş uçağı üretiyor. Lockheed Martin firması tarafından geliştirilen F-35 yüksek maliyeti nedeniyle eleştirilmiş, Başkan Donald Trump'ın da ısrarıyla uçağın birim fiyatı 100 milyon dolar altına çekilmişti.

http://www.kokpit.aero/rusya-besinci-nesil-ucagin-motorunu-imal-etti Mesajı Paylaş

Danişment

İlginç

Rostec'in üst yöneticisi Çemezov, "Türkiye ile 5. nesil savaş uçağı üretimini görüşüyoruz. Bu konuda Türkiye'de gerekli altyapı mevcut. Birlikte yeni ve modern bir şeyler yaratabiliriz" dedi.

http://www.milliyet.com.tr/-rusya-ve-turkiye-birlikte-savas-ekonomi-2462506/

Üstadlar acaba nasıl olur yada ne olur? Mesajı Paylaş

ocay


nokta

PAK FA, Son Aşamada

Sukhoi, 2017 yılında Rusya'ya iki adet daha PAK FA (T-50) savaş uçağı teslim edecek. Pazartesi günü Komsomolsk-om-Amur'da bulunan Gagarin tesislerine ziyarette bulunan Rusya Savunma Bakanı, PAK FA programının son aşamaya ulaştığını; 10'uncu ve 11'inci uçakların bu yıl içinde teslim alınıp, testlerine başlanacağını açıkladı. Rusya Savunma Bakanlığı, ilk T-50 tedarikini 2018-2025 silahlanma programı kapsamında gerçekleştirmeyi planlıyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/pak-fa-son-asamada/4499/1 Mesajı Paylaş

Merkator

#21
Ağu 11, 2017, 09:05 ÖS Last Edit: Ağu 11, 2017, 09:13 ÖS by Yönetim
Rusya'nın beşinci nesil uçağının adı değişti


Rusya'nın T-50 & PAK-FA adlarıyla bilinen 5. jenerasyon savaş uçağının adı Su-57 olarak belirlendi. Ancak 2019 yılında teslimatına başlanılması planlanan uçağın ilk serisinden Rus Hava Kuvvetleri'nin sadece 60 adet almak istemesi kafalarda soru işaretlerine neden oldu.

Rusya'nın Su-57'nin ilk versiyonunu satın almaya hevesli olmamasının bir nedeninin uçağın Satürn AL-41F1 motorlarına sahip olması ve uçaktaki sistemlerin çoğununun mevcut Su-35S Flanker uçaklarında bulunması olduğu kaydediliyor.

Su-35 Flanker'in beşinçi nesil Su-57 ile aynı yeteneklerin çoğuna sahip olduğu, bu yüzden Rusya'nın marjinal bir performans artışı sağlayan bir sistem üzerinde para harcamak istemediği belirtiliyor. Rusya'nın yeni bir motor ve diğer iyileştirmelere sahip olacak olan Su-57'nin geliştirilmiş ikinci sürümünü satın alacağı ifade ediliyor. Saturn şirketinin Su-57 için İzdeliye 30 tipi motorları geliştirmeye devam ettiği biliniyor.

Yeni motorun ilk uçuşunu bu yılın sonunda yapması, 2025 yılında ise kullanıma hazır olması bekleniyor. Rus Hava Kuvvetleri'nin geliştirilmiş Su-57 uçaklarından 160'tan fazla almayı planladığı kaydedildi.

Bu arada Rusya'nın 2025 yılında itibaren yeni bir beşinci nesil savaş uçağı programı üzerinde çalışacağı belirtiliyor.

http://www.kokpit.aero/rusya-besinci-nesil-ucak Mesajı Paylaş

nokta

PAK FA, İsmini Buldu


Rus Hava Kuvvetleri, geliştirme sürecinde T-50 olarak adlandırılan beşinci nesil yeni savaş uçağına resmi olarak Su-57 isminin verildiğini cuma günü yapılan açıklamayla teyit etti. Tek koltuklu, çift motorlu Su-57 ilk uçuşunu 2010 yılında gerçekleştirmişti. Rus Silahlı Kuvvetleri, 2019 yılında seri üretime girmesi beklenen uçaklardan 2020 yılına kadar toplam 55 adet tedarik etmeyi planlıyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/pak-fa-ismini-buldu/4772/1 Mesajı Paylaş

Alkyone

Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Merkator

Rusya'nın 5.nesil uçağının yeni motorları yıl sonunda test uçuşlarına başlıyor


Rusya'nın beşinci nesil savaş uçağı Su-57'de kullanılacak olan ikinci aşamalı motorunun uçuş testlerine bu yılın sonunda başlanacağı açıklandı.

Uçağın üreticisi Birleşik Motor Şirketi (UEC) sözcüsü, Item 30 olarak adlandırılan yeni motorun sıfırdan tasarlandığını söyledi ancak tasarım özellikleri hakkında bilgi vermedi.

Lyulka Tasarım Bürosu tarafından geliştirilen Item 30 motorundan 9 adet prototip üretilmesinin planlandığı kaydedildi.

Test uçuşları halen devam eden Su-57'nin mevcut prototiplerinin tamamında AL-41F-1 motorları bulunuyor.

5. nesil uçakların sahip olduğu yüksek görünmezlik, süpersonik seyir hızı ve kolay entegre edilir kumanda sistemleri gibi tüm özelliklere sahip Su-57 ilk uçuşunu 2010 yılında gerçekleştirmişti.

Rus Hava Kuvvetleri envanterindeki Su-27 ve Mig-29'ların yerini alacak olan uçağın 2019 yılında seri üretime girmesi bekleniyor.

http://www.kokpit.aero/su-57-besinci-nesil-yeni-motor Mesajı Paylaş

AlkyoneRusyanın Su-57 için özel geliştirdiği motoru ilk kez halka gösterdi Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

nokta

Standart Motorla İlk Uçuş

United Aircraft Corporation, dün, Sukhoi T-50 PAKFA beşinci nesil savaş uçağının üretim standardı motorla ilk başarılı uçuşunu gerçekleştirdiğini açıkladı.

T-50 prototipi, Zhukovskiy'deki Gromov Uçuş Araştırma Enstitüsü'nde (LII) 17 dakikalık bir uçuş gerçekleştirdi. Açıklamaya göre uçuş, 'görev koşullarına uygun olarak tamamlandı'.

http://www.c4defence.com/Gundem/standart-motorla-ilk-ucus/5243/1 Mesajı Paylaş

Alkyone

Su-57 lerin seri üretimine 2018 de başlanacak. Üretimin yapılacağı fabrikanın testleri bu sene tamamlanacak. Başlangıç olarak 12 uçak üretilmesi bekleniyor.
http://tass.ru/armiya-i-opk/4808309 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

ocay

Seri üretimi için 10 yıldan bahsediyorlar.

Mesajı Paylaş

Alkyone

Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter