Baykar Akıncı SİHA

Başlatan Merkator, Haz 03, 2018, 08:00 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

S_S

Yav kayır kayır da bari 3 ona 1 ona ver. Adamlara kendini geliştirme şansı ver Mesajı Paylaş

onkomd

Bir Aksungur'a bakiyorum, bir Akinci'ya. Bir Aksungur'a, bir Akinci'ya...

Ben TAI'nin yerinde olsam Baykar ona da el atmadan, bir an önce silahlı jet motorlu İHA'ya başlardım. Mesajı Paylaş

Bozok

Baykar kendi kendine etti bence. Siyasî destekle büyüyen firmalar, siyasi destek sona erince eriyip giderler. Oysa güzel güzel büyüyerek başarılı işler çıkarıyordu. Oysa şimdi halkın kafasında "kayırılan damat" imajı oluştu. Yazık oluyor o değerli emeklere Mesajı Paylaş

Kartalbey

Geçen yılın savunma sanayi ihracat rakamlarında, Suudilere yapıldığı görülen 60 milyon dolarlık ihracat Karayel değilmiydi? Mesajı Paylaş

Merkator

Akıncı sürü İHA taşıyacak

Halen tasarım ve imalat çalışmaları süren Baykar'ın geliştirdiği Akıncı İnsansız Hava Aracı'nın yeni görevi Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir tarafından açıklandı.

Sosyal medyadan Prof. Dr. Demir, Akıncı'nın sürü İHA sistemi olan Alpagu sistemini anlatan bir video tanıttı. Yüksek irtifadan görev yapabilecek Akıncı, burada gövde içinde taşıdığı, STM tarafından geliştirilmiş mini İHA sistemi olan  Alpagu'yu bırakacak. Mini İHA sistemi, Akıncı tarafından işaretlenen hedeflere saldırı gerçekleştirecek.

İSTER YERDEN İSTER HAVADAN

Alpagu, asimetrik harp veya anti-terör alanlarında kullanılmak üzere tek er tarafından taşınabilen ve lançerden ateşlenebilen, otonom veya uzaktan kumanda ile çalışabilen, keşif, gözetleme ve küçük ölçekli tehditleri etkisiz hale getirebilen sabit kanatlı milli vurucu İHA çözümü. Bu konsept yapılan entegrasyon ile Akıncı'ya takılacak. Böylece iki milli sistem bir arada kullanılabilecek.

ALPAGU'NUN TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Gündüz ve gece etkin operasyon yapabilen sistemin menzili 5 kilometre. Havada 10 dakika kalabiliyor. Seyir hızı 50 knot (yaklaşık 90 km/saat) olan sistemin ağırlığı ise 1,9 kilogram. LiPo bataryası ile sistem karadan atışlarda 1 dakikada hazırlanabiliyor.

AKINCI İLK UÇUŞA HAZIRLANIYOR

Akıncı İHA Projesi kapsamında 40.000 fitte 24 saat havada kalış süresi, 4.5 ton ağırlığında, 900 kg faydalı yük, 450 kg dahili faydalı yük taşıyabilecek. Kanat açıklığı 20 metre olan, Milli Elektronik Destek Podu, Milli AESA Radarı, Milli Görüş Hattı ve Uydu Haberleşme sistemi ile donatılacak olan AKINCI, TUSAŞ Motor Sanayii AŞ / TEI tarafından geliştirilen PD 220 motoru ile havalanması hedefleniyor.

Türkiye'nin bu sınıfta İHA geliştiren 3 ülkeden biri olacağı belirtilen projede AKINCI'nın MAM-L, MAM-C, Cirit, L-UMTAS, Bozok, MK-81, MK-82, MK-83, Kanatlı Güdüm Kiti (KGK)-MK-82, Gökdoğan, Bozdoğan, SOM-A gibi mühimmat, füze ve bombayla donatılacak.

2020'DE HİZMETE GİRMESİ PLANLANIYOR

Önümüzdeki günlerde yer testlerinin ardından uçuş testlerine geçilmesi hedefleniyor. Bir yıl test sürecinin ardından Akıncı TSK'ya 2020'de teslim edilecek.

http://www.kokpit.aero/akinci-alpagu-yerli-iha Mesajı Paylaş

Terra

SSB yine Akıncı reklamı yapmış, düşman şirketi Tusaşın Aksungurundan tek cümle yok. :D
Demekki STM Alpaguyü yanlızca Akıncı için yapmış. :D Mesajı Paylaş

TULGA

Ben de onu soracaktım. TAI Aksungur Alpagu tasiyamiyormu ki hazır platform varken entegre edip Akıncı efendiden önce kamuoyuna gösteremiyorlar.

Yani zorla nefret ettirecekler... Mesajı Paylaş

meraklı

May 27, 2019, 08:59 ÖÖ Last Edit: May 27, 2019, 09:03 ÖÖ by meraklı
Yakında sayın Demir için 'Emeklilik sonrası Baykar genel müdürü' esprileri dönmeye başlar valla :)
Şaka ha ciddiye alınmasın. Mesajı Paylaş

TolgaHM

onkomd

Şu uçağı her gördüğümde, gidip mühendislerini öpesim geliyor. B2'den sonra gördüğüm en alımlı uçak.

Bu ikinci örneği ne amaçlı acaba? Motor belli miydi? Mesajı Paylaş

murattekin

Küçük siyah uçak her fotoğrafta görünüyor. Kamber gibi mübarek. Mesajı Paylaş
...

petibor

Tem 27, 2019, 07:14 ÖS Last Edit: Tem 27, 2019, 07:19 ÖS by petibor
Bu male iha bittiğinde ordumuz şöyle diyecek bizim yüz tane taktik ihamız var ama bunlar artık ihtiyacımıza yetmiyor bize daha büyük male iha lazım bu taktik ihaları bir takvim dahilinde male ihalar ile değiştirip gücümüze güç katacağız. ABD de böyle yaptı daha eskimeden predator leri daha gelişmişi olan reaper ile değiştirdi kim ne diyebilir daha iyinin nedeni niçini olurmu bir şey diyemeyeceğiz. Ama neden ANKA kullanmadın o zaman zaten elinde MALE iha vardı bunca masrafı madem öyle niye yaptın derim ben yinede.  Neyse ben Bayraktar a karşı tavırlı biri değilim keşke herkes öyle yese. Bayraktar ve hatta BMC benim gözümde en masum yandaşlar. Bu devran böyle gidecek bilsem TAI yi Bayraktar a satardım ne olacak ülkeye zararı olmaz ama ilk seçimde tarumar olacak bu ballı düzen muhtemelen o riski alamazdım bu yüzden TAI yi riske edemezdim vermezdim ama bilsemki bu düzen böyle gider ver TAI yi ver tank paleti ne yapalım yani sanayici bunlar sonuçta Mesajı Paylaş

onkomd

Yalnız Akıncı da yetmez bize. Bize B-21 gibi bir şey lazım bundan sonra. Sonra da Hürjet büyüklüğünde hava-hava Siha

İki şirket de kazansın, rekabet etsinler. İyidir Mesajı Paylaş

TULGA

Ben birşey sormak istiyorum. Bu Akıncı'nın ilk uçuşu 2019 ilk çeyrek sonunda değil miydi?

Ya da temmuz sonu gibi söylenmiş olsun. Uçağın ekim-kasım aylarındaki halinden şimdiye eklenen birşey var mı fotoğrafta? Akıncı'da kullanılacak PD-170'lerin de tesliminin yapıldığı söylenmişti. Fakat resimde motor da görünmemekte. Mesajı Paylaş

Terra

Malezya Başbakanı Akıncı'yı inceledi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed Baykar Makina tesislerini ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed Hadımköy'deki Baykar Makina tesislerinde güvenlik güçleri tarafından teröristle mücadelede aktif bir şekilde kullanılan ve yakın bir zamanda ilk uçuşunu yapması planlanan Akıncı İHA hakkında bilgi aldı.

Basına kapalı olarak gerçekleşen ziyarette Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Malezya Başbakanı Mahathir'e eşlik etti.

"AKINCI" F-16'nın yükünü hafifletecek

Baykar Makina tarafından üretimi devam eden Akıncı Taarruzi İnsansız Hava Aracı taşıyacağı mühimmatlarla F-16 savaş uçaklarının yükünü hafifletecek.

Kanat açıklığı 20 metre ağırlığı ise 4,5 ton olacak olan Akıncı 1,350 kg faydalı yük kapasitesi ile 24 saat havada kalabilecek. Servis irtifası 40 bin feet olarak planlanan ve uzun menzillerde görev yapabilmesi için Milli Elektronik Destek Podu, Milli AESA Radarı, Milli Görüş Hattı ve Uydu Haberleşme sistemi ile donatılacak olan Akıncı, TUSAŞ Motor Sanayii (TEI) tarafından geliştirilen PD 220 motoru ile havalanması hedefleniyor.

Farklı görev ihtiyaçlarına göre Bozok, Cirit, MAM-L, MAM-C, L-UMTAS'ın yanı sıra F-16 savaş uçaklarının da kullandığı MK-82 (Hassas Güdüm Kiti, Kanatlı Güdüm Kiti, Lazer Güdüm Kiti) ile 250 km+ menzile sahip SOM-A mühimmatını da taşıyabilecek Akıncı ile Türkiye bu sınıfta İHA geliştiren 3 ülkeden biri olacak.

Akıncı'nın 2019'un ilk yarısında ilk uçuşunu yapması 2020 içinde de hizmete girmesi hedefleniyor

http://defenceandtechnology.com/2019/07/27/malezya-basbakani-akinciyi-inceledi/ Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter