Kıbrıs

Başlatan Sihirbaz, Eki 20, 2015, 06:50 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Atılgan

Ocean Investigator, Limasol Limanı'ndan ayrıldı

Exxon Mobil şirketine ait "Ocean Investigator" adlı geminin, Limasol Limanı'ndan ayrıldığı öğrenildi.
ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın eski CEO'su olduğu ABD'li enerji devi "Exxon Mobil" şirketine ait "Ocean Investigator" adlı araştırma gemisinin, Güney Kıbrıs'ın sözde "Münhasır Ekonomik Bölgesi" içerisindeki 10. parselde araştırmalar yapmak üzere Limasol Limanı'ndan ayrıldığı bildirildi.

Aynı şirkete ait diğer gemi olan "R/V Med Surveyor"ün de, 10. parseldeki araştırmalarını tamamlayarak, Pire Limanı'na gitmek için dün Limasol Limanı'ndan ayrıldığı belirtilmişti.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY)'nin tek taraflı olarak Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) ilan etmesi ve bu bölgede dünya enerji devi firmalara sözde doğalgaz arama ruhsatları vermesiyle gerginlik ortaya çıkmıştı.

http://www.denizhaber.com.tr/ocean-investigator-limasol-limanindan-ayrildi-haber-80489.htm Mesajı Paylaş

Atılgan

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, deniz tatbikatı icra edecek

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin, bu sabahtan öğleye kadar Ada'nın Güneyinde ve Türkiye'nin Navtex yayınlayarak bağladığı bölgeye yalnız 20 kilometre mesafede, hava-deniz tatbikatı icra edeceği haber verildi.

Rum Yönetiminin bugünkü "tatbikatı" için bağladığı 120 kilometre uzunluğunda ve 30 kilometre genişliğindeki deniz alanının Limasol açıklarından başlayıp doğuya doğru, neredeyse 3'üncü parsele kadar uzanıyor. Rum Yönetimi, Notam ile de Limasol açığındaki 400 kilometrekarelik alanı da hava tatbikatları için bağladı.

Gazete, Türkiye'nin ise Girne açıklarını bugünkü deniz tatbikatları için bağladığını kaydederek, yayınlanan Navtex'e dayanarak, bugünlerde Exxon Mobil hesabına 10'uncu parselde denizaltı robotu ile araştırma yapan Ocean Investigator'ün de içerisinde bulunduğu bölgenin koordinatlarını verdi.

Gazete yayınladığı haritada kırmızı renkle ifade edilen bölgenin Türkiye'nin, mavi renkle ifade edilen bölgenin Rum Yönetimi tarafından Navtex yayınlanarak bağlanan bölgeler olduğunu; Rum Yönetiminin yayınladığı Navtex'in, Limasol Limanı'nda bulunan Fransız firkateyni ile de ilgili olabileceğini yazdı.

Haberde haritada C ile gösterilen bölge Türkiye'nin, Z ile gösterilen bölgenin de Rum Yönetiminin NOTAM ile bağladığı bölgeler olduğu kaydedildi.

http://www.denizhaber.com.tr/guney-kibris-rum-yonetimi-deniz-tatbikati-icra-edecek-haber-80586.htm Mesajı Paylaş

Atılgan

İsrail, Güney Kıbrıs'ta liman kuruyor

İsraili, Güney Kıbrıs'ta kontrol limanı inşa ediyor.
İsrail, abluka altında tuttuğu Gazze Şeridi'ne gidecek malları kontrol edebilmek için Güney Kıbrıs'ta bir 'kontrol limanı' inşa etmeyi planlıyor.

Plana göre, Hamas yönetimindeki Gazze'ye gönderilen yardımlar önce Güney Kıbrıs'ta kontrol edilecek, ardından Filistinlilere ulaştırılacak.

Güney Kıbrıs'a resmi bir ziyaret gerçekleştiren İsrail Savunma Bakanı Avigdor Lieberman, bu projeyi Kıbrıs Savunma Bakanı Savvas Angelidis ile masaya yatırdı.

İsrail basınına göre, plan ile ilgili çalışmaların önümüzdeki haftalarda başlayacağı ve ayrıntıların kamuoyu ile en geç üç ay içerisinde paylaşılacağı belirtildi.

İsrail planına göre, Gazze'ye mal taşıyan kargo gemileri için adada özel bir iskele ve liman yerleşkesi inşasına başlanacak.

Bu yeni limanda Gazze'ye ulaşacak olan yardımlar İsrailli yetkililerce kontrol edilecek. Yardımlar bu kontrollerden sonra Gazze'ye bir feribot ile taşınacak.

https://www.denizhaber.com.tr/israil-guney-kibrista-liman-kuruyor-haber-82690.htm Mesajı Paylaş

farabi

Rusya da Baf'ta daimi deniz ikmal üssü istiyor. 74 öncesi tapularda en fazla eski Türk taşınmazının bulunduğu Rum tarafı şehri.

Mesajı Paylaş

şirpençe

Farabi Üstad özelliği nedir BAF in da bizimkiler tercih etmiş
Güney de bir yer bize Anadoluya uzak Mısır a yakın Mesajı Paylaş

Arıcı

Mısır kimindi ki hocam Mesajı Paylaş

Terra

Doğu Akdeniz'de sular daha da ısınacak

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve Fransa arasında 2007 yılında imzalanan savunma ve güvenlik anlaşması genişletildi.

Fileleftheros gazetesi, Güney Kıbrıs ile Fransa arasında 2007 yılında imzalanan ve on yıllık sürenin dolması sebebiyle 2017 yılında, kapsamı genişletilerek uzatılan anlaşmanın resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdiğini yazdı.

Gazete, anlaşmanın, iki ülke arasında enerji ve deniz güvenliği, korsanlığın önlenmesi, kriz yönetimi ve erken uyarı alanlarında işbirliği yapılmasını öngördüğünü belirtirken, anlaşmanın içeriğine ayrıntılı şekilde yer verdi.

Gazete ayrıca, Güney Kıbrıs'ın sözde Münhasır Ekonomik Bölgesi'nde (MEB) olası Türk tehditleri sebebiyle Güney Kıbrıs ile Fransa arasındaki bu anlaşmanın ayrı bir önem taşıdığı yorumunda da bulundu.

http://defenceandtechnology.com/2018/07/09/dogu-akdenizde-sular-daha-da-isinacak/ Mesajı Paylaş

matmat26

Kibrisa Deniz üssü açılacağı konuşuluyor.

Cok iyi olur. Birde hava üssü olmalı.

Atmacalari adanin sinir boyunca yerlestirelim. Mesajı Paylaş
Vatanımın üzerine çöreklenmiş olan kara bulutlar arasında hala parlamakta olan yıldızları seçmekteyim..

Merkator

Yunanistan'ın Kıbrıs Barı Harekatı'nda kendi düşürdüğü Nortatlas uçağının anıtı yapılıyor

Kıbrıs Barış Harekatı'nın unutulan olaylarından biride Yunanlıların Lefkoşe'ye iniş sırasında düşürülen askeri Noratlas askeri nakliye uçağıdır. Türk Silahlı Kuvvetleri, Kıbrıs Barış Harekatı sırasında tüm gücünü gösterirken adada ilginç bir savaş yaşanmaktadır.

Adada garantör olarak bulunan Türk ve Yunan Alayları da çetin bir savaş içindedir. 20 Temmuz 1974'te başlayan harekat bütün hızıyla sürerken Yunanistan adada çok zor durumda kalan alaylarına yardım için bir plan yapar.

Elefsis'ten kalkacak 3 adet Yunan Hava Kuvvetleri'ne ait Noratlas tipi uçak, Yunan Alayı'na komando timi gönderecektir. Bölgede yoğun elektronik karıştırma nedeniyle uçaklar çok alçak uçacak ve adaya gece saatlerinde ulaşacaktır. Pist kısa süreliğini aydınlatılacak bu sırada Noratlas uçakları gizlice adaya ulaşacaktır.

21 Temmuz'da yani harekatın ikinci günü gecesi uçaklar Elefsis'den havalanır. Gizlice adaya yaklaşmaya başlarlar. Operasyona NIKI adı verilmiştir. Ancak küçük bir sorun vardır. Türk uçaklarına karşı koyan Lefkoşe Havalimanı'na konuşlu Rum uçaksavar birliğinin bu operasyondan haberi yoktur.

Uçaklar yaklaşma sırasındayken yoğun bir uçak savar ateşi başlar. 52-133 kuyruk numaralı Noratlas  vurulur. Alevler içinde kalan uçak, havalimanına çok yakın noktada düşer. Uçakta bulunan 4'ü mürettebat ve 16 komando hayatını kaybeder. Bir komando ise kurtulmayı başarır.

Havadaki diğer uçaklar 52-139, 52-151, 53-207 da ağır hasar alır. Ancak inmeyi başarırlar. Uçaklar havalimanında daha sonra kaderlerine terk edilir.

ANI UÇAĞI YOLLANDI

Yunanlılar, bu yıl anıt yapılması için Kıbrıs Rum Kesimi'ne hizmetten uzun yıllar önce çıkmış bir Noratlas tipi uçak gönderdi. Demonte olarak gelen uçak burada birleştirildi. Uçak,  aslında 52-128 kuyruk numaları, bu operasyona katılmamış bir uçaktı.

Uzun yıllar Batı Alman Hava Kuvvetleri'nde 52+28 gövde numarası ile kullanılan uçak, Yunanistan'a 27 Ocak 1970 tarihinde hibe edildi. Uçak, 19 March 1986'ya kadar aktif olarak kullanıldı. Noratlas, Elefsis Hava Üssü'nde anı uçağı olarak sergileniyordu.

http://www.kokpit.aero/yunanlilar-kendi-dusurdukleri-noratlasi-anit-yapiyor Mesajı Paylaş

Atılgan

Larnaka'ya Fransız deniz üssü kuruluyor

Rum yönetimi ile Yunanistan'ın "savunma eksenlerini güçlendirmeye" yönelik yeni bir stratejik planlamayı yürürlüğe koymakta olduğu haber verildi.
Haftalık Kathimerini "Atina-Lefkoşa Yeni Stratejik Doktrini" başlıklı manşet haberinde, Rum ve Yunan hükümetlerinin "yeni doktrin" olarak adlandırılan bu "askerî ekseninde" Fransa, İsrail ve Mısır'ın da rol alacağına işaret etti.

Habere göre Rum ve Yunan hükümetleri, Doğu Akdeniz bölgesinde enerji-satranç tahtasından başlayıp yoğunlaşan jeostratejik değişikliklere genişleyerek şekillenen olgular nedeniyle sıkı işbirliğine gitti. Bu jeostratejik bulmacada kendine önemli bir yer isteyen Fransa bölgedeki varlığını süratle güçlendiriyor.

"Yeni doktrin" olarak adlandırılan bu yeni stratejik doktrinde; "Yunanistan'ın savaş gemilerinin Doğu Akdeniz'de varlık (Girit ile Kıbrıs arasında) göstermeye devam etmesi, Fransa, İsrail ve Mısır'la askerî işbirliği, Fransızlara Larnaka'da deniz üssü verilmesi, hava savunma sistemleri satın alımı, iki savaş gemisi satın alımı ve üç savaş gemisi tarafından devriye gezilmesi" yer alıyor.

Gazete savaş gemilerini, BM'nin Lübnan için oluşturduğu deniz gücü çerçevesinde Doğu Akdeniz'de varlık gösteren Yunanistan'ın Girit'in güneyindeki enerji zenginliğinden kaynaklı yeni politikası çerçevesinde Girit ile Baf arasındaki bölgeyi, Exxon Mobil, Total ve Yunan Petrolleri tarafından yapılması beklenen araştırma sondajları nedeniyle "hayatî stratejik alan" gördüğüne dikkat çekti.

Habere göre uygulama aşamasında bulunan projeler, ortak devriyeler gerçekleştirecek İsrail, Güney Kıbrıs ve Yunanistan'ı da kapsayacak 'ortak' bir saha oluşturulmasını gerektiriyor. Bu çerçevede Yunanistan bölge denetimlerini Girit tarafından, Kıbrıs'ın güney bölgelerini de kapsayacak elektronik imkanlarla da güçlendirecek.

Rum yönetimi İsrail'den de açık deniz karakol gemisi almış ve bu geminin, Mısır'da icra edilen ortak tatbikata katılmasıyla Güney Kıbrıs'ın ülke sınırları dışındaki ilk büyük tatbikatta yer almasını gündeme getirmişti. Rum yönetimi İsrail'den silah sistemi alımlarına ilgi gösteriyor.

Fransa'nın bölgede yoğun varlık göstermesinin enerji ile sınırlı kalmadığına dikkat çeken gazete Güney Kıbrıs-Fransa işbirliğinin silahlanma konularında da pekişmekte olduğunu belirtti. İyi bilgili kaynaklarına dayanarak Rum Milli Muhafız Ordusu'nun (RMMO) edineceği iki savaş gemisinin Fransız yapımı ve menşeli olacağını, bu alımın Paris'te yapılacak devletler arası anlaşma ile gerçekleşeceğini belirtti.

Gazeteye göre İsrail'den alınan açık deniz karakol gemisinin aksine, Fransa'dan alınacak iki savaş gemisi, bölgede devriye görevi yapmalarına olanak tanıyacak şekilde daha güçlü donanıma sahip olacak. Rum yönetimi, RMMO'nun bazı uçaksavar sistemlerinin yenilenmesi konusunda da dikkatini Fransa'ya yöneltti.

Haberde Fransa ile gözlemlenen silahlanma işbirliğinin, Rum yönetiminin bu ülkeye sağladığı kolaylıklar çerçevesinde Fransız savaş imkanlarının Güney Kıbrıs'ta bulunmasıyla doğrudan ilgili olduğuna dikkat çekildi, şunlar kaydedildi:

"Fransız savaş gemilerinin bağlanması için Mari'deki deniz üssünün verilmesi senaryosu, üssün büyük boyuttaki gemilere hizmet verecek olanağa sahip olmadığı ve bölgedeki enerji tesisleri nedeniyle tehlike görüldüğünden gerçekleşmeyecek gözüküyor. Gazetemizin edindiği bilgilere göre Fransızlara Larnaka'da, büyük boyuttaki savaş gemilerine ev sahipliği yapacak altyapılarına sahip olan, akaryakıt depolarının bulunduğu bölgede üs verilecek."

Gazete özellikle silahlanma ile ilgili yeni planlamaların ana istikametinin, RMMO'nun Rus savaş sanayinden ayrılması olduğuna dikkat çekti. Bu istikametin, RMMO'nun son yıllarda kriz dönemlerinde bölgede oynadığı rolle bağlantılı olarak verildiğine dikkat çeken gazete "yeni stratejik doktrin Milli Muhafız Ordusu'na NATO standartlarının getirilmesini öngörüyor" ifadelerini kullandı.

https://www.denizhaber.com.tr/larnakaya-fransiz-deniz-ussu-kuruluyor-haber-83156.htm Mesajı Paylaş

Atılgan

'Hios' isimli tank çıkarma gemisi Limasol Limanı'na yanaştı

Yunanistan Deniz Kuvvetleri'ne ait "Hios" isimli tank çıkarma gemisinin, Deniz Kuvvetleri Astsubaylık Okulu öğrencilerinin eğitimi çerçevesinde, dün Limasol Limanı'na demirlediği belirtildi.
Yunanistan Deniz Kuvvetleri'ne ait "Hios" isimli tank çıkarma gemisi, Deniz Kuvvetleri Astsubaylık Okulu öğrencileriyle Limasol Limanı'na geldi.

Rum Milli Muhafız Ordusu (RMMO) Genel Kurmaylığı tarafından yapılan açıklamaya göre, geminin 12 Ağustos'a kadar Limasol Limanı'ndakalacağını ve halkın 10 Ağustos Cuma ve 11 Ağustos Cumartesi günleri, 17.00-20.00 saatleri arasında gemiyi ziyaret edebileceğini kaydetti.

Gemiye girişin limanın yeni yolcu girişinden olacağı ve kimlik gösterilip içeriye girilebileceği belirtildi.

Gazete, gemi Güney Kıbrıs'ta kaldığı sürece, geminin kaptanı, subaylar ve öğrenci temsilcilerinin Yunan Askeri Mezarlığı ile Rum Merkezi Cezaevi avlusundaki EOKA'cı mezarlarını ziyaret edip çelenk koyacaklarını, ayrıca Güney Kıbrıs'ın dini, politik ve askeri makamlar ile Yunan Büyükelçiliği'ne de ziyaretlerde bulunacaklarını ekledi.

https://www.denizhaber.com.tr/hios-isimli-tank-cikarma-gemisi-limasol-limanina-yanasti-haber-83614.htm Mesajı Paylaş

Atılgan

Güney Kıbrıs doğalgaz sondajına yıl sonunda başlanacak

Amerikan Exxon Mobil ve Katarlı Qatar Petroleum ortaklığı Güney Kıbrıs Rum yönetiminin tek yanlı olarak ilan ettiği karasularındaki 10. parselde doğalgaz aramalarına bu yılın sonunda başlayacak.
Rum basını Exxon Mobil-Qatar Petroleum'un, 2018 yılının son çeyreğinde art arda yapacağı iki sondaja ilişkin son detaylarla ilgili düzenlemeleri yapması için, önümüzdeki Eylül ayının ilk haftasında gerekli tüm izinlere sahip olacağını ve sondajların yıl sonunda başlamasının beklendiğini yazdı.

10'uncu parselin doğu yarısında gerçekleştirilecek olan iki veya daha fazla sondajın dünyadaki en modern sondaj makinelerinden biri olan sondaj kulesi tarafından yapılacağı belirtildi. İngiliz bayrağı taşıyan kulenin de şu an bekleme ve hazırlanma aşamasında olduğu kaydedildi.

https://www.denizhaber.com.tr/guney-kibris-dogalgaz-sondajina-yil-sonunda-baslanacak-haber-83706.htm Mesajı Paylaş

nokta

Kıbrıs Adasında Yunan Apache'leri

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) internet sitesinde "Kıbrıs ile Yunanistan arasındaki işbirliğinin uygulanması" başlıklı bir dizi fotoğraf yayınlandı. Web sitesi, "Kıbrıs ve Yunanistan arasındaki askeri işbirliği çerçevesinde, karada ve hava yapılan çalışmalarla ilgili bir işbirliğinin Kalo Chorio atış alanında 26 Ekim 2018'de gerçekleştiğini yazdı. Sitede tatbikatın nihai amacı, "Kombine ve Ortak operasyonlarla ilgili konularda, gerçekçi bir şekilde personelin uygun eğitimi ile operasyonel yetenekleri korumak ve geliştirmek" şeklinde açıklandı.

Tatbikatta bir dizi helikopterin yanı sıra AH-64A, AH-64D (Longbow radarı ile) ve CH-47D, zırhlı ve motorlu araçların yer aldığı belirtildi.

http://www.c4defence.com/Gundem/kibris-adasinda-yunan-apacheleri/7301/1 Mesajı Paylaş

nokta

GKRY ve İsrail'den Ortak Hava Tatbikatı

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi (GKRY) ve İsrail ortak hava kuvvetleri tatbikatını "ONSHELL - GENDER 2/2018" tamamladı. GKRY Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, tatbikat, Milli Muhafızlardan gelen Kıbrıslı Rum personelin ve İsrail Hava Kuvvetleri'nden çeşitli uçak türlerinin tatbikata katılımı ile "Lefkoşa Uçuş Kontrol Bölgesi" nde gerçekleşti. Tatbikat havacılık alanında işbirliklerini geliştirmeyi ve deneyim kazanmayı hedefliyordu.

GKRY, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin "işgalci" olarak tanıtmak üzere FIR kontrolü için uçuş kontrol bölgesini "Nicosia Flight Control Area / Lefkoşa Uçuş Kontrol Bölgesi" olarak tanımlıyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/gkry-ve-israilden-ortak-hava-tatbikati/7579/1 Mesajı Paylaş

Terra

Fransa Kıbrıs'ta kalıcı üs istiyor

Kıbrıs Rum yönetiminin, Ada'da Fransa'ya deniz üssü inşa etme hazırlıkları hızlandı. Fransa Savunma Bakanı Florence Parly deniz üssünün teknik detaylarını belirlemek üzere bu hafta Lefkoşa'ya gelecek.

Fransa ile Kıbrıs Rum yönetimi arasındaki deniz üssü pazarlıkları iki yıl önce teknik düzeyde başlamış, Ocak ayında Fransa lideri Macron'un Rum yönetimine ziyareti sırasında konu liderler seviyesinde ele alınmıştı.

Fransız üssü, Rum yönetiminin Larnaka kentinin yakınındaki Mari bölgesinde inşa edilmesi planlanıyor. Rum Politis gazetesi, Fransa'nın Suriye ve Lübnan'da etkinliğini kaybetmesinin ardından Kıbrıs'ta daimi üs talebinde bulunduğuna dikkat çekti.

http://defenceandtechnology.com/2019/03/06/fransa-kibrista-kalici-us-istiyor/ Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter