THvK Kuvvet ve Filo Yapılanması Tartışmaları

Başlatan mhm, Eki 20, 2015, 09:36 ÖS

« önceki - sonraki »

Shoryuken.M

Türkiye gibi bir ülke için hem nicelik hem de nitelik bakımından yeterli olduğumuzu düşünmüyorum. Mesajı Paylaş

Fearlessleon

hava kuvvetimiz kötü değil ancak bizim gibi hedefleri ve düşmanları olan bir ülke için hiç yeterli değil malesef Mesajı Paylaş

petibor

Daha iyisini arzu etmenize saygı duyarım ama hiç yeterli değil demek saygısızca olmasın ama biraz klişe söz.
Türk hava kuvvetleri sayı ve nitelik olarak muharip uçak özelinde dünyanın en büyük hava kuvvetlerinden birisi.
250 ye yakın F16 üstelik daha yeni CCIP den geçip en modern hale geldi 30 tanesi de yeni üretim Blok 50 üstelik.  Yanı sıra modernize edilmiş F4 ler var onlarda gayet modern uçaklar. 
Bu rakamın yarısıyla bile güçlü hava kuvveti olarak caydırıcı kalınabilir.
  Mesajı Paylaş

Kartalbey

Bu sorunun yanıtları kiminle savaşacağımıza bağlı olarak değişir. Bazı hasımlarımız için yeterli bazı potansiyel rakiplerimiz için yetersiz kalabilir. Mesajı Paylaş

petibor

Yetersiz değil gayet iyi. Bundan sonraki güç çarpanını modern mühimmat  + taktik + elektronik harp  + diğer HEIK gibi SOJ gibi SAR Yakıt İkmal gibi destek uçaklarını temin ederek arttırabiliri. Uçak üstüne uçak alarak anca Suudi ler gibi güçlenilir buda güç değildir. Aselpod keşif podu elektronik harp podu, SOM Teber vs bunlar artık güç çarpanı yoksa 250 uçağı 500 e çıkartmak bir anlamı yok.

2030 gibi tarihleri beklemek anlamında diyorum 10-15 yıl idare ederiz. Hep duyuyorum bu endişeyi ondan atladım böyle konuya. Savaşa filanda girmiyoruz ayrıca. Mesajı Paylaş

HDS

Geçenlerde de yazdıydım galiba; Amerikan Hava Kuvvetleri Komutanına "Çin J-20'leri bizim F-35'leri döver diyorlar ne dersiniz?" gibi bir soru sormuştu da adam "Biz bir yere teke tek uçakla gitmiyoruz ki; Networked şekilde AWACS ile, EH ile, katman katman sistemlerle gidiyoruz" diye cevap vermişti.

Çevremizde, F-16'yı temel alarak, donanma, kara ve hava kuvvetlerimiz birlikte ve kendi sistemlerimiz ile, akıllıca ve sürekli eğitim ile, elektronik spektruma hakimiyet ile, görme ve karar verme sistemlerinin otomatizasyonu ile halen çok tehlikeli olabiliriz.

Ancak, biz pek o da olacağa benzemiyoruz.

@putty, bakma, Suud'un ata ata doyamayamacağı kadar modern mühimmatı da, modern sensörlü uçakları da var. ama bizim için elektronik spektruma hakimiyet, SOJ, Koral vs gibi, Gölge gibi projeler, belki bir süre sonra F-16'larımıza yapabileceğimiz modernizasyon ile bir fark yaratabileceğiz. Yerli mühimmatlar belki en sonra. Mesajı Paylaş

Mermi

Mar 03, 2019, 08:18 ÖS Last Edit: Mar 03, 2019, 08:20 ÖS by Mermi
@putty, uçak üzerine uçak almıyoruz ki F-16 yanına F-35 alıyoruz çarpanı sen düşün :) Şuanda iyiyiz ama 5 yıl sonra F-35'lerin yokluğunu çok net hissederiz. Nato içinde almayanı dövüyorlar. Mesajı Paylaş

LECTRİ

Gripen'in şu tarzı Hürjet'de olsa filo yapılanmasına etkisi ne olur, faydası olmaz mı?
Yani Hürjet'de hava alanına mecbur olmadan asfalt yollara inebilse ve 10-15 dakikada 5 kişilik ekip ile yakıt ve mühimmat yüklemesi yapılabilse yine 1 saatte motor değişimi yapılabilse nasıl olur?

https://youtu.be/49L9BlYQSjw

Tehlike anında tüm hürjetlerimiz yer ekipleri ile birlikte ülkeye dağılsa (4-6 Hürjete, 1 yer ekibi gibi ) yani sadece Yakın Hava Destek Uçağı rolü yanında bu tarz hava alanından bağımsız da kullanılabilse nasıl olurdu? Mesajı Paylaş

robust

Mar 03, 2019, 08:26 ÖS Last Edit: Mar 03, 2019, 08:38 ÖS by robust
@HDS,

Turkiye bir puzzle gibi parcalari yerine koyarak gidiyordu ama bu FETO yapilanmasi HvKKni cok geriye goturdu gibi gorunuyor. Bakalim mevcut ve ufuktaki projeleri tamamlayarak 1990-2000'ler icin hedeflenen puzzle tam olarak butune ulasabilecek mi. 1990'larda baslayan F16 tedarik ve sonra F-4E2020 hamlesi, Tanker ucak,  EHTES sahasi, Anadolu Kartali, AEW projesi, A400 projesi derken, Gokturk uydulari gibi puzzle'in ana parcalari ortaya cikti.

Diger kucuk parcalarda buyuk resimde yerlerine oturuyor, A/G muhimmatlar, ucak oz savunma amacli EH sistemleri, AselPod, ISR lar felan. Simdi isin nirvanasi sayilan A/A fuze kismi kotarabilirsek, bu fuzeler ile birlikte bence F16 Ozgur projesi yerli radar dahil mutlaka yapilmali. Bundan sonraki asamalarda SOJ kritik bence cunku puzzle in buyuk parcalarindan bir tanesi. Bu acidan Ozgur projesiyle bir F-16 Block-30 uzerinde milli radar, gorev bilgisayarli, milli A/A, A/G muhimmatlari kullanabilen bir F-16'ya donusturebilmeliyiz.

T129 oncesi ARGE-2004 projesi vardi hatirlayanlar bilir. AH-1S Aselsan/Tubitak projesi ile aviyonik mod yapilmisti ve ISrail Spike-ER fuzesi entegre edilerek hedefler vurulmustu. T129'un bu hale getirilmesinde ARGE2004'un rolu cok buyuktu. Benzer seyin F16 gibi yuksek performansli bir ucak ile yapilmasi bu asama ogrenme, know-how kazanimi icin cok onemli olacaktir. Bu acidan Ozgur projenin Phase-2 olarak devam etmesi lazim.

Butun bunlarin uzerinde (eger gelirse) F35 geldiginde ise bence hava muharebelerinde farkli bir boyuta gecilecektir. F35'e ciddi yatirimlar yaparken, diger yandan almasakta olur diyen buyuk bir kitle olustu. Ayni gorus TSK icinde de vardir muhtemelen. Cok ciddi stratejik hata olur Turkiye'nin F35 tedarik etmemesi, veya edememesi. Teknolojiyi ogrenmek youtube'den F-35 videosu seyretmek veya LM'in sitesinden brosur okuyarak olmaz. Cok surmez, 5 sene sonra Yunanistan'da 25-30 tane F35 alacaktir goreceksiniz. Israil keza. Turkiye iptal ettigi anda slotlarini dolduracak Singapuru, Belcikasi, Danimarkasi  sirada bekliyor. Turkiye'nin sirketlerinin is payini almak icin de ulkeler gonullu hazir bekliyor. Sadece askeri muharip guc almak degil F35 tedarigi, ayni zamanda teknolojiyi hands on ogrenmek ve sirketlerine gelecek 20-25 yil is verecekte bir proje. 

S400 ile ayni klasmanda sistemler olmamalarina ragmen, TR'de sanki iki sistem yarisiyormus gibi algi yonetimi yapiliyor. Bizim yoneticilerimiz de surekli S400 aldik, parasini odedik, illaki alacagiz, istesenizde istemesenizde alacagiz dusuncesinin ve aciklamalarinin da ABD'yi ikna etmeyecegi acik ortada. ABD Cin ve Rusya olunca onune gelene CAATSA kapsaminda cezalari kesecek, kesiyor bile. Cin'un Huawei CEO bayan simdi tutuklandi ve yakinda ABD'ye gonderilecek Kanada'dan. Is ciddi demek istiyorum. Hatirlayan vardir, bir kac sene once Fransa Rusya'ya Mistral LHD gemilerini satmisti ama ABD devreye girdi ve satmadilar. Bu acidan Franszilar gibi Turkiye'nin cikarlarinin bu asamada F35 tedarigi riske etmeden cozum bulunmasi taraftariyim.  S400'un yerine baska rbi sistem bulunur veya biz gelistirebiliriz, cok uzak degil 4-5 sene sonra 150km menzilli bir HSS ortaya cikabilir ama F35 benzeri bir sistemin ikamesi henuz yok, uzerine Turkiye'nin endustriyel katilimi heba olmasin.  Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Özgür projesi sessiz sefasız, alttan alta devam ederken, Ankara'da geçen sene duyulan patlama sesinin ardından bizzat Ankara Valiliği tarafından deşifre edilmişti ya? Mesajı Paylaş

sadalone

Bizim her şeyimiz F-16'lardı,muharip jetlerdi...Karacılar, havacılar, denizciler farketmez herkes F-16'nın nokta saldırı ve hava savunma kabiliyetine muhtaçtı.

Ama artık karacılar saldırı helikopteri, İHA, güdümlü top ve çeşitli menzillerde füzeler gibi noktasal saldırı kabiliyetlerine erişecek, kendisini savunabilecek hava savunma sistemleri olacak.Denizcilerinde aynı şekilde kendilerini koruyabilecek hava savunma gemileri olacak, gezgin gibi uzun menzilli nokta saldırı kabiliyetine füzeleri olacak.Havacılarda çeşitli menzillerde hava savunma sistemleri edinecek dolayısıyla muharip filoların üzerinden önemli bir yük kalkacak, muharip filolar içinde @putty'nin söylediklerini ekleyebiliriz.

Mesajı Paylaş

LECTRİ

Amerikalı küresel politikalar düşünce kuruluşu RAND Corporation, ABD'nin 3. Dünya Savaşı simülasyonlarında çeşitli senaryolarda Rusya ve Çin'e karşı başarılı olamadığını bildirdi.Breakingdefense.com'un haberine göre RAND Corporation analistlerinden David Ochmanek savaş oyunlarında Rusya ve Çin'e karşı mücadeleye giriştiklerinde mavi kuvvetlerin (ABD) sürekli yenildiğini kaydetti. Ochmanek "Çok fazla insan kaybediyoruz. ve çok fazla ekipman. Genelde hedefimize - yani düşmanın saldırıya geçmesine - engel olamıyoruz," dedi.Savaş simülasyon ve oyunlarında onlarca yıl deneyime sahip olan eski Savunma Bakan yardımcısı Robert Work de RAND Corporation'dan yapılan açıklamayı onayladı.Work, "Bildiğim her senaryoda, F-35'ler havalanabilirlerse hava üstünlüğünü ele geçiriyorlar. Ama büyük sayılarda yerde imha ediliyorlar" dedi.Uzmanlara göre, en yüksek teknolojili jet uçakları bile sonuçta bir üsse geri dönmek zorunda. Fakat karadaki hava üsleri ve uçak gemileri uzun menzilli hassas güdümlü füzeler için mükemmel hedefler. Bu tip füzeler yakın döneme kadar ABD'nin tekelinde idi ancak şimdi Rusya ve Çin de bu füzelerden bol miktarda üretiyor. Tıpkı yüksek teknolojili uzun menzil sensörleri, iletişim ağları ve komuta sistemleri imal ettikleri gibi.Ochmanek'e göre Çin ve Rusya teknolojilerini geliştirdikçe karada ve denizde yüzeyde bulunan hedefler büyük tehlike altında. Uzmanlar donanma ve hava kuvvetlerinin yanı sıra kara kuvvetlerinin de zor anlar yaşayacağını düşünüyor. Work ve Ochmanek'e göre kara kuvvetlerinin büyük ikmal üsleri ilk vurulacak hedefler arasında. ABD ordusu büyük oranda mobil uçaksavar ünitelerini dağıttığı için tank tugayları düşman helikopterleri, cruise füzeleri ve dronelarıyla rahatlıkla vurulacak. ABD'nin füze savunma sistemleri de yoğun ateşi durdurma kapasitesinden uzak.Eski savunma Bakan Yardımcısı Work şöyle konuştu: " Avrupa'da savaşa girersek tek bir Patriot bataryası hareket edebilecek o da Ramstein Üssü'ne gider. 58 adet tugayımız var ama üslerimizi koruyacak hiçbir şeyimiz yok."Work ve Ochmanek'e göre ABD ordusu olası bir savaşta sadece gövdesine değil kafasına da ciddi darbeler alacak. İletişim uyduları, kablosuz iletişim ağları ve komuta kontrol sistemleri o kadar ağır hacker ve jammer (karıştırıcı) saldırısına uğruyor ki tamamen kapanmıyorsa bile ciddi şekilde bastırılıyor.Work ABD ordusunun siber ve elektronik savaş tatbikatları yaptığını hatırlatırken "Fakat kırmızı kuvvetler düşman komuta kontrol sistemlerimizi yok ediyor ve tatbikat sona eriyor. Kimse doğru dürüst bir eğitim alamıyor" diye konuştu.Work "Çinliler buna 'Sistem Yıkma Savaşı' diyorlar. Olası bir savaşta Amerikan savaş komuta kontrol ağına her seviyede acımasızca saldırmayı planlıyorlar. ve sürekli bunun tatbikatlarını yapıyorlar" dedi.Work ve Ochmanek'e göre sorunun aşılması için 5 yılda 120 milyar $ yatırım ile uzun menzilli-akıllı saldırı ve savunma füzeleri alınması ve komuta kontrol sistemlerinin güçlendirilmesi gerekiyor. Asıl tehlike ise 10 ila 20 yılda düşmanın teknolojisini ve askeri üretim kapasitesini çok daha fazla artırması. Bu olasılığa karşı ise uzmanlar yapay zeka ve big-data analizine yatırım yapılması gerektiğini belirtiyor.

https://www.haberler.com/rand-corporation-abd-3-dunya-savasi-11827636-haberi/ Mesajı Paylaş

petibor

Bunun çaresi savaş makinesini ülkenin kalanında bağımsız tutmak. Ülke her türlü saldırı ile zarar görsede savaş makinesi sağlam kalmalı. Askeri tesisleri dağların içine taşımalıyız. Hatta çok kritik üretim tesisleri de mesela füze montaj tesisleri bazı kimyasal üretimler yer altına taşınmalı. Kritik cephaneler, uçak koruganları harekat merkezleri dağların içinde artık olmalı. Eskiden uçakları koruyalım diyordum ama artık tüm askeri birlikler kritik büyüklüklerde yer altına alınmalı. Yer üstünde sadece tugay yatakhaneleri eğitim alanları yemekhaneler filan olmalı. Dağımız çok teknolojide kolay kaz gitsin düşünecek ne var karadenize 30 km gidiş 30 km geliş paralel tünel açıyoruz 60 km. Bundan sonra kıyamete kadar yer üstüne çıkamayız askeri anlamda o kadarda kesin kalıcı bir durum. Amerika koruyamam diyor biz ikna olmuyoruz
Tabi en önemli önlem nükleer güç olmak. Ben başkada bir kafi derecede önlem düşünemiyorum geleceğin dünyasında. Mesajı Paylaş

MrExelance

Haz 08, 2019, 08:21 ÖS Last Edit: Haz 09, 2019, 09:38 ÖÖ by MrExelance
 MMU uçak projesinin motoru batı muadilli bir motor üstüne yatırım yaptık ve alt sistemlerin hemen hepsi nato standardı olası bi caatsada mmuyu yapma ihtimalimiz yüzde 5 civarında olacağından büyük ihtimalle caatsada etkin olacağından çin veya rusyadan uçak almamız gerekecek

J20 nin satışı olmayacağına ve Su57 ninde geliştirme yönünden kötü gidişatına bakarsak ben Su 30 veya Su 35 alıp hindistan gibi farklı avyoniklerle donatılmasınıı daha mantıklı buluyorum belki hürjetide bi Jf17 klasmanına çekebiliriz.Tabi bunlar F35 F16 Özgür projelerimiz veya batı bloğunun standartları kadar iyi olmayacaktır ancak sıfır savunmada yapamayacağımıza göre illahaki almak durumundayız diye düşünüyorum

Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter