Kıbrıs

Başlatan Sihirbaz, Eki 20, 2015, 06:50 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

dum

#60
Mar 06, 2019, 02:55 ÖS Last Edit: Mar 06, 2019, 02:57 ÖS by dum
*Eğer masa devrilmediyse ve Kıbrıs tek bir devletse zürih anlaşması gereği nah gelirler,

*Yok eğer GKRY gelmelerine izin veriyorsa ve bu anlaşmayı yok sayıyorsa  , 2.maddeyi ihlal ettiğinden ; giriş lafzını ve 1.maddeyi de yok saymış olur.  O zaman da 3.madde gereği hem bize eylem yapma hakkı doğar hem de  KKTC'nin tanınma hakkı doğar..  haaa tanisınlar KKTC'yi, biz de onları tanıyalım.. sonra istedikleri devlete toprak dağıtabilirler.  Hem gazı parasını da KKTC ile paylaşmaktan kurtulurlar.
GARANTİ ANTLAŞMASI (Zürich,11 Şubat 1959)

Bir taraftan Kıbrıs Cumhuriyeti, diğer taraftan Yunanistan, İngiltere ve Türkiye,

1. Anayasanın esas maddeleri ile kurulan ve düzenlenen Kıbrıs Cumhuriyetinin bağımsızlığının, toprak bütünlüğünün ve güvenliğinin tanınması ve devamının kendi ortak yararları gereği olduğunu dikkate alarak.

2. Sözü edilen anayasa ve oluşturulan duruma saygı gösterilmesini güvence altına alacak işbirliğini arzulayarak, aşağıdaki hususlar üzerinde anlaşmaya varmışlardır.

MADDE 1.
Kıbrıs Cumhuriyeti, kendi bağımsızlığını, toprak bütünlüğünü ve güvenliğini devam ettirmeyi ve anayasaya saygıyı güven altına almayı üstlenir. (taahhüt eder)
Kıbrıs Cumhuriyeti, ayrıca tümüyle veya bir bölümüyle herhangi bir devlet ile hiçbir şekilde siyasi veya ekonomik bütünleşmeye girmeyeceğini taahhüt eder. (sorumluluğunu yüklenir)
Kıbrıs Cumhuriyeti, bu maksatla adanın gerek birleşmesini, gerekse taksimini doğuracak doğrudan doğruya (direkt olarak) veya dolaylı olarak gerçekleştirmeye yardımcı ve teşvik edici tüm hareketleri yasaklar.

MADDE 2.
Yunanistan, İngiltere ve Türkiye, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin 1'nci maddede belirtilen taahhütlerini kaydederek, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin bağımsızlığını, ülke bütünlüğünü, güvenliğini ve anayasanın temel maddeleri ile oluşan durumu (state of affairs) tanırlar ve garanti ederler.
Yunanistan, İngiltere ve Türkiye, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin DİĞER HERHANGİ BİR DEVLET  ile gerek birleşmesini. gerekse Ada'nın taksimini doğrudan doğruya, veya dolaylı olarak gerçekleştirmeye yardım ve teşvik edici bir amacı olan tüm hareketleri kendi yetki ve ilgileri oranında önlemeyi üstlenirler.

MADDE 3.
Bu Antlaşma hükümlerinin herhangi birinin ihlali (çiğnenmesi) halinde Yunanistan, Türkiye ve İngiltere bu hükümlere saygıyı sağlamak için gerekli girişimlerin yapılması ve önlemlerin alınması maksadıyla aralarında danışmalarda bulunmayı üstlenirler.
Üç garantör devletten biri, birlikte veya birbirlerine danışarak (işbirliği halinde) hareket etmek olanağı bulunmadığı taktirde, bu antlaşmanın oluşturduğu durumu (state of affairs) münhasıran yeniden oluşturmak gayesi ile hareket etmek hakkını korumaktadırlar. Mesajı Paylaş

matmat26

#61
May 20, 2019, 05:12 ÖS Last Edit: May 20, 2019, 05:15 ÖS by matmat26
Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, tek taraflı doğalgaz arama çalışmalarının Türkiye tarafından engellenmesi önlemesi karşılığında Fransa'ya daimi deniz üssü tahsis etmeye hazırlanıyor.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile Fransa arasında, hafta içi imzalanan işbirliği anlaşmasının detayları ortaya çıkmaya başladı. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Savunma Bakanı Savvas Angelidis ile Fransa Savunma Bakanı Florence Parly arasında hafta içerisinde imzalanan savunma işbirliği anlaşmasının maddeleri konusunda açıklık getirdi. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile Fransa'nın iki tarafın anlaşmasının temel ekseninin, "İki ülke deniz kuvvetlerinin yararına yönelik stratejik işbirliği" olduğu da belirtildi.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile Fransa'nın Kıbrıs adasının Vasiliko bölgesinde oluşturmak istediği deniz üssünün 'teknokratik' olguların incelemesi amacıyla Fransız askeri teknik uzmanların ilerleyen süreçte Kıbrıs'a gelmesi bekleniyor. Edinilen bilgiye göre, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile Fransa'nın arasındaki anlaşmanın maddeleri şöyle:

"1.Deniz üssünün, yüksek operasyonel menzilli üsse dönüştürülmesi,

2) Deniz üssünün geliştirilmesiyle ilgili incelemeler ve planlar tamamlandıktan sonra, bunun altı ay içerisinde operasyonel olarak hazır olması,

3) PESCO işbirliği çerçevesinde Doğu Akdeniz'de operasyonda bulunacak ve demir atacak olan Fransız Deniz Kuvvetlerinin gereksinimlerinin tamamıyla karşılanması,

4) Fransa'nın bölgedeki daimi ve sürekli varlığının garanti altına alınması,

5) Rum Yönetimi'nin operasyonel altyapılarının, bölgede faaliyet gösteren Fransız Deniz Kuvvetleri için uygulanabilir bilgi gücü olarak kullanılması,

6) Fransa'nın Mari'deki altyapıların geliştirilmesi gerekliliğine ekonomik olarak katkıda bulunması,

7) Fransız Deniz Kuvvetlerinin, Türkiye tarafının araştırma faaliyetlerinin engellenmesine yönelik herhangi bir çabayı göğüslemesi,

8 ) Rum Yönetimi'nin deniz kuvvetlerinin modernizasyonu ve güçlendirilmesi,

9) Avrupa veya ortak faaliyetler çerçevesinde iki ülke silahlı kuvvetlerinin işbirliği ve eğitimin sağlanması."

https://m.aawsat.com/turkish/home/article/1730866/g%C3%BCney-k%C4%B1br%C4%B1s-rum-y%C3%B6netimi-fransaya-deniz-%C3%BCss%C3%BC-veriyor

-------
Bu Fransa'nın doğrudan ülkemiz ile karşı karşıya gelmesine sebep olur. Fransızlar , Yunan , US ve İngiltere onayı olmadan adada üs kuracağını sanmıyorum. Öncülük etmek maksatlı ilk adımı Fransızlar atıyor.

Tabii haber doğru ise ! Mesajı Paylaş

murattekin

Oldu bittiye getirip Güney Kıbrıs'ı Nato'ya alacaklar. Mesajı Paylaş
...

factoraptor

Türkiye'yi NATO'dan atmak daha hafif olurdu... Mesajı Paylaş

petibor

Klasik cevabı kimse verip bayağılaşmak istemiyor ben vereyim cevabı NATO da kararlar oy birliği ile alınır Türkiye'nin izni olmadan yeni üyede alınamaz var olanda atılamaz. Ama gün gelecek olacak olan şudur. AB ordusu kurulunca nu ordu ABD ve Kanada ile işbirliği modeli geliştirince NATO fiilen AB ordusuna dönüşecek ve bizde dışarda kalmış olacağız otomatikman. Yani bir gün gelecek Rum kesimi NATO da olacak biz atılmış olacağız Mesajı Paylaş

anafor2016

Nato da ABD ve Türkiye dışında fiili olarak savaşabilecek bir ülke var mı ? Mesajı Paylaş

nokta

Kıbrıs'taki F-35'lere Özel Görev

Birleşik Krallık, Kıbrıs Adası'nda sahip olduğu iki hava üssünde F-35B filosu görevlendirmesinin ardından uçakların özel görev filosunda uçacağı öğrenildi. 

Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı 21 Mayıs tarihinde yaptığı yazılı açıklamada Kraliyet Hava Kuvvetleri'nin (Royal Air Force/RAF)  en yeni savaş uçaklarının Nisan ayından itibaren Kıbrıs Adasındaki Akrotiri Hava Üssü'nde göreve başladığını açıkladı. F-35'ler burada daha önce görev yapan Tornado uçaklarının yerini aldı. Bakanlık açıklamasında burada görevlendirilen F-35 uçaklarının Norfolk'taki Marham Hava Üssü'nden havalandığını, uçakların "The Dambusters" olarak da bilinen 617nci Filoda görevli olduğunu duyurdu. Bakanlık Kıbrıs Adasında kaç uçağın görevlendirildiğini açıklamadı.

Kıbrıs Adasına altı saatlik uçuşla ulaşan uçaklar burada ilk olarak Lightning Dawn tatbikatında görev alacak. Kraliyet Hava Kuvvetleri  ve Kraliyet Donanmasının ortak tatbikatında bilinmedik ortamda uçağı uçurma ve bakımını sağlama eğitimi verilecek.

Birleşik Krallık'ın 617. Filosu İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanya'ya ait üç barajı imha etme görevini üstlenmişti. Olası hava saldırısına karşı son derece sıkı şekilde savunulan barajlara taarruz için suda bir süre sekerek ilerleyen, sonra da suyun dibine batan bouncing bomb adında özel bir bomba denenmişti. "Operation Chastise" adı verilen 16 -17 Mayıs 1943 tarihli bu taarruzda sağlanan başarı üzerine 617'nci Filoya "Dambusters" yani "baraj yıkıcılar" adı verilmişti. Birleşik Krallık, bu filoyu İkinci Dünya Savaşı ve sonrasında nokta atışı gerektiren operasyonlar için kullandı. Tornado GR4 uçakları ile aktif kalan filonun görevine 2014 yılında son verildi. Filo 2018 yılında yeniden oluşturulmuştu.

Bakanlık açıklamasında ""Şimdi önemli olan, Kıbrıs'ta olmanın sunduğu fırsatları en üst düzeye çıkarmak ve başarılı konuşlandırmadan almamız gereken dersleri edindiğimizden emin olmak " dedi.

Bakanlık uçağın sürpriz etkisini arttıran radarda düşük görünürlük, kısa mesafeden havalanma gibi yeteneklerinin yanı sıra yeni Queen Elizabeth sınıfı uçak gemisiyle birleştiğinde önemli bir vurucu güç haline geldiğinin altını çizdi.

Birleşik Krallık'ın elinde 17 adet F-35B uçağı var.

http://www.c4defence.com/Gundem/kibristaki-f35lere-ozel-gorev/8191/1 Mesajı Paylaş

matmat26

Kıbrıs savaşında İngilizlerin adadaki tutumu nasıldı?

Mevcut üstlerinde faaliyetlerde bulundular mi?
Askerî olarak bize müdahale, önleme veya Rumları tertiplemek + silahlandirmak gibi faaliyetlere girdiler mi?

Askerî olarak tamamen nötr mu kaldılar.

Teşekkürler. Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Genel olarak tarafsız görünmeye çalıştılar.

Ecevitin 3 garantör ülkeden biri olmaları sıfatı ile gittiği Londra'da bir harekata katılmadılar ama engel de olmadılar.

Nepal'den Gurka birliklerini getirip adadaki üslerine yerleştirdiler.

Rum bölgelerinden kaçarak İngiliz üslerine sığınan soydaşlarımızı çok kısa bir süre alıkoymak isteseler de, bizim sert çıkmamız üzerinde soydaşlarınızı bıraktılar. Mesajı Paylaş

petibor

Kıbrıs gibi bir Avrupa kadim meselesini 74 ün Türkiye si karşısında Avrupa nasıl sessiz kaldı bu duruma izin verdi bende hep merak ederim. Akdenizdeki bütün adalar Avrupa nındır bunun için papalık filan donanma toplardı eskiden olsa. Mesajı Paylaş

factoraptor

Çünkü 74'te Türkiye'nin komşularından biri kızıldı da ondan.. Mesajı Paylaş

petibor

Gevşek bir anlarında iyi yakalamışız yoksa Avrupa kıbrısı böyle kolay kolay Türklere bırakmazdı. O zamanki gevşekliklerini telafi edecek gerçek olması gereken kararlı duruşu ama şimdi gösteriyorlar. Kafalarına koymuşlar ne yapıp edip Kıbrıs geri kazanılacak onların gözüyle. İnebahtı savaşını biliyorsunuz Kıbrıs ı almak için hazırlanan haçlı donanması ile yapıldı o savaş. Mesajı Paylaş

ehuseyin

Benim de merak ettigim 18 ada meselesi.. Konuya hakim olan ustadlardan dinlemek isterim Mesajı Paylaş

matmat26

Teşekkürler Sihirbaz. Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

12 ada olmasın. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter