Otokar Tulpar Hafif Tankı

Başlatan nokta, Haz 12, 2018, 01:24 ÖS

« önceki - sonraki »

nokta

OTOKAR TULPAR Hafif tankı tanıttı

Otokar, Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen Eurosatory 2018'de TULPAR Hafif Tankı'nı ilk kez sergiliyor.

Otokar standında balistik ve mayın korumasına sahip ARMA, COBRA II, KAYA II, COBRA zırhlı araçlarını ve kule sistemlerini de tanıtıyor.

Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç "Modern ordularda keşif ve ateş destek aracı olarak etkin görev alan hafif ağırlık sınıfı tanklar; değişen muharebe koşulları ve farklılaşan tehditleri dikkate aldığımızda, sektörde artan bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkıyor. Dünyanın çeşitli coğrafyalarındaki müşterilerimizin isterlerinden yola çıkarak, deneyimimizi, mühendislik kabiliyetlerimiz ve Ar-Ge imkanlarımızla birleştirdik ve ilk kez Paris'te sergilediğimiz TULPAR Hafif Tankı'nı da bu eğilimi gözönünde bulundurarak geliştirdik. Önümüzdeki dönemde hafif tankların ordu envanterlerinde daha sıklıkla görüleceğine inanıyoruz" dedi.

http://www.c4defence.com/Gundem/otokar-tulpar-hafif-tanki-tanitti/6504/1 Mesajı Paylaş

Eray

Merhaba bu aracın geçen sene İDEF 2017 de tanıttıkları tulpardan bir farı var mı acaba?

Dışarıdan bakınca sadece 105mm taret eklenmiş bir hali gibi duruyor.

Bildiğim kadarıyla tulpar bir miktar içinde içinde asker taşıyabiliyor. Hafif tank dediğimiz şeyin böyle bir özelliği var mı ?

Yani tulpar bir zma değil mi ? tank olarak adlandırınca bir değişiklik olmuş olması gerekmez mi ?

Mesajı Paylaş

HDS

Vardır tabii ki @Eray. İlk Arma'ya bak, şimdiki Arma'ya ya da Rabdan'a bak. İlk Pars'a bak, bir de şimdikine bak. Prototip araçlar bunlar. Mesajı Paylaş

saladin

#3
Kas 06, 2018, 05:36 ÖÖ Last Edit: Kas 06, 2018, 05:39 ÖÖ by saladin
Tulpar'a tank hali cok yakismis bence.
Yukardaki haberin baska bir versiyonu. Iki ulkede testler yapiliyormus.  Kendi sinifinda bir efsane olan Cobra gibi Tulpar'da mi TSK'dan once yabanci bir ulkenin envanterine girecek....
http://defenceandtechnology.com/2018/11/05/tulpar-sahaya-indi/ Mesajı Paylaş

TULGA

Otokar, Altay'dan edindiği kabiliyetlerle ortaya çıkardığı Tulpar'ı uluslararası piyasaya pazarlamaya çalışırken Altay tankı için şirketsel pazarlama çalışmaları neden yapmıyor? Bunu yapması için engel teşkil eden bir durum söz konusu mu?

Mesajı Paylaş

dum

Altay'ın tüm fikri ve idari hakları devlete ait..Zaten o sebeple AHT diye bir konsept çıkartıp gösterim yaptılar. Sen onu istedin yaptım.. bu u isteyene bunu da yaparım gibi.. 

Tabi onun alt sistemleri oradan buradan toplama ve genellikle mockup.

Yoksa ; volkan-2 aks yazılım ve donanımı,  L55 top, portör, palet,bar , akkor, tlus, yamgöz, sarp ukss  roketsan zırh elinde yok..  kendi tankını yapıyorum diyen butün bunları da yapmalı.  Hem ağır sanayi (Arifiye,kayseri,MKE) ,  hem elektronik ve yazılım (aselsan), hem balistik,roket ve patlayıcı (roketsan) , hem de bolca yan sanayi (ostim, bursa vs)  ister..

Ha bir de motor var tabi.. Mesajı Paylaş

HDS

Biz bu arada yaptığımız çokça zırhlı tekerlekli ve paletli aracı mobilite ve zıeh ile pazarlar iken, özellikle artık bir silkinen Batı ordularında kapasiteli ZMA'lar epeyce "Open Architecture" düşünülüyor.

Aynı aracın, kırkıncı yılındaki suyunun suyunu, ama bu kez farklı silahlarla, epeyce "networked" şekilde, sensor fusion yapar sürümleri ile görüyoruz.

Bizim de artık elimizde çok şey var. Ama platformlarımızı da baştan bir "ağın" sensor node"u ve kinetik effektörü gibi düşünmemiz gerekiyor. Bu mesnette tasarımlarımıza bakmalıyız.

Aselsan'ın Korhan konsepti iyiydi o açıdan. Mesajı Paylaş

TULGA


Hafif tank ihracatında son rakip Çin


Otokar, geçen yıl ürün ailesine eklenen Tulpar Hafif Tankı ile 2 ülkede kısa listeye kaldı. Temmuz ayına kadar belli olması beklenen ilk ihalede Çinli Norinco ile rekabet eden Otokar, diğer ülkede ise 3 rakiple yarışıyor

25.04.2019 - 15:39 | Güncelleme: 25.04.2019 - 15:39AAOtokar, geçen yıl ürün ailesine eklenen Tulpar Hafif Tankı'nın ihracatı için yürüttüğü çalışmalarda sona yaklaştı.

Türk savunma sanayisinde faaliyet gösteren firmalar, farklı ürünlerle çeşitli coğrafyalarda ihracat olanakları arıyor. Kara aracı sistemleri üreticisi Otokar da savunma sanayisinde 32 ülkede kullanılan ürünlerine yenilerini eklemeyi amaçlıyor.

Şirket bu amaçla yurt dışı ihtiyaçları da dikkate alarak geliştirdiği Tulpar Hafif Tankı geçen yıl ilk kez görücüye çıkardı.

Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, Tulpar Hafif Tankı'nın ihracatına yönelik çalışmalara ilişkin değerlendirmesinde, modern ordularda keşif ve ateş destek aracı olarak etkin görev alan hafif ağırlık sınıfı tankların, değişen muharebe koşulları ve farklılaşan tehditler dikkate alındığında, sektörde artan bir ihtiyaç olarak öne çıktığını söyledi.

Bu eğilim doğrultusunda, dünyanın çeşitli coğrafyalarındaki kullanıcıların beklentilerinden yola çıkarak deneyimlerini, mühendislik kabiliyetlerini ve Ar-Ge imkanlarını birleştirerek Tulpar Hafif Tankı'nı tasarladıklarını anlatan Görgüç, hafif tankın geçen yıl Avrupa'da girdiği atış testlerini başarıyla tamamlayarak 2 farklı kullanıcı tarafından test edilmeye başlandığını bildirdi.

Tulpar aracını Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) olası yeni nesil zırhlı piyade muharebe aracı ihtiyacı için ürettiklerini vurgulayan Görgüç, platformun üzerine 105 milimetrelik topu entegre ederek bazı ülkelerde hafif sınıf tank veya orta sınıf tank olarak adlandırılan konfigürasyonu geliştirdiklerini ifade etti.

"TÜRKİYE'YE OLDUKÇA UZAK 2 ÜLKEDE İHALEDEYİZ"

Görgüç, 105 milimetrelik topun, yeni nesil mühimmatlarla oldukça fazla delme gücü ve menzile sahip olması nedeniyle birçok ülke tarafından bu tip konfigürasyondaki araçların orta sınıf tank olarak envanterlere sokulduğuna dikkati çekerek, "Bu araçla Türkiye'ye oldukça uzak 2 ülkede ihaledeyiz, değerlendirme aşamasındayız. İkisinde de kısa listeye kaldık." dedi.

Serdar Görgüç, "En çabuk olacak muhtemelen haziran sonu, temmuz başı gibi netleşecek. Bu ülkede sadece Çinli Norinco ile rekabetteyiz. Diğer ülkede 3 rakibimiz var." diye konuştu.

TSK'nin bu tip bir konfigürasyon için halihazırda talebi olmadığını belirten Görgüç, söz konusu iki ülkede de 105 milimetrelik kuleler istendiğini söyledi.

Görgüç, NATO ülkelerinde de hafif tank yerine ateş destek aracı adı altında hafif piyadelere atış desteği veren konfigürasyonlar bulunduğuna işaret ederek, "Tulpar Hafif Tankı'nı yurt dışı için yaptık. Tulpar'ın farklı kuleli versiyonlarına TSK'nin muhtemel ihtiyaçları için çalıştık. Zaten aracı da onun için geliştirdik. Daha öyle bir ihtiyaç açığa çıkmadı, o konuda herhalde silahlı kuvvetler çalışıyor. Böyle bir araçta orta kalibreli başka bir silah olması, 30-35 milimetre gibi bir kule bulunması muhtemel."

Tulpar Hafif Tankı, yurt içinde ilk kez 30 Nisan-3 Mayıs'ta gerçekleştirilecek 14. Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı'nda (IDEF'19) sergilenecek. Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter