Pilotun Bakışı Uçuracak

Başlatan nokta, Eyl 24, 2018, 12:40 ÖS

« önceki - sonraki »

nokta

Birleşik Krallık firması BAE Systems, geleceğin savaş uçakları için kokpiti yeniden tasarlıyor. Yeni konseptte pilotlar uçağı gözleriyle kontrol edecek.

BAE Systems'ın İnsan Faktörleri adını verdiği mühendis ekibi pilotun iş yükünü azaltma ve bu zorlu ortamdaki ihtiyaçlarını daha iyi anlamak ve tahmin etmek için pilotlarla işbirliği yapıyor.

Takım pilotların kokpiti yeni yollarla kontrol etmesini sağlayan teknolojilere odaklanmış durumda.

Grubun Baş Teknoloji Uzmanı Jean Page, bunu "giyilebilir kokpit" olarak nitelendirdi. Kokpitin fiziksel elemanlarının çoğu, kask aracılığıyla yansıtılan sanal bir ekran ile yer değiştiriyor. Böylece ortaya yazılıma dayalı bir kokpit ortaya çıkar. Bu kokpit daha yeni yazılıma yükseltilebilir, yeniden uyarlanabilir ve yeniden yapılandırılabilir.

BAE Systems, bu yaklaşımı 2018 Farnborough Uluslararası Hava Şovunda ilk kez tanıtılan Tempest uçağında gösterdi.

http://www.c4defence.com/Gundem/pilotun-bakisi-ucuracak/7080/1 Mesajı Paylaş

Pusat

ne kadar güvenilir olur acaba ?
yazılım bug'ı  elektronik karıştırma ve arka kapı yazılım sabotajlarına çok açık hale getirir adamı ? pilot olarak acaba platformunuza güvenerek ne kadar güvenle uçabilirsiniz arabalardan örnek vermek gerekir ise her sürücü mutlaka eski zamanların klasik otomobillerine özlem duyuyor ve her sürücü mutlaka aracını elleyip dokunarak hissederek almayı tercih ediyormuş gittikçe  sanallaşan dijitalleşen dokunmatik ekran olan havacılık dünyasında  pilotlar ne hissediyor ??? Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter