Cornea-THY Teknik/Havelsan Kabin İçi Eğlence ve İnternet Sistemleri A.Ş.

Başlatan canıtez, Nis 26, 2018, 12:46 ÖS

« önceki - sonraki »

canıtez

Nis 26, 2018, 12:46 ÖS Last Edit: Nis 15, 2019, 07:27 ÖÖ by Yönetim
THY Teknik ve Havelsan IFE için imzayı attı

Türk Hava Yolları (THY) Teknik A.Ş. ile HAVELSAN arasında "Kabin İçi Eğlence Sistemleri ve Internet Hizmeti" konusunda imzalar atıldı.

Antalya'da düzenlenen Eurasia Airshow'un ikinci gününe devam edilirken, THY Teknik ve Havelsan arasında yeni şirket için anlaşma imzalandı.

Geçtiğimiz günlerde THY Teknik ve Havelsan'ın ortak girişim şirketi kuracağı, THY tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan açıklama ile duyurulmuştu. Eurasia Airshow'un ikinci gününde THY Teknik standında düzenlenen imza törenine THY Teknik Genel Müdürü Ahmet Karaman ve Havelsan Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay katıldı.

THY Teknik Genel Müdürü Ahmet Karaman, halihazırda bu işi yaptıklarını belirterek THY filosundaki 44 uçakta sistemin hazır olduğunu ve tüm uçaklara uygulanacağını belirtti.

Havelsan Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay ise Havelsan ve THY Teknik'in In-Flight Entertainment (IFE) sistemleriyle ilgilendiğini ancak yeni şirketle birlikte yalnızca IFE sistemlerine odaklanılacağını söyledi. Yeni IFE sisiteminin havacılık alanı dışında da kullanıma uygun olduğunu, havacılıktaki sertifikasyon zorluğu nedeniyle denizcilik ve bir çok alanda daha rahat kullanılabileceğini belirtti.

http://www.airporthaber.com/thy-haberleri/thy-teknik-ve-havelsan-ife-icin-imzayi-atti.html Mesajı Paylaş

Merkator

THY'nin yeni kabin eğlence sistemi nasıl çalışacak?

Türk Hava Yolları, uçaklarına koyduğu kablosuz bağlantı sistemi ile kendi cep telefonunuzdan, tabletinizden veya bilgisayarınızdan kabin içi eğlence sistemine bağlanma imkânı sunmaya başlıyor.

Yeni sistem hakkında bilgi veren THY Yönetim Kurulu Başkanı, bu teknolojinin Türk Hava Yolları Teknik A.Ş.' ve 'Havelsan' işbirliğiyle ile yerli olarak geliştirildiğini söyledi. İlk kullanıcı THY olurken ilk etapta 44 uçağa sistem yerleştirilecek. Özellikle koltuklarında ekran bulunmayan uçaklar böylece kabin eğlence sistemine kavuşacak.

Kokpit.aero Genel Koordinatörü Tolga Özbek, benzer sistemi Air France'ın İstanbul'a da uçmaya başladığı Joon markasında test etmişti.

http://www.kokpit.aero/thy-yeni-kabin-sistemi-video Mesajı Paylaş

canıtez

Havelsan kabin eğlence sistemini ihraç için düğmeye bastı

Kabin içi eğlence sistemi için savunma alanında Türkiye'nin önde gelen şirketlerinden Havelsan ve THY Teknik Cornea adlı ortak bir şirket kurarak sistem geliştirmeye başlamıştı. Şimdi bu sistemin ihracatı için düğmeye basıldı.

Cornea ilk teklifini Vietnam Havayolları'na verdi. Hürriyet Gazetesi'nden Eray Görgülü'nün haberine göre sistem halen THY'nin 44 uçağında bulunuyor.

HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, "Kısa sürede bu pazardan ciddi miktarda pay almayı hedefliyoruz" dedi.

YÜZDE 100 YERLİ YAZILIM

Yeni firmayla bu sistemi yurt dışına da satacaklarını belirten HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, Hürriyet'e şunları söyledi: "Kablolu ve kablosuz olmak üzere iki ürünümüz var. Kablosuz ürünümüz, koltuk arkası özel ekranları olmayan uçaklarda, yolculara kişisel elektronik cihazları üzerinden uçak içi eğlence sistemine bağlanabilme ve 250'den fazla film, 700'den fazla TV program içeriği, 2 bini aşkın albümde yer alan 19 binden fazla şarkıya erişim imkanı sunuyor. Ürünümüzün EASA onayını aldıktan sonra THY'nin envanterindeki uçaklara THY Teknik A.Ş. ile birlikte entegre etmeye başladık. Yazılım yüzde 100 yerli olduğu için THY, yurtdışından çok pahalıya satın alınan bu ürünle tasarruf ederken aynı zamanda, istenilen değişiklikleri de hızlıca yapabilme imkanına sahip olacak."

2022'DEN İTİBAREN FABRİKA ÇIKIŞLI OLACAK

"2022 yılının ilk çeyreğinden itibaren inşallah THY'nin alacağı uçaklarda bizim ürünümüz fabrika çıkışı olacak" diye konuşan Ahmet Hamdi Atalay şunları söyledi: "Yani uçağın üretim aşamasında ürünü entegre edebileceğiz. Entegrasyon işlemini THY Teknik A.Ş. ile birlikte yapıyoruz. Bu HAVELSAN'ın yürüttüğü faaliyetlerin arasında bambaşka çok büyük bir iş. Sadece THY için değil, biz bu ürünü tüm dünyaya pazarlamak için çalışmalara başladık. Bunun için de Cornea şirketi kuruldu. Genel müdürü atandı, kadrosu kuruluyor. THY uçaklarının ardından birçok ülkeye bunu satabiliriz. İlk teklif Vietnam Jet firmasına verildi. Bunun yanında birçok ülkeye daha teklif sunuldu."

http://www.kokpit.aero/kabin-eglence-sistemi-havelsan Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter