BMC Kirpi MRAP

Başlatan heinkel, Eki 20, 2015, 06:21 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

DelKu

İyi güzel de artık tehdit rpg -7 değil,  adamların eline neredeyse Türk ordusunun envanteri kadar Milan geçti ,diğer Tow unu Kornetini ıvırını saymıyorum , o kümes telinin yalancı bir güven hissinden başka bir fonksiyonu yok Suriye bataklığında, kaldı ki Türkiyedekiler bile artık termobarik tipte olanlarından kullanmaya başladılar.

Hayır neden herşeyi sıfırdan büyük bedeller karşılığında keşfetmek zorunda bu ülke anlamıyorum... Mesajı Paylaş

kimlikci

HDS

Yahu biz bu aletlerden neden almıyoruz bir türlü? Neden alamadık? Firmayı Şems-i Siirti alalı kaç yıl oldu. Şimdi Altay'ı da bu adama verirler punduna getirip diyoruz ama, hazır proje, ertesi gün teslim projeden neden sipariş vermedik?

Şimdi epeyce bir rakam sipariş verilecek, Sarp'lı falan ama, ne diye bu kadar geciktik? Mesajı Paylaş

sailordream

"HDS
Yahu biz bu aletlerden neden almıyoruz bir türlü? Neden alamadık? Firmayı Şems-i Siirti alalı kaç yıl oldu. Şimdi Altay'ı da bu adama verirler punduna getirip diyoruz ama, hazır proje, ertesi gün teslim projeden neden sipariş vermedik?
Şimdi epeyce bir rakam sipariş verilecek, Sarp'lı falan ama, ne diye bu kadar geciktik?"

İmalat olması gerek kime bilemem ama fason ürettikleri parça miktarına göre bir üretim var. Mesajı Paylaş

BETONBEY

G.Doğu'nun arazisi sarp, her bölgeye sokamazsınız Kirpi'yi üstadım...

Kirpi ile Kobra muadili araçların dönüş yarıçapı ve eğim çıkabilme kabiliyetleri farklıdır. Belirli sarp bölgelerde mayın korumasından taviz vermek durumunda kalabiliyorsunuz. Lakin eksiklik olduğu ve geç kalındığı doğrudur. Ama ihtiyaç yukarda bahsedilen rakamlar ölçüsünde değil...

Durumun diğer bir tarafıda ordu envanterinin sadece terör ve mayın tehdidi çerçevesinde yapılandırılmasının gerçekçi olmadığıdır.

1 yıl sonra terör olayları seyrekleştiğinde 5000 kirpiyi ne yapacağız ?

Kobra türevi araçları mekanize birliklerde ve pekçok yerde kullanmaya devam edebilirsiniz. Ama Kirpi'nin kullanım alanı sınırlıdır.

Son tahlilde Kobra ve Ejder Yalçın 4x4 orta boy Eyp saldırılarında işlevini yerine getiriyor. Lakin hayvanlar yola birkaç tonluk patlayıcıyı döşeyince yapacak pek birşey kalmıyor.

Sanırım acımasız bir yaklaşımla ordu bu dengeyi kurmaya çalışıyor diyebilirim :( Mesajı Paylaş

HDS

Hocam Kirpi ile falan canını emanet edip yola çıkan arkadaşlar senelerdir bunlardan SARP ile şstediklerini, yok mok diyen subay sınıfının 15 Temmuz'da komple içeriye girdiklerinden bahsediyordu.

Az çok harcanan parayı görüyorum, Kirpi'nin ne kadar fiyatlı ve üretilebilir olduğunu görüyorum; Alın gitsin yahu. Olmadı kamyona dönüştürürüz.

Hem, bence bu aletlerin ömrünce bizim bunlara fazla fazla ihtiyacımız olacak. Unimog'la değil, bununla taşıyıveririz askeri bir müddet daha. Mesajı Paylaş

anafor2016

HDS üstadım, birde yaşadığımız coğrafya iyice ortadoğu oldu, artık Kirpi adetleri çok arttırılıp, batı da bile kullanılabilir. Sonuçta zırhlı koruma ihtiyacı her yerdeolabiliyor. Ayrıca 8x8 ve 6x6 BTR lerin yerine geçecek aracı da henüz alamadık. Yazık yani varlık içinde yokluk çekiyoruz. Arma ve pars karması bir tekerlekli zırhlı araç gücüne de ihtiyaç var. Hem polis için hemde asker için. Mesajı Paylaş

Tuco

Terör örgütünün yayınladığı videolarda kirpi ve kobra'nın beraber yolda oldukları saldırılarda özellikle kobrayı bekleyip patlatıyorlar.Bu saldırıların birçoğu kirpi ve kobranın beraber oldukları konvoylara gerçekleşiyor.

30 yıldır bitmemiş terörün 1 yıl sonra seyrekleşeceğini beklemek ne kadar doğru.

Daha geçtiğimiz günlerde transit ve midibüslerle taşınan polis ve askerlerden birçok kayıp verdik.Yani o Kirpileri kullanacak yer bulmak konusunda hiç sıkıntımız yok. Mesajı Paylaş

BETONBEY

Ordunun o kadar çok geç kalınmış eksiği gediği var ki  tamamlamaya kalksanız 15 milyar dolar saniyede buhar olur.

Suriye'de modern tank, yeni ağır zırhlı, paletli, tekerlekli personel taşıyıcı, yeni zırhlı paletli ve tekerlekli muharebe araçları, silahlı/silahsız ihalar, atak helikopter ihtiyacı, ağır nakliye helisi ihtiyacı, her seviye hava savunma sistemleri, gunship uçaklar, yakın hava desteği için hürkuş, koral tipi sistemler, hava soj, yeni denizaltılar, fırkateyn ve korvetler, hava savunma fırkateynleri, LHD vs,vs...

Sonu gelmez bunun, sorun sadece Kirpi olsa...

HDS üstadım, emin olmamakla birlikte Kirpi'nin silahlı versiyonunda ilk çıktığında bazı sorunlarla karşılaşılmıştı diye hatırlıyorum.

Son dönemde yapılan her yanlışı FETÖ'nün üzerine yıkmak tarzı bir eylem türü gelişti. Sıkışan yıkıveriyor, takdir sizin ;D Mesajı Paylaş

Lotus

Asker, Mercedes'in kamyonetine bineceğine; "her yerde" BMC'nin MRAP'ına binsin. Zararı ya da gideri mi var? Konseptinin eksikliği ya da geri kalmışlığı mı var?  ??? Mesajı Paylaş

BETONBEY

5-6.000 kirpi yaklaşık 1.5 milyar dolar demek...

Modern tankımız yok, yeni nesil ZPT/ZMA'mız yok, yeni TTZA'mız yok, Hava Savunma Sistemimiz hiç yok, 3.5 nesil bile avcı uçağımız yok, yakın hava bombardıman uçağımız yok, hava-yer uçağı olarak F-4 2020 terminatör kullanıyoruz, silahlı ihamız numunelik, gözcü ihamız sınırlı, Atak helikopterimiz yeni yeni açığı kapatıyor ama sınırlı sayıda, yeni erken ikaz uçağına ihtiyacımız var, sinyal istihbaratı yapacak uçağımız sınırlı, tanker uçaklarımız eskidi, eğitim uçağı açığımız var, yeni denizaltımız yok, yeni hücumbotumuz yok, amerikanın hibe fırkateynlerini modernize edip kullanıyoruz, en yeni dediğimiz mekoların 4'ü 20-25 yılını doldurdu, piyade silahını daha yeni seri üretime aldık, modern mühimmatlarımız daha yeni yeni seri üretime girmeye başladı.

Suriye'de ordu bilfiil savaşıyor, Irak'ta devam eden görevler var, 3 denizde gezdirmemiz gereken gemiler, yeterli hava savunma sistemimiz olmadığı için sürekli uçaklarla korunması gereken bir hava sahamız var, G.Doğu ve K.Irak'ta sürekli gözetlenmesi ve vurulması gereken dünya kadar alan ve hedef var, bölgede sürdürülmesi gereken bir mücadele var, velhasıl hepsinin üstüne mevcut durumu ile aktif halde tutulması ve sürekli idame ettirilmesi gereken 500 bin kişilik bir ordumuz var ve sınırlı olan kaynağın bu kadar eksik, gedik ve ihtiyaç varken 1-1.5 milyar dolarını sadece Kirpi alımına harcayalım öylemi :o Mesajı Paylaş

HDS

İhtiyaç 5-6.000 mertebelerinde olmayabilir. Daha mütevazi rakamlar yeter. Mesajı Paylaş

BETONBEY

Mercedes Unimog'lara değil de Kirpi'ye binilmesinden bahsediliyor :)

Bir miktar eksiklik olduğunu zaten daha önceki paylaşımlarımda belirttim üstad...

Ama dillendirilen bu değil... Mesajı Paylaş

Lotus

Eki 23, 2016, 07:37 ÖS Last Edit: Eki 23, 2016, 08:17 ÖS by Lotus
Zamana yayarak, bütçeye uygun olarak, ihtiyaç ne kadarsa alınır.

Ek olarak Unimoglar'ın yerine de kullanılsın ne olmuş? 1 yıl sonra (mecazen kullanıldığını varsayıyorum) terör seyrekleşir, sonraki yıl başka bir şey çıkar. Aracın gideri ya da geri kalmışlığı mı var da ne yapacağımızı düşünüyoruz? :)

Söylemek istediğim bu idi...

Edit: US$1.5 Milyar tek seferde harcanmayacaksa abartılacak bir tarafı yok. Onlar ihtiyaçsa bu da ihtiyaç. Mesajı Paylaş

commandos

Buradaki bütçesel konuları okuyunca aklıma yaklaşık 22,5 milyar Euro'luk bir proje geldi. Gerek var mıydı diye?!? Mesajı Paylaş
Dünyada iki bilinmeyen vardır; biri Kutuplar, diğeri Türkler...
-Albert Sorel-

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter