TSK' nin Modernize Edilmiş M48 Tankları

Başlatan putty, May 05, 2018, 08:04 ÖÖ

« önceki - sonraki »

putty

May 05, 2018, 08:04 ÖÖ Last Edit: May 05, 2018, 08:10 ÖÖ by putty
TSK lerin de sıkça alay konusu da olabilen M48 tankları geçirdikleri modernizasyonlar dikkate alındığında ne kadar etkindir? Esasında bu tanklar zırh haricinde M48 tankı ile ne topu ne motoru ne atış kontrol sistemi itibari ile benzerlik göstermemektedir. TSK lerinde sayısı da dikkate alınarak ve geçirdiği modernizasyon ile kısmen M60 seviyesine de geldiği düşünülür ise gözden çıkartılması çok kolay değildir. Türkiye'nin çok karmaşık ve çeşitlilikte iç - dış tehdit senaryolarında her etkinlikte silaha biçilecek bir görev mutlaka olacaktır.


M48T5

 Türkiye'nin ilk M48 modernizasyon çalışması, Batı Almanya askeri dilim yardımları kapsamında, 1982-1983 yıllarında Arifiye Tank/Palet Fabrikası'nda 180+ M48 tankının modernizasyonu ile gerçekleştirilmiştir. Almanya Silahlı Kuvvetleri geçmişte Leopard 1 ve 2 tankları tecrübesinden dolayı, kendi Kara Kuvvetleri'nde de kullandığı M48 tanklarını, M48A2GA2 standardına çıkarmıştı. Türkiye'deki ilk M48 modernizasyon çalışmas›, 1982 yılından itibaren Almanya askeri yardmı kapsamlı teknoloji transfer desteği ile M48A2-GA2 projesi örnek alınarak Wegmann firması ile yapılmıştır.

Proje kapsamında M48 tanklarının 90 mm topu 105 mm ile, benzin motoruyla güç aksamı ise daha yüksek performanslı ve daha az yakıt sarf eden dizel motoru ve yeni transmisyon ile değiştirilmiştir. Ayrıca pasif gece görüş cihazları entegre edilmiş, yine yeni yürür aksamı ve taret tadilatı ile modernize edilmiştir. Ortaya çıkan yeni konfigürasyon sınıfının yerli kodlaması T5 olarak yapılmıştır.

M48 modernizasyon projelerinde kronolojik açıdan ikinci ve genel olarak en önemli rolü oynayan diğer ülkeyse, bu tankların üreticisi ABD olmuş, bu kapsamda değişik tarihlerde iki modernizasyon projesi hayata geçirilmiştir.

M48A5T1Almanya destekli modernizasyon çalışmasını takiben, ABD askeri yardımı kapsamında ilk fazda 1360 adet M48 tankı, M60A1 tankının kabiliyetlerine kavuşturularak M48A5T1 seviyesine getirilmişlerdir. M48A5T1 tankının en kayda değer yeni özellikleri arasında 105 mm top, 750 bg dizel motoru (yakıt sarfiyatı azaltılmış harekat menzili 400+km olmuştur), pasif gece görüş cihazı ve yeni atış kontrol sistemini sayabiliriz.

M48A5T2

İkinci fazda 1987-1991 yıllarında 760 adet M48 tankı M60A1/A3 seviyesine getirilerek M48A5T2 yerli sınıflandırması yapılmıştır. M48A5T2 tankının, T1 özelliklerine ek olarak lazer mesafe ölçeri, stabilizasyon donanımı ve balistik bilgisayarı mevcuttur.

Türkiye'ye has T5, A5T1 ve A5T2 kodlamaları yapılan M48 tankları, genel olarak ABD'nin kendi M48 tankları için 70'li yılların ortasında yaptığı son modernizasyon çalışması olan M48A5 seviyesine benzemektedir. Türkiye bugün itibariyle dünyada en çok M48 tankı kullanan ülkedir. Yukarıda bahsedilen ve 80'li yıllarda yapılan modernizasyon sonucunda 2303 adet M48 tank gücümüzün çekirdeğini oluşturmaktadır. Ordumuzda ayrıca modifikasyona uğratılmış köprücü/kurtarıcı modelleri de yapılmıştır.

https://www.facebook.com/TSS61/posts/1490472950984125

Video

https://www.youtube.com/watch?v=ECraQYZLJZU Mesajı Paylaş

putty

#1
May 05, 2018, 08:17 ÖÖ Last Edit: May 05, 2018, 08:31 ÖÖ by putty
Ben böyle bir tankın çöpe atılamayacağı kanısındayım özellikle rakamlar göz önüne alındığında. Sırf zırh sorunu yüzünden termal kamerası lazer mesafe ölçme sistemi 105 mm topu dijital atış kontrol elektroniği 750 BG ile değiştirilmiş motoru olan bir tankın rakamında bir kaç bin olduğu göz önüne alınır ise gözden çıkartılamayacağı ve bu yaygın alayı da hak etmediği düşüncesindeyim. Tabi ki bir zırh sorunu var ama 4 km den 105 mm topu ile her hedefi gece gündüz vurabilen bir tank sonuçta bu.  Zırh sorun ancak yanında bulunan zırhlı muharebe araçlarının hepsinden daha iyi zırhı var yinede. Onlara savaş sahnesinde sonuna kadar yer varken bu tanka neden olmasın. Burada zırh ile ilgili nasıl bir iyileştirme düşünülebilir aynı zamanda aktif koruma sistemleri için ne kadar anlamlıdır tartışmak faydalı olacaktır. Zira bu zırh sorunu makul hale getirilir ise ortada bir çok görevde etkin kullanılabilecek bir tank var. En azından ön cephede yer edinemese bile topçuları korumak cephe gerisinde emniyeti sağlamak sabit tesislerin çevre emniyetinde kullanmak çıkartma gibi ağırlığın önem kazandığı görevleri yapmak gibi senaryolarda yer bulabilir.

Tabi burada imkanları artmış eli rahatlamış parası olan bir Türkiye gerçeği de var artık. Bu tabloda bu tanklar tamam hala biraz iş yapar ama ben içindeki personeli çok daha iyi tankta kullanmak isterim de diyebilir TSK leri. Buda çok eleştirilecek bir karar olmaz parası olan ordu için. 4 tane değerli personeli M48 de tutmak yerine ALTAY da kullanmak ta fena bir düşünce değil. Mesajı Paylaş

murattekin

En azından hafif tanktan daha etkindir. Mesajı Paylaş
...

Topgun

Hocam, iyi hoşta; Kaç model araç bunlar, kaç yaşında bir bakarmısınız lütfen? en az 50-60 yıllık araçlar. Modernizasyonları yapılalı dahi 30 sene geçmiş platformlar. Üzgünüm ama eski araç, eskidir... Bende eski A300, A310 ve B737-300/400'ler ile çok uçtum zamanında, hala bunları uçuran var imkanı olmayan ülkelerde, lakin ne kadar bakarsan bak, yenilemeye çalış, sürekli bir tarafından pırtak verir, sorun yaşar. Artık miadları dolmuştur. Ki bu örnek herşeyin mükemmel halde tutulmak zorunda olduğu havacılık sektöründen. Tamam, kötü gün için ihtiyatta tutalım, yağlayıp, ambalajlayıp depolayalım. Ama artık bunlarla yürümeyelim. Mesajı Paylaş

putty

#4
May 07, 2018, 07:19 ÖS Last Edit: May 07, 2018, 07:26 ÖS by putty
Yenilensin itirazımız yok para bulup Altay ile hepsini bir an önce değiştirelim tabiki ama gördüğümüz M48 dediğimiz tank 90 mm topu olan 2. dünya savaşı atış sistemleri olan tank değil onu diyorum ben. İçinde vasattır mutlaka ama bir termal kamera var 105 mm günümüzün standart tank çaplarından biri olan modern bir namlu var. Yani komutan bu tankı gerçekten tank diye koyuyor nereye koyuyorsa tatbikat eğitim için değil. Tankın motoru aktarma organları amortisörleri paletleri yani bütün yürüyeni değişti 1980 lerde. O günden beri tugayda senede bir kaç km yaparak bekliyor bu tanklar. Motoru senin geçen sene aldığın araba kadar bile km yapmadı gıcır gıcırdır yani. Nesi eskiyecek eskisede asker bakımını yapıyor.

Ahkam kesecek halimde yok o kadar bilgim yok ama ortada bildiğin 105 mm güncel kalibrede bir namlu ve çok vasat da olsa bir termal kamera var. Öğğğ M48 dediğimiz tankların 90 mm namluları ve 2. dünya savaşı atış kontrol sistemleri var bu bizdekiler ise F16 ların F15 lerin üretildiği çağa ait Amerika'nın Almanya'nın kendi tankları için ürettikleri modernizasyon peketi ile modernize edilmiş tanklar. Lazer mesafe ölçme cihazı var yahu tankta. Ama tabiki acilen değişsinler aksini demiyoruz ancak bu tank o tank değil artık.

Demek istediğim bu tankı orada burada hala daha görünce tatbikat için eğitim için öbürleri eskimesin diye filan dememek gerek bu tank gerçek bir tank ve ciddiye alınıyor hala orduda.

Bu tanklar bizim CCIP öncesi F16 larımızın akranı teknolojideler yaşıtlar yani modernizasyon anlamında. Mesajı Paylaş

putty

Bakın ne güzel çalışıyor tanklar. Yenileri eskimesin diye kullanılıyor değiller bildiğin tank bu M48 lerde. 

https://youtu.be/tKeU9cFczDg?t=229

https://youtu.be/tKeU9cFczDg?t=170 Mesajı Paylaş

Çıspıntır


dum

T2'ler AKS, termal sight, Top ve motor olarak m60A3 seviyesinde yapıldı.. gözle görülebilen fark olarak ; ön kenarı ovalliği, ve taşıma portörünün 3 değil 5 olması var..  görülemeyen fark olarak da ; homojen zırh'ın 60 değil 48 model olmasını söyleyebiliriz.

Bunun dışında yukarıda sayılan  bar, portör, namlu, palet, mekanik aksam  motor saati geldikçe duzenli olarak arifiye üretimi yenileri ile surekli değişmekte..  motorlar ise zaten değişim ve rektefiyeye uğramakta.. fasbat denen bir şey var.


M48t2'lerin sorunu ; mevcut halleri ile beka ve jenerasyon sorunudur. (Reaktif zırh vs).. modern tanklar gelene kadar sadece egitim ve hudutlarda göreceğiz.. açıkçası Turkiyedeki zırhlı birliklerde T2 kalmadı* zaten.. edremit tugayı motorlu tugay olduğu için T2 mevcut.


*Kıbrıs'ta var. Mesajı Paylaş

Mermi

M-48, M-60'dan Altay AHT. F-4 fantom'dan F-35A. Şu değişime bak. En büyük eksiklerimiz,  en önemli gücümüz haline gelecek. Mesajı Paylaş

murattekin

İlginç bir zırh çalışması
Mesajı Paylaş
...

Topgun

Mehmetçiğimizi bu hale düşürenler utansın!

Şunca senedir, hadi geçtim modern tanksavar tehdidini, basit bir RPG'yi ve eski tip tanksavar füzelerini önleyebilecek minimal kapasitede tek katman, olabildiğince hafif ve basit bir ilave zırhlandırmayı beceremediler. Askerleri çaresizlik içinde bir başına bıraktılar.
Nedir yahu atla deve olan? Memleketimde bir sürü firma envayi çeşit kompozit zırh plakası üretimi yapabiliyor. Yaparsın sahada kolayca uygulanabilecek bir minimal gereksinimleri sağlayan ek zırh plaka tasarımı, verirsin tüm üretici firmalara birden aynı ister kriterleri ile süratle seri üretimle donatırsın sahaya çıkardığın tanklarını. Bu kadar basit! Mesajı Paylaş

putty

#11
Eyl 09, 2018, 10:29 ÖÖ Last Edit: Eyl 09, 2018, 10:36 ÖÖ by putty
Topgun birde şöyle düşün. Orası bir karakol ve komutan bir mevzi kazdırdı oraya bir mg3 koydu ve burası nöbet noktası dedi. Varmı bir yanlış garip durum ABD ordusuda aynısını yapıyor. Bu tank ise beğenirsin beğenmezsin bir zırhı var ısıtması var termali var telsizi var ve 105 mm topu var makineli tüfeği var uçaksavar tüfeği var. Öbür adamın bir tüfeği var sadece olsa olsa en fazla bir gece görüşü olur oda pili bitti bitmedi sıkıntı iş yada sürekli kim bakacak onla gözü kamaşır batar acıtır. Biri çıplak asker ve gayet normal öbürü tank zırhı içinde bir asker ve saydığım imkanları var. Tamam tank M48 ama öbürü tepesinde yıldızların altında nöbette ve 20 m ötesi zifiri karanlık kulakları ile çıtırtı dinliyor nöbeti o. Beğenmediğin M48 ile o nöbetçiyi bir mukayese et ikiside aynı işi yapıyor şehir ele geçirmiyorlar. Bir asker 20 m yi göremiyor öbür asker bir km ye nokta atış yapıyor gece köründe. Hemde 105 mm topla 7.62 tüfekle değil. Ve biz mevzideki askeri normal karşılarken M48 i ilkellik olarak görüyoruz. Nöbetçi o altı üstü tel devriye nöbetçisi kule nöbetçisi. Mesajı Paylaş

murattekin

Öbür adamın artık tanksavarı da var Putty.
Tamam tank M-48 ama hiç olmazsa bir kafes zırh yapsalardı be ya. Bu ne gecekondu gibi?

M-48'ler ölsün, M-60T'den selamlar.  :-[ Mesajı Paylaş
...

putty

Yapsın yapmasın öyle bakmayın olaya. KArakolda bak yanda kum torbaları arkasında asker var. Bütün dünya ordularının gayet normal bir uygulaması asker bir köşede nöbet tutuyor. Beri yanda başka asker M48 içinde. Bu tabloda M48 i mi kötü görüyorsunuz öbürü elde tüfek nöbette ve gayet normal beriki M48 içinde muazzam zırh altında muazzam elektronikler var muazzam topu var. Anlattığımı neden anlamadığınızı gösteren açıklamalarla yanıt veriyonuz. Tankı beğenmemek tankları tanklarla mukayeseye gerek yok orası bir nöbet noktası altı üstü. Askere miğfer yerine 50 tonluk tank zırhı giydirmişler öyle düşünün. Tanksavar var tamam ama o tanksavar yandaki askere işlemiyormu Mesajı Paylaş

Topgun

Putty, bu açıdan bakınca, TSK muharip tank gücünün bel kemiğini yani çoğunluğunu oluşturan bu elimizdeki 2000 küsür M-48A5T1/2 tanlarını sadece geri hizmet karakol kulesi olarak kullanacaksan, evet doğrudur, yandaki derme çatma nöbet noktası ve eldeki MG/G-3'lü askerden daha iyi olduğu bir gerçek. Lakin işin esas görev tanımı olan kısmı varki, işte o kısmı içler acısı... Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter