TOBB Savunma Sanayii Meclisi Toplantısı

Başlatan orko_8, Eki 21, 2015, 07:39 ÖS

« önceki - sonraki »

orko_8

TOBB Savunma Sanayii Meclisi ToplantısıTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Savunma Sanayii Meclis Toplantısı dün (20 Ekim) TOBB İkiz Kuleler yerleşkesinde gerçekleştirildi.

Savunma Sanayii Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir'in de katıldığı toplantının gündemi, ihracat odaklıydı. Müsteşara ilaveten SSM'den Müsteşar Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Celal Sami Tüfekçi ve Uluslararası İşbirliği Daire Başkanı Asuman Vangölü de toplantıya katıldı.

Toplantıda sunum ve tartışmaların merkezinde ihracat olduğu için tüm konuşmaların bir şekilde 2023 yılı için belirlemiş olan USD25 milyarlık ihracat hedefine bağlanması kaçınılmazdı. Sanıyorum bu nedenle de toplantı, herhangi bir somut sonuç ya da fayda yaratamadı. Zira söz konusu hedefin komedi derecesine varacak şekilde gerçeklerden kopuk oluşu, sektörü ve sektörün geleceği ile ilgili yapılan tartışmaları kaçınılmaz biçimde kısır döngüye sokuyor. Ayrıntılarına aşağıda değineceğim.

Toplantıda aldığım notlar ve gözlemlerim şu şekilde:

Toplantının açılış konuşmasını, Meclis Başkanı Yılmaz Küçükseyhan yaptı. Küçükseyhan, Savunma ve Havacılık Sanayii İmalatçılar Derneği (SASAD) tarafından bir süre önce açıklanan 2014 Yılı Sektör Performans Raporu'ndan bazı veri ve istatistikleri paylaştı. Bunlardan öne çıkanlar şöyle:

http://www.siyahgribeyaz.com/2015/10/tobb-savunma-sanayii-meclisi-toplants.html Mesajı Paylaş

meraklı

TOBB SAVUNMA SANAYİİ MECLİSİ 40. TOPLANTISI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Savunma Sanayi Meclisi 40'ıncı Toplantısı, TOBB Sosyal Tesisleri'nde T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, TOBB ve sektör temsilcilerinin katılımıyla yapıldı.

Toplantının açılış konuşmalarını, SSB Başkan Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi ve TOBB Savunma Sanayi Meclisi Başkanı Yılmaz Küçükseyhan yaptı. Savunma sanayisindeki gelişmelerin değerlendirildiği toplantıda, TOBB Genel Sekreter Yardımcısı Cengiz Delibaş da sektör temsilcilerine, sağlanan teşvikler hakkında bilgi verdi.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Prof. Dr. İsmail Demir, toplantıda yaptığı konuşmada, savunma sanayii faaliyetlerinden bahsederek sektörün, bugünkü durumu ve geleceğine yönelik değerlendirmelerde bulundu.

https://www.ssb.gov.tr/Website/contentList.aspx?PageID=1838&LangID=1 Mesajı Paylaş

meraklı

41'İNCİ TOBB TÜRKİYE SAVUNMA SANAYİ MECLİSİ

41'inci Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Savunma Sanayi Meclis Toplantısına Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı Dr. Celal Sami Tüfekçi, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Büyüksimitci ve TOBB Savunma Sanayi Meclis Başkanı Yılmaz Küçükseyhan'ın yanı sıra 200'e yakın meclis üyesi ve davetli katıldı.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, yaptığı konuşmada "2023 hedeflerini hep birlikte gerçekleştireceğiz" diyerek SSB'nin YETEN ve EYDEP programlarından bahsetti. Toplantıda sunulan 30 sorun ve çözüm önerisine dair madde madde değerlendirmelerini paylaşan Başkan Prof. Dr. Demir, daha sonra sektör temsilcilerinin sorularını yanıtladı.

SSB Başkan Yardımcısı Dr. Celal Sami Tüfekçi de sektörün 2019 yılı güncel ihracat rakamının 2,7 milyar dolara ulaştığını belirtti. 2023 hedeflerine ulaşmak için tüm sektörün birlikte çalışması gerektiğini ifade eden Dr. Tüfekçi, Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'nde (HAB), Savunma Sanayii Başkanlığının (SSB) bünyesinde yeni bir teknopark kurulacağını da açıkladı.

TOBB Savunma Sanayi Meclis Başkanı Yılmaz Küçükseyhan ise 30 civarında sektör sorununu çözüm önerileri ile birlikte sundu. Önümüzdeki günlerde düzenlenecek 10'uncu TOBB Türkiye Sektörel Ekonomik Şurası'na bu sorunları sunacaklarını belirten Küçükseyhan, sektörün sorunlarını çözmek için ellerini her zaman taşın altına koyacaklarını belirtti. Küçükseyhan'ın sunduğu sorun ve çözüm önerileri çeşitli bakanlık temsilcileri ve firma temsilcilerinin de katılımıyla istişare edildi.

https://www.ssb.gov.tr/Website/contentList.aspx?PageID=2322&LangID=1 Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter