Nurol Yörük

Başlatan nokta, Haz 12, 2018, 01:31 ÖS

« önceki - sonraki »

nokta

Nurol Makina, Eurosatory'de YÖRÜK'ü öne çıkardı

Nurol Makina, ürün ailesine en son katılan aracı YÖRÜK 4x4'ü uluslararası pazarda NMS 4X4 adıyla Eurosatory fuarında tanıtıyor. Firma, YÖRÜK 4x4'ün farklı koruma seviyesi ve görev yükü taşıma gereksinimlerine tek bir platformla cevap vermesini ön plana çıkardı. Araç, Seviye 1-4 arasında değişebilen, ölçeklenebilir bir zırh korumasına sahip. Aracın balistik koruma seviyesi, eklenen ya da çıkartılan zırh plakaları ile ihtiyaca göre ayarlanabiliyor. Bu ayarlamaların, aracın geneli için aynı olması da gerekmiyor. Örneğin, kullanıcı tercihine göre, aracın motor ve personel kabini daha yüksek, arkada bulunan görev yükü bölümü ise daha düşük koruma seviyesine sahip olabiliyor. Böylece, kullanıcının önündeki alternatif görev konfigürasyonlarının sayısı artıyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/nurol-makina-eurosatoryde-yoruku-one-cikardi/6511/1 Mesajı Paylaş

nokta

Yörük Seri Üretimde

Nurol Makina, 4x4 taktik tekerlekli zırhlı araç olan Yörük'ün seri üretimine başladı. Düzenlenen resmî törende, seri üretim hattından çıkan ilk Yörük, katılımcılara tanıtıldı.

Çeşitli görev tanımlarına yönelik olarak tasarlanan Yörük, personel taşımadan keşif görevlerine kadar farklı türde görevlerde kullanılabiliyor. Gerektiğinde silah platformu taşıyıcısı olarak da hizmet verebilen araç, "V" tipi monokok bir gövdeye ve özgün bir şasiye sahip. Arazi kabiliyeti oldukça yüksek olan araç, kötü zemin koşullarında bile yüksek hıza ve manevra kabiliyetine sahip. Düşük ağırlığına rağmen sunduğu yüksek balistik koruma, aracı muhabere alanlarında asimetrik tehditlere karşı araca önemli avantajlar sağlıyor. Bünyesinde barındırdığı 4x4 sürüş sistemi, bağımsız süspansiyon sistemi ve merkezi lastik basınç şişirme sistemi ile yüksek arazi performansına sahip olan sekiz ton ağırlığındaki Yörük, farklı silah sistemleri ve Aselsan üretimi SARP (Stabilized Advanced Remote Weapon Platform / Stabilize Gelişmiş Uzaktan Kumandalı Silah Platformu) ile silahlandırılabiliyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/yoruk-seri-uretimde/6598/1 Mesajı Paylaş

gucluak

#2
Eyl 23, 2018, 08:17 ÖS Last Edit: Eyl 23, 2018, 08:28 ÖS by gucluak
Nurol Yörük için asimetrik harp sahasına özgü çözüm örneği. Aslında platform olarak ejder yada kirpi daha uygun olabilir 30 mm Muhafız sistemi için..

Yukardaki çözümlere ek olarak aselsan 30 mm muhafız entegresi ile yukardaki çözüme benzer ve özel kuvvetler için özelleşmiş bir yüksek ateş gücü içeren çözüm ortaya çıkabilir.

Mesajı Paylaş

putty

#3
Eyl 24, 2018, 01:10 ÖÖ Last Edit: Eyl 24, 2018, 01:14 ÖÖ by putty
Araç şu uygulamanın üzerine düşünülmüş görünüyor. Bu gayri nizami birliklerin iptidai kullandığı uygulamayı biraz incelemek lazım düzenli birliklerde bana çok kullanışsız gelmiyor. 20 mm topları illa tam zırhlı araçların içine hapsetmek şart değil kısmı cepheden gelecek direk saldırılara mukavim x4 araçlarda Suriye de gördüğümüz gibide çok işe yarayabilir. Sonuçta piyade ülkeleri araç dışına çıkarak işgal ediyor kafayı çıkartmadan işgal olmaz.
Bizimkiler bence gayet yeterli bir çalışma ile şunu ortaya çıkarttılar biliyorsunuz . Demek istediğim bu aslında daha fazlası da değil. Bu uygulama çok kötü değil bence üstünde düşünmek çalışmak lazım. Gördüğüm kadarı ile Yunanlılar da adaları korumak için bu basit silahlar üzerine çok çalışıyorlar. Bütün tatbikatlarında eğitimlerinde denize ateş eden 20 mm uçaksavar topları var. 20 mm yi illa bir ZMA da düşünmek ateş gücünü çok kısıtlar ve çevikliğide engeller.  Biraz yakışıksız duruyor tabi ama biraz Landrover koyarak filan daha militaris hale gelir

Mesajı Paylaş

ocay

20x139mm mermi atabilen Oerlikon/Rh202 tek namlulu olarak Ural ve Yörük araçlarının pickup versiyonlarında kullanılabilir. İyi bir holografik nişangah ile manuel olarak ya da basit bir RCWS ile Mesajı Paylaş

putty

Yunanlılar bu silahı çok önemsiyor adaları korumak için. Mantıksız da değil yani sevmeleri. Bir aracın üstünde basitçe neden olmasın

Mesajı Paylaş

gucluak

#6
Eyl 24, 2018, 10:17 ÖÖ Last Edit: Eyl 24, 2018, 01:17 ÖS by gucluak


Kaya'nın arkasına Muhafız 30 mm yada 35 mm çözüm silah istasyonu bindirilip birde aşağıdaki mühimmat ile desteklenirse..Uzak mesafelerden YPG/PKK , IŞID ve her türlü hedefe angaje olmak ve safdışı bırakmak mümkün olacaktır.

Meskün mahal de ve özellikle bomba yüklü ve zırhlı kamyonlarla yapılan intihar saldırılarında 20 mm nin durdurmakta zorluk yaşadığı olaylarda rahatlıkla üstesinden gelinecektir.

Hızlıca prototiplenebilir. Zırhlı kamyon sayesinde 35 mm mühimmatın yeterli adetlerde taşınması mümkün kılınır. İnsansz Silah İstasyonu ancak stabilizasyona ihtiyacı olmayacak aynı zamanda bu istasyona Alpagu Blok II fırlatıcılar bir iki adet ve / veya cirit atıcısı eklenebilir. Silah istasyonunun lazer işaretliyicisi ile soft ve hafif zırhlı hedefler imha edilebilir. Son derece güçlü ve ucuz bir çözüm olacaktır Özel Kuvvetler için. Zırhlı kamyon personelin korunmasını sağlayacaktır. Gerekli durumlarda uzaktanda kontrol imkanı sunulduğundan son derece maliyet etkin bir çözümdür. Putty nin de ifade ettiği gibi zırhlı paletli araçlara yüklenmeden sınırlı sayılarda piyadeye yüksek ateş gücü sağlayacaktır.

Gerekli durumlarda alçaktan uçan hava hedeflerine karşı timin korunmasını sağlayacaktır.

Mesajı Paylaş

Terra

"YÖRÜK" Ortadoğu'da "ZAFER" kazandı

ASELSAN Uzaktan Komutalı Silah Sistemi ürün ailesinin en yeni üyesi SARP-ZAFER, ilk kez bir Ortadoğu ülkesinde askeri makamlar tarafından yoğun testlere tabi tutuldu.

ASELSAN'ın geliştirdiği yeni silah sistemi Sarp Zafer, Nurol Makina'nın seri üretim aşamasına getirdiği Yörük 4×4'e entegre edilerek test edildi. Sistemin çöl şartlarında gerçekleştirilen atışlı saha testleri başarı ile tamamlandı. Sarp Zafer sistemi araç içindeki personele, dışarıya çıkmadan silah sistemini besleme imkanı tanıyor. Yüksek stabilizasyon performansı, otomatik hedef takip ve tespit yeteneğiyle kullanıcının hareketli hedefleri kolaylıkla takip edebilmesini, yüksek vuruş isabetiyle etkisiz hale getirilmesini sağlıyor. Hedef mesafesi, hedef hız ve rotası, meteorolojik bilgiler ve mühimmat tipine göre otomatik balistik düzeltme yeteneğine sahip olan Sarp Zafer, üzerindeki termal kamera ve gündüz görüş kamerasıyla zorlu çevre koşullarında görev yapabiliyor.

Katar Özel Kuvvetleri "YÖRÜK" kullanacak

Nurol Makina'nın özgün olarak geliştirdiği askeri şasi üzerine tasarladığı ve IDEF 2017'de konsept tasarımını görücüye çıkardığı araç, henüz seri üretime geçmeden ilk siparişini Katar'dan aldı.

Bağımsız süspansiyonlu, sürekli 4 çeker, kendinden CTIS (merkezi lastik şişirme) sistemine sahip olan ve 10 ton ağırlığındaki araç, 4 ton taşıma kapasitesine sahip. Temel koruma seviyesi EN 1063 BR6, NATO Stanag 4569 Seviye 1 olan araç, ilave zırh ile daha yüksek koruma seviyelerine çıkartılabiliyor.

Araç, optimum performans ve çoklu göreve hazırlıklı olma özellikleri amacıyla tasarlanmış operasyonel birliklere silah sistemleri taşıyıcılığından keşif görevlerine kadar bir dizi yetenekler sunuyor.

Araç Özellikleri

Personel: 5+4 kişiye kadar
Motor: 300 BG
Max Tork: 813 NM
Hız: 140 km/saat
Menzil: 700 km.
Araç Ağırlığı: 10000 kg
Dönüş Yarıçapı: 6 m
Dik Eğim: %70
Yan Eğim: 40
Hendek Geçiş: 90 cm

http://defenceandtechnology.com/2018/12/02/yoruk-ortadoguda-zafer-kazandi/ Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter