TEMPEST: İngiltere'nin Yeni Uçak Konsepti

Başlatan Sihirbaz, Tem 16, 2018, 08:49 ÖS

« önceki - sonraki »

Sihirbaz

Tem 16, 2018, 08:49 ÖS Last Edit: Oca 11, 2019, 06:09 ÖS by Yönetim
Aşağıdaki haberi, uçağın hizmete giriş tarihi olarak 2035 yılı öngörüldüğü için ekledim:

Birleşik Krallık Savunma Bakanı Gavin Williamson, Farnborough Hava Fuarında ülkenin yeni savaş uçağı projesini açıkladı. Bakan Williamson, Tempest adı verilen uçağın mockupı önünde basına konuştu ve geliştirme için iki milyar sterlin ayırdıklarını kaydetti. Bakan uçağın 2030'dan itibaren Kraliyet Hava Kuvvetleri'nde Lockheed Martin'in F-35 ve Eurofighter'ın Typhoon uçağı ile birlikte uçacağını ifade etti.

Birleşik Krallık, Türkiye'de Türk Havacılık ve Uzay Sanayii ile beşinci nesil savaş uçağı projesinde beraber çalışıyor diğer yandan İsveç Saab ile ayrı, Fransa ve Almanya ile ayrı ortak uçak geliştirme programlarında yer almak istediğini açıkladı ancak bütün denemeler başarısız oldu. Birleşik Krallık bu projeyi İtalyan Leonardo ile hayata geçirmeyi hedefliyor.

Uçak 2035 yılında hazır olacak, otonom veya pilotlu uçabilecek ve lazer silahına sahip olacak.

http://www.c4defence.com/Gundem/birlesik-krallik-ucak-konseptini-acikladi/6701/1 Mesajı Paylaş

nokta

ABD, Tempest'e göz kırptı

ABD Hava Kuvvetlerinde tedarikten sorumlu üst düzey bir yetkili Birleşik Krallık'ın dün açıkladığı beşinci nesil savaş uçağı projesi Tempest'e yeşil ışık yaktı. Yetkili ABD'nin bu konuda ortaklık yapabileceğini kaydederek, "Birleşik Devletler, Birleşik Krallık'ın öngördüğü savaş uçağı programının gelişmesine katkı verebilme imkanına sahip olabilir" dedi.

Birleşik Krallık Savunma Bakanı Gavin Williamson ülkesinin yeni savaş uçağı Tempest'i dün Farnborough Hava Fuarında basına tanıttı. ABD Hava Kuvvetleri'nin tedarik, teknoloji ve Lojistik'ten sorumlu Bakan Yardımcısı Will Roper bir basın toplantısında, "Bu konu bu hafta Birleşik Krallık ile konuşmayı umduğum şeylerden biri" dedi. Roper, "Birleşik Krallık yeni uçak projesi hakkında ne düşünüyor düşüncelerini duymak için sabırsızlanıyorum. Bizim oynamamızı istedikleri bir rol var mı ortaya çıkarmak istiyorum" ifadesine yer verdi.

Birleşik Krallık hali hazırda İtalyan Leonardo ile programda işbirliği yapıyor.

Öte yandan Birleşik Krallık Türkiye'de Türk Havacılık ve Uzay Sanayii'nin (TUSAŞ/TAI) beşinci nesil savaş uçağı projesi TF'X'de görev yapıyor. Birleşik Krallık İsveç'li Saab ile ve Fransız-Alman ortaklığında düşünülen savaş uçağı programında yer almak istedi ancak istediğini alamadı.

http://www.c4defence.com/Gundem/abd-tempeste-goz-kirpti/6717/1 Mesajı Paylaş

nokta

Boeing ve Saab Tempest Programına Katılmaya Hevesli

Boeing ve Saab'ın üst düzey yöneticileri, şirketlerinin yeni tanıtılan Tempest savaş uçağı programıyla ilgilendiklerini belirttiler. İsveç'in Gripen savaş uçağı üreticisi Saab AB, Birleşik Krallık. Liderliğinde yürütülen ve yirmi yıl içinde savunma programlarının temelini oluşturacak son teknoloji bir savaş uçağı geliştirmeye katılmakla ilgilendiğini söyledi. Saab'ın CEO'su Hakan Buskhe, "Britanya ile diğer konsorsiyumdan çok daha yoğun bir şekilde tartıştık" dedi. Bushke, "Çok umut verici görünüyor ve bence birlikte iyi şeyler yapabiliriz." BAE bir zamanlar Saab'da yüzde 35 hisseye sahipti ve bu ikili Gripen'i pazarlamak için işbirliği yaptı" dedi.

Boeing Savunma, Uzay ve Güvenlik CEO'su Leanne Caret, Reuters'e verdiği demeçte, Boeing'in durumu izlediğini ancak daha kesin ifadeler yapmak için erken olduğunu söyledi. Caret, "Halen kendi savunma incelemelerini yapıyorlar ve nereye gittiklerini anlıyorlar" dedi.  Caret, "Boeing Firmasının katılabileceği ve oynayabileceği bir rol varsa, bu yolculuğun bir parçası olmaktan kesinlikle şeref ve heyecan duyacağız" diye ekledi.

http://www.c4defence.com/Gundem/boeing-ve-saab-tempest-programina-katilmaya-hevesli/6753/1 Mesajı Paylaş

HDS

Boeing mi?

...sonra Napolyon da demiş ki; "E o zaman biz bu boku niye yedik?" Mesajı Paylaş

nokta

Airbus CEO'su, BAE Systems ile birleşme arayışını reddediyor

Reuters Haber Ajansı, Airbus İcra Kurulu Başkanı Tom Enders'in Airbus ile BAE Systems arasında birleşme arayışında olmadığını duyurdu. Enders Avrupalı firmalar arasında ​​savaş uçağı konsolidasyonu hakkındaki son yorumları hakkında Airbus, BAE Systems ve diğerlerinin kısa bir süre önce herhangi bir zamanda birleşik bir jet jet aktivitesinin kurumsal birleşme görmediğini söyledi.

Enders bu hafta bir konferans konuşmasında Avrupa devletlerinin savaş uçağı projelerinden rekabet etmek yerine iş birliği yapmaları gerektiğini söylemişti.

 2012 yılında Airbus ve BAE'nin tam bir birleşmesi için talep ettiği siyasi desteği kazanamayan Enders, "Elbette, BAE, Airbus ve hemen hemen başka askeri uçak hareketlerini birleştirmemizi önermiyordum" dedi.

Enders, Sunday Times gazetesine verdiği demeçte Airbus ile BAE Systems firmasının avcı jet uçağı işinde birleşmesine açık olduğunu söylemişti.

http://www.c4defence.com/Gundem/airbus-ceo-su-bae-systems-ile-birlesme-arayisini-reddediyor/6792/1 Mesajı Paylaş

Merkator

İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetleri'nden F-35 ve Tempest'li gövde gösterisi

İngiltere Savunma Bakanı Gavin Williamson Kraliyet Hava Kuvvetleri'nin şu anda dünya çapındaki operasyonlarda konuşlandırılmaya hazır dokuz adet F-35 savaş uçağı bulunduğunu açıkladı. Williamson, ülkesinin AB dışında yeni bir döneme girdiğini hatırlatarak, "Operasyona hazır F-35 jetleri ve modernize edilmiş Typhoon uçaklarımızla 2040'larda gökyüzüne hükmedeceğiz ve geleceğe daha iddialı bakmaya devam ediyoruz" dedi.

İngiltere, Marham'daki uçakların dikey iniş kabiliyetini barındıracak pistlere sahip yeni açılan hangar filodaki uçaklarını tanıttı. Yeni açılan hangarda yer alan uçaklar Kraliyet Hava Kuvvetleri'nin gücünün yeni boyutlara ulaştığını da ortaya koydu. Hangarda İngiliz hava kuvvetlerinde bulunan F-35, Typhoon ve Tornado ile üretimi devam eden Tempest tipi uçak da sergilendi.

F-35 savaş uçakları, yenilenmiş silahlara sahip Typhoon uçakları ile birlikte kraliyet hava filosunun omurgasını oluşturacak. Son üç yılda 425 milyon pound harcanan proje ile Typhoon uçakları Storm Shadow, havadan havaya Meteor füzesi ve hassas saldırı füzesi Brimstone ile donatıldı.

Bu, Tornado'ların emekliliğe yaklaştığı bir dönemde Typhoon'ların havadan füzelere müdahale etme ve yerdeki hedefleri vurma yeteneklerinin artırıldığı anlamına geliyor.

Zamanında ve bütçeye uygun olarak tamamlanan modernizasyon Kraliyet Hava Kuvvetleri filosunu dünyanın önde gelen çok rollü savaş havası platformuna dönüştürüyor. Modernizasyon sürecinde BAE Systems, MBDA ve Leonardo gibi şirketler görev aldı.

İngiliz Savunma Sanayi, 3 bin adet üretilecek olan F-35 savaş uçaklarının yüzde 15'lik kısmına katkı sunuyor. 25 bin kişiye istihdam sağlıyor

İngiltere, 1979'dan beri hizmette olan ve 1991 Körfez Savaşı'nda ilk kez kullanılan Tornado'yu yıl sonunda emekli edecek.

http://www.kokpit.aero/raf-gelecek-yuzyil-filosu Mesajı Paylaş

nokta

İtalya, Fransız-Alman İttifakına Karşılık Birleşik Krallık'ı Seçiyor

Avrupa'nın yeni nesil savaş uçağı projesinde taraflar netleşmeye başladı.

Eurofighter uçağını oluşturan dört ülkeden İtalya, Fransız-Alman ittifakına karşı çıkıyor. Avrupa'nın ilk ve bugüne kadar  tek ortak avcı savaş uçağı projesi Eurofigther'ın üyesi ülkelerden Birleşik Krallık "Tempest" projesini hazırlarken karşı tarafta Almanya ve Eurofigther'da rolü olmayan Fransa yer alıyor. İspanya bu ikiliye katılarak Future Air Combat System ( FCAS) uçağında yer almak istediğini bildirdi. Eurofigther konsorsiyumunun son üyesi İtalya ise Birleşik Krallık'ın Tempest Projesi ile ilerleyecek.

Defense News'a konuşan İtalyan Hava-Uzay, Savunma ve Güvenlik Endüstrileri Federasyonu (AIAD) Başkanı Guido Crosetto, "Almanya ile Fransa arasındaki anlaşma diğer ülkeleri kenarda bırakıyor. İtalya eşit endüstriyel yeteneğe sahip olduğuna göre anlaşma İtalya'nın aleyhinedir" dedi.

Crosetto, "Almanya ve Fransa bu anlaşmaya İtalya'nın dahil olması için çaba gösterdi mi?" diye sordu ve şu yorumu ilave etti; "Avrupa'nın iki önemli ülkesi anlaşma imzalıyorsa diğerleri nasıl davranmalıdır? Bu hareket AB'yi zayıflatma riski taşımaktadır."

Öte yandan İtalyan Leonardo firmasının Birleşik Krallık'ta tesisleri bulunuyor ve Birleşik Krallık, Brexit kararı uyarınca AB'den çıkışı planlıyor.

http://m.c4defence.com/Gundem/italya-fransizalman-ittifakina-karsilik-birlesik-kralliki-seciyor/7803/1 Mesajı Paylaş

petibor

Bizi kimse takmıyor ama onlar bir birini tırtıklar çekişirken biz aradan güneş gibi parlayacağız inşallah. A380 i gördük mükemmel adamlar değiller bunlarda aslında. Mesajı Paylaş

ozbey

yeni Avrupa'nın ilk çocuğu  olacak Alman-Fransız  uçağında İtalya yok. sürpriz mi?  bana göre hiç değil.
Akdeniz  doğalgazı  için  İsrail  cephesinde görüyor çıkarını.  İsrail demek ABD demek,  İngiltere projesine katılarak  tarafını belli ediyor.
Mesajı Paylaş

BETONBEY

Hakan Bey İtalya'nın çizgisi babında Tom Kington'un tweetini retweetlemiş. İlgilenenlere...

https://twitter.com/tomkington/status/1109358831975448576?s=19 Mesajı Paylaş

Karabasan

İsveç'in İngiltere'nin 6. nesil savaş uçağı programına ortak olacağı söyleniyor
https://www.telegraph.co.uk/business/2019/07/05/sweden-signs-join-tempest-fighter-programme/ Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

nokta

İsveç, Ada mı diyecek? 8 Temmuz 2019
 
Avrupa'da beşinci nesil savaş uçağı programında rekabet artıyor. Birleşik Krallık'ın Tempest, Almanya-Fransa'nın FCAS Programları Avrupa ülkelerini ikiye böldü. Güneyde İspanya FCAS derken, İtalya Tempest demişti. Şimdi kuzeyde İsveç Tempest diyebilir.

Financial Times gazetesine göre İsveç, bu yarışta Birleşik Krallık ile güçlerini birleştirebilir.

 İsveç'in projeyle ilgili işbirliğinin Royal International Air Tattoo'da (RIAT) yapılması bekleniyor.

 Geçen Temmuz ayında Farnborough hava gösterisinde tanıtılan Tempest, bu ülkenin savaş havası stratejisinin merkezi konumunda.

Birleşik Krallık hükümeti geçen Temmuz ayında, endüstriyle birlikte projeye ilk 2 milyar sterlin ödeyeceğini açıkladı.

Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı, İsveç savunma bakanlığı sözcüsü gibi yorum yapmayı reddetti.  BAE ve Saab da yorum yapmaktan kaçındı.

http://c4defence.com/Gundem/isvec-ada-mi-diyecek/8335/1 Mesajı Paylaş

nokta

Havada Güç Birliği

İsveç ve Birleşik Krallık, gelecekteki savaş uçakları yeteneklerinin geliştirilmesi konusunda anlaşma imzaladı. İsveç Savunma Bakanı Peter Hultqvist ve Birleşik Krallık mevkidaşı Penny Mordaunt, "gelecekteki savaş uçaklarının ortak geliştirilme olanaklarını incelemek" için bir Mutabakat Muhtırası (Memorandum of Understanding /MoU) imzaladı.

MoU 'ya göre, her iki taraf da gelecekteki savaş uçakları yetenekleriyle ve savaş uçakları sistemlerinin ortak gelişimi için yetenekleri inceleyecek. MoU, ülkelerin JAS 39 Gripen'in gelecekteki gelişimi de dahil olmak üzere, gelecekteki savaş uçakları yeteneklerinin geliştirilmesi konusunda daha derin işbirliği için koşulları analiz etmesi için başlangıç ​​noktası olacak.

MoU, ülkelerin diğer ortaklarla benzer çalışmalara ve analizlere girmelerini engellemeyecek.

Birleşik Krallık'ın Hava Muharebe Stratejisi'nin Temmuz 2018'de yayınlanmasından bu yana, hava savunması için en uygun hale getirilmesi de dahil olmak üzere ortak bir zeminin oluşturulması için sanayi ve hükümetler arasında tartışmalar devam ediyordu.

Her iki ulusun Hava Kuvvetleri Komutanları da imza etkinliğinde sanayiye seslendi. Birleşik Krallık endüstrisini BAE Systems, İsveç endüstrisini Saab temsil etti.

İsveçli Bakanlığın törene ilişkin açıklamasında Birleşik Krallık'ın Tempest programında söz edilmiyor. Bu nedenle imza İsveç'in Tempest Programına katılması anlamına gelmiyor.

http://c4defence.com/Gundem/havada-guc-birligi/8387/1 Mesajı Paylaş

Merkator

İtalyanların gözü Tempest Projesi'nde

İngiltere'nin başlattığı 6'ncı nesil savaş uçağı projesi Tempest'e İtalyanlar da ilgi gösteriyor. Savunma uzmanları, yakın zaman içinde İtalya'nın Eurofighter yerine Tempest programına katılabileceğine dikkat çekiyor.

Geçen yıl Farnborough'da yapılan havacılık fuarı sırasında İngiltere Tempest adını verdiği yeni nesil savaş uçağı projesini başlattığını açıklamıştı. İlk etapta ön çalışmalar için 2,5 milyar dolarlık bütçe ayrılmıştı. BAE Systems ana yükleniciliğindeki Tempest'te motor Rolls Royce, silah sistemleri de MBDA tarafından veriliyor. Projenin destekçileri arasında Leonardo da bulunuyor.

İSVEÇ DE KATILIYOR

Tempest uluslararası arenada ses getirirken ilk uluslararası katılım da İsveç'ten gelmişti. 2040 sonrasında İsveç, Rus tehditine karşılık Gripen'den daha büyük bir uçak ihtiyacı duyduğu için Tempest'te yer almak istiyor. İngiltere, İsveç ve Saab'ın katılımı ile programın başarı şansının artacağına dikkat çekiyor.

FRANSA-ALMANYA VE İSPANYA'DAN RAKİP UÇAK

Geçtiğimiz Paris Havacılık Fuarı'nda TUSAŞ Milli Muharip Uçak (MMU) mock-up'ını tanıtırken fuarın bir başka tarafından da Fransa, Almanya ve İspanya ortaklığında farklı bir tasarım için düğmeye basılıyordu. FCAS olarak adlandırılan tasarım, Almanya ve İspanya'da Eurofighter'ın yerini alacak. Fransa ise Rafael uçaklarını FCAS konsepti ile değiştirmeyi hedefliyor.

http://www.kokpit.aero/italya-tempest-projesi Mesajı Paylaş

Havuc99

İsmail Demir yarın Tempest ile ilgili görüşme yapacakmış. Mmu yerine Tempeste katılmak daha akıllıca bir seçim olabilir. Bu ekonomik koşullarla Mmu yu gerçekleştirmek çok kolay olmayacaktır. Üstelik teknik sorunların üstesinden gelmek te ayrı bir sorun.Mmu nun söylenen tarihe yetişmesi mucize olur. Birde ortada bir motor sorunumuz var. Kendimiz geliştirelim dersek on yılları bulacak bir iş. Dışardan 3d yönlendirmeli güçlü bir motorda bulabileceğimizi düşünmüyorum. Şu an prototiplerde kullandığımız motorla devam edelim desek. 2030 larda güncel olmayan bir uçak olma olasılığı var bu motorlarla. Diğer taraftan Mmu yapılacak son insanlı uçağımız olacaktır. Devamı gelmeyecektir. Bunun yerine bizim kısıtlı kaynaklarımızı ihalara yönlendirmemiz daha akıllıca olacaktır. Tabi bunlarada motor lazım. O sorun yine önümüzde ama görece daha ufak ve basit motorlardan başlayarak bu ihaları havalandıra biliriz. Bir taraftatanda tempest ile önümüzdeki 30 40 yılı kotarabiliriz. Akılda tutulması gereken bir seçenek bence. Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter