Süratli Devriye Botu Projesi

Başlatan Arıcı, Tem 20, 2018, 11:05 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Arıcı

Deniz üslerinin denizden güvenliklerini sağlamak amacı ile inşa edilecek 8 bottan ilki Ekim ayında ikincisi ise Kasımda denize indirilecekmiş. Mesajı Paylaş

Yakın

4. bot da teslim edilmiş. Kaynak: SSB Twitter hesabı Mesajı Paylaş

Terra

Donanmaya yedinci MRTP12

Yonca Onuk, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için inşaa ettiği süratli devriye botlarından yedincisini de teslim etti.

Yonca Onuk Tersanesi ile Savunma Sanayi Başkanlığı arasında, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın 8 adet süratli devriye botu ihtiyaçlarına yönelik olarak imzalanan sözleşme kapsamında yedinci MRTP12 Süratli Devriye Botu teslim edildi.

Balistik koruma özelliği bulunan 12,65 metre uzunluğa, 80 cm drafta sahip 47 knot hıza ulaşabilen MRTP 12, ASELSAN ürünü 12.7 MM uzaktan komutalı silah sistemi STAMP2 ile donatıldı.

http://defenceandtechnology.com/2019/11/15/donanmaya-yedinci-mrtp12/ Mesajı Paylaş

Terra

Türk Deniz Kuvvetleri, Desan Tersanesi'nde Düzenlenen Törenle Yeni Botlarını Teslim Aldı

Desan Tersanesi tarafından inşa edilen 2 adet Acil Müdahale ve Dalış Eğitim Botu'nun ve Yonca-Onuk Tersanesi tarafından inşa edilen 2 adet MRTP 24/U Yeni SAT Botu ve 8 adet MRTP 12 Süratli Devriye Botu'nun teslim töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı törenle, 23 Ağustos'ta, Desan Tersanesi'nde yapıldı. "Yeni Deniz Sistemlerinin Teslim Töreni"nin ardından Desan Tersanesi tarafından yüksek yerlilik ve millilik oranlarıyla inşa edilen, Türk Deniz Kuvvetlerinin gücüne güç katacak Acil Müdahale ve Dalış Eğitim Botları envantere girdi.

Törene, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanı sıra; Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kuvvet Komutanları, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ve birçok davetli katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, törende yaptığı konuşmada, teslim edilecek Acil Müdahale ve Dalış Eğitim Botları, Yeni SAT Botları ile Süratli Devriye Botlarının, Türkiye'ye ve Türk Silahlı Kuvvetlerine hayırlı olmasını dileyerek, bu sistemlerin kazandırılmasında emeği geçen herkesi tebrik etti.

Konuşmasında, Türkiye'nin savunma sanayisinde kararlı bir şekilde yoluna devam ettiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Son dönemde sınırlarımız içinde ve dışında elde ettiğimiz pek çok stratejik başarıda, savunma sanayinde kat ettiğimiz mesafenin katkısı bulunuyor. Savunma alanında güçlü ve bağımsız olamayan milletlerin, istikballerine güvenle bakabilmeleri mümkün değildir." dedi.

Millî savunma ve güvenlik ihtiyaçlarının karşılanması ile uluslararası alanda caydırıcılık oluşturmada, teknolojik bağımsızlığın, her zamankinden daha kritik hâle geldiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: "Bu anlayışla, insan kaynağından teknoloji üretimine kadar geniş bir yelpazede projelerimizin hayata geçirilmesi hususunda, kamu ve özel sektör hep birlikte çalışıyoruz. Savunma sanayii, duraklamayı kaldırabilecek bir alan değildir. Sürekli daha ileriye gitmek, sürekli daha gelişmişini üretmek mecburiyetindeyiz. Elde ettiğimiz her başarıyı, bir sonraki adımın öncüsü olarak görüyoruz. Kamu ve özel sektör savunma sanayii kuruluşlarımızın bu doğrultuda yürüttükleri her proje, geleceğimize daha güvenle bakmamızı sağlıyor."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin dünyadaki çatışmaların, siyasi krizlerin, çekişmelerin ve gerilimlerin en yoğun yaşandığı coğrafyanın tam da merkezinde yer aldığını ifade ederek, "Böylesine kritik bir jeopolitikte, ancak her alanda güçlü olabilirsek ayakta kalabiliriz" dedi.

Başarılarla Dolu Bir Proje

İlk sac kesimi Ekim 2018'de yapılan Acil Müdahale ve Dalış Eğitim Botları'ndan ilki 1 ay 13 gün, ikincisi ise 4 ay 13 gün önce, Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilecek. %71'lik yerlilik oranı ile kendi sınıfında bir ilk olan botların, tüm yazılım ve programları tamamen Türk mühendisleri tarafından geliştirildi. Tuzla'nın en büyük tersanelerinden Desan'ın önderliğinde yürütülen projede, şaft ve CU4 askeri standartlara uygun pervane, %100 yerli olarak üretildi.


Projenin Türk savunma sanayisi için önemine dikkat çeken Desan Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Cenk Kaptanoğlu, şunları kaydetti: "Desan olarak, 116 yıldır, denizcilik sektöründe hizmet sunuyoruz. Gerek yurt içinde gerek yurt dışında önemli projede yer aldık. Ancak bu projemiz diğerlerinden çok farklı anlamlar taşıyor. Ülkemizin ve savunma sanayimizin gücüne güç katacak bu özel proje ile yerli ve milli sanayimizin gücü tüm dünyaya göstermiş olduk. Türk mühendislerimiz ve yerli firmalarımızla Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın önderliğinde gurur duyulacak bir projeye imza attık. Desan Ailesi olarak kendi alanında en yüksek yerlilik oranına sahip bu projede yer almamızı sağlayan başta Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan'ın olmak üzere Deniz Kuvvetleri Komutanlığımıza, Savunma Sanayii Başkanlığımıza, Türk mühendislerimize teşekkürü bir borç biliyor, şükranlarımızı sunuyoruz. Türk denizciliği adına önemli bir eser olan bu proje ile neler başarabileceklerimizi bir kez daha gözler önüne serdik. Bu gurur hepimizin, bu gurur Türkiye'nin."

Basınç Odaları Türk Mühendisleri ve Yerli Firmalar Tarafından Tasarlandı

Acil Müdahale ve Dalış Eğitim Botları'nın onun içinde bulunan ve 4 artı 2 şeklinde modern ve kapalı da tamamen Türk mühendisleri ve yerli firmalar tarafından tasarlandı. Proje; Türk askeri denizcilik projeleri arasında, tüm gemilerin aynı anda tamamlanarak teslim ilk proje olarak da kayıtlara geçmiş oldu. Tarihe projenin şaft ve pervane sistemi, dümen sistemi, dizel jeneratörler, akustik izleme ve yakalama sistemi, gemi bilgi dağıtım sistemi, solunum hava kompresörleri, sabit basınç odası, dalış panelleri, ana tevzi tablosu, bot kontrol ve izleme sisteminin yanı sıra yangın algılama sistemi doğrudan, yüzde 100 yerli imkânlarla üretildi.

Botlar Hangi Görevlerde Kullanılacak?


Acil Müdahale ve Dalış Eğitim Botları, olası kazalarda kurtarma dalgıçlığı ve acil müdahale operasyonlarını destekleyecek. Karadeniz, Akdeniz, Ege ve Marmara Denizi'nde yara alan, karaya oturan ve batan gemilerin yerlerinin belirlenmesinde görev alacak. Acil Müdahale ve Dalış Eğitim Botları, dalgıç personelinin sığ ve derin su uygulamalı dalış eğitimlerinde de kullanılacak.


Yonca-Onuk Tersanesi tarafından tamamen yerli ve milli imkanlarla tasarlanan ve inşa edilen 2 adet MRTP 24/U Yeni SAT Botu ve 8 adet MRTP 12 Süratli Devriye Botu, daha önce Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edilmişti. Denizlerde başarıyla görev yapan botlar için de temsili teslim töreni yapıldı.

https://www.savunmahaber.com/turk-deniz-kuvvetleri-desan-tersanesinde-duzenlenen-torenle-yeni-botlarini-teslim-aldi/ Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter