FNSS KUNDUZ Amfibi Zırhlı Muharebe İstihkam İş Makinesi

Başlatan Elçibey, Eki 06, 2015, 10:52 ÖS

« önceki - sonraki »

Elçibey

Eki 06, 2015, 10:52 ÖS Last Edit: Eki 24, 2017, 06:17 ÖS by Yönetim


Amfibi araçların suya girebilmeleri için kıyı özelliklerinin (eğim, genişlik, toprak sertliği, yüzey düzgünlüğü, vb.) farklı araçların kabiliyetlerine göre uygun hale getirilmesi gereklidir. Bu amaçla kullanılabilen standart askeri iş makineleri bulunmakla beraber, bu araçların yüzme imkân ve kabiliyeti olmadığından en büyük dezavantajları, karşı kıyının da aynı şekilde hazırlanması gereksinimini sağlayamamalarıdır. Bu nedenle, bu araçların nehrin diğer tarafına nakliyesi zaruridir. Ancak nakliye gereksinimi, operasyonun esnekliğini ve başarı şansını azaltmakta, aynı zamanda da hareketin süresini etkilemektedir. Standart iş makinelerinin kullanımı ile ilgili diğer bir kısıt ise, çoğunlukla bu araçların hareket bölgesine nakliyesi için diğer taşıyıcı araçlara gerek duyulmasıdır.

KUNDUZ temel olarak amfibi, zırhlı, paletli, 1 operatör ve 1 mürettebat ile kullanılan bir istihkâm iş makinesidir. İş makinası olarak küreme, düzleme, taşıma ve kazıma operasyonlarını yapabilmektedir.

KUNDUZ, standart iş makinelerinden farklı olarak, gerektiği durumlarda ağırlığını artırarak iş yapabilme kapasitesini yükseltmek için, balast haznesine toprak zeminden balast alma yeteneğine ve operasyon sonunda bu balastı boşaltma sistemine sahiptir. Sıradan iş makinelerinde araç sabit, dozer bıçağı hareketli iken KUNDUZ'da dozer bıçağı araca sabittir. Özel hidrolik süspansiyon sistemi sayesinde KUNDUZ'un önü alçaltılıp yükseltilebilmekte ve bu şekilde bıçağının veya balast haznesinin zemine teması ve girişi sağlanabilmektedir. Bu sayede daha etkili kazıma ve küreme işlemi yapılabilmektedir. Bu işlemler araç hareket halinde iken de gerçekleştirilebilmektedir.

Not: Bir dönem bu araç AZMİM ismiyle de anılmıştır.

                                                       
                                                          TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Mürettebat Kapasitesi:2
Ağırlık:19500 kg
Uzunluk:6200 mm
Genişlik:3300 mm
Yükseklik:3200 m
Karın Altı Yüksekliği:390 mm
Motor:400 bg Dizel
Transmisyon:Tam Otomatik
Çalışma Sıcaklıkları:(-32 C° - +49 C°)
Zırh Koruması:Standart
Mayın Koruması:Standart
Sis Havanları   :6 adet
KBRN Sistemi:Artı Basınçlı Tipt
Klima:Isıtma ve Soğutma
Yangın Bastırma Sistemi:Motor Bölmesi Sabit Söndürme ve Taşınabilir Yangın Söndürücüler
Gece Görüş Sistemi:Termal Kamera
Kurtarma Vinci:15000 kg

PERFORMANS VERİLERİ

Karada Azami Hız:45 km/sa
Suda Azami Hız:8.6 km/sa (2 Adet Su Jeti ile)
Yüzme
:Amfibik
Azami Yol Menzili:400 km
Azami Meyil Tırmanma:60%
Azami Yan Meyil:30%
Dik Engel Aşma:400 mm
Hendek Aşma:1500 m
Dönüş Yarı Çapı:Nokta Dönüşü

Mesajı Paylaş
ZALİME ALP,MAZLUMA EREN...

Defence

FNSS tarafından yayınlanan KUNDUZ Amfibi Zırhlı Muharebe İstihkam İş Makinasına ait dokumana, aşağıdaki linkten ulaşılabilir:

https://www.fnss.com.tr/indir/4251456 Mesajı Paylaş

nokta

Filipinli İstihkâmcılara FNSS Kunduz

Uluslararası pazarda adından sıkça söz ettiren FNSS, ihracat başarılarına bir yenisini ekledi.

Ankara'da konuşlu tesislerinde faaliyet gösteren FNSS, ihracat yaptığı ülkelere Filipinler'i de ekledi. Hâlihazırda Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde başarıyla görev yapan Kunduz, Filipinler envanterine girecek. İhracatın müjdesini, FNSS Genel Müdürü ve CEO'su Nail Kurt'un röportajda verdi. Kurt, geçtiğimiz yıl sonunda kabul edilen ve son detayları da tamamlanmak üzere olan anlaşma kapsamında Filipinler'in kaç adet araç teslim alacağını belirtmezken, farklı araç ihracatlarının muhtemel olduğunun sinyalini verdi.

İlk ihracat başarısını yakalayan Kunduz, muadillerinin aksine zırh korumasına sahip. Amfibik olan platform, nehir geçiş operasyonlarında başka bir araca ihtiyaç duymaksızın geçiş alanının iki yakasında gerekli işlemleri tek başına gerçekleştirebiliyor. 1 operatör ve 1 mürettebat ile görev yapan araç, gerekli durumlarda balast alarak ağırlığını artırabilmekte ve böylece iş kabiliyetini katlayabiliyor. Paletli konfigürasyonda olan araç, karada 45, suda ise sahip olduğu hidrojetler sayesinde 8,6 km/sa hıza erişebiliyor.

https://c4defence.com/Gundem/filipinli-istihk%C3%A2mcilara-fnss-kunduz/9326/1 Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter