Teknofest

Başlatan canıtez, Eyl 05, 2018, 11:40 ÖÖ

« önceki - sonraki »

canıtez

Eyl 05, 2018, 11:40 ÖÖ Last Edit: Oca 21, 2020, 07:29 ÖS by Yönetim
Teknofest'te para ödüllü 12 yarışma

Türkiye'nin ilk havacılık, uzay ve teknoloji festivali olan Teknofest 20-23 Eylül'de İstanbul Yeni Havalimanı'nda yapılacak. "Milli teknoloji hamlesi" hedefleri doğrultusunda gerçekleştirilen festivalde, 12 farklı kategoride teknoloji yarışmaları düzenlenecek...

Türkiye'nin "milli teknoloji" üreten bir topluma dönüşmesi konusunda farkındalık oluşturmak ve teknolojiye olan ilgiyi artırmak amacıyla düzenlenen Teknofest İstanbul, için geri sayım başladı. Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) önderliğindeki organizasyonda, teknoloji yarışmaları, havacılık gösterileri, seminerler, uluslararası girişim zirvesi ve etkinlikleri yapılacak.

Para ödüllü 12 yarışma

Festivalin en dikkat çekici bölümünü, düzenlenen teknoloji yarışmaları oluşturacak. Yarışmalar, "İnsanlık yararına teknoloji, insansız hava aracı, model uçak, insansız su altı sistemleri, Robotik Fetih 1453, robotaksi, yapay zekâ, roket, İHA destekli insansız kara araçları, model uydu, savaşan iha ve sürü iha" olarak 12 farklı kategoriden oluşuyor. Yarışmacı takımlara, hazırlık sürecinde kendi projelerini geliştirmeleri için teknik malzeme ve ekipman desteği verilerek, gençlerin teknoloji geliştirmeleri desteklenecek. Türkiye tarihinin en büyük ödüllü teknoloji yarışmasında dereceye giren takımlar para ile ödüllendirelecek. 12 kategoriden biri olan "Savaşan iha" yarışmasının sabit kanat kategorisinde, birinciye 250 bin TL, ikinciye 150 bin, üçüncüye 100 bin lira verilecek.

En hızlı drone'lar

Teknofest İstanbul, World Drone Cup'a (Dünya Drone Kupası) da ev sahipliği yapacak. Dünya Drone Kupası organizasyonuna 25'ten fazla ülkeden toplam 64 sporcu katılacak. Dünyada ilk defa en fazla ülkenin katıldığı yarışma rekorunu kıracak olan WDC, 250 kilometre hıza ulaşabilen drone'lar ile dünyanın en iyisini İstanbul ev sahipliğinde belirleyecek. Özel olarak hazırlanan parkurdaki yarışlarda, pilotlar tasarım ve montajlarını kendilerinin yaptığı drone'lar ile mücadele edecekler.

http://www.kokpit.aero/teknofest-para-odullu-yarisma Mesajı Paylaş

Merkator

Lise ve üniversiteliler roket yapıp yarıştı

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ile Roketsan tarafından 20-23 Eylül tarihlerinde düzenlenecek, TEKNOFEST Festivali çerçevesinde, Tuz Gölü'nde düzenlenen Roket Yarışmasına Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar, lise ve üniversite öğrencileri tarafından hazırlanan roketlerin fırlatılma anlarını izledi.

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin yüksek irtifa, İstanbul Üniversitesi öğrencilerinin alçak irtifa roket atışını izleyen Bakan Varank, öğrencilerin bilim ve teknolojiye ilgisinin kendisini memnun ettiğini söyledi.

'GENÇLERİMİZ ÇOK ÖNEMLİ BAŞARILARA İMZA ATACAK'

Bakan Mustafa Varank, "Bu tip yarışmalarla inşallah gençlerimizi hem havacılık sanayisine hem de teknolojiye alıştıracağız. Buradan yetişen gençlerimizle ileride çok önemli başarılara imza atacağız. Roketsan Genel Müdürü Selçuk Yaşar'a özellikle çok teşekkür etmek istiyorum. Buradaki lojistiği ve yarışmaların yapılmasının en önemli katkısı kendilerine ait. Zaten Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemimizle birlikte Roketsan olsun, Savunma Sanayii Başkanlığı olsun, Bakanlığımızın paydaşlarıyla beraber çok güzel hizmetlere, başarılara imza atacağız" dedi.

http://www.kokpit.aero/gencler-fuze-yapip-yaristi Mesajı Paylaş

Merkator

TEKNOFEST 2019 heyecanı başladı

Dünyanın en büyük ikinci havacılık festivali olan ve bu yıl ikincisi düzenlenecek 'TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali'nde heyecan başladı. İstanbul Havalimanı'nda geçen yıl ilki yapılan ve 550 binden fazla ziyaretçiye ulaşarak rekor kıran TEKNOFEST, bu sene 17-22 Eylül tarihleri arasında Atatürk Havalimanı'nda düzenlenecek. T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, "Ülkemizin ve dünyanın dört bir yanından gelecek ziyaretçilerimizin daha rahat ulaşacağı, İstanbul'da teknolojinin solunacağı bir hava yaratmayı hedefliyoruz. Amacımız ülkemizi yüksek teknoloji, havacılık ve uzay alanlarında zirveye taşıyacak gençlerimizin çalışmalarıyla toplumsal bir dönüşüm sağlamak" dedi.

"Milli Teknoloji Hamlesi" sloganı ile yola çıkan TEKNOFEST'in tanıtım toplantısı, Atatürk Havalimanı'nda bulunan özel hangarlar bölgesinde yapıldı. Toplantıya Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı ve TEKNOFEST İcra Kurulu Başkanı Mehmet Fatih Kacır, Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar ve THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı ile proje paydaşları ve davetliler katıldı.

http://www.kokpit.aero/istanbul-teknofest-2019-start Mesajı Paylaş

crun

Temel Kotil TRT'de MMU tam boy modelinin Teknofestte sergileneceğini söyledi Mesajı Paylaş

HDS

Hayret, yine Eylül'e bırakmışlar. Ben 31 Mart öncesi mutantan bir şekilde kutlanır, TV'ler canlı yayınlar falan sanıyordum. Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Çok haksız sayılmazsınız HDS üstadım...

Baksanıza Türkiye'nin ilk uçak gemisi(!) TCG Anadolu'nun denize indirilişi öne çekilmiş. Tesadüf bu ya tören tam seçim öncesi yapılacak... Mesajı Paylaş

petibor

Teknofest Türk Hava Kurumu nun üstlenmesi gereken görevi yerine getiriyor.  Şu şenlikli coşkulu katılımcı kumpanyayı kırk yıldır THK u yapması gerekirdi  Mesajı Paylaş

Merkator

TEKNOFEST 2019, bu yıl 17-22 Eylül'de

TEKNOFEST İSTANBUL Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali; bu yıl Atatürk Havalimanında 17-22 Eylül tarihleri arasında yapılacak. Sivil havacılık organizasyonlarını "Pilot Event" tarafından organize edilen TEKNOFES'TE bu yıl 9 branşta yurtiçi ve yurtdışından 120'den fazla hava aracının katılması hedefleniyor.

TEKNOFEST'in ilki Türkiye'nin millî teknoloji hamlesini gerçekleştirmesi ve teknoloji üreten bir topluma dönüşmesini temel hedefi olarak benimseyen Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı), T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin öncülüğünde, Türkiye'nin önemli kurum ve firmalarının desteğiyle Ocak 2017'de düzenlenmişti.

http://www.kokpit.aero/teknofest-2019-tarihler Mesajı Paylaş

Terra

Roketsan hayalleri göklere taşıyor

İlk kez geçtiğimiz yıl düzenlenen ve 550 binden fazla ziyaretçisiyle dünyanın en büyük ikinci havacılık etkinliği olan TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında, Roketsan sponsorluğunda TÜBİTAK SAGE ile birlikte düzenlenen "Roket Yarışması" bu yıl rekor seviyede ilgi topladı. Birçok farklı alanda, her yaş grubundan yetenekli ve teknolojiye meraklı gençlerin teknolojiye ilgisini artırarak Türkiye'de millî teknoloji üretimini teşvik etmeyi amaçlayan TEKNOFEST'te ilk roket yarışması geçen sene düzenlendi.

Alçak irtifa için 341, yüksek irtifa için 230 olmak üzere katılım sağlayan toplam 571 takım arasından ön değerlendirme süreçlerini başarıyla geçen 79'u, 4 - 10 Eylül tarihleri arasında Aksaray'daki Hisar Atış Alanı'nda yapılan roket yarışmasına katılmaya hak kazandı. Lise, lisans ve lisansüstü öğrencilerinden oluşan takımlardan; alçak irtifada 49, yüksek irtifada 30 takım yarıştı. Katılımcıların kullandığı model roket motorlarından, ulaşım ve konaklamaya kadar tüm masraflar Roketsan tarafından karşılandı.

Galip gelen takımlar için ödül töreni, 17 - 22 Eylül tarihlerinde Atatürk Havalimanı'nda düzenlenecek TEKNOFEST İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali'nde gerçekleştirilecek.

Yeni nesillerin ilgi alanları doğrultusunda kendini geliştirerek yerli ve millî üretime katkı sağlayan bireyler olarak yetişmesini teşvik etmeyi amaçlayan Roketsan, gençlerin yeteneklerini göstermesine imkân sunan TEKNOFEST teknoloji platformuna bir kez daha destek olmanın gururunu yaşıyor.

http://defenceandtechnology.com/2019/09/04/roketsan-hayalleri-goklere-tasiyor/ Mesajı Paylaş

meraklı

TEKNOFEST ROKET YARIŞLARI AKSARAY'DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

TEKNOFEST kapsamında ROKETSAN desteğiyle düzenlenen roket yarışları Aksaray'da gerçekleştirildi. Yarışları Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar da izledi.

İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST) kapsamında ROKETSAN desteğiyle Aksaray'da düzenlenen yarışlarda üniversite ve lise öğrencilerinden oluşan 79 takım mücadele etti.

Yarışlardan sonra basına açıklama yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TEKNOFEST'in teknoloji, uzay ve havacılık gibi alanlarda gençlerde ve çocuklarda merak uyandırmak için düzenlenen bir festival olduğunu ifade etti. Varank, festivalin en önemli konusunun yarışmalar olduğuna dikkati çekerek şöyle konuştu:

"Tüm Türkiye'de binlerce takım ve genç bu yarışmalarda geliştirdikleri teknolojilerle ortaya eserler koymaya çalışıyor. Burada ilgi alanlarına göre yarışmalarda netice almaya çalışıyorlar. Teknoloji, uzay ve havacılık gibi geleceğin ilgi alanları ülkemiz açısından önemli. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak, TEKNOFEST'in düzenleyicisi olarak, T3 Vakfı ile birlikte bu alanlardaki insan kaynağını yetiştirmek üzere elimizden gelen bütün gayreti gösteriyoruz."

Geçen yıl da roket yarışmalarını izlemek üzere Aksaray'a geldiğini anımsatan Varank, TÜBİTAK SAGE ve ROKETSAN'ın gençleri roket alanında desteklediğini belirtti. Varank, uzay ve havacılık alanında gelecek nesillerde etki oluşturmaya ve Türkiye'nin geleceğine etki edecek gençleri yetiştirmeye çalıştıklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Bundan sonra da bütün faaliyetlerimizi, özellikle sivil toplum kuruluşları ve paydaşlarla beraber sürdürmeye devam edeceğiz. TEKNOFEST'i uluslararası bir organizasyon haline getirmeye çalışıyoruz. TEKNOFEST'te herkesin ilgisini çekecek, çeşitli teknoloji sunumları, hava ve kara araçlarının sergileri de yer alacak. Uluslararası katılımcıları bu yıl görebileceğiz. Rusya ve Ukrayna'dan hava araçları gelecek, bu yılki TEKNOFEST'e katılacak. Rusya'dan bir takım, havacılık gösterileri düzenleyecek. Biz, Türkiye'deki bu alanda çalışan herkesin katkılarıyla, gelecek nesillerin içindeki inovasyon ateşini yakmak üzere bunu uluslararası bir şekilde gerçekleştirmek üzere çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bu yıl TEKNOFEST, 17-22 Eylül tarihlerinde İstanbul Atatürk Havalimanı'nda gerçekleşecek. Daha merkezi bir mekan. Bir milyon rakamını bu yıl geçmek istiyoruz. Tüm halkımızı TEKNOFEST'e davet ediyoruz. Orada hem yarışmaları izlesinler hem de Türkiye'nin milli teknoloji hamlesi çerçevesinde geliştirdiği teknolojilere ve ürünlere şahitlik etsinler."

"Geleceğe daha umutla bakmaya başladık"

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ise Türkiye'nin savunma sanayi alanında iyi noktada olduğunu ancak bunun yeterli olmadığını söyledi. Ülke olarak "çok hızlı koşmamız" gerektiğini ifade eden Demir, şöyle konuştu:

"Bu koşulları sağlayacak olan dinamik genç ve enerjik nüfuslu arkadaşlarımızın teknolojiye olan ilgilerini tetiklemekle ilgili T3 Vakfı gibi sivil toplum girişimlerinin çok önemli olduğuna inanıyoruz. Bugünkü yarışmalarla bunun bir kısmına şahitlik ettik. Gençlerimizin heyecanını yerinde gördük. Geleceğe daha umutla bakmaya başladık. İnşallah geleceğe dönük bu yürüyüşümüzü müthiş bir koşuya çevireceğiz. Gençlerimizde şu anda oluşan odaklanma, heyecan ve merak inanın çok hızlı bir şekilde Türkiye'de zincirleme reaksiyonu başlatacak."

"Amacımız, ülkemizin kritik ihtiyacı olan nitelikli insan kaynağını çekirdekten yetiştirmek"

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk Bayraktar da TEKNOFEST'in birinci senesinde dünyanın gün başına katılımda ikinci büyük havacılık etkinliği olma unvanını kazandığına dikkati çekti. Bayraktar, "Bu yıl da çok daha büyük bir katılımla ve heyecanla devam ediyor. Bu yıl 56 paydaş TEKNOFEST'in 2. yılını düzenliyor. TEKNOFEST bu yıl İstanbul Atatürk Havalimanı'nda ve 6 gün. Geçen yıla oranla sayının inanılmaz yüksek olduğundan bu yıl tahminimiz 1 milyonun üzerine çıkacağı yönünde. Kayıtlara baktığımızda geçen yıla oranla 5 misli artış görüyoruz." diye konuştu.

Bayraktar, TEKNOFEST'i, teknoloji üreten bir Türkiye'nin milli teknoloji hamlesini gerçekleştirme idealiyle yaptıklarını bildirdi. Buradaki roket yarışmasının düzenlenmesindeki temel amaçlarının ise uydu ve hava savunma sistemlerinde genç nesilleri bu alanlara özendirmek olduğunu vurgulayan Bayraktar, şöyle devam etti:

"Amacımız, bu alanlarda ülkemizin kritik ihtiyacı olan nitelikli insan kaynağını çekirdekten yetiştirmek. Burada da 2 atış izledik. Ondan öncede iki gün boyunca başarılı atışlar oldu. Bu genç kardeşlerimiz şu anda ufak gözükse de bir yıl boyunca önce hayal ettiler, sonra araştırdılar, sonra geliştirdiler. Sonra da prototip roketlerini tasarladılar, 3 saniyede 3 bin metreye fırlatmak için. Bizim de insansız hava araçlarındaki yolculuğumuz benzer şekilde başlamıştı, bundan tam 15 yıl önce. İlk olarak ülkemizin milli güdüm sistemi olan mini insansız hava aracıyla başladı. Sonrasında Bayraktar TB2 dediğimiz 100 bin saatin üzerinde uçmuş Türk Silahlı Kuvvetleri'nin envanterinde ve havacılıkta çok gelişmiş ülkelere satılan, kendi sınıfında dünyanın en iyisi olarak değerlendirilen... Ukrayna'ya da ihraç ettik. Çok kritik terörle mücadele operasyonlarında görev almış Bayraktar TB2'yi geliştirdik. Sonrasında da şu anda 5,5 ton ağırlığında çok stratejik görevler yapabilen, yani 15. yılın sonunda dünyada sadece 4 ülkenin yapabileceği Akıncı İnsansız Hava Aracını geliştiriyoruz. Dün gece bunun motor testini yaptık."

"19 farklı teknoloji alanına 55 bin öğrenci başvuru yaptı"

TEKNOFEST'e geçen yıl 2 bin takımın başvuru yaptığını aktaran Bayraktar, şunları kaydetti:

"Bunların 750'si finale kalmıştı. TEKNOFEST'E Bu yıl yaklaşık 17 bin takım başvuru yaptı. 19 farklı teknoloji alanına 55 bin öğrenci başvuru yaptı. Bunların hepsi geleceğin trendi olan teknoloji alanları. 81 ilden başvurular var. 120 ülkeden bu yarışlara ve girişimcilik zirvesine katılım var. Bir anlamda ikinci senesinde çok geniş bir uluslararası coğrafyaya da uzanmayı başardı. İnşallah bu yıl da ve sonraki seneler de daha da büyüyerek ve genişleyerek ülkemizin kendi teknolojilerini sadece üreten değil hayal edip, araştırıp ve geliştirip üreten milli teknoloji hamlesiyle ideallerini gerçekleştiren nesiller yetiştirmesine vesile olmasını ümit ediyoruz."

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, ROKETSAN Genel Müdürü Selçuk Yaşar da çalışmaları ve roket atışlarını izledi.

https://www.ssb.gov.tr/Website/contentList.aspx?PageID=2121&LangID=1 Mesajı Paylaş

canıtez

Beriyev Be-200 Teknofest için geldi
Son Güncelleme: 15/09/19 08:42:470
Paylaş
Geçtiğimiz günlerde Tarım ve Orman Bakanının da inceleyip demo uçuşu yaptığı Beriev Be-200 tipi jet motorlu uçak, Teknofest'e katılmak için Atatürk Havalimanına geldi.

12 BİN LİTRE SU ALIYOR

İlk uçuşunu 1998 yılında gerçekleştiren Be-200, arama-kurtarma, yük ve yolcu taşımacılığı gibi görevlerde de kullanılabiliyor. 12 bin litre su taşıma kapasitesine sahip Be-200, 700 km hız yapabiliyor. Uçağın menzili 2 bin 100 kilometre.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Mürettebat: 2

Uzunluk: 32.0 m

Kanat açıklığı: 32.8 m

Yükseklik: 8.9 m

Kanat alanı: 117.4 m²

Boş ağırlık: 27,600 kg

Azami kalkış ağırlığı: 41,00 kg

Motor: 2 × Progress D-436TP turbofan

http://www.kokpit.aero/beriyev-b-200-teknofest Mesajı Paylaş

canıtez

Bakan Varank 'Savaşan İHA'lar'ı yarışmasını izledi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TEKNOFEST kapsamında düzenlenen "Savaşan İHA'lar" yarışmasını izledi, yarışmacılarla bir araya geldi.

Bakan Varank, Yenikapı Miting Alanı'nda İstanbul Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali (TEKNOFEST) kapsamında düzenlenen "Savaşan İHA'lar" yarışmasını izledi. Burada yarışmacılarla bir araya gelerek incelemelerde bulunan Varank, bir İHA uçurdu.

AYAKLARI YERE BASMAYAN FESTİVAL

17 Eylül'de Atatürk Havalimanı'nda başlayacak olan TEKNOFEST ile ilgili olarak Varank, "Arkadaşlar ayakları yere basmayan tek festival olan TEKNOFEST, uzay havacılık ve teknoloji fuarının yarışma bölümleri için Yenikapı'dayız. Biliyorsunuz bu festival 7'den 77'ye, tüm halkımızda bir heyecan oluşturuyor. Onları teknoloji ile buluşturmak için yaptığımız bir festival. Özellikle gençlerin ve öğrencilerin geleceğin teknolojilerinde yetişmesini, bu alanlarda çalışmasını istiyoruz. Bu manada festival çerçevesinde gerçekleştirilen yarışmalarımız çok önemli. 19 tane yarışma var. Savaşan İHA'lardan, insansız su altı sistemlerine kadar bilişim yarışmaları var. Bugün savaşan İHA'lar yarışmaları için buradayız. Bugün yarışmacılar kendi ürettikleri İHA'ları otonom bir biçimde, yani kullanıcı olmadan uçurmayı, daha sonra havada yine otonom bir şekilde yakaladıkları diğer İHA'ları yapay zeka teknolojisini kullanarak onlara kitlenmeyi ve daha sonra otonom bir şekilde inmeyi gerçekleştirdikleri parkurlardan oluşan bir yarışma için buradalar. Heyecanı gördünüz. Biz de heyecanlandık. Dediğim gibi geleceğe yapılan en önemli yatırımın insana yapılan yatırım olduğuna biz inanıyoruz. Biz Türkiye'yi özellikle havacılık ve uzay teknolojileri alanında lider ülke konumuna getirmek istiyoruz. Bunu da insanlarımızla yapacağız ve burada yetiştirdiğimiz gençlerimiz, öğrencilerimiz belki de gerçekten ileride üreteceğimiz son teknoloji savaşan İHA'ların tasarımcısı olacaklar. Bu manada çok mutluyuz. TEKNOFEST ayın 17'sinde başlıyor, 22'sine kadar devam edecek. Biz tüm İstanbulluları, tüm Türkiye'yi TEKNOFEST'e bekliyoruz. Gelsinler, milli teknoloji hamlesi kapsamında ülkelerinin neler başarabildiğini görsünler. Biz Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak, düzenleyici kurumlardan bir tanesi olarak TÜBİTAK ve diğer ilgili kuruluşlarımızla Atatürk Havalimanı'nda olacağız. Gençlerimize, vatandaşlarımıza kendi ürettiğimiz teknolojilerimizi sunacağız. Bu manada birçok firma ve kurum da stantlarıyla vatandaşlarımızla buluşacaklar" şeklinde konuştu.

"VATANDAŞLARIMIZDAKİ TEKNOLOJİ ATEŞİNİ TUTUŞTURMAK İSTİYORUZ"

TEKNOFEST'i uluslararası bir festival haline getirmek istediklerini vurgulayan Varank, "Festivali uluslararası bir kapsama dönüştürmek istiyoruz. Bunu geçen sene de söylemiştik. Bakın burada savan İHA yarışmasında yarışan Endonezyalı bir takım var. Ki bu sene Ukrayna'dan, Rusya'dan hava araçları gelecek. Hem araçlarını sergileyecekler hem de gösteriler yapacaklar. Biz festivalimizi uluslararası bir boyuta taşımak istiyoruz. Geçen sene 550 bin katılımcı vardı, bu sene 1 milyondan fazla katılımcı bekliyoruz. Ve vatandaşlarımızdaki bu teknoloji ateşini tutuşturmak istiyoruz" dedi.

"S-400 ÜLKEMİZİN BİR İHTİYACIYDI"

Açıklamasında "İhtiyaç doğrultusunda ülkemiz için ne gerekiyorsa o yönde adımlar atıyoruz" ifadelerine yer veren Varank, "Tabii ki ülkelerin ihtiyaçlarına göre hangi savunma sanayii ürünlerine yatırım yapacakları ya da hangi savunma sanayi ürünlerini kullanacakları ülkelerin takdirlerinde. Biz ihtiyaçlarımız doğrultusunda ülkemiz için ne gerekiyorsa o yönde adımlar atıyoruz. Eğer Ruslar ile ilgili, böyle bir uçakla ilgili bir adım atmamız gerekirse bundan çekinmeyiz. Sayın Cumhurbaşkanımız ile birlikte Rusya'da bir havacılık fuarına katıldık. Orada inceledik. Zaten Sayın Cumhurbaşkanımız bizzat Putin'i bu festivale davet etti. Gelin siz de ürünlerinizle burada olun hem Türkiye sizi tanısın hem de siz de kendinizi Türkiye'ye tanıtın diye. Dediğim gibi; ülkemizin ne ihtiyacı varsa biz bu adımları atmaktan çekinmeyiz. S-400 ülkemizin bir ihtiyacıydı. Kamuoyundaki tartışmaları biliyorsunuz. Uluslararası arenada yapılan tartışmaları biliyorsunuz ama biz ihtiyacımız olan bu sistemleri aldık. Ülkemizin ve çocuklarımızın geleceği için adım atmaktan biz hiçbir zaman çekinmeyiz" ifadelerini kullandı.

"YERLİ OTOMOBİL ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR"

Üzerinde çalışılan yerli otomobil ile ilgili soruya ise Bakan Varank, "Ben açıkçası yerli otomobil hakkında çok konuşmak istemiyorum. Vatandaşlarımızın haklı eleştirileri olabiliyor bu iş çok uzadı diye. İnşallah Aralık ayında prototipi çıkacak. Bunu başarabilirsek vatandaşımızla, gazetecimizle, kamuoyumuzla paylaşacağız" dedi.

http://www.kokpit.aero/bakan-varank-iha-yarismasi Mesajı Paylaş

canıtez

Su-35 antrenman yaptı

İstanbul Atatürk Havalimanı'na indikten sonra Genel Havacılık Apronu'na çekilen Sukhoi Su-35, bugün yapacağı gösteri uçuşu öncesi antrenman yaptı. Aynı zamanda çevre tanıma uçuşu olacak bu gösterinin ardından sonra uçak 17 Eylül'den itibaren Teknofest'e katılanlara akrobatik özelliklerini sergileyecek.

RUSSIAN KNIGHTS DA GELİYOR

Bugün ayrıca İstanbul Atatürk Havalimanı'na Rus Hava Kuvvetleri'nin akrobasi ekibi Russian Knights-Rus Şövalye'leri de geliyor. 1991'de kurulan ve Sukhoi Su-27 uçakları ile görev yapan ekip, çok az Avrupa ülkesine gidiyor. Bu açıdan Rus Hava Kuvvetleri'nin Teknofest'te yapacağı gösteri büyük önem taşıyor.

http://www.kokpit.aero/su-35-antrenman Mesajı Paylaş

kurtkapan

"RUSSIAN KNIGHTS DA GELİYOR"

Allah aşkına büyük bir trajedi olmadan uçup gitsinler. Mesajı Paylaş

cemdogut

Sknyliv kazası için bunu söylüyorsanız onun Russian Knight ile alakası yok. Mesajı Paylaş
Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz...


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter