Teknofest

Başlatan canıtez, Eyl 05, 2018, 11:40 ÖÖ

« önceki - sonraki »

delenda_est_carthago

Eyl 18, 2019, 03:05 ÖS Last Edit: Eyl 18, 2019, 03:24 ÖS by delenda_est_carthago
RAM fuzesi olsa MMU'nun altinda sergilenmezdi diye tahmin ediyorum.

Batida su anda iki ana trend var: Birincisi varolan form faktorleri korunarak kabiliyetlerinin artirilmasi:AIM9X'in ileri blocklarinda BVR menziline erismesi, AIM 260'in AMRAAM buyuklugunde olup menzilinin 250 km ustune cikmasi gibi.

Ikincisi ise  boyutlari kucuk,  ama daha buyuk ve daha hantal eski jenerasyon fuzelerle benzer menzile  sahip fuzeler gelistirilmesi, cogunlukla govde ici silah istasyonlarinda daha fazla silah tasima motivasyonuyla. Buna ornek olarak yeni tanitilan Peregrine fuzesi,  CUDA  ve daha yeni DSEI'de Tempest Mock-up'u altinda sergilenen MBDA'nin  kisa boylu ve dolayisiyla tandem tasinabilen IIR fuzesi konsepti gibi. (asagidaki resimde sol alt kosede)

Bu tip bir yaklasim ise pek guzel olur.

Mesajı Paylaş

petibor

Füzem beklediğim sansasyonu yaratmadı internet camiasında. Mesajı Paylaş

Havuc99

Okadar çok proje varki artık takip edemiyoruz. Neredeyse her silah sistemi için bir projemiz ve prototiplerimiz var. Sanırım beklenti yeni projeden çok olan projelerin envantere girmesi. Malesef projeler bir caydırıcılık unsuru olmuyor. Mesajı Paylaş

petibor

Eyl 19, 2019, 08:09 ÖÖ Last Edit: Eyl 19, 2019, 08:15 ÖÖ by petibor
Ben yapmadım füzeyi babamın füzeside değil ama mevzu konuşulsun istiyorum başkası fotoyu çekse yine isteyecektim ama hiç yorum yapan yok. Teknofest i bırakıp bu füzeyi konuşmamız gerekmiyormu hiç lafı edilmeyecek şeymi bu kızıyorum vallahi nasıl savunma forumuyuz Türkiye yeni bir Hava- Hava füzesi sergiledi tık yok koca ABD sergilese bütün ABD forumları onu konuşurdu. Bu festivalin bomba haberi sadece bu bence. SOM da böyle bir karnaval da sergilenmedimi buda öyle bir şey ama fark eden çıkmadı koyanlarda üzülmüştür kesin. Öbür forumda konuşuyorsanız çok ayıp vallahi atom bombası değil sonuçta bu Mesajı Paylaş

ayibarishi

Helal olsun Putty. Gerçekten güzel bir tespit yapmışsın. Tebrik ederim... Mesajı Paylaş

petibor

Eyl 19, 2019, 07:40 ÖS Last Edit: Eyl 19, 2019, 07:45 ÖS by petibor
Bir tek ben gördüm abi
Vallahi çatlıycam kimse füzeyi daha görmedi ben söyleyincede duymamış gibi davranıyor bu ne doygunluk anlamadım. Birilerine sorun öğrenin bu füze nedir açıklama yapsınlar hakkında yeni bir ürün bu boşuna konmadı oraya olay olsun diye festivali ödüllendirmek için kondu ama koyanda şaşkındır kesin tek laf eden çıkmadığı gibi elleyen okşayan duayenler bile fark edemiyor füzeyi Mesajı Paylaş

ayibarishi

Eyl 19, 2019, 07:43 ÖS Last Edit: Eyl 19, 2019, 07:45 ÖS by ayibarishi
Acaba buna ne isim verirler? Bir tahminin var mı?.. (TezDoğan yada GeçDoğan yada YancıDoğan gibi... ;) Tekrar tebrikler... Mesajı Paylaş

petibor

Bence adı Garip olsun Mesajı Paylaş

petibor

Füzede yaklaşma tapası yok direk hedefe çarpacak şekilde düşünülüyor demekki. Buda onun çevikliğine olan güvenin bir işareti. Ama olur heralde Mesajı Paylaş

HDS

Nereden anladın onu? Mesajı Paylaş

petibor

Yuvarlakları yok gökdoğan bozdoğanda olanlardan yok ordan anladım.

Bazıları bu füzeye Aim 9x demiş ama ne alaka Mesajı Paylaş

ayibarishi

Öncelikle kimdir bilemem ama fikri ortaya atıp, gerçekleştirilmesine vesile olanı tebrik etmek gerekir. Çünkü uzun zamandır benim de arzum Rus AA-8 Aphid benzeri hafif ama etkili bir havadan havaya füzeye sahip olmamız idi. Bu hususta çalıştığımız görülüyor.

Bunun sadece dogfight koşullarında top angajmanının bir ilerisinde kullanılmak için yapıldığını sanmıyorum. Bu amaç dışında helikopterler, insansız hava araçları vb. birçok platform için de ideal bir füze olduğunu düşünüyorum. Özellikle korumasız hava sahalarına ağır ve pahalı SİHA platformlarını çıplak göndermeyiz bu sayede.

Evet Putty, bence de lazer proimity sensörü içermiyor ve direkt ufak patlayıcı başlığı da olan hit to kill gibi. Lakin bunun bir maket olabileceği gerçeğini de unutmamak lazım. Maket, prototip, vs. derken değişimler pekala yaşanabilir.

Dikkatimi çeken ufak boyutlarına rağmen itki yönlendirme sistemine sahip olması oldu ilk olarak. Fakat bu yönlendirilebilir ekzos çıkışının arka kanatlara paralel ve tem motor marifetiyle yapılmasını daha olası görüyorum.

İkinci dikkatimi çeken husus ise, motor kısmının biraz daha kalın olması. Hemen yanındaki Göktuğ füzesinin altında boydan boya bir çıkıntı mevcut. Güdüm kademesinden arka kanatçıklara ve itki yönlendirme sistemine giden kabloları bu çıkıntı barındırıyor. Bu füzede ise sanki ribbon tip bir kablajın dış çeperin içinden arkaya uzandığını görüyoruz. Çok hafif bir bombelik yapmış dış kaplamada. Lakin dış kaplama diye tabir ettiğimiz nesne dayanıklı bir şey olmalı, sadece basit bir housing değil. Çünkü füze launcherine girecek ayak elemenlarını da taşıyor. Öyleyse neden bu tip bir yaklaşım seçilmiş olabilir? Bende şu soru uyandı: Acaba füze normalden daha yüksek enerjili, yüksek patlayıcı bir sevk yakıtı mı kullanıyor? Bu tip bir ilave katman motora ekstra dayanıklılık sağlamak için sıkı bir şekilde çevresine sabitlenmiş olabilir...

Şunu düşünmekten kendimi alamadım: Gerçekten havadan havaya füzeler bu füze işinin bir nevi nirvanası. İşin teknik açıdan en zor kısımlarından biri de gerekli olan her şeyi küçük bir alana sıkıştırma zorluğunda yatıyor. Gökdoğan ve Bozdoğan serisi füzelerimizi henüz hizmete alamadık. Test ve değerlendirme süreci devam ediyor bildiğimiz kadarıyla. Hal böyle iken daha ufak ve kompakt bir füze görmek şu açıdan düşündürücü. Acaba yurt dışından verimli ve kompakt bir IR / IIR seeker ünitesi temin etmiş olabilir miyiz? Böyle bir durumda böyle bir füzenin erken çıkışına fazla şaşırmaz idim.

Ayrıca işe teknisyen edasıyla baktığımda gördüğüm bir şey daha var. Resimdeki bildik Gökdoğan gövdesi üzerinde vidalar mevcut. Yani içine ulaşma imkanı var. Fakat bu yeni füzede hiçbir vida görünmüyor. Renklerine göre gidecek olursak, seeker ve ön kanatçıkların bulunduğu parlak gri ilk bölüm, muhtemel harp başlığının bulunduğu beyaz bölüm, içerden bir mekanik sistemle bağlanmış gibi. Beyazın hemen ardındaki koyu gri bölüm, daha enli olan açık gri sevk motoru bölümüne sıkı ama lastiğimsi bir geçiş sağlamak için konulmuş gibi. Buradaki ara kaplamayı yırtıp vidalara ulaşıyor olmamız muhtemel. Ardından baştaki iki kısmı çıkarıp, ilk iki bölümü sabitleyen uzun mekanik kısma ait vidalar sökülüyor olabilir. Enteresan ve hoş bir yaklaşım, sanırım...

Füze direkt çıplak ve dışta taşınacak şekilde geliştirilmiş gibi. Dış şeklinde her hangi bir tüpün içinden ateşlenebileceğine dair en ufak bir ip ucu dahi yok. Böyle bir durum füzenin karadan havaya kullanılma yada bu tip bir versiyona sahip olma gibi bir planlamaya sahip olmadığını ima ediyor bana. Fakat yine de "deniz platformlarında hava savunması amacıyla" da kullanılabilir mi diye düşünmeden edemiyorum. 40 mm, 35 mm, vb. bir deniz topunun sağına soluna launcher ünitesi iliştirmek fazla zor olmasa gerek. Bilemiyorum... Fakat yerli RAM dengi bir füzenin planlandığından da pek kuşkum yok. Ayrı bir gelişim ağacı olarak düşünülmesi muhtemel gibi...

Genel olarak konsept hoşuma gitti. İhtiyaç da olduğu kanaatindeyim. Hakan Kılıç'ın cehaletine ise baya baya güldüm. Koyunun olmadığı yerde keçiye denir h.... çelebi... ;) Saygılarımla... Mesajı Paylaş

Baltica

Hocam, Hakan, az biliyor, cok biliyor ayri mesele ama en azindan, kendi imkanlari ile bir seyler yapmaya cabaliyor, twitter'da, fatura mukabili SAVUNMA UZMANLIGI faaliyeti gostermiyor en azindan. O bakimdan, ben, ona bu fatura mukabili vatanseverlerden 10 kat fazla saygi duyuyorum. Mesajı Paylaş

Terra

STM en iyileri TeknoFest'te buluşturdu

TEKNOFEST İstanbul'da, STM'nin yürütücülüğünde düzenlenen World Drone Cup'ta şampiyonlar belli oldu.

Yenilikçi çözümleriyle savunma sektörüne yön veren STM'nin Teknofest İstanbul kapsamında yürütücülüğünü üstlendiği World Drone Cup'ta dünyadan 64 pilot kıyasıya mücadele etti. Beş günün sonunda tamamlanan yarışlarda ilk üç sıraya yerleşen pilotlar Danimarka'dan Dane Grace, İspanya'dan Marc Espuna ve Alex Zamora oldu.

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) öncülüğünde kritik teknolojiler geliştiren STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş. düzenlediği yarışmalar, eğitimler ve projelerle genç ve dinamik vizyonunu sektörün geleceği için somut katkılara dönüştürüyor. 17-22 Eylül'de gerçekleşen Teknofest İstanbul'da ilkokuldan üniversiteye kadar her yaştan öğrenciyle buluşan STM, yürütücülüğünü üstlendiği World Drone Cup ile dünyanın en iyi dron pilotlarının mücadelesine de destek oldu.

En iyiler İstanbul'da!

World Drone Cup'ta İtalya'dan Japonya'ya, Kolombiya'dan Avustralya'ya kadar 37 ülkeden 64 pilot yarıştı. Türkiye'yi yarışlarda milli takımdan Batu Erilkun (11), Atakan Mercimek (13), Özgürcan Özçelik (34) ile Cem Kösel (43) ve Erdem Üstüner (30) olmak üzere beş pilot temsil etti. World Drone Cup, ilk iki gün yarışmacıların parkuru tanıması için yapılan deneme sürüşleriyle başladı. Eleme turlarının sonunda 32 pilot finale çıkmaya hak kazandı. Heyecanlı ve çekişmeli geçen final gününde birinciliği Danimarka'dan Dane Grace üstlenerek 30.000 TL'lik ödülün sahibi oldu. İspanya'dan katılan Marc Espuna ikinci olurken üçüncü sıraya aynı ülkeden Alex Zamora yerleşti. İkinci ve üçüncü olan pilotlar sırasıyla 20.000 TL ve 10.000 TL ödül kazandılar.

Dünyanın en iyi dron pilotlarını İstanbul'a getiren World Drone Cup, 22 Eylül Pazar günü düzenlenen kupa töreniyle sona erdi. Özel yarışlar ve hava şovlarıyla renklenen final gününde hem yarışanlar hem de ziyaretçiler keyifli anlar yaşadı.

Teknofest'in en heyecanlı yarışı

World Drone Cup kupa töreninde kazanan pilotlara ödüllerini takdim eden STM Genel Müdürü Murat İkinci, World Drone Cup gibi uluslararası bir organizasyonun yürütücülüğünü üstlenmekten dolayı gururlu olduklarını belirtti. Tüm yarışmacılara ve kazanan pilotlara tebriklerini dile getiren İkinci; "World Drone Cup ile festivalin en heyecanlı yarışlarından birine destek olduk.  Dünyanın dört bir yanından İstanbul'a gelen en yetenekli pilotlar kıyasıya yarışırken, dron teknolojilerine ilgi duyan gençlerimize de ilham kaynağı oldular. Bundan sonra da STM olarak teknoloji konusunda geleceğimiz için yatırım yapmaya, gençlerin hayallerine olduğu kadar eğitimlerine de katkı sağlayacak girişimlerde bulunmaya devam edeceğiz" dedi.

Teknofest İstanbul'da yer alarak çocuklar ve gençlerle buluşmanın STM için oldukça önemli olduğunun altını çizen İkinci; "Şirket olarak sahip olduğumuz dinamik yapıyı her fırsatta hem kendimizi hem de sektörümüzü ileri taşımak üzere kullanıyoruz. Sektöre sunduğumuz katkıyı ise ürettiğimiz projelerle sınırlı tutmuyor, bilgi ve mühendislik birikimimizi paylaşmak üzere gençlere ulaşmayı çok önemsiyoruz. Özellikle otonom dron sistemleri, uydu teknolojileri ve havacılık ürünleri gibi konulara ciddi yatırımlar yaptığımız bu dönemde, Teknofest İstanbul'da yer alarak her yaştan öğrenciyle doğrudan iletişim kurabilmek bizim oldukça önemliydi. Hem sergilediğimiz proje ve ürünlerimiz hem de simülasyon ve oyun alanlarımız ile teknolojiye ilgi duyan gençlerimizin zihinlerinde yeni ufuklar açarak oldukça verimli bir festival geçirdiğimizi düşünüyorum" dedi.

Geleceğin pilotları için dijital turnuva!

Teknofest'te genç ve dinamik vizyonuyla piste çıkan STM, yerli ve milli projelerini gençlere aktarma fırsatı yakalarken, World Drone Cup'ın birebir simülasyon oyunuyla yarışma heyecanını standına da taşıdı. STM'nin festival için özel olarak hazırladığı oyun, öğrenciler tarafından yoğun ilgi gördü. 10'ar kişilik takımlar halinde gerçekleşen yarışlar Teknofest boyunca devam etti. Dijital platformda yarışan öğrenciler, dron kullanmayı deneyimlerken birinciler sürpriz hediyeler kazandı.

http://defenceandtechnology.com/2019/09/23/stm-en-iyileri-teknofestte-bulusturdu/ Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter