İspanyol Eurofighter’ı Estonya’da Yanlışlıkla AIM120 Füzesi Attı

Başlatan Merkator, Ağu 08, 2018, 08:22 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Merkator

İspanyol Hava Kuvvetleri'ne ait Eurofighter tipi savaş uçağı, Estonya'da görev uçuşu sırasında yanlışlıkla AIM120 AMRAAM tipi hava-hava füzesi ateşledi.

Olay Estonya'daki bir devriye uçuşu sırasında meydana geldi. İspanyol pilot, Pangodi şehri yakınlarındaki uçuşu sırasında gövde altında yüklü olan orta menzilli hava-hava füzesi olan AIM120'yi ateşledi. Füzenin boş bir alana düştüğü tahmin edilirken Estonya güvenlik güçleri, AMRAAM'ı bulmak üzere bölgede arama çalışması başlattı.

Olay sonrasında İspanyol Hava Kuvvetleri soruşturma açtı. Uçuşta füzenin ateşlendiği uçağın yanı sıra tüm Eurofighter filosu kontrolden geçirilecek.

Amerikan Raytheon tarafından tasarlanan AIM120, 100 kilometre menzile sahip. Füzenin uzunluğu 3,7 metre, çapı ise 18 santimetre. AIM120'ler, Eurofighter'ın yanı sıra F-16, F-35, F/A-18'lerin orta menzilde ana silahı.

http://www.kokpit.aero/yanlislikla-aim120-atti Mesajı Paylaş

murattekin

Ya Rusya'ya düştüyse? 1-2 yıl so ra Amraamski'ler uçaklarda görüntülenir. Mesajı Paylaş
...

farabi

Aynı yıl içerisinde Rafale'den sonra ikinci vukuat . Mesajı Paylaş

HDS

Bunu bir gün Yunan salaklar da yapacak ve seyreyle cümbüşü... Mesajı Paylaş

dum

Daha kötüsünü hem de kasıtlı yapmışlardı.. halen angajman hukukuna uygun bir karşılık vermiş değiliz.. zaten o an verdin verdin.. üzerinden 1 saat bile geçtikten sonra o artık angajmandan çıkar, araya başkaları da girer..

Mesajı Paylaş

delidumrul

Böyle bir durumda kuvvetin önceden bir planı oluyor mu ? Yoksa doğaçlama usulü mü  ? Mesajı Paylaş

dum

Meclis onaylı angajman kuralları mevcut..  hangibdurumlarda hangi seviyeye sorulacak belli.. Hangi eylemi yapmak için kimin yetkisi olduğu belli..  alt kademelere yetki devri de yazıyla olur.

Örneğin rus uçağı hadisesinde bu mekanizma sayesinde pilot tetiğe basabilmiştir. O bölge için yetki pilota kadar indirilmiş olabilir.  Başka bor bolge de kuvvetindir belki.. Mesajı Paylaş

muhendus

@HDS üstadım Yunanlar bunu zaten yapmışlardı, Amraam la değil ama Magic füzesiyle. Maalesef cümbüşte kopmadı, yıllar sonra dönemin HvKK çıktı "evet düşürüldü uçağımız, tazminat istemeliyiz" vs dedi ama üstü kapandı.

Thanos Grivas olayı, Nail Erdoğan yüzbaşının naaşı hala Ege Denizinde sanırım, bir ara ailesi çok bastırmıştı Suriye sınırında düşürülen F-4 pilotunun naaşının denizden çıkarılması sonrası Nail yüzbaşının naaşının da çıkarılması için.

http://www.milliyet.com.tr/2003/05/19/guncel/agun.html Mesajı Paylaş

HAZERFEN

Ege denizinde biz de "yanlışlıkla" füze ateşleyebiliriz. Biz de insanız en nihayetinde. Hem de İspanyol'u, Yunan'ı gibi Akdenizliyiz.

Güveniyorum ben bizimkilere  :) Mesajı Paylaş

muhendus

Hazerfen hocam biz o "yanlışlığı" yapmak için 22 yıl geç kalmışız. 1996 da bir "yanlışlık" ta biz yapsaymışız olurmuş. Şimdi etrafımız zaten ateş çemberi, ekonomi sıkıntılı, çok mecbur kalmadıkça fazla "yanlışlık" yapmasak iyi olur sanki bu dönemde. Mesajı Paylaş

HAZERFEN

Kardak zamanında durumumuz hem iktisadi açıdan hem de iç siyaset açısından şimdikinden belki beş beterdi. Memurun, işçinin ay başında döviz alıp, ay sonuna kadar bozdura bozdura geçinmeye çalıştığı zamanlar. Daha lise talebesi bir bebe sayılırdım ama Allah bir daha o yılları yaşatmasın diyorum. Çok şükür ki hala o derecede kötü değiliz pek çok açıdan.

Ama bölge çok karıştı doğru. Karıştıranlar müttefiklerimizin düşmanı olsaydı mesele yoktu. Ama bizzat "müttefiklerimiz" olunca palikaryacıklara bile geberik zamanlarında şımarma imkanı doğdu. Şımarmışsa yeri gelince değneği ateşlemek lazım...

O "yer" bir gün karşımıza çıkar... Mesajı Paylaş

putty

Didim de yazlık aldım :)  Evden bakınca Yunan adalarını görüyorum kahrediyorum burnumuzun dibinde oluşuna. Hep derler ya kurtuluş savaşı donanmamız olmadığı için ege de kesildi adalarımızı alamadık. Yunanistan ile bir tane savaş gerçektende eksik kaldı ve bu eksikte kabulleneyim desen kabullenilmez hep kendini yaranı kaşıya kaşıya hatırlatır. Kara sırını sıfır km uzakta onla sorun olmuyor ama 10 km uzaktaki ada kabul edilir gibi değil. Bodrum filan zaten daha da feci biraz vatansever olan bodrumda doya doya dolaşamaz bile. Füzeyi atınca bu işi halletmek gerek onu deme istedim. Mesajı Paylaş

Merkator

İspanyol filosunun NATO görevi iptal edildi!

Üç gün önce İspanyol Hava Kuvvetleri'ne ait Eurofighter tipi savaş uçağı, Estonya'da görev uçuşu sırasında yanlışlıkla AIM120 AMRAAM tipi hava-hava füzesi ateşlemişti. NATO görevi sırasında yanlışlıkla füze atan İspanyol filosunun görevi iptal edildi.

Alert 5'te yer alan habere göre soruşturma devam ederken Portekiz F16 ve Fransız Mirage2000 uçakları ile göreve devam edileceği bildirildi.

http://www.kokpit.aero/ispanya-estonya-fuze-krizi Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter