Grumman S-2 Tracker

Başlatan Merkator, May 02, 2018, 06:43 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Merkator

Hollandalılar S-2'yi restore etti, motorları çalıştı

Restorasyon çalışmaları iki yıldır devam eden ve Hollanda Kraliyet Deniz Kuvvetleri'ne ait S-2 Tracker uçağının motorları yıllar sonra yeniden çalıştırıldı. Bir grup gönüllünün el birliği ile topladığı uçağın testlerinin tamamlanmasından sonra taksi izni alınması da planlanıyor.

Hollanda Deniz Kuvvetleri'nde uzun yıllar kullanılan S-2 Tracker tipi çift motorlu uçaklar, deniz karakol görevlerini yerine getiriyordu. Su üstü ve su altı hedeflerini taşıdığı cihazlarla tespit eden Tracker'lar gövde altındaki mühimmatları ile uzun yıllar aralarında Türkiye'nin de bulunduğu birçok donanmanın havacılık birimleri tarafından kullanıldı.

Hatta Türk Deniz Kuvvetleri için teslim edilen ilk S-2'lerin A modelleri, Hollanda Kraliyet Deniz Kuvvetleri tarafından hibe edilmişti. Uzun yıllar görev yapan uçaklar, Türk Deniz Kuvvetleri'nce piston motorlarında meydana gelen arızaların ardından 1990'ların ortalarında hizmetten çıktı.

Dünyanın bir çok ülkesinde S-2'ler piston motorları yerine takılan yüksek güce sahip turboprop motorlar ile yangın söndürme amaçlı kullanılıyor. TAI bir uçağı Deniz Kuvvetleri'nden alarak modifiye etti. Ancak kalan uçaklar için gerekli finansman sağlanamadı. Uçaklar hurdaya çıkartılarak parçalandı.

Halen kalan tek uçak, TAI tarafından test amaçlı kullanılıyor.

http://www.kokpit.aero/hollanda-s-2-tracker-yeniden-calisti Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter