Yeni SAT Botları Projesi

Başlatan Arıcı, Tem 20, 2018, 11:15 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Arıcı

SAT timlerinin operasyon bölgesine süratle intikalinin sağlanması için başlatılan 'Yeni SAT Botu Projesi' kapsamında inşa edilen birinci bot Temmuz 2018'de, ikinci bot ise Kasım 2018'de denize indirilecekmiş.

Proje kapsamındaki iki botum boyları 26 metre süratleri ise 51 knotmuş. Mesajı Paylaş

Atılgan

Sualtı intikal botu 'Yonca-Onuk', Bodrum'da görev yapacak

Türk mühendisleri tarafından yapılan, dünyanın en hızlı ve radara yakalanmayan Sualtı Taarruz Timi (SAT) intikal botlarından 'Yonca-Onuk', Bodrum'a geldi.
Sualtı Taarruz Timi (SAT) intikal botlarından 'Yonca-Onuk', Bodrum'a geldi. Bota, yaz boyunca Bodrum ve mahalleleri Yalıkavak, Gümüşlük, Turgutreis, Akyarlar, Bitez açıkları ile Kardak Kayalıkları arasındaki bölgede, göçmen kaçakçılığı ve Yunan sahil güvenlik botlarının Türk sularını ihlalini önlemede, ani müdahale görevi verildiği öğrenildi.

Türk mühendisi Ekber Onuk tarafından üretilerek Sahil Güvenlik Komutanlığı Aksaz Askeri Üssü'nde konuşlandırılan ve yaptığı 120 kilometre hız ile dünyanın en hızlı ve donanımlı, ayrıca radara yakalanmayan askeri botlarından olan MRTP 22 U tipi, Türk SAT intikal botu 'Yonca-Onuk', Bodrum Gemi Yanaşma İskelesi'ne geldi.

İlgi odağı olan botun, yaz sezonu boyunca Bodrum ve mahalleleri Yalıkavak, Gümüşlük, Turgutreis, Akyarlar, Bitez açıkları ile Kardak Kayalıkları arasındaki yaklaşık 55 millik alanda, göçmen kaçakçılığı ve Yunan sahil güvenlik botlarının Türk sularını ihlalini önlemede ani müdahale görevi yapacağı öğrenildi.

Botun, Özel Kuvvetler ve SAT timlerinin düşman bölgelerde görev yapması amacıyla geliştirilmiş olup, yüksek ateş gücü ile birlikte hız, denizcilik ve yük taşıma kabiliyetlerini sağlamak üzere profesyonel kullanımlara uygun mukavim tekne yapısında inşa edildiği ve SAT birlikleri tarafından kullanılmakta olduğu belirtildi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın Genelkurmay Başkanı olarak görev yaptığı dönemde, 29 Ocak 2017 tarihinde Kardak Kayalıkları'na yaptığı ziyareti sırasında, MRTP 22 U tipi, Türk SAT intikal botlarından 3'ü, Akar'ın bulunduğu hücumbota eşlik etmişti.

https://www.denizhaber.com.tr/sualti-intikal-botu-yonca-onuk-bodrumda-gorev-yapacak-haber-83386.htm Mesajı Paylaş

nokta

Deniz Kuvvetlerine üç Platform Teslim Edildi

Bugün düzenlenen törenle Deniz Kuvvetleri Komutanlığına üç yeni platform teslim edilmiş oldu. DESAN tersanesinde düzenlenen tören ile Acil Müdahale ve Dalış Eğitim Botları teslim edildi.  35 metre uzunluk, deniz seviyesinde 8 metre genişlik, 216 ton deplasmana sahip platform 12 knot seyir sürati ve 16 knot azami sürate sahip. Acil Müdahale ve Dalış Eğitim Botları, olası kazalarda kurtarma dalgıçlığı ve acil müdahale operasyonlarını destekleyecek.

Yonca _Onuk Tersanesinde üretilen Süratli Devriye Botları Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı askeri üslerde görev yapacak. Botlar askeri üslere giriş yapan platformların güvenliğini sağlayacak, eşlik edecek. Yerli ve milli tasarımla geliştirilen botların boyu 12,67 m, su seviyesinde 3,45 m genişliğe sahip. 11 ton deplasmanı olan platform 47 knot azami sürate çıkabiliyor. Platform ASELSAN 12.7 mm STAMP makinalı tüfek taşıyor.

Teslimi yapılan üçüncü platformlar yerli imkanlarla tasarımı yapılan SAT botu oldu.  Türk kara suları ve açık denizde SAT operasyonları için hazırlanan botlar timin operasyon bölgesine süratle intikali, operasyondaki SAT'a ateş desteği sağlanması için üretildi. Üzerinde ASELSAN üretimi 25 mm STOP sistemi bulunan bot 51 knot azami sürate ulaşıyor. 26,30 m uzunlukta, su seviyesinde 5,58 metre genişliğe sahip botların deplasmanı 55 ton.

https://c4defence.com/Gundem/deniz-kuvvetlerine-uc-platform-teslim-edildi/10602/1 Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter