Bozdoğan Füzesi Üzerinden Hisar-U HSS Geliştirmek Mümkün Mü ?

Başlatan BATTLESTAR, Eyl 28, 2018, 12:47 ÖÖ

« önceki - sonraki »

BATTLESTAR
Arkadaşlar uzun zamandır aklımı meşgul eden bir konu var. Ben amatör olarak bazı araştırmalar yaptım . Bazı fikirlere vardım. Bunu sizin gibi bazı profesyonellere açmak istedim. Ciddi anlamda tartışalım isterim.

Bir uzun menzilli hava savunma sistemi neyden oluşur ;

+ Atıcı ve Taşıyıcı Araçlar = Bu konuyu halledebiliriz.
+ Radar ve Et/Ed Alt sistem bileşenleri = Eirs, Çafrad bileşenlerinin kara konuşlu halleri, Koral vb. bu konuda da sıkıntı yaşayacağımızı sanmıyorum.


+FÜZE = İşte asıl sorun burada bizim elimizde henüz uzun menzil ve irtifalara ulaşabilecek bir füze yok . Daha doğrusu Yoktu. Taki çalışmaları 2019'da bitecek olan Bozdoğan ortaya çıkana kadar.Bu füzede bizim uzun menzilli hava savunma füzesi için ihtiyacımız olan çoğu şey var. Katı yakıtlı roket motoru teknolojisi, aktif radar arayıcı başlık, harp başlığı, Tvc(gökdoğan'da kazandık). E ne kaldı geriye ?


Menzil. Evet arkadaşlar bu füze ne yazık ki 65 km menzilli ve muhtemelen karadan atıldığında menzilinde %30 (israilin hava-hava derby ve python sisteminden geliştirdiği spyder hava savunma sistemini baz aldım.) yani bu füzenin menzili elimizde kalacak 45 km kalıyor. Buraya bir es koyalım.


Söylentilere göre Hisar- U için 3 farklı menzil ihtimali var veya söylentisi diyelim ;

+ 70-90 km Menzilli Hisar-U
+100+ 100-150 km arası menzilli Hisar-U
+ Birde menzili bilinmeyen Hisar-GUMS var.


Şimdi Göktuğ füzesine geri dönersek elimizde ne vardı 45 km menzilli aktif radar güdümlü bir füze var. Peki bunu nasıl o uzak menzillere taşıyacağız ? Bir tarihçi olarak tarihin tozlu sayfalarını karıştırdım. Ve bazı fikirlere ulaştım.

1-) İlk nesil füzeler bu işi ana füze ve onu uzun menzillere taşıyan dış roket booster (hızlandırıcı iticileriyle ) sağlamışlar.

Örnekler ;

BloodHound Füzesi 190 km menzilli 4x Gosling Booster'ı var. belirli bir aşamadan sonra boosterlar ayrılıyor.S-200 Füzesi 300 km menzilli 4 tane booster'ı var.Nike Hercules 140 km menzili var. Thiokol M30 sustainer'a ve 4x m5e1 booster'a sahip .Ayrıca aynı booster Nike ajax füzesinde de 1 adet olmak üzere kullanılıyor.Boosterların itiş gücü ve sustainer'ın itiş gücüyle menzile orantılayıp harpbaşlığının ağırlığınıda hesaba kattığımızda bu m5e1lerin tanesi taşıdıkları yükün ağırlığına göre her biri üstlerine binan 400 kilo yükü 45 km'ye(Nike ajax), 500 kg yükü de (nike hercules 2000 kilo booster dışı yükü 2000 : 4 = 500 kg) yükü 33.5 km ye taşıyor.

Şu an Bozdoğan'ın ağırlığını bilmiyoruz fakat aşağı yukarı amraam ayarında bir füze olsa 160 kilo civarında olacaktır. Birtakım bağlantı organları ve muhtemelen 65 km lik bir füze için sınırlı aktif radarının biraz büyütülecekse 200 kiloyu bulabilir.


Yani demek istediğim şu an 1950 lerin teknolojisi bir booster'ı bozdoğan'a eklesek ve çift aşamalı olarak ayrılmalarını sağlasak 90+45 = 135 km menzilli bir füzeye sahip olabiliriz.


Bahsettiğim tarzda bir uygulama dünyada halihazırda var zaten.

Örneğin = Arrow-2 150 km füzesi var. 2 aşamalı motora sahip booster + sustainerZaten füzenin karakteristiğine bakarsak üst tarafı standart bir bvr füze ve altı klasik booster sadece bir bütün füze gibi çevresi kaplanmış gibi.

Örnek 2 = Yine çin'in hq-9'uda yine 2 aşamalı bir motora sahip keza 115 km lere ulaşan hq-2 füze sistemleri direk S-75 divinanın boosterlı hali.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Yani toparlarsak eğer Hisar-U'nun yapılması için çafrad faz-1, eirs ve bozdoğanın tamamlanması (ki bu eli kulağında) ve belki üstüne bir yıl falan gelmesi gerek gibi.

Keza biz sistemin en zor ve karmaşık parçalarını geliştiriyoruz. Geriye sadece parçaları birleştirmek kalacak. Gerekli booster tasarımını roketsan'ın yapacağından eminim.

Belkide Eurosam ile olan anlaşmada bunun içindir. Kim bilir.
Mesajı Paylaş

putty

#1
Eyl 28, 2018, 01:24 ÖÖ Last Edit: Eyl 28, 2018, 01:34 ÖÖ by putty
Hisar için zaten aktif radar başlık fuarda gördük. Bu yüzden bizim zaten hisar temelli safkan bir karadan havaya aktif radar başlıklı füzemiz olacak. Bir kere hava-hava füzesi üzerinden bu zorlamaya gerek yok. Ama benzer füze amraam uygulamalarında menzili ile yetinerek zaten kara uygulamaları için var. Bozdoğanı karadan havaya menzili dahilinde yetinerek kullanmayı ilerde düşünebilirler. Asıl mevzuya gelirsek bizim bozdoğan a benzer şekilde Hisar temelli IIR değilde radar güdümlü bir çalışmamız zaten var. Tabi bu açıklama asıl soru olan menzili arttırabilir miyiz e cevap değil. Beklentiyi şapkadan tavşan çıkartma üzerine kurmanın bir gereği yok. Türkiye lazım ise bir boy büyük füze ile de aynı çabayı gösterebilir o niyete girince.
Bilmemiz gereken IIR hisar füze kadar reklamı muhabbeti yok ama bence onun kadar heyecanla aktif radar güdümlü projede paralelinde yürüyor. Özellikle bu uygulama arzumuz olan daha uzun menziller için gereken donanımıda sağlayacak bize. Doğal olan bu sorunun er geç çözülmesidir bu pek şaşırtıcı olmaz bence. Başka ne yapacaklardı uzun menzilliyi yapmayıp.
Bizim asıl merak etmemiz gereken şu olmalı. 100 km den uzun menzilli füze ne olacak bunu merak etmek daha mantıklı olur zira 100 km altını yapacakları çok belli. Burada atmosfer dışı hedefler için niyeti soruyu bulandırmamak için açmamak gerek konumuz atmosfer içi meseleler

Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

@Putty

Evet aktif radar arayıcı başlık var ama bunun menzili ne ? Bozdoğanda 65 km. 100+ km için daha iyi bir başlık lazım. Ama dert edilecek şey değil şu haliyle bile 130 km menzilli olsa ilk 65 km'sini eirs radarıyla gider son 65 km'de de kendi radarına açar. Buna'da yarı aktif radar güdümü diyorlar sanırım.


100+ km için 1950 lerin teknolojisi bile yetiyor dediğim gibi. Yeterki biz radar'ını yazılımını diğer radar alt bileşenlerini core füzeyi yapalım. Mesajı Paylaş

putty

Bu füzeler zaten hedefi terminal aşamada kendi radarları ile görmeye başlıyorlar radarın gücünün menzille orantılı olması gerekmiyor. Füzeyi hedefle buluşturmak gerek tabiki terminal aşamaya kadar. Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

@Putty

Bozdoğan'da at unut özelliği var. Yani ateşlenir ateşlenmez kendi radarını açabiliyor. Terminal safhasına gerek yok. Üstündeki arayıcı başlıkta muhtemelen 65 km civarı bir menzile sahip. Yani demem o ki biz bozdoğan'ın hava-hava versiyonunu alıp arkasına 1950 teknolojisi bir m5e1 booster taksak  veya modern versiyonunu (ki bunu nike herculeslerdeki m5e1 boosterlarından tersine mühendislikle sağlarız herhalde) taksak ve bir kaç modifikasyonla 130-150 km menzilli bir uzun menzilli hava savunma füzesi yapsak bile halihazırdaki aktif radar arayıcı başlığı nedeniyle son 65 km menzile kadar güdümlemeyi eirs veya çafradla yapmamız lazım.


Ki bence bu bahsettiğim füze hisar-u denilen 100-150 km menzilli arası füze olacak ve yarı aktif radar güdümlü olacak. Zaten 2020 gibi erken bir ilk prototip tarihi vermelerinin sebebide bu olsa gerek.

Ayrıca Bozdoğan'ın direk yerden atılan versiyonuda menzil itibariyle 45-50 km'lere düştüğünden oda Hisar-Nokta olma ihtimali yüksek.

Hisar-Gums ise bana göre bozdoğan füzesinin daha genişletilmiş ve daha büyük bir aktif radar arayıcı başlık ve Hisar-U daki booster'dan  3 adedini arkasına almış 250-300 km menzillerindeki (tabi bize açıklananı kaç olur bilmem .) bir füze olacak. Hisar-Gums da kinetik enerjili savaş başlığı son terminal burundan itki yönlendirme gibi özellikler olur mu bilmem. Geçi büyük ihtimal eurosam'la sanırım bu teknolojiler için çalışılıyor. Samp-t block 2 de bunlar olacak çünkü. Mesajı Paylaş

putty

#5
Eyl 28, 2018, 10:07 ÖÖ Last Edit: Eyl 28, 2018, 10:12 ÖÖ by putty
Çay tabağı kadar radar nasıl 65 km den hedefe kitleniyor. 20-30 km benim bildiğim füzenin radarının menzili Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

@Putty

senin resmini gördüklerin minyatür maketler olabilir. İdefte gösterilen gökdoğan ve bozdoğan füzelerinin bile asıllarının bu maketlerden çok daha büyük olacağı söyleniyordu. Mesajı Paylaş

putty

Kazanana kadar inatlaşma her anlaşmazlıkta lütfen. Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

@putty


Bizde inatlaşma yok . Napayım yalan mı söyleyim tasdiklemek için.  Al bak inanmıyorsan;


''BOZDOĞAN, at-unut özellikli akıllı güdüm, gelişmiş karşı-karşı tedbir ve karıştırma kaynağına güdüm, veri bağıyla hedef bilgisi güncelleme, çoklu her açıdan atış ve çoklu hedefe angajman, atıldıktan sonra kilitlenebilme gibi nitelikler taşıyor''


http://www.trsavunmasanayi.net/genel/yerli-hava-hava-fuzelerimiz-yerden-basariyla-test-edildi/
https://www.aksam.com.tr/guncel/ilk-milli-hava-fuzeleri-gokdogan-ve-bozdoganin-yerden-balistik-atislari-basariyla-gerceklestirildi/haber-720094


Ben boşa kurşun atmam.
Mesajı Paylaş

Baltica

Beyler, gerek hava-hava fuzeleri, gerekse, Atmaca mevzuunda, kendinizi zamansiz yoruyorsunuz. Her ikisi icinde, daha uzunca bir muddet beklememiz gerekiyor. Nerde kaldi ki, biz bunu denizaltindan atalim veya yer-hava fuzesine donusturelim.

Fazlaca hevesli olmamiz, bu konularda bizlere temel bir hata yaptiriyor. Biz, IDEF'de, bir sistemin Mock-up'ini, konsept tasariminin videosunu gorunce, hemen 2-3 yil icerisinde, olmadi 4-5 sene icerisinde, envantere girecek gibi algiliyoruz. Sanki, hic bir teknolojik zorlugu yokmus, ya da, en gelismis ulkelerin yeni teknolojileri ihtiva eden projelerinin % 20'sinden fazlasi fail ederken, bizim hic bir projemizde basarisizlik olmayacak, hepsi happy end ile bitecek gibi dusunuyoruz.

Bizlerin boyumuzu, posumuzu bilerek, biraz daha gercekci yaklasmamiz lazim. Turkiye, ne High-Tech ureten bir ulke, ne de, gecmisimizde, bitirdigimiz yuzlerce High-Tech projenin tecrubesini tasiyoruz. Bu konular, bir avuc adamin ozverisi ile yurudugu kadar yuruyor. Ustune ustluk, Avrupa'nin en kiytirik ulkelerinin kolayca erisimi olan bir cok teknoloji, alt sistem, hammadde bize ya kapali, ya da cok limitli erisimimiz var.


Biz, oncelikle, Harpoon, AMRAAM, Sidewinder gibi silahlarin, en azindan, %80-%90 kapasiteli muadillerini once bir yapalim, seri uretelim, envantere alalim, otesini ilerde dusunuruz.   Mesajı Paylaş

BATTLESTAR

@Baltica


Hocam haklısınızda göktuğ füzelerinin yerden atışları yapıldı. 2019 da geliştirmesi biteceği sage tarafından belirtildi. O kadarda yabana atılacak bir meret değil. Bizim gibi acil ihtiyacı olan bir ülkeninde elindeki alt sistemlerle bu füzeyi kombine edip yeni sistemleri planlamalıyız.

Mesela amerika aynı bizim hisar füze ailesi gibi nike füze ailesini birbirinin alt sistemlerini devamlı kullanım geliştirerek arka arkaya yapmış. Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

#11
Eyl 28, 2018, 11:05 ÖÖ Last Edit: Eyl 28, 2018, 12:12 ÖS by delenda_est_carthago
 Bu fuzelerin boyutlari az cok standarttir. Amraam, ve meteor'un   capi  7 inch, yani 17.8 cm.  Yani fuzenin kendisinin  kesidi cay tabagi kadar kucuk degil ama  standart bir  tatli tabagindan kucuk. Fuzenin  dis ceperi , radarin koni icindeki yerlestirimi falan derken   15-16 cm'den buyuk olmasi mumkun degil fuze radarinin capinin .

Rus R77'nin capi 20cm, yine az cok ayni.

Bu buyuklukteki bir radardan 65 km otedeki bir hedefe kilitlenmesini beklemek enteresan. Mesajı Paylaş
Dum spiro, spero

Baltica

Zaten, oraya gelinceye kadar, Aselsan'in 100+ km menzilli jamminge dayanikli bir IFF yapmasi ne kadar surer, bir dusunelim. Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter