Aselsan ADOP-2000

Başlatan Terra, Eyl 03, 2018, 08:18 ÖS

« önceki - sonraki »

Terra

Aselsan'dan Kara Kuvvetlerine ADOP-2000 teslimatı

Kara Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacını karşılamak amacıyla ASELSAN ile MSB arasında 21 Aralık 2016 tarihinde imzalanan Ateş Destek Otomas­yon Sistemleri (ADOP-2000) sözleşmesi kapsamında 1. Teslimat faaliyeti 18 Temmuz 2018 tarihinde başarıyla tamamlandı.

ADOP-2000, kolordu seviyesindeki en üst komuta mer­kezlerinden, silah ve ileri gözetleyici unsurlarına kadar ateş destek fonksiyonlarını kapsayan taktik ve teknik ateş idare sistemlerinin birleşimidir.

ADOP-2000 Sistemi, muharebe sahasında bir kolordu­nun ihtiyaç duyduğu ateş desteğinin muharebedeki diğer fonksiyon sahaları ile bütünleşmiş biçimde en uy­gun, en ekonomik, en güvenli şekilde ve en kısa süre­de karşılanmasını, bu kapsamda ateş destek unsurları ile hedef tespit ve teşhis sistemlerinin taktik ve teknik açılardan entegrasyonunu sağlamaktadır. Sistem; top­çu, havan ve roket silahlarının muharebe sahasındaki etkinliğini, verimliliğini ve ateş gücünü önemli ölçüde arttırmaktadır.

http://defenceandtechnology.com/2018/09/03/aselsandan-kara-kuvvetlerine-adop-2000-teslimati/ Mesajı Paylaş

hergeleci

Kuvvetler arasindaki koordinasyon nasil saglaniyor? Mesajı Paylaş

Topgun

Telefonla tabiki... 8) Mesajı Paylaş

murattekin

Askeri birimlerin kendi özel telefon şebekesi vardı. Hatta özel bir de adı var. Mesajı Paylaş
...

HARZEMŞAH

TAFICS ve TASMUS. Bunlarla her türlü ses, veri ve görüntü iletimi mümkün...

Her şeyin otomatize olduğu, sayısallaştığı ve sibernize edildiği bir ortamda telefonu kim kullanır? Mesajı Paylaş

Topgun

Hat özel hat, radar ve İHA/ileri gözlem vasıtaları görüntüleride on-time real, aksini iddia eden yokki? lakin kuvvetler arası koordinasyon yine by phone. :) Mesajı Paylaş

putty

Özel hat dediğin TAFICS dir zaten artık. Kurmayın masasındaki telefonda muhabere odasına bağlı oradan sonrası TAFICS işte. Mesajı Paylaş

Topgun

Şimdi TAFICS diyince holywood filmlerindeki sahneler canlanıyor sanırım zihinlerinizde ama TAFICS bir fiber optik veri iletişim hizmeti arkadaşlar. Muhakkakki görüntü ve bilgi aktarımı mevcut, görev emirleri, detay bilgiler ortak mesaj gruplarında paylaşılıyor, günümüz teknolojik imkanları ortada zaten. Lakin, halen yine nihai koordinasyon telefon ve mesaj ile sonrasında görev emrinin onaylanması ile görevlendirme oluyor.

Eskiye göre çok iyi haldeyiz lakin hala Amerikalılar gibi bölgedeki tüm güçlerin operasyona ait özel merkez komutanlığı emrine direkt bağlanmasını sağlayamıyoruz. O yüzden illaki kuvvetler arası telefon koordinasyonu gerekiyor. Mesajı Paylaş

Defence

Israrla hataya devam. TAFICS konusunda bilginiz olmadan hatalı bilgiler içeren mesajlarınızı daha ne kadar sürdüreceğinizi merak ediyorum. Mesajı Paylaş

putty

Ben bu tür neyi eleştirdiği belli olmayan eleştirilerden rahatsız oluyorum. Şu şu deyin bizde neyin yanlış olduğunu ve doğrusunu öğrenelim. Genel rüzgarı arkanıza aldığınızda cemiyetin parçası olmak için kalabalığa katılmayın lütfen. Kitleye katılma refleksini bırakın. Harzemşak bir şey dedi yada Orko yada HDS yada bir kaçı birden sonra oğğğ popüler kitle deyip neye itiraz ettiği belli olmadan aradan yumruk atmayın. Saçma maçma diyerek itiraz olmaz nesi saçma gerçek ne yazın onları bizde öğrenelim. Tamam saçma ama öyle aradan yumruk atarak itiraz edilmez. Mesajı Paylaş

Defence

#10
Eyl 09, 2018, 11:24 ÖÖ Last Edit: Eyl 09, 2018, 11:40 ÖÖ by Yönetim
Bu sözler hergün TAFICS kullanan bana değil, konuyla hiç bir bilgisi olmadan ahkam kesenlere yönelik olmalı diye düşünüyorum.Lütfen eleştirilerinizi bilmediği TAFICS''i yanlış aksettiren üyelere yöneltin. Merak ediyorsanız TAFICS hakkında yeterli bilgiyi internetten de edinebilirsiniz.
Mesajı Paylaş

S_S

@Defence

Putty bence haklı bir serzenişte bulundu.
Itirazinizin neye ve kime olduğunu belirtmemişsiniz. Şahsen ben de TAFICS hakkinda kim yanlış bilgi verdi anlamadım mesajınızdan. Mesajı Paylaş

Topgun

Kızmaya lüzum yok, madem içimizde bizzat bir kullanıcı var, buyurun hepimizi detaylı olarak aydınlatın o zaman sayın Defence?

Burada kimse TAFICS'i kötülemiyorki? Benim isyanım, TSK bünyesinde hala devam eden operasyonel kuvvetler ayrılığına. Arkadaşlardan hep bununla ilgili serzenişler duyuyorum, herkesin kendi harekat merkezi var, müşterek harekat merkezide var, lakin her kuvvet unsuru kullanımı için kendi harekat merkezinden onay almak zorunda kalınıyor. Benim dokundurduğum husus bu... Mesajı Paylaş

Topgun

TAFICS'in son halini takdir ettim gerçekten. El terminalleri ile İHA görüntülerini takip edebiliyoruz harekat merkezleri ile eş zamanlı olarak. Lakin halen TSK telli/telsiz muharebe alt yapısı bu datayı desteklemeye hazır değil ve bu yüzden eloğluna sattığımız Türk Telekom altyapısı kullanılıyor bir çok yerde! Bunuda bizzat teyid ettirdim, özellikle belirteyim... Mesajı Paylaş

gucluak

#14
Eyl 14, 2018, 06:17 ÖS Last Edit: Eyl 14, 2018, 08:39 ÖS by gucluak
Aslında video-data iletimini desteklemek üzere LTE baz istasyonu entegre mobil üniteler kullanılmakta harekat sahasında bu üniteler sayesinde görüntü ve büyük data dağıtımı gerçekleştirilebiliyor..

Bu yapı özellikle şehir savaşlarında iletişim sorunlarını gidermek üzere geliştiriliyor.

Yani çözümler aşağıdaki gibi olabiliyor.

1. LTE mobil baz istasyonunu cobra 2 yada ejdere yükleyip mobil baz istasyonu ile tüm iletişim sorununu çözebiliyorsunuz.

2.Yada bu işi sınır dışında özel birlikleri desteklemek isteniyorsa bu LTE baz istasyonunu Ankaya bindirmek gerekiyor iletişim destek aracı olarak

3.Sahada operasyon düzenlenen bölgede taşınabilir çanta şeklindeki taktik mobil istasyonlar.

Artık LTE bazlı iletişim asimetrik savaşın olmazsa olmazı..

2.1 İHA LTE BAZ İSTASYONU Operasyon işleyişi

Buarada x band üzerinden türksat ile bağlantı kuran ANKA-S entegre LTE iletişim istasyonu ile uçtuğu bölgede ki timlerin LTE destekli taktik bilgisayar ve el cihazlarına optik kameralarından aldığı bilgiyi aktarabilir. Bu sayede sahada operasyonel timler iha görüntüsüne ulaşabilir. Ancak taktik alanda bu tür bir mobil LTE baz istasyonunun diğer faydası. Sahada operasyonel timlerden gelen eş zamanlı görüntüyü önce ANKA-S üzerinde toplanıp yine uydu üzerinden uydu bağlantısını kullanarak harekat merkezine aktarabilir.

Bunun dışında sahada operasyon yapan her bir askerdeki kamera ve asker sağlık verisi, askerin bulunduğu yer bilgisi gibi eşzamanlı taktik bilgi aktarımı sağlanabilir. Özellikle IR özellikli el dürbünlerinden gelen bilgiler de iletilerek merkezi olay farkındalığı arttırılmaktadır.


CRITICAL COMMUNICATIONS AT YOUR FINGERTIPS
4G LTE delivers instant access to voice, video, data, text and chat. Users can retrieve data at high speeds with any 4G LTE enabled device, including smartphones, tablets or mobile hotspots. The on-demand capabilities of a smartphone powered by a strong 4G LTE network are why LTE is increasingly the technology of choice for military, tactical, public safety and private mobile users.

With General Dynamics LTE:

Soldiers on the battlefield can send and receive life-saving information in real time.
First responders can share information and images instantly, making informed decisions faster and speeding up responses to any emergency.
Private companies can build dedicated LTE networks in locations where communications had been unavailable.

Military IT Modernization
The internet of battlefield things will depend on modernized networks


Soldiers need to know more and sooner -- without being overwhelmed with information -- to allow rapid, decisive action.

Military planners envision a future battlefield defined by the internet of things, one in which smart devices, soldier-worn sensors and unmanned aircraft produce a nonstop torrent of actionable data.

In this near-future war space, "current, commonly available, interconnected 'things' will exist in the battlefield and be increasingly intelligent, obfuscated, and pervasive," according to Army documents.

Experts, however, put a caveat on that vision. The IoT landscape cannot come to fruition without robust, modernized networks. The promised wellspring of new ISR data "requires connectivity and security," said Mike Leff, vice president for global defense at AT&T Public Sector. "You need a robust network to give you that competitive advantage on the battlefield."

Envisioning battlefield IoT

Military leaders back this assessment. Eager as they are to cull ISR data from an IoT-rich environment, they say they need a modernized network infrastructure to support that capability.

In October 2017, for instance, the Army announced it had selected the University of Illinois at Urbana-Champaign to lead a $25 million initiative to develop the scientific foundations of a next-generation internet of battlefield things (IoBT). In the announcement, Army leaders stressed the need for a robust network to make connected devices truly battle-worthy.


IoBT must appropriately leverage all networks -- blue, gray and red, said Stephen Russell, the chief for the Army Research Lab's battlefield information processing branch. In this construct, blue networks are secure and military-owned; gray networks are often civilian networks with uncertain trustworthiness; and red networks are adversarial networks.

Russell stressed that the effort to exploit the unique capabilities of a networked battlefield will be an interdisciplinary problem that brings together researchers in cyber-physical computing, information theory, security, formal methods, machine learning, networking, control and cognitive science, among other disciplines.

The Navy has taken a similar read on emerging IoT. A June 2017 document notes that as connected devices are deployed more widely, availability becomes an increasing concern. The networks carrying medical data, for instance, "should never go down -- even for a second. And if they do, we need to be able to get them back up and running quickly."

Some have expressed concern that present military networks don't meet this standard. IoT devices that run without firewalls or antivirus protection could easily be compromised on current networks, Marine Corps Maj. Scott Cuomo told an IoT summit hosted by the AFCEA DC Chapter.

Looking forward


With their limited bandwidth, today's military networks may not be able to support the emerging intelligence, surveillance and reconnaissance capability that might be supported by widespread IoT deployments. The likelihood of urban combat where bandwidth is in greater demand could amplify the problem, Marine Lt. Col. Jeffrey Kawada said during a panel at the MilCom conference in October 2017.

At the same time, the rise of IoT brings with it significant opportunity, not just in terms of ISR but also in support of logistics.

"When you are deploying expeditionary forces and moving stuff from one part of the world to the other, IoT offers the chance to have total visibility across that supply chain," Leff said.

To take advantage of that opportunity, military leaders say they will need networks robust enough to handle the bandwidth demands and flexible enough to configure as needed in rapidly changing circumstances.

http://www.military.com/video/forces/technologies/blr-lte-4g-wireless-tactical-communications-system/5384641585001?snippetVideoId=a893f680aaedc8825b3a80bdccc06e35
Sistem bir çantaya sığabilecek kadar küçültülmüş sinyal yükseltici bir anten ve mobil uydu bağlantısı ile sahada LTE kaplaması olan bir küre/etki alanı oluşturmaktadır. Un var yağ var neden helva yiyemiyoruz.. Yap aşağıdaki sistemi ver özel kuvvetlerin kullanımına zor değil hiç zor değil...

Genel olarak sistem nasıl işliyor aşağıda görülebilir. Acil durumlarda polis ve diğer sivil yardım teşkilatları içinde kullanılabilmektedir. (Deprem ve baz istasyonlarının yıkıldığı bölgelerde bir tür yardım ekiplerinin kendi oluşturacakları mobil LTE servis sağlamak. Üzerine kurgulanmaktadır.) Yada dost olmayan bir ülkenin sınırları içinde kontrol noktaları oluşturdunuz ve timleriniz devriye atıyor. Oluşturacağınız yapı ile tüm devriyelerin anlık yerlerini araç, personel bazında takip edebilir onlardan gelen eş zamanlı video, ses ve diğer verileri merkez ile paylaşabilirsiniz.
3.1. ŞEHİR SAVAŞI TAKTİK MOBİL LTE İLETİŞİM ÇÖZÜMÜ
(CTECH YADA ASELSAN(MOBIL UYDU BAĞLANTISI+ASELSAN(ANTEN)+ASELSAN TAKTİK LTE BAZ İSTASYONU(ŞEHİR SAVAŞI)

ASELSAN TAKTİK TAŞINABİLİR LTE BAZ İSTASYONU NEYE BENZEYEBİLİR


MOBIL UYDU BAĞLANTISI HALİ HAZIRDA MEVCUT


ASELSAN LTE ANTEN NEYE BENZEYEBİLİR


Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter