Lockheed Martin JAGM-Joint Air-to-Ground Missile

Başlatan nokta, Tem 01, 2018, 03:29 ÖS

« önceki - sonraki »

nokta

JAGM üretime giriyor

Lockheed Martin firmasının müşterek havadan karaya füzesi (Joint Air-to-Ground Missile /JAGM) düşük oranlı başlangıç seri üretime (Low-Rate Initial Production /LRIP) başlıyor. Füze Savunma alımları kurulunun testlerini geçti. JAGM çok sensörlü havadan karaya füze olarak HELLFIRE Romeo ve HELLFIRE Longbow füzelerinin yerini alacak. Füze döner kanatlı ve sabit kanatlı HELLFIRE ateşleyebilen bütün hava platformlarında kullanılabilecek. Füze, döner kanatlı platformlarda geride kalan hedefleri de etkisiz hale getirecek. Arayıcı başlık yarı aktif lazer ve milimetre radarı ile hedefe yönlenecek.

ABD Ordusu ve Donanması JAGM füzelerini ilk etapta AH-64E Apache ve AH-1Z Viper taaruz helikopterlerinde kullanmak istiyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/jagm-uretime-giriyor/6599/1

Mesajı Paylaş

nokta

JAGM Seri Üretimde

ABD, JAGM füzesinde seri üretim sürecine geçileceğini açıkladı. Kara Kuvvetleri'nden yapılan açıklamada, ilk etapta 2020 Yılı Bütçesi için 1500, 2021 yılı bütçesi için de 1500 olmak üzere toplam 3000 adet JAGM'nin tedarik edileceği açıklandı. Lockheed Martin ile seri üretim anlaşmasının ise ne zaman imzalancağı belirtilmedi.

Yarı aktif lazer, kızılötesi görüntüleme ve milimetre dalga olmak üzere üç modlu tarayıcıya sahip olan JAGM'nin ABD envanterindeki AGM-114 Hellfire, AGM-65 Maverick ve BGM-71 TOW füzelerinin yerini alması planlanıyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/jagm-seri-uretimde/8032/1 Mesajı Paylaş

nokta

JAGM'de yeni adım

ABD Savunma Bakanlığı, Lockheed Martin ile 8.1 milyon ABD Doları değerinde anlaşma imzaladı. Bakanlığın açıklamasına göre firma, anlaşma kapsamında AGM-179 JAGM füzesinin mühendislik hizmetlerini üstlenecek.

BGM-71 TOW, AGM-114 Hellfire ve AGM-65 Maverick füzelerinin yerini alarak depolama ve bakım kolaylığı sağlaması amacı ile geliştirilen, havadan satıh hedeflerine fırlatılan yüksek hassasiyetli JAGM füzesinin güdüm kiti at-unut kabiliyetine sahip. AGM-114 Hellfire sistemi üzerinden geliştirilen füze, gerçekleştirilen testlerde 95% oranında başarı sergiledi.

Orlando, Florida'da gerçekleşecek çalışmanın 2 Mart 2021 tarihinde tamamlanması planlanıyor.

http://c4defence.com/Gundem/jagmde-yeni-adim/8628/1 Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Putty, senin teori birer birer çürüyor. Herkes bizim OMTAS/UMTAS güdümüne yöneliyor. Bakalım daha ne kadar inat edeceksin yanlış yolda? :) Mesajı Paylaş

petibor

Aradan zaman geçince dediklerimi aklınızda eksiksiz tutup beni doğru anlamayışınızı eleştirmiyorum bu kadar ilgilenmenizi istemek fazla kibir olur sizden bunu tabiki istemeyeceğim. Ama vatanseverliğinizi incitmiyor ise üzerinde saygı duyarsanız bence düşünülebilecek bir şey anlattım ben hep. Bir sürü faktör benim haklı düşüncemi önemsiz kılabilir. Alternatiflerin olması mesela çok büyük rahatlıktır. Helikopterde SAL füze var ise eldeki über teknolojik silah rish değil taktik avantaj sağlar elbetteki. Mesela bizim SAL UMTAS varken TV güdümlü UMTAS bir risk değil taktik avantajtır. Ama SAL füze olmazsa tüm 8 km tanksavar füzelerimiz TV güdümlü IR UMTAS olsa o zaman aynı itirazı UMTAS içinde yapardım ama artık böyle bir tehlike helikopterdeki 8 km lik füzelerimiz için yok. 4 km menzilli OMTAS ın durumu ise böyle değil. Kara kuvvetlerimiz bu füze ile savaş bekleyecek alternatifi yok gibi eski stoktaki ABD silahları hariç.

Bir paragrafta özetliyorum tekrar. 4 km menzilli OMTAS at unut ve TV güdüm olmak üzere iki güdüm modu vardır. Benzer tüm füzelerde durum aslında aynıdır. Bu iki güdüm modundan en kullanışlı güvenli olanı her hedefe rahatlıkla kullanılabilen TV güdümdür. Bu güdüm operatörün füze kamerasındaki görüntüyü izleyerek hedefi ortalamasıdır ve haliyle akıllı bir füzeye gerek yoktur sadece burnundaki görüntüyü iletsin yeterlidir. Benzer füzeler bunu fiber optikle yapar biz karıştırmaya açık data link ile telsiz yapıyoruz. Buda hem silahı aktif silaha çeviriyor tespiti mümkün oluyor karşı önlemi kolaylaştırıyor hemde haberleşmeye müdahaleyi mümkün kılıyor. Diğer at unut ise utopik bir seçenektir özellikle karadan karaya kullanılması her hedef için işe yarar güvencesi veremez. 4 km görüş mesafesi sayılamaz ciddi bir mesafedir ve javalin ile karşılaştırımamalıdır. Bizim füzemizin sınıfındaki tüm füzeler 4 km menzile tv güdüm ile joystik ile füzeyi yazılım desteğinde yöneterek hedefi vururlar. Ama rakipler sıfır risk ile bunu yaparken biz karıştırmaya teorikte açık olacağız. At unut ise tercih edilmeyen ikinci seçenektir. Biz bu güvensizlik yüzünden burayı bu cümleyi aklınızda tutun lütfen biz bu güvensizlik yüzünden ikinci yöntem olan at unutu birinci yöntem haline getirmeyi başarmak zorundayız. İsrail in kullanmadığı yöntemi biz çalışır kılmak zorundayız. İşte açmazımız burada oluyor bu yüzden bir türlü füzemiz operasyonel olamıyor kabulleri geçemiyor. Hedefi % 100 vurma ihtimali için tek yol at unut bizde ama mühendislerimiz 4 km menziliş bir genel maksat füzesinin bütün görev profiline cevap verecek at unutu yapamıyor. Kimse yapamaz ordan biliyorum belki 2050 den sonraki mühendisler başarır şimdikiler asla
Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

@Putty

OMTAS'ı anlamadan yine masallar anlatıyorsun...

OMTAS atıldıktan sonra herhangi bir veri bağı yok ki? Füze IIR güdüm ile hedefe kendi kendine yöneliyor. Eğer sen yarı yolda keyfe keder hedefi değiştirmek istersen data link o zaman devreye giriyor. O da eğer istersen...

Özetle OMTAS hedefe giderken karıştırılacak bir link yok...

Neyse...

Mesajı Paylaş

petibor

Eyl 08, 2019, 11:18 ÖÖ Last Edit: Eyl 08, 2019, 11:30 ÖÖ by petibor
Harzemşah sen beni gerçekten anlamıyorsun lütfen öfkelenmeden sonuna kadar katlan oku yazdıklarıma

Diyorumki OMTAS at unut çalışamaz kesinlikle. Bu iki kere iki dört eder kadar gerçektir. İsrail Fransa Almanya ABD içinde bu böyledir kimse 4 km uzaktaki bir tanksavar hedefine at unut füze kullanamaz. SOM kullanılır bir köprü vurulur belki ama OMTAS ile at unut vurulamaz. Şöyle çözümleri ben kabul etmiyorum onuda söyleyim. Bir termal lekeyi yani aydınlığı ısı farkını yani motor ısısını vurmak benim için kabul edilebilir değildir. TOW neleri vuruyor ise OMTAS da onları vurabilmeli. Mesela bir dağdaki kayada adam kafası gördün onun arkasındaki kayaya OMTAS ı çarparak adamı imha edeceksin yada 3.5 km deki çalışların altındaki makiğneli tüfek yuvasını yada kıyıdaki tekneyi kamyonu adamı köşeden ateş eden adamın saklandığı bina köşesini 3. kattaki pencereyi yani bu dünyadaki her şeyi vurabilmesi gerek. 4 km menzilli bir füzenin kamerasındaki görüntü ile bunu yapamaz hiç bir yazılımcı. Yapabildiler mi on yıldır bana itiraz ediyorsunuz yapamadılar. Basın demeci ile biz başaramadık diyecek halleri yok dimi bunu biz anlayacağız başardılarmı başaramadılar haklıyım işte bence. Askerlerin yanında gören varmı bu füzeyi tatbikatta efes de suriye de yok demekki olmamış olamamış. Ben haklı çıkacağım demiyorum haklı çıktım çoktan füze yok makul zaman çoktan doldu.
Bizim füze at unut çalışamaz. Öbür füzelerde çalışamaz. Ama öbürleri fiberoptik olduklarından TV güdümle çalışabilir bizimki ise TV güdümle çalışamaz telsiz ile görüntü ilettiği için.
Askerlerin önüne şahane bir füze çıkartıyorlar ama asker bir iki soruda bu olmamış diyor. Mümkün değil bu sınıfta bir genel maksat silahında şartnameyi bu şartlarda sağlamak. Asker teorikte bastırılırmı haberleşme diyor diyor evet teorikte mümkün cevabı alınca o zaman at unut ile tüm isterleri karşılamaya mecbur kalıyor. Buda daha bir iki soruda duvara tosluyor askerin isterlerini at unut ile % 100 ü bırak % 10 bile karşılamak imkansız

Şu hedefi omtas ile at unut moduyla vurun hadi asker istedi diyelim mümkün mü sizce iki duvarın arasındaki roket atan adamlar. Genel maksat böyle bir ihtiyaç sadece cayır cayır motor yada tank değilki

https://www.youtube.com/watch?v=Or2G0DMxqmg
Mesajı Paylaş

HARZEMŞAH

Putty, IIR güdüm nedir, IR güdüm nedir bildiğinden emin misin?

Acaba IIR ile IR güdüm arasındaki farklar nedir? IIR güdümün başındaki o minicik "I" harfi ne anlama gelir, işlevi nedir? Mesajı Paylaş

Defence

@Petibör, 4 km uzakta kayanın arkasından başını çıkaran adama tanksavar füze atılmaz. Siz askerlik yapmadınız mı? Mesajı Paylaş

Defence

Füzenin atıldığı hedefin bir insan olduğunu nasıl anladın onu anlayamadım. Bir korugan, havan, tanksavar mevzisi olmadığını nereden biliyorsun? Mesajı Paylaş

ozbey

"Özetle OMTAS hedefe giderken karıştırılacak bir link yok..."

diyorsa  demekki  at  unut  modunda  çalışıyor  bizim  füze  be  putty.
çalışmış  işte,  dum  da  buna  benzer  birşey  söylemişti  bir ara.  yani  olamaz  diye  birşey  yok,  olmuş  işte.
füzenin  hızı  belki de  o  yüzden  öyledir.

ha  yalnız  bir  durum  var,  tow  ile  3.5km  uzakta  çalının  altındaki  bir  makinalının  vurulduğundan   emin  misin?   hiç görmedim  öyle  bir  şey.
teorik  olarak  belki;  ama  hiç  gerçekleşmiş  mi  bu?

bir de  sen  kayanın  arkasındaki  adamın  bile  eh  yapabileceği  bir savaş  meydanı  hayal  ediyorsun,  bu  ne kadar gerçekçidir?
Mesajı Paylaş

ayibarishi

Putty diyor ki: Ben leblebi severim.

Harzemşah diyor ki: Bak la. Finduk var. Daha eyidir, sağlıklıdır. Hemi de daha çok enerji verir.

Bunun üzerine Putty ısrar ediyor: Ben illa ki leblebi yerim. Leblebiden başkasını tanımam.
Hatta Putty işi fındığın varlığını inkara kadar götürüyor...

Harzemşah diyor ki: Uşağım ben senu dove dove severum. Ama findık bir hakikattur da.

Putty diyor ki: Bana illa leblebimi verin. Demeyvereydiniz leblebi. İsterim de isterim...

:):):) Mesajı Paylaş

HDS

@ayibarishi, yazını okuyana kadar mevzuyu bildiğimi sanıyordum. Bildiğimi de unuttum. :) Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter