Karadeniz Holding Enerji Gemileri-Powershlp

Başlatan HARZEMŞAH, Eki 20, 2015, 11:17 ÖÖ

« önceki - sonraki »

HARZEMŞAH

Eki 20, 2015, 11:17 ÖÖ Last Edit: May 27, 2017, 09:23 ÖÖ by Yönetim
"Filistin-İsrail Sorunsalı" başlığında Sihirbaz üstadımızın paylaştığı haberde bahsi geçen Powership ve Karadeniz Holding hakkında özet bilgi. İlginç bir çözüm. Dünya lideri olduğumuz bir konu daha varmış meğer:

Powership

Karadeniz Holding A.Ş.'nin tescilli markası olan Powership® gemi ya da platform üzerlerine kurulu  tümüyle entegre yüzer enerji santrallerine verilen addır. Herhangi bir kurulum riski olmaksızın,  yerleşik yüksek voltajlı trafolarından  aktarım şebekelerine direk olarak elektrik sağlamaya hazır, hızlı bir güç kaynağı hizmetidir.

Powership® filosunu tasarlayan, sahip olan ve aynı zamanda işleten dünyadaki ilk şirket Karpowership'tir. Powership Filosu, en yeni çift yakıt çalışan elektrik motoru teknolojisiyle tasarlanarak inşa edilmiş ve kombine çevrim gaz tribünleriyle verimliliği maksimuma çıkaracak şekilde faliyet göstermektedir. HFO, doğal gaz ve LNG'ce sağlanan yakıt esnekliğiyle, İşverene yatırım masrafı olmaksızın elektrik üretimini en düşük maliyetle garanti eder.

"Powership" konsepti yalnızca yenilikçi teknolojisine atfedilmemiş, bu eşsiz mühendislik çalışması, aynı zamanda markaya da adını vererek 2010 yılından bu yana şirketin tescillenmiş ticari sembolü olmuştur.

2009 yılında Karadeniz Enerji Grubu; küresel genişleme vizyonunu ortaya koyarak, dünyanın ilk Powership ®, enerji gemisi filosunu oluşturmaya başlamıştır. İlk etapta 5 gemi inşa edilmiş ve işletmeye alınmıştır. Projenin adı olan "Power of Friendship - Dostluk Enerjisi" altında acil elektrik ihtiyacı olan ülkeler ile yapılan orta vadeli ticari anlaşmalar kapsamında elektrik sağlanmaktadır. Grubun enerji gemisi filosu genişlemeye devam etmektedir. Bugün 9 gemisinin 1500MW olan kurulu gücünü 2017 yılı sonunda 5000 MW'a çıkarmayı hedeflemektedir.

Powership ®'lerin kapasiteleri 104 ile 486 MW arasında değişmektedir. Akaryakıt ve doğal gaz başta olmak üzere farklı yakıt türlerini kullanabilirler. 60 günden başlayan teslim süreleriyle, acil elektrik ihtiyacı olan ülkelere 3-10 yıl süreli sözleşmelerle orta vadeli çözümler sunmaktadır. Kısa teslimat süresi olan diğer enerji çözümlerinin hepsinden daha düşük maliyetli olmakla birlikte, birçok ülkede hali hazırda çalışan veya planlanan kara santrallerinden de daha verimli ve ekonomiktir.

Karadeniz Holding


http://www.karadenizholding.com/


Mesajı Paylaş

sailordream

Çok iyi bildiğim bir yerden giriş yaptın :)

Karadeniz holding ilk iki gemi için tamamen Pakistan finansmanı ile iki eski cevher gemisi alıp onların içine enerji üretimi için optimize edilmiş gemi motorlarını yerleştirdi ve pakistana uzun süre acayip fahiş bir fiyattan enerji sattı.
Fahiş fiyat deyince Karadeniz Holdingi suçladığım yok. Bir sanayici büyüğüm zamanında en pahalı enerji olmayan enerjidir demişti. Siz talebe yetecek kadar enerji arzı veremezseniz birisi size hap tedavisi ile bunu sağlarsa acil ihtiyacınızı hapın fiyatına bakmadan alır kullanırsınız.

Diğer sistemlerini gemi platformu değilde sal yada barge diyeceğimiz sadece bu amaçla üretilmiş platformlar üzerine yerleştirerek bir de şalt sahası eklendi. Açıkçası müthiş başarılı bir sistem oldu Lübnanda çalıştı ürdün kullandı bir ara İran adı geçmişti ama sonuç ne oldu bilemiyorum.

Çok beğendiğim bir projedir. Ancak doğası gereği çok politik etkenler içerir bu kadar büyük santraller olunca tek müşteri 3 cü dünya ülkesi devletleri oluyor onların dengesizlikleri çalkantıları vs gibi teknik olmayan bir sürü değişkeni olan bir projedir. Mesajı Paylaş

Atılgan

Marmaray Hattı'nın Enerji Beslemesi Enerji Gemilerinden Sağlanacak

Dünyanın en büyük enerji gemi filosuna sahip Karadeniz Holding'a ait KPS DOGAN BEY isimli Power Ship, Marmaray Hattı'na enerji sağlamak amacıyla Yenikapı mendireği önüne demirledi.

Deniz Haber Ajansı'nın edindiği bilgiye göre, elektrik enerjisini Eminönü Bölgesi'ndeki şehir santralinden alan Marmaray'ın, şehir elektrik şebekesinde kesintilerine neden olmasından dolayı, tarihi yarımada elektrik şebekesinin enerji beslemesi, yüzen enerji gemisinden (power ship) sağlanacak.

Mendirek üzerine kurulan aktarma santrali kanalıyla, mendirek ile gemi arasına çekilecek elektrik hattı marifetiyle, KPS DOGAN BEY'den üretilen elektrik, şehir şebekesine aktarımı yapılacak.

KPS DOGAN BEY, DÜNYANIN İLK YÜZEN ENERJİ GEMİSİ

1984 yılında inşa edilen ve 2009 yılında Tuzla Sedef Tersanesi'nde enerji gemisine dönüştürülen KPS DOGAN BEY, dünyanın yüzen ilk enerji gemisi olma özelliğini elinde bulunduruyor.

2010 yılında elektrik üretmeye başlayan 189 metre boyunda, 31 metre genişliğindeki KPS DOGAN BEY isimli enerji gemisi, 144 MW enerji üretme kapasitesine sahip olmakla birlikte, hem fuel oil hem de doğalgaz ile çalışabilen santralleri üzerinde barındırıyor. KPS DOGAN BEY, tam kapasite iel çalışması halinde 500 bin nüfuslu bir yerleşim yerinin elektrik ihtiyacını karşılayabiliyor.

İSTANBUL LİMAN BAŞKANLIĞI DUYURUDA BULUNDU

Ulaştırma Denizclik ve Haberleşme Bakanlığı İstanbul Liman Başkanı Muhammet Erdoğan imzasıyla, 14 Nisan 2017 tarihinde Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü ve Seyir Hidrografi ve Oşinografi Daire Başkanlığı'na gönderdiği resmi yazıda, KPS DOGAN BEY isimli Mobil Santral Gemisi'nin Yenikapı Barınağı Mendireği'ne konumlandırılacağı belirtildi.

http://www.denizhaber.com.tr/marmaray-hattinin-enerji-beslemesi-kps-dogan-bey-tarafindan-saglanacak-haber-73791.htm Mesajı Paylaş

Atılgan

SIEM SUPPLIER ile NORMAND VESTER isimli açık deniz tedarik gemileri Karadeniz Holding'e satıldı

Karadeniz Holding, SIEM Offshore Şirketi'nin mülkiyetinde olan SIEM SUPPLIER ile SOLSTAD Offshore Şirketi'nin mülkiyetinde bulunan NORMAND VESTER isimli açık deniz tedarik gemilerini satın alarak filosuna kattı.
SIEM Offshore Şirketi'nin mülkiyetinde olan SIEM SUPPLIER ile SOLSTAD Offshore Şirketi'nin mülkiyetinde bulunan NORMAND VESTER isimli açık deniz tedarik gemileri, Karadeniz Holding'e satıldı.

Deniz Haber Ajansı'nın edindiği bilgiye göre, 1999 yılında Hollanda'nın De Hoop Scheepswerf Tersanesi'nde inşa edilen 84 metre boyunda 20 metre genişliğinde ve 3 bin 200 GRT'luk SIEM SUPPLIER ile 1998 yılında Norveç'in Ulstein Verft Tersanesi'nde inşa edilen 84 metre boyunda 19 metre genişliğinde ve 3 bin 61 GRT'luk NORMAND VESTER isimli Norveç bayraklı açık deniz tedarik gemileri, Karadeniz Holding iştiraki Karpowership Americas Şirketine satıldığı kaydedildi.

Karadeniz Holding tarafından satın alınan SIEM SUPPLIER'a KARADENIZ POWERSHIP SIR PATRICK (KPS SIR PATRICK) ismi verilirken, NORMAND VESTER ise KARADENIZ POWERSHIP BARIS BEY (KPS BARIS BEY) olarak isimlendirildi. Satın alınan gemilere Liberya bayrağı çekildi.

KPS SIR PATRICK'İN ÖZELLİKLERİ

Name: Siem Supplier (KPS SIR PATRICK)
IMO:  9186601
MMSI:  259583000
Çağrı İşareti:  LJKB3
Bayrak:  Norway [NO]
AIS Vessel Type:  Cargo - Hazard B
Gross Tonnage:  3200
Detveyt:  4308 t
Length Overall x Breadth Extreme:  84m × 20m
Yapım Yılı:  1999

KPS BARIS BEY'İN ÖZELLİKLERİ

Name: Normand Vester (KPS BARIS BEY)
IMO:  9166546
MMSI:  259901000
Çağrı İşareti:  LAMW7
Bayrak:  Norway [NO]
AIS Vessel Type:  Cargo
Gross Tonnage:  3061
Detveyt:  4587 t
Length Overall x Breadth Extreme:  84m × 19m
Yapım Yılı:  1998

http://www.denizhaber.com.tr/siem-supplier-ile-normand-vester-isimli-acik-deniz-tedarik-gemileri-karadeniz-ho-haber-74442.htm Mesajı Paylaş

Atılgan

Dünyanın en büyük enerji gemisi Gana'ya yola çıkıyor


Hat - San Tersanesi'nin Karadeniz Holding için inşa ettiği, 300 metre uzunluğa ve 50 metre genişliğe sahip yüzer elektrik enerji gemisi Gana'ya çıkmak için gün sayıyor. Gemi yaklaşık 500 megavatt/saat enerji üretim yapacak.
Pekar Grup bünyesinde faaliyet gösteren Hat - San Tersanesi, 2015 yılında Karadeniz Holding ile gerçekleştirdiği işbirliği sonucunda dünyanın en büyük yüzer enerji gemisinin teslimatını bu ay gerçekleştirecek.

Hat - San Tersanesi ve Yalova Altınova Tersane Girişimcileri AŞ Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Talha Pepe, projenin 18 ayda tamamlandığını geminin 300 metre uzunluğunda ve 50 metre genişliğe sahip olduğunu söyledi.

Pepe, 'Yüzer elektrik enerji gemisinin yaklaşık 500 megavatt/saat enerji üretim yapacağını düşünüyoruz. İnşa sürecinde günde ortalama bin kişi çalıştı' dedi. Gerçekleştirdikleri üretimin altyapı sorunu olan bölgelere fayda sağlayacağını ifade eden Pepe, 'Ticaret ve istihdam sağlanması bir yana önemli olan bu ülkelerdeki alt yapı sorunlarına çözüm üretme konusunda üzerimize düşen rolü iyi bir şekilde yerine getirmek. Bu gemi Gana'ya gidecek Gana'da yoksul ve alt yapısı zayıf olan bir bölgede enerji üretecek. Proje'nin sonuna gelmiş olmakta bizi oldukça mutlu ediyor' şeklinde konuştu.

Gemi boylarını uzatıp, genişletiyor

Alt yapı yatırımlarını gemileri dönüştürme ve tarz projelerin tasarlanması üzerine dizayn ettiklerini anlatan Mustafa Pepe, 'Çeşitli projeler doğrultusunda bazı gemilerin boyları uzatıldı, genişletildi, kapasiteleri artırıldı bu gibi projelerde faaliyet gösterdik. Ayrıca gemi inşa, tamir-bakım konusunda da hizmet veriyoruz. Yani tersanecilik konusunda birçok alanda faaliyetimiz var. Bu noktada proje bazlı talepleri de karşılayabiliyoruz' şeklinde konuştu. Enerji gemileri ile ilgili projelerde Karadeniz Holding ile iyi bir sinerji yakaladıklarını bildiren Pepe, 'Ticarette işbirlikleri firmaların çıkarları doğrultusunda yapılır. Ancak sadece bu yeterli değil sinerjinin yakalanması da önemli' dedi. Pepe, Endonezya gönderilen ve 125 megawatt kapasiteye sahip 2 adet enerji gemisinin yapımında da Karadeniz Holding ile çalıştıklarını anımsattı.

Sektöre doğrudan teşvik bekliyor

Devletin sektöre dolaylı olarak teşvik verdiğini anlatan Pepe, özellikle hazine arazilerinde kira sürelerinin yeniden başlatılması ve hazineye ödenen katkı payının kaldırılması ile ilgili ciddi teşvikler aldıklarını ifade etti. Pepe, uluslararası piyasada rekabet edebilmek adına teşviklerin artırılması gerektiğini belirterek 'Uluslararası piyasada rekabet öyle bir noktaya geldi ki artık dolaylı teşvikler değil doğrudan teşviklerin verilmesi gerekiyor. Bu konuda sektör temsilcileri de hem fikir. Teşvikler noktasında bir İspanya bir Polonya'dan geri kalıyoruz' şeklinde konuştu. Tersanelere ara elman yetiştirilmesi için Yalova Altınova Tersane Girişimcileri A.Ş olarak okul yaptırdıklarını hatırlatan Pepe, 'Okul, şu an gemi personelinin yetiştirilmesi ile ilgili eğitim veriyor. Biz gemi personelinden ziyade tersanelerde yetiştirilmek üzere elman yetiştirilmesini istiyoruz bu konuyu ilgili Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile görüşüyoruz' dedi.

http://www.denizhaber.com.tr/dunyanin-en-buyuk-enerji-gemisi-ganaya-yola-cikiyor-haber-75350.htm Mesajı Paylaş

Energy

En Büyük Enerji Gemisi Gana Yolunda


Karadeniz Holding adına, Hat-San Tersanesi'nde yapılan devasa büyüklükteki enerji gemisi, Gana'ya gitmek için son hazırlıklarını yapıyor. 300 m uzunluk ve 50 m genişliğe sahip olan ve dünyanın en büyük enerji üreten gemisi olarak bilinen bu geminin Gana'da yaklaşık olarak 500 megavatt / saat enerji üretimi gerçekleştireceği tahmin ediliyor.

Karadeniz Holding adına, Hat-San Tersanesi'nde yapılan devasa büyüklükteki enerji gemisi, Gana'ya gitmek için son hazırlıklarını yapıyor. 300 m uzunluk ve 50 m genişliğe sahip olan ve dünyanın en büyük enerji üreten gemisi olarak bilinen bu geminin Gana'da yaklaşık olarak 500 megavatt / saat enerji üretimi gerçekleştireceği tahmin ediliyor.

Pekar Grup'a ait olan Hat-San Tersanesi ile Karadeniz Holding arasında, geçtiğimiz yıllarda enerji üretimi yapacak bir gemi inşa etmek üzere anlaşma yapıldı. Yapılan bu anlaşmanın ardından bu yıl tamamlanan devasa büyüklükteki enerji gemisinin teslimatı ise önümüzdeki günlerde gerçekleştirilecek.

Hem Hat-San Tersanesi'nde hem de Altınona Tersana Girişimcileri A. Ş.'nde Yönetim Kurulu Üyesi olan Mustafa Talha Pepe konu hakkında bir takım açıklamalarda bulundu. Bahsi geçen enerji gemisi projesinin yaklaşık olarak 18 ay gibi bir sürede tamamlandığını açıklayan Pepe, geminin 300 metre uzunlunda ve 50 metre genişliğinde tasarlanarak üretildiğini belirtti.

Yüzer elektrik enerji gemisi olarak nitelendirilen bu geminin 500 megavatt / saat kadar enerji üretimi gerçekleştirmesini beklediklerini ifade eden Mustafa Talha Pepe, projede bir günde yaklaşık olarak bin kişinin faaliyet gösterdiğini de dile getirdi.

Ayrıca konuşmalarında inşa etmiş oldukları bu gemi ile altyapıda sıkıntı yaşayan bölgeler için kendi üzerlerine düşen görevi ellerinden geldiğince yapmaya çalıştıklarını söyleyen Pepe, geminin Gana gibi altyapısı zayıf olan ülkelere gidip buralar için enerji üretimi gerçekleştireceğini ve böyle bir projede yer almaktan mutluluk duyduklarını ifade etti.

http://www.denizhaber.com/gemi-insa-sanayii/en-buyuk-enerji-gemisi-gana-yolunda-h71431.html Mesajı Paylaş

Atılgan

Pakistan, Karadeniz Holding'e 800 milyon dolar ödeyecek


Karkey tarafından uluslararası tahkimde Pakistan'a karşı açılan dava, Dünya Bankası'na bağlı Uluslararası Yatırım Anlaşmazlıkları Çözüm Merkezi'nde (ICSID), Karkey lehine karara bağlandı.
Karadeniz Holding iştiraki olan Karkey Karadeniz Elektrik Üretim A.Ş. (Karkey), 2013 yılında Pakistan İslam Cumhuriyeti aleyhine, enerji gemileri dahil çeşitli hak ve varlıklarının mülkiyet haklarının ihlali konusunu da içeren tahkim yargılamasını başlatmıştı.

Türkiye ile Pakistan arasındaki Yatırımların Karşılıklı Teşviki ve Korunması Anlaşmasının ihlali sebebi ile başlamış olan tahkim yargılaması, Dünya Bankası çatısı altındaki Uluslararası Yatırım Anlaşmazlıkları Çözüm Merkezi- International Centre for Settlement of Investment Disputes (ICSID) nezdinde sürdürülmüştü.

800 MİLYON DOLAR

22 Ağustos'ta ICSID web sitesinde, söz konusu tahkime ilişkin hakem heyetinin karar verdiği açıklaması yayınlandı.

Söz konusu ihtilafı nihai karara bağlayan hakem heyeti, ICSID tarihindeki en yüksek tutarlı tazminatlardan birini tamamen Karkey lehine oy birliği ile hükme bağladı. Karara göre, söz konusu tazminat tutarı faizler dahil yaklaşık 800 milyon dolara denk geliyor.

Hakem heyeti, Karkey'in talepleri ile ilgili yargılama yetkisine sahip olduğunu teyit ederken, Pakistan'ın Karkey'in yatırımlarına ilişkin mülkiyet haklarına el koyduğuna ve serbest tasarruf hakkını ihlal ettiğine karar verdi. Buna karşın, Pakistan'ın tüm karşı taleplerini reddetti.

ICSID tarafından 2014 yılında verilen ara karar ile Pakistan'ın, haksız yere alıkoyduğu Karadeniz Powership Kaya Bey gemisinin serbest bırakılmasına hükmedilmişti.

Verilen karar ile; Pakistan'ın Karkey'e, cari alacakları dahil, sözleşmesel haklarının, bir süre alıkonulmuş ve serbest bırakılan Karadeniz Powership Kaya Bey gemisinin tamir masrafları ve gelir kayıplarının, alıkonulmuş gemilerinin yerine koyma bedelleri ve gelir kayıplarının, Pakistan'ın ihlalleri sonucu Karkey'in uğradığı çeşitli maliyet artışı ve masraflarının tazmin edilmesine, bu bedellere Pakistan'ın haksız ihlal tarihinden tam tazmin tarihine kadar faiz yürütülmesine ve Karkey'in hukuk masraflarına yönelik bir bedelin ödenmesine hükmedildi.

5 YIL ÖNCE GÜNDEME GELDİ

Karkey tarafından karar ile ilgili yapılan açıklamada ise, "2012 yılından beri karşılaştığımız haksız ve uluslararası hukuka aykırı iddiaların karşısındaki mücadelemizin, ICSID hakem heyeti tarafından lehimize karara bağlanmasını memnuniyetle karşılıyoruz. Doğrudan zararlarımızın çok büyük bir kısmının lehimize tazmin edilmesine karar vermiş olmasının yanı sıra, Pakistan tarafından gündeme getirilmiş tüm asılsız ve itibarımızı zedeleyici iddialar ICSID tarafından tamamen reddedilmiş ve haklılığımızın bu şekilde teyit edilmesi bizi onurlandırmıştır.

Pakistan'ın sadece şirketimizin değil çeşitli uluslararası yatırımcıların mağduriyetine de sebep olan kendi iç politik ve idari, belirsizlik ve çelişkilerinin sonucu ortaya çıkan bu ve benzeri ihtilafların, dost ve kardeş Pakistan halkına en az zarar verecek şekilde sonuçlanmasının Pakistan'ın ICSID'in 22 Ağustos 2017 tarihli kararındaki yükümlülüklerini en kısa sürede ve tam olarak yerine getirmesi ile mümkün olduğunu düşünmekteyiz" denildi.

http://www.denizhaber.com.tr/pakistan-karadeniz-holdinge-800-milyon-dolar-odeyecek-haber-76576.htm Mesajı Paylaş

Karabasan

Kamu da yüzer elektrik santrali kullanacak


Türkiye'de şimdiye kadar özel sektör tarafından yapılan ve kullanılan yüzer elektrik santralleri, ilk kez kamu eliyle faaliyete alınacak. En az 120 megavat kapasiteli olacak santralin yapımı için açılan ihalede, en iyi teklifi 181 milyon 680 bin lira ile Tersan Tersanecilik verdi.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Elektrik Üretim AŞ (EÜAŞ) tarafından, Aliağa Kombine Çevrim ve Gaz Türbinleri Santrali'nin toplam 120 megavat kapasitedeki 4 adet gaz türbini, jeneratör setiyle yardımcı sistemlerinin ambarlı bir kuru yük gemisine veya ambarlı kargo gemisine montajlanarak yüzer elektrik santraline dönüştürülmesi için ihale açıldı.

Toplam 6 şirketin katıldığı 23 Kasım'da gerçekleştirilen ihalede, en iyi teklif 181 milyon 680 bin lira ile Tersan Tersanecilik tarafından verildi.

İhale şartnamesine göre, yüklenici firma en fazla 20 yaşında, iki veya dört zamanlı makineye sahip, Uluslararası Klas Kuruluşları Birliği üyesi bir kalite kuruluşu tarafından verilmiş aktif belgeli, ambarlı kuru yük veya ambarlı kargo gemisini yüzer elektrik santraline dönüştürecek.

Bu şartlara uygun bir gemiye, Aliağa Kombine Çevrim ve Gaz Türbinleri Santrali'nin türbinleri ve yardımcı sistemleri montajlanarak kurulacak ve en az 120 megavat kapasiteye sahip olacak yüzer santralde, motorin ve doğalgaz olmak üzere çift yakıt kullanılabilecek.

Yüklenici firma, geminin santrale dönüştürülmesi haricinde, testler, tesisin başarılı bir şekilde işletmeye alınması, işletme süpervizörlüğü ve eğitim dahil olmak üzere anahtar teslimi hizmet verecek.

Kamunun ilk yüzer elektrik santrali olacak

Türkiye sınırları içerisinde bir tersanede yapılması şartı bulunan santralin 18 ayda tamamlanması öngörülüyor. Böylece, daha önce sadece özel sektör tarafından faaliyete alınan yüzer elektrik santralleri, ilk defa kamu tarafından da kullanılmaya başlanacak. Yüzer elektrik santralinin teslimat adresi henüz belirlenmezken, hangi amaçla kullanılacağı konusu da netleşmedi.

Santralin, özellikle pik tüketim anlarında Türkiye'deki talebin karşılanması için kullanılabileceğini belirten sektör yetkilileri, "Bu santraller mobil olduğu için önemli esneklik sağlıyor. Yüzer elektrik santrallerinde enerji depolanabilir veya bir yerden başka bir yere gönderilebilir. Sistem için baz yük oluşturabilir. Ayrıca, stratejik açıdan enerji ihtiyacı olan ülkelere enerji satmak için de kullanılabilir. Devletin böyle birşeyi yapıyor olması önemli bir adım. Belki bu tip yüzer gemiler çoğalacak, petrol ve gazın enerjiye dönüştürülerek dünyaya ihracatı sağlanacak." değerlendirmesinde bulundu.

Bu arada, 180 megavatlık Aliağa Kombine Çevrim ve Gaz Türbinleri Santrali'nin ise tamamen tasfiye edilebileceği veya daha verimli türbinler kullanılarak revize edilebileceği belirtiliyor.

http://aa.com.tr/tr/turkiye/kamu-da-yuzer-elektrik-santrali-kullanacak/980583 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Atılgan

KPS DOGAN BEY, Afrika'da elektrik üretecek

Karpowership'in 126 megavat kapasiteye sahip KPS DOGAN BEY, Sierra Leone'de elektrik üretecek.
Karadeniz Holding'in global markası olan Karpowership'in 126 megavat kurulu güçteki KPS DOGAN BEY isimli Power Ship'in, Batı Afrika ülkesi Sierra Leone'de yakın zamanda elektrik üretmeye başlayacağı bildirildi.

Karpowership'ten yapılan açıklamada, şirketin, Sierra Leone ve Gambiya'daki yatırımlarıyla Türkiye'nin gücünü ve teknolojisini Afrika'ya taşımaya devam ettiği belirtildi.

Sierra Leone Elektrik Kurumu Otoritesi, Enerji Bakanlığı ile Maliye ve Ekonomik Kalkınma Bakanlığınca imzalanan şebeke altyapısı ve elektrik üretim sözleşmesi kapsamında ülkenin elektrik ihtiyacının yüzde 33'ünün 5 yıl boyunca Karpowership tarafından karşılanacağı kaydedilen açıklamada, "126 megavat kurulu gücüyle KPS DOĞAN BEY, çok yakında Sierra Leone'de elektrik üretmeye başlayacak." ifadesi kullanıldı.

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Sierra Leone Enerji Bakanı Henry Olufumi Macauley de söz konusu projenin, ülkede her geçen gün artan enerji talebinin karşılanabilmesi ve ulusal şebekenin istikrarı için büyük önem taşıdığını belirtti.

"Karadeniz Powership Koray Bey gemisi Gambiya'da"

Açıklamada, Gambiya'nın elektrik ihtiyacının yüzde 33'ünün 2 yıl boyunca karşılanmasına yönelik de ülkenin ulusal su ve elektrik şirketi NAWEC ve Gambiya Enerji Bakanlığı ile elektrik satış sözleşmesi imzalandığı bildirildi.

Karpowership Koordinatörü Mehmet Katmer, Gambiya halkına sürdürülebilir elektrik sunmak için NAWEC ile birlikte çalışacaklarını belirterek, "37 megavat gücündeki Karadeniz Powership Koray Bey gemisi üç hafta gibi kısa bir sürede Gambiya'nın başkenti Banjul'a vardı. Gemimiz kısa veya uzun vadeli elektrik ihtiyacını karşılamak üzere en kısa sürede hazır olacak." değerlendirmesinde bulundu.

Uzmanlık alanı enerji gemilerinin inşaası ve işletmesi olan Karpowership'in, 2 bin 800 megavatı aşan kapasiteye sahip 15 enerji gemisi bulunuyor. Dünyanın en büyük enerji gemisi filosuna sahip şirket, Endonezya, Gana, Mozambik, Gambiya, Sierra Leone ve Lübnan'daki enerji gemileriyle elektrik üretimine devam ediyor.

http://www.denizhaber.com.tr/kps-dogan-bey-afrikada-elektrik-uretecek-haber-80098.htm Mesajı Paylaş

Atılgan

845 milyon dolarlık rekor tazminat için haciz yoluna gitti

Pakistan devletine karşı açtığı tazminat davasını tahkimde kazanan Karkey AŞ, kararın yürürlüğe girmesi için yeni bir dava açtı. Dava 2 hafta önce Washington'da açıldı.
Karadeniz Elektrik Üretim AŞ (KARKEY) ile Pakistan devleti arasındaki kriz 6 yıl öncesine dayanıyor. Karaköy'e 2'si yüzer elektrik üreten 4 geminin Pakistan tarafından alı konulması nedeni ile 5 yıl önce yargı yoluna gidildi. Dünya Bankası bünyesinde faaliyet gösteren Uluslararası Yatırım Anlaşmazlıklarının Çözümü Merkezi (ICSID) 5 yıl önce açılan davada kararını geçen yıl ortasında açıkladı. Tahkim mahkemesi Karkey'i haklı bulurken, Pakistan'ı da tarihinin en yüksek tazminatını ödemeye mahkûm etti.

PAKİSTAN ÖDEMEYİ YAPMADI

Geçen yıl Ağustos ayında çıkan karar sonrası Pakistan tarafı ICSID kararının iptalini talep etti. Bu başvuru ile birlikte ICSID kararının yürütmesi durdu. Ancak anılan davanın geçen Haziran ayında yapılan duruşmasında, yürütmeyi durdurma kararı ortadan kalktı. Aradan geçen sürede Pakistan tarafı ödeme hükmünü yerine getirmeyince Karkey AŞ Washington'daki Columbia Bölgesi Yüksek Mahkemesi'ne başvurdu.

EN YÜKSEK TAZMİNAT

845 milyon dolarlık tazminat ICSID tarihinde verilen en yüksek tazminat cezaları arasında yer alırken, tazminata gerekçe olarak, Pakistan'ın Türkiye ve Pakistan arasında imzalanan karşılıklı yatırım anlaşmasının maddelerini ihlal etmesi gösterilmişti.

GEMİLERE EL KONULMUŞTU

Pakistan Anayasa Mahkemesi'nin 2012 yılında açtığı bir soruşturma sonrasında Karkey'e bağlı 4 gemiye el konulmuştu. Mahkemenin soruşturmasının nedeni ise Pakistan eski başbakanı Reza Pervaiz Eşref'in yolsuzlukla kısa süreli enerji anlaşmaları yapıp yapmadığını denetlemek olarak açıklanmıştı. Gemilerden biri 2004 yılında serbest bırakılırken, diğer üç gemi halen Pakistan'da bulunuyor.

15 ÜLKEDE FAALİYET YÜRÜTÜYOR

Karkey, yurt içi ve uluslararası enerji pazarında halen 2 bin 700 megavat kurulu güce sahip 13 yüzer elektrik üreten gemisiyle dünyanın en büyük enerji filosuna sahip bulunuyor. İnşa süreci devam eden ilave 5 bin 300 megavat gücündeki enerji gemileriyle açık denizlerdeki kurulu gücünü 8 bin megavata çıkarmayı hedefleyen şirket, Türkiye, Endonezya, Gana, Lübnan, Mozambik, Zambiya, İngiltere ve Hollanda başta olmak üzere 15 ülkede faaliyet yürütüyor.

https://www.denizhaber.com.tr/845-milyon-dolarlik-rekor-tazminat-icin-haciz-yoluna-gitti-haber-82554.htm Mesajı Paylaş

Atılgan

Yakında Küba'ya da Elektrik sağlayacak

Yüzer elektrik santralıyla ihtiyaç olan ülkelere elektrik sağlayan Karadeniz Holding'in yönetim kurulu üyesi Selma Akdoğan, "Kağıthane'den çıkmış global bir şirketiz. Gittiğimiz her yerde ekonomi canlanıyor. Yakında Küba'ya da elektrik sağlayacağız" dedi.

Yüzer elektrik santralıyla ihtiyaç olan ülkelere elektrik sağlayan Karadeniz Holding'in yönetim kurulu üyesi Selma Akdoğan, "Kağıthane'den çıkmış global bir şirketiz. Gittiğimiz her yerde ekonomi canlanıyor. Yakında Küba'ya da elektrik sağlayacağız" dedi.

Rauf Osman Karadeniz'in 1948 yılında kurduğu, ikinci kuşak aile temsilcilerinin yönetiminde büyüyen Karadeniz Holding dünyada bir ilki yapıyor. "KarPowerShip" yüzer elektrik santralıyla ihtiyaç olan bölgelere, ülkelere elektrik sağlıyor.

Karadeniz Holding Yönetim Kurulu üyesi ve Stratejik İş destek Grup Başkanı Selma Akdoğan  Yakında Karadeniz Holding Küba'ya da elektrik sağlayacak dedi.

http://www.denizhaber.com/m/guncel/yakinda-kuba-ya-da-elektrik-saglayacak-h77446.html Mesajı Paylaş

Atılgan

Türk şirket ve Japon devden ortak LNG yatırımı

Japonya merkezli deniz taşımacılığı şirketi Mitsui OSK Lines (MOL) ile yüzer santral işletmecisi Karpowership sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ile elektrik üretecek yüzer santral geliştirmek üzere işbirliği anlaşması yaptı.
 
İki şirket LNG kullanacak yüzer santral geliştirmek için ortak yatırım yapacak ve ürünleri KARMOL markası altında pazarlayacak.
Genelde boru hatlarıyla taşınan doğalgazı aktarmak için pahalı bir yöntem olan LNG, son yıllarda doğalgaz fiyatlardaki düşüşe paralel olarak ucuzladı ve bazı hallerde boru gazı ile rekabet edebilir konuma geldi. Gemilerle taşınabildiği için boru hattı şebekelerinin olmadığı yerlerde kullanılabilen LNG, Japonya ve Çin başta olmak üzere çeşitli pazarlarda yaygın olarak kullanılıyor.

Bültene göre dünyanın en büyük LNG taşıma gemişi işletmecisi MOL ile 20 adet yüzer santrali bulunan Karpowership, bu işbirliği ile LNG kullanabilir yüzer santrallerin yatırım maliyetlerini düşürmeyi ve seragazı emisyonlarını azaltmayı amaçlıyor.Karadeniz Holding'e ait olan Karpowership, Endonezya, Gana, Mozambik, Gambiya, Sierra Leone ve Lübnan'ın aralarında bulunduğu çeşitli ülkeler için elektrik üretiyor. Şirket geçen yıl Reuters'a 2020 yılında 5,000 MW kurulu güce ulaşmak istediğini açıklamıştı.

http://www.denizhaber.com/gundem/turk-sirket-ve-japon-devden-ortak-lng-yatirimi-h77749.html Mesajı Paylaş

Atılgan

HAT-SAN'dan Karadeniz Powership'e beşinci gemi
       
HAT-SAN Tersanesi'nin Yalova'da Karadeniz Powership için dönüştürdüğü Mermaid Sınıfı, 125 MW'lık, Filiz Sultan adını taşıyan enerji gemisini teslim etti.

HAT-SAN tarafından Karadeniz Powership için hayata geçirilen beşinci gemi olan Filiz Sultan'ın yurtdışı enerji operasyonlarında kullanılacağı öğrenildi.

Filiz Sultan'ın özelikleri

Kapasite : 125 MW
Uçtan uca uzunluk : 110 metre
Genişlik : 25 metre
Yükseklik : 46 metre
Drafat : 3 metre
Mürettebat : 20 kişi
Voltaj : 36 - 170  Kv
Frekans : 50 / 60 Hz

https://www.denizhaber.com/gemi-insa/hat-sandan-karadeniz-powershipe-besinci-gemi-h78822.html Mesajı Paylaş

Atılgan

KARMOL, ilk LNG gemisini satın aldı ve FSRU'ya çevirmek için tersaneye çekti

Dünyanın en büyük enerji gemi filosuna sahip Karadeniz Holding ile Japon Mitsui OSK ortaklığıyla kurulan KARMOL Energy, M/T NORTWEST SHEARWATER isimli LNG taşıyıcı gemiyi satın alarak, FSRU'ya çevirmek için Singapur'da tersaneye çekti.
33 gemilik powership ile dünyanın en büyük enerji gemi filosuna sahip Karadeniz Holding ile Japon Mitsui OSK ortaklığıyla kurulan KARMOL Energy, BHP/BP/Chevron'un ortaklığıyla kurulan Avustralya Tankers'in mülkiyetindeki M/T NORTWEST SHEARWATER isimli LNG taşıyıcı gemiyi satın aldı.

Deniz Haber Ajansı'nın edindiği bilgiye göre, 1991 yılında, Japonya'nın Kawasaki Sakaide Works Tersanesi'nde inşa edilen 274 metre boyunda, 47 metre genişliğinde ve 127 bin cbm taşıma kapasitesine sahip M/T NORTWEST SHEARWATER isimli LNG taşıyıcı gemi, Karadeniz Holding ve Mitsui OSK Şirketinin ortaklığıyla kurulan KARMOL'e satılırken, geminin FSRU'ya çevrilmesi için Singapur'da yerleşik Sembawang Tersanesi'ne çekildi.

MOL ve Karpowership, Mart-2019'da işbirliği anlaşması imzaladı

Merkezi Japonya'nın Tokyo kentinde bulunan Mitsui O.S.K. Lines Ltd. (MOL) ile Türk şirketi Karpower International B.V.'nin (Karpowership), "KARMOL" markası altında dünyanın en güvenilir ve tercih edilir LNG-to-Powership (Sıvı Doğal Gaz ile Enerji Üretme) çözümü sağlayıcısı olmak üzere işbirliği yapma konusunda Mart 2019'da anlaşma sağladı. Taraflar, tüm dünyada belirlenen pazarlarda ortak yatırım yapmayı ve çözümü birlikte pazarlamayı hedefliyor.

Bu yeni birlikteliğin en önemli gündemi, çevre konusunda duyulan endişeleri ortadan kaldırmak için elektrik üretiminde yakıt değişikliğinin gerekli olduğu kıyı şebekelerine ve tesislerine güvenilir elektrik sağlanması olacak.

Bu doğrultuda, MOL ve Karpowership tarafından yapılan işbirliği sayesinde "Sıvı Doğal Gaz ile Enerji Üretme" projesi, sıvı doğalgazı bir yüzer depolama ve regazifikasyon ünitesi aracılığıyla sıvıdan gaz haline getirip bu doğalgazı alarak Powership üzerinden enerji üretecek.

KARMOL işbirliği "Sıvı Doğal Gaz ile Enerji Üretme" konusunda müşteriler için anında tasarruf yaratmak ve enerji talebini karşılamak üzere inşa maliyeti açısından oldukça rekabetçi, ekonomik ve hızlı çözüm sağlayabilecek.

Bu yeni firma, sera gazı emisyonlarını önemli ölçüde azaltmak üzere yüksek emisyonlu yakıtlar yerine sıvı doğalgaz kullanımını ön plana çıkaracak. MOL'un sıvı doğalgaz taşıma, depolama ve gaz haline dönüştürme bilgisi ve deneyimi ile Karpowership'in Powership işindeki deneyim, uzmanlık ve başarılarının oluşturacağı sinerjinin her iki şirketin operasyonlarındaki geçmiş performanslarını ve mükemmeliyetini bir araya getirmesi bekleniyor.

İşbirliği anlaşmasıyla MOL ve Karpowership, maliyet açısından rekabetçi ve sağlam "Sıvı Doğalgaz ile Enerji Üretme" çözümünü, seçili pazarlara sunmak üzere birlikte tanıtacak.

https://www.denizhaber.net/karmol-ilk-lng-gemisini-satin-aldi-ve-fsruya-cevirmek-icin-tersaneye-cekti-haber-90479.htm Mesajı Paylaş

Atılgan

Yüzer enerji gemileri daha fazla değer kazanacak

Yüzer enerji gemileri daha fazla değer kazanacakKarpowership Ticaret Grup Başkanı Harezi, Kovid-19 sürecinde yüzer enerji santrallerine talebin arttığını belirterek "Afrika ve Orta Doğu'da 2 ülkeye 400'er megavatlık yüzer enerji gemimizi çok kısa sürede göndermek üzere görüşmelerimiz sürüyor" dedi.
Karpowership Ticaret Grup Başkanı Zeynep Harezi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde aldıkları önlemler ile üretimlerinde düşüş olmadığını, ancak personelin hareketliliği ve gümrük işlemlerinde bazı zorlukların yaşandığını ifade etti.

Karadeniz Holding'e ait yüzer enerji santrallerinin afetlerle çalışmaya uyumlu olduğunu dile getiren Harezi, salgının yüzer santrallerin ülkeler için önemini ortaya koyduğunu söyledi.

"Yüzer enerji gemilerimiz daha fazla değer kazanacak"

Harezi, anahtar teslim kurulumla ülkelerin enerji ihtiyaçlarını kısa sürede karşılayabilen yüzer enerji santrallerinin kolaylıkla şebekeye bağlanabildiğini belirterek, şöyle devam etti:

"Kara santrali inşa etmek bugün çok daha zor hale geldi. Proje finansmanı, inşaat malzemesi tedariki gibi süreçlerdeki zorluklar ciddi belirsizlikler oluşturuyor. Bu da ülkeleri daha hızlı ve kesin çözümler alabilecekleri ürünlere yönlendiriyor. Sadece elektrik hattına bağlanarak çalışabilen yüzer enerji gemilerimizin daha fazla değer kazanacağını düşünüyoruz. Bu kapsamda, geçen hafta Gambiya ile 36 megavatlık yüzer santralimiz için kontrat uzatım anlaşmasını video konferans ile müzakere ederek imzaladık. Yaz aylarında özellikle evlerde kalınması ve klima kullanımından dolayı enerji talebi artacak bir Orta Doğu ülkesi çok acil gemi talebinde bulundu. Bu ülkeyle kontrat görüşmelerimizi yapıyoruz. Biri Afrika, diğeri Orta Doğu'da olmak üzere, 2 ülkeye 400'er megavatlık yüzer enerji gemimizi çok kısa sürede göndermek üzere kontrat görüşmelerimiz sürüyor. Bir Latin Amerika ülkesiyle de bu süreçte 120 megavatlık bir yüzer santral için görüşüyoruz."

Bunların kısa sürede tamamlanacak projeler olduğunu dile getiren Harezi, "Asya, Afrika ve Latin Amerika'da 10 ülkeyle daha toplamda 2500 megavat kapasiteli yüzer enerji gemisi tedariki için görüşüyoruz, fakat bu projelerin kontrat müzakereleri biraz daha uzun sürebilir." diye konuştu.

Salgın sürecinde petrol ve doğal gaz fiyatlarındaki düşüşün elektriğe de yansıdığına dikkati çeken Harezi, bazı ülkelerde petrolden elektrik üretimi yapmanın daha uygun hale geldiğini fakat petrol fiyatlarındaki oynaklık sebebiyle öngörülebilirlik sağlanamadığını aktardı.

Harezi, şirket olarak çevresel etkileri de göz önünde bulundurarak gazdan elektrik üretimine devam ettiklerini sözlerine ekledi.

Karadeniz Holding'in Endonezya, Lübnan, Mozambik, Gana, Gambiya, Senegal ve Küba gibi 11 farklı ülkede 19 yüzer enerji santrali bulunuyor. İnşası tamamlanmış 25 yüzer enerji santralinin kapasitesi ise 4 bin 100 megavatı buluyor.

https://www.denizhaber.net/yuzer-enerji-gemileri-daha-fazla-deger-kazanacak-haber-95136.htm Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter