Çin Y-12 Çok Maksatlı Uçak

Başlatan canıtez, Tem 31, 2018, 10:14 ÖÖ

« önceki - sonraki »

canıtez

Çin yerli uçağı görev uçuşlarına başladı

in'in yerli tasarım Y-12 çok amaçlı uçak serisi ilk olarak sivil hava taşımacılığında kullanılmaya başlandı. Turboprop motora sahip uçaklar kargo taşımacılığı ve kurtarma uçuşlarında da kullanılacak.

Uçuş testlerinden elde edilen başarılı sonuçların ardından sertifika işlemleri tamamlanan Çin'in yerli Y-12 çok amaçlı uçağı, ülkenin kuzeydoğusundaki Heilongjiang Eyaleti'nde yurtiçi kısa mesafeli sivil uçuşlarda kullanılmaya başlandı.

Geçtiğimiz cuma günü faaliyete geçen Nenjiang Mo'ergen Havalimanı'nın açılışı Y-12 uçakları tarafından gerçekleştirilen ilk uçuşlarla yapıldı. Y-12'ler tarafından yapılan açılış uçuşları Nenjiang şehri ile eyaletin başkenti Harbin, Mohe ve Heihe şehirleri arasında gerçekleşti.

Acil durum kurtarma uçuşlarında da kullanılacak İlk olarak ülkenin sivil hava taşımacılığı sektöründe hizmet vermeye başlayan Y-12 serisi AVIC Harbin Aircraft Industry Company Ltd. tarafından üretildi. Turboprop adı verilen motorlarla çalışan Y-12 uçağının aynı zamanda kargo taşımacılığı ile yüksek veya dağlık bölgelerdeki acil durum kurtarma uçuşlarında da kullanılması planlanıyor.

Çin ve ABD'nin uçuşa elverişlilik standartlarına göre yerli olarak geliştirilen çift motorlu pervaneli Y-12 serisi uçakların ülkenin sivil havacılık sektörünün gelişmesine büyük katkı sağlayacağı düşünülüyor.

http://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/cin-yerli-ucagi-gorev-ucuslarina-basladi.html
  Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter