Aselsan DAKA-Denizaltı Akustik Aldatıcı Karıştırma Sistemi

Başlatan nokta, Haz 23, 2018, 06:49 ÖÖ

« önceki - sonraki »

nokta

Denizaltılar için Akustik Aldatıcı Sistem Projesi kapsamında geliştirilen lançer prototipinin fabrika kabul testleri tamamlandı. 2013 yılında DAKA Projesi dâhilinde ASELSAN'ın geliştirdiği Preveze ve Gür Sınıfı denizaltılara akustik aldatıcı ve akustik karıştırıcılar için üretilen laçerler, söz konusu denizaltılara entegre edilecek.

DAKA Projesi kapsamında teslim edilen Karar Destek Sistemi ile de entegre olarak çalışacak Lançer Sisteminin platformlara entegrasyonu sonrasında Türk Deniz Kuvvetleri envanterinde bulunan denizaltıların torpido tehdidine karşı savunma etkinliği en üst düzeye çıkarılması hedefleniyor.

İskele ve sancakta (sağ ve sol) yer alan fırlatıcı hücreden oluşan sistem, denizaltının her türlü hareket ve manevrasında kısa sürede fırlatma işlemini gerçekleştirebiliyor. Derin su basıncında çalışabilen ve fırlatma esnasında dışarı hava bırakmayan özgün tasarımı sayesinde projede başarı sağlanarak yurt dışı pazar için benzer sistemlere göre önemli rekabet avantajı elde edildi. Sistem modüler yapıda olup entegre edileceği platforma göre hücre sayısı ve yerleşimi uyarlanabiliyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/denizaltilari-aselsan-koruyacak/6564/1 Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

2013 yılında diyor...  :o
Yazım hatası falan mı? Mesajı Paylaş

nokta

ASELSAN'dan Denizaltılara Milli Lançer Sistemi

ASELSAN'ın her ay "A bülten" adıyla yayımladığı elektronik bültenin yeni sayısı yayında. Derginin bu sayısında yer alan bilgiye göre Savunma Sanayii Başkanlığı'nın "Denizaltılar için Akustik Aldatıcı Sistemi (Lançer) Projesi" kapsamında geliştirilen Denizaltı Lançer Sistemlerinin Fabrika Kabul Testleri Ağustos 2018'de tamamlandı. Denizaltı Lançer Sistemlerinin önümüzdeki dönemde sırasıyla TCG Anafartalar ve TCG Burakreis denizaltılarına entegre edilmesi planlanıyor. Önümüzdeki dönemde üretimine devam edilen Lançer Sistemlerinin de tamamlanmasının ardından Preveze ve Gür sınıfı denizaltılar da Lançer Sistemleri ile donatılmış olacak.

Türkiye'de denizaltılar için milli olarak geliştirilen ilk ve tek fırlatıcı sistem olan Denizaltı Lançer Sistemi, ASELSAN'ın 2013 yılında DAKA Projesi kapsamında Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim ettiği Preveze/Gür Sınıfı Akustik Aldatıcıları/Karıştırıcıları denizaltılardan fırlatmak üzere geliştirilmiştir.

DAKA Projesi kapsamında teslim edilmiş olan Karar Destek Sistemi ile de entegre olarak çalışacak olan Lançer Sistemi'nin denizaltılara entegrasyonu sonrasında denizaltılarımızın torpido tehdidine karşı savunma etkinliği en üst düzeye çıkarılmış olacaktır. 400 metre derinliğe kadar su basıncında çalışabilen sistem fırlatma esnasında dışarı hava bırakmayan özgün tasarıma sahip. Sistem modüler yapıda olup entegre edileceği platforma göre hücre sayısı ve yerleşimi uyarlanabiliyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/aselsandan-denizaltilara-milli-lancer-sistemi/6968/1 Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter