İki Kore'nin Bitmeyen Savaşı

Başlatan Sihirbaz, Oca 12, 2017, 12:52 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Sihirbaz

Trump ve Kim'den İlk Buluşmada Samimi Pozlar

Başkan Donald Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong Un, Vietnam'ın başkenti Hanoi'de iki gün sürecek zirve kapsamında ilk görüşmelerini yaptı. Akşam yemeğinde biraraya gelen iki lider, ilk buluşmada umut ve dostluk mesajları verdi ancak Kuzey Kore'nin nükleer silah arzusunu terketmesini amaçlayan esas zorlu görüşmeler ikinci günde yapılacak.

İki lider, ikinci zirvede neler başarabilecekleri konusunda derin şüphelerin dile getirildiği bir ortamda samimi pozlar verdi. Amerikan ve Kuzey Kore bayrakları önünde el sıkışan Trump ve Kim daha sonra akşam yemeği öncesi 30 dakika süren özel bir görüşme yaptı.

Trump yemeğin başında yaptığı açıklamada, "Çok sayıda konuya çözüm bulunacağını umuyorum. Bence (zirve) uzun vadede harika, gerçekten harika bir ortamı sağlayacak" dedi.

Kim de, ülkesinin "yanlış anlaşıldığını" ve "güvensizlik" beslendiğini savundu.

Kuzey Kore lideri, "İzlemeyi planladığımız yolu tıkamaya yönelik çabalar oldu. Ancak bunların üstesinden geldik ve tekrar birbirimize doğru yürüdük. (Singapur'daki ilk zirveden) 261 gün sonra Hanoi'ye geldik ve burada tekrar buluştuk. Herkesin memnuniyet duyacağı harika sonuçlara ulaşacağımızdan eminim" diye konuştu.

Tüm iyimser mesajlara rağmen, bazı çevreler Trump'ın, bir anlaşmaya varma arzusundan dolayı Kim'e çok fazla taviz verebileceği ve karşılığında çok az şey alacağı endişesini dile getiriyor. Bu bağlamda Kore Savaşı'nın bir barış deklarasyonuyla resmen sonlandırılması ihtimali dile getiriliyor. Bu durumun Kuzey Kore tarafından Güney Kore'deki Amerikan askerlerinin sayısının azaltılması ya da yaptırımların kaldırılması için baskı yapmada kullanılabileceği ihtimaline işaret ediliyor.

Zirveyle ilgili endişeler dile getiren çevreler, Trump'ın önemli bir müzakere kozunu vermeden önce Kuzey Kore'den nükleer silahlarını terketmesi yönünde gerçek bir ilerleme görmesi gerektiğini vurguluyor.

Trump gazetecilerin zirveden Kore Savaşı'nı sona erdiren bir siyasi deklarasyonun çıkma ihtimalini sorması üzerine, "Göreceğiz" ifadesini kullandı.

​İki lidere akşam yemeğinde ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Beyaz Saray Genel Sekreter Vekili Mick Mulvaney, Kuzey Kore'nin eski askeri istihbarat şefi ve Kim'in müzakerelerdeki temsilcisi Kim Yong Chol ve Kuzey Kore Dışişleri Bakanı Ri Yong Ho eşlik etti. Ayrıca iki tarafta tercümanlar hazır bulundu.

Trump'ın Hanoi'den zirveden bir "zafer" çıkartma çabası devam ederken, Washington'da da eski avukatı Michael Cohen Kongre'deki oturumda Başkan hakkında önemli suçlamalar ve iddialar ortaya koyuyor.

Bu duruma binlerce kilometre öteden sessiz kalamayan Trump, Twitter'dan bir mesaj paylaşarak, Cohen'in "Trump'la alakasız kötü şeyler yaptığını" ve "hapis cezasını düşürmek için yalan söylediğini" savundu.

Hanoi'deki zirveden beklentiler yüksek. Vietnam'ın başkentinde adeta karnaval havası hakim, sokak artistlerince iki liderin resimleri sokakları süslerken, Kim ve Trump'ın fotoğraflarının olduğu tişörtler ilgi görüyor.

Masada ise iki tarafı ciddi bir gündem bekliyor. Amaç, Kuzey Kore'yi nükleer silah programından vazgeçirmek ve Kore Yarımadası'nda barışı tesis etmek.

Trump, Kim'i, nükleer silah programını sonlandırması halinde, tıpkı Vietnam gibi ülkesinin ekonomik olarak canlanacağı noktasında ikna etmeye çalışıyor.

Trump yaptığı açıklamada, "Bence ülkeniz muazzam bir ekonomik potansiyele sahip, inanılmaz, sınırsız. Bence ülkenizde muazzam bir geleceğiniz olacak ve bunun olduğunu görmeyi, olmasına yardımcı olmayı dört gözle bekliyorum" diye konuştu.

Zirve, Hanoi'nin eski şehrindeki tarihi bir otelde düzenleniyor. Trump, geçmişte aktris Jane Fonda, şarkıcı Joan Baez gibi sanatçıları Vietnam Savaşı sırasında Amerikan hava operasyonlarından koruyan bir sığınağın yer aldığı otelde Kim'i nükleer mühimmatını terketmeye iknaya çalışıyor.

Kore Savaşı 1953'te ateşkes anlaşmasıyla sona ermişti ancak savaşı resmen sona erdiren bir barış anlaşması hala imzalanmış değil.

Zirveden çıkacak olası sonuçlar arasında, Amerika'nın Kuzey Kore'ye ciddi miktarda nakit para sağlayan, arada tampon bölgedeki Kaesong Endüstri Kompleksi ve Kuzey Kumgang Dağı turizm alanlarının açılmasının da yer aldığı ortak projelere izin konuşuluyor.

https://www.amerikaninsesi.com/a/trump-ve-kim-ilk-bulusmada-samimi-pozlar-verdi/4806194.html Mesajı Paylaş

petibor

Kesin gitme ayağına biz ABD yiz filan demişlerdir ama dinletememişlerdir. Adam patron olduğundan her meseleyi görüşerek çözme kültürü var. Venezuella ve Küba sorununuda gider halleder bence Mesajı Paylaş

Karabasan

@petibor

Gerçekten alemsin vesselam. Trump gelmeden önce Obama Küba'ya elçi göndermiş karşılıklı uçak seferlerine başlamışlardı.
Şimdi ise Bolton Küba'da Amerika'nın "devrim" yapacağından bahsediyor. Öte yandan INF iptal olduğuna göre Ruslarda hipersonik füze yerleştirmeye hazırlanıyorlar...  Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Sihirbaz

Kuzey Kore 'roket fırlatma tesisini yeniden inşa ediyor'

Kuzey Kore'nin geçen yıl ABD Başkanı Donald Trump ile ilk görüşmesinde sökme sözü verdiği bir roket fırlatma istasyonundaki bazı tesisleri yeniden inşa ettiği öne sürüldü.

Güney Kore merkezli Yonhap haber ajansı, ülkenin istihbarat servisi tarafından bilgilendirilen milletvekillerine dayandırdığı haberinde, Tongchang-ri'deki Sohae uydu fırlatma istasyonunda bazı yeniden inşa faaliyetlerinin olduğunu yazdı.

ABD merkezli 'North 38' adlı gözlem örgütü de uydu fotoğraflarına dayanarak, 16 Şubat ve 2 Mart arasında uydu fırlatma rapmasının yeniden kurulduğunu duyurdu.

27 Şubat'ta Vietnam'ın başkenti Hanoi'de düzenlenen zirvede ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un bir araya gelmiş, iki lider arasındaki görüşmeler anlaşma olmadan sonuçlanmıştı.

ABD, Kuzey Kore'ye nükleer silah programının sonlandırılması karşılığında yaptırımların hafifletilmesini teklif ediyordu.

Sohae istasyonunun uydu fırlatmak ve füze motorlarını test etmek için kullanıldığı, buradan balistik füze denemesi yapılmadığı belirtiliyor.

Bolton: Yaptırımlar ağırlaştırılabilir

Haberlerin ardından Donald Trump'ın ulusal güvenlik danışmanı John Bolton Salı günü, Pyongyang nükleer programından vazgeçmediyse, Kuzey Kore'ye yönelik yaptırımların ağırlaştırılabileceğini söyledi.

Bolton, Fox televizyonuna yaptığı açıklamada, "Eğer bunu yapmak istemiyorlarsa, Başkan Trump'ın oldukça açık olduğunu düşünüyorum… Uygulanan ezici ekonomik yaptırımların hafifletilmesi mümkün olmayacaktır ve hatta ağırlaştırılmasını düşünebiliriz" dedi.

ABD merkezli düşünce kuruluşu Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi (CSIS) de uydu görüntülerine dayanarak, Kuzey Kore'nin tesiste "hızlı bir yeniden inşa sürecine girdiğini" öne sürdü.

Amerikan yönetiminden Reuters'a ismini vermeden konuşan bir kaynak ise, Yonhap haber ajansının haberini dayandırdığı Güney Kore istihbaratının komşu ülke ile ilgili haberler konusunda güvenilir olduğunu, ancak tesisteki çalışmaların alarm verecek düzeyde görülemeyeceğini söyledi.

Aynı kaynak, uydu görüntülerine bakıldığında Kuzey Kore'nin füze denemelerine yeniden başladığı sonucuna varılamayacağını da kaydetti.

Amerikalı iki senatör bu haberlerden bağımsız olarak, Pyongyang yönetimiyle iş ilişkisi kuran tüm bankalara yaptırım getirilmesine yönelik yasanın yeninden uygulamaya konmasını istedi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Pazartesi günü, Washington'ın gelecek haftalarda Kuzey Kore'ye delegasyon gönderebileceğini söylemişti. Ancak son haberlerin ardından müzakerelerin yeniden başlamasına dair umutlar sönebilir.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-47465554 Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Kuzey Kore'nin ana nükleer tesisinde 'faaliyet başladı'

Bir Amerikan düşünce kuruluşu, Kuzey Kore'nin ana nükleer tesisinden gelen bir haftalık uydu fotoğraflarında gözlemlenen faaliyetlerin, radyoaktif malzemenin nükleer bomba yakıtına dönüştürülmesi işlemiyle ilişkilendirilebileceğini açıkladı.

Yeni yakıt üretme işleminin, ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un Şubat ayında Hanoi'de yaptıkları ikinci zirvenin, nükleer silahlardan arınma anlamında herhangi bir sonuç üretemediğini teyit edeceği belirtiliyor.

Washington Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi, Kuzey Kore'nin Yongbyon nükleer tesisinde çekilen 12 Nisan tarihli uydu fotoğraflarının, uranyum zenginleştirme tesisi ve radyokimya laboratuvarı yakınlarındaki beş özel vagonu gösterdiğini açıkladı.

Düşünce kuruluşunun raporunda "Geçmişte bu özel vagonlar radyoaktif malzemenin taşınması ve yeniden işleme çalışmaları sırasında görüldü" denildi.

Guardian gazetesine konuşan, Simson Center adlı düşünce kuruluşundan Kuzey Kore uzmanı Jenny Town "Kuzey Kore'yle Yongbyon konusunda bir uzlaşma olmadığı için, Hanoi'den bu kadar kısa süre sonra bir şeyler yapmaya başlıyor olmalarındaki zamanlama ilginç." dedi.

Trump, son bir yılda Kuzey Kore lideri Kim ile, Kuzey Kore'nin ABD'yi tehdit eden nükleer programından vazgeçmeye ikna etmek için iki kez görüştü. Ancak görüşmelerde pek bir ilerleme sağlanamadı.

Hanoi görüşmeleri, Trump'ın Kuzey Kore'nin tüm nükleer silahlarını ve işlenebilir nükleer malzemesini ABD'ye teslim etmesi karşılığında, bu ülkeye yönelik tüm ambargoların kalkmasını öngören "büyük anlaşma" teklifi üzerine çökmüştü.
.
Trump, Kim'in Yongbyon tesisini kapatılmasını da öngören kısmi nükleer silahlardan arınma adımları önerisini reddetmişti.

'Nükleer bomba yakıtı üretiliyor'

Kim, 2017'de aldığı füze ve nükleer silah denemelerini dondurma kararını sürdürse de, ABD'li yetkililer Kuzey Kore'nin bomba imalatında kullanabilecek işlenebilir malzeme üretmeye devam ettiğini söylüyor.

Üst düzey bir Kuzey Koreli yetkili, geçen ay Washington ödün vermediği takdirde Kuzey Kore liderinin testleri dondurma kararını gözden geçirebileceği uyarısında bulunmuştu.

Kim de geçen hafta, Hanoi görüşmelerinin çökmesinin gerilimi yeniden artırabileceğini söylemiş ve sadece ABD'nin "doğru tavırla" gelmesi durumunda, Trump ile yeniden bir araya gelmeyi düşünebileceğini belirtmişti.

Kim ayrıca, ABD'nin daha esnek olmaya karar vermesi için "yılsonuna kadar bekleyeceğini" söylemişti. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da Kim'in talebini reddetmiş ve Kuzey Kore liderinin o zamana kadar nükleer silahlardan vazgeçme taahhüdünü yerine getirmesi gerektiğini kaydetmişti.

Stanford Üniversitesi'ndeki Uluslararası Güvenlik ve İşbirliği Merkezi'nin Hanoi zirvesinden önce yayımladığı raporda da, Kuzey Kore'nin 2018'de nükleer bomba yakıtı üretmeye devam ettiğini ve geçen yıl envanterine yedi nükleer savaş başlığı daha ekleyecek kadar yakıt üretmiş olabileceğini vurgulamıştı.

Uzmanlar Kuzey Kore'nin nükleer silah envanterinde 20 ila 60 nükleer savaş başlığı olduğunu tahmin ediyor.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-47960524 Mesajı Paylaş

Trilogy

Sonuçsuz müzakerelerin ardından Kuzey Kore'den yeni silah denemesi

Kuzey Kore, yeni bir 'taktik güdümlü silah sistemi' denediğini duyurdu. Altı ay içinde bir ilk olan deneme, ABD ile devam eden nükleer görüşmelerine yönelik 'hoşnutsuzluğun' da bir işareti olarak yorumlandı.

Trump: Kuzey Kore zirvesinden istediğimiz sonuç çıkmadı, yaptırımların olduğu gibi kalmasını istiyoruz
Resmi Kore Merkezi Haber Ajansı tarafından yapılan duyuruda, çarşamba günü Devlet Başkanı Kim Jong-un'un da gözleminde silahın deneme atışının gerçekleştiği belirtildi.
Kuzey Kore resmi ajansı, taktik güdümlü silahın güçlü başlık taşıyabildiği ve birden fazla hedefe karşı denendiğini belirtti. Ajans, Kim Jong-un'un "Silah sistemlerindeki gelişme, halkın ordusunun muharebe gücünü artırmasında önemli rol oynuyor" dediğini de aktardı.

Geçen kasım ayından bu yana, Kim Jong-un'un ilk kez bir silah denemesine bizzat katıldığı biliniyor.

'ANLAŞMAYI BOZACAK TARZDA DEĞİL'

Haberde denenen silahın niteliği açıklanmadı ancak yasaklanmış orta ve uzun menzilli balistik füze olmadığı, dolayısıyla ABD ile yürütülen müzakereleri bozacak tarzda bir deneme olmadığı tahmin ediliyor.

Askeri uzmanlara göre 'taktik' ifadesi de uzun menzilli bir füze denenmediğini gösteriyor. Güney Koreli bir analist de, denenen silahın bir 'cruise füzesi' olabileceğini söyledi.
HALKA VE ORDUYA MESAJ VERMEK İSTİYOR

Haber ajansı AP'nin aktardığına göre Pyongyang, bu denemeyle bir yandan halkına silah teknolojileri konusunda ilerlemeye devam ettiğini göstermek istiyor, bir yandan da Washington ile sürdürülen diplomasiyi 'zayıflık' olarak yorumlayan askeri yetkililere güvence vermeyi amaçlıyor.

ABD GÖRÜŞMELERİ SONUÇSUZ KALDI

ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, son bir yılda iki kez bir araya geldi. Kuzey Kore'yi  nükleer programından vazgeçmeye ikna etmeyi amaçlayan bu görüşmelerde kayda değer bir ilerleme sağlanamadı.
Vietnam Hanoi'deki son görüşme, Trump'ın Kuzey Kore'nin tüm nükleer silahlarını ve işlenebilir nükleer malzemesini ABD'ye teslim etmesi karşılığında, bu ülkeye yönelik tüm ambargoların kalkmasını öngören anlaşma teklifi üzerine çöktü.

Trump, geçen ay yaptığı bir açıklamada Kuzey Kore'nin bir silah testi gerçekleştirmesi halinde 'hayal kırıklığına uğrayacağını' söylemişti. ABD'li yetkililer, denemeyle ilgili henüz bir açıklama yapmadı.

KUZEY KORE, POMPEO'YU İSTEMİYOR

Öte yandan Kuzey Kore, ABD ile bundan sonra yapılacak resmi görüşmelerde Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun olmasını istemiyor.
Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Kwon Jong Gun, görüşmelerde Pompeo yerine 'iletişim konusunda daha dikkatli ve olgun' birinin olmasını talep ettiklerini belirtti.

ABD yönetiminin Kuzey Kore ile yaptığı açılım nedeniyle geçen yıl Pyongyang'ı dört kez ziyaret eden Pompeo, Kim Jong-un için 'tiran' tanımı yapmıştı.
https://tr.sputniknews.com/asya/201904181038798451-sonucsuz-muzakerelerin-ardindan-kuzey-koreden-yeni-silah-denemesi/
Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Kuzey Kore zirvesi: Donald Trump görevindeyken Kuzey Kore'ye adım atan ilk ABD başkanı oldu

Trump ile Kim, silahsızlandırılmış bölgede tokalaştı.

Trump, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile yarımadayı Kuzey ve Güney Kore olarak ikiye bölen 'silahsızlandırılmış bölgede' bir araya gelip tokalaştıktan sonra Kuzey Kore sınırını geçti.

Guardian gazetesinin editörü Julian Borger "Bunun özellikkle Kim rejimi için sembolik önemi var. Ülkesinin normalleştiğinin ve dünyada diğer büyük güçlerle beraber bir konuma sahip olduğunun işareti" yorumunu yaptı.

Yarımadayı ikiye ayıran silahsızlandırılmış bölgede gazetecilere konuşan Trump 'tarihi bir an' olarak tanımladığı geçişi için 'iki Kore arasındaki sınırı geçmiş olmaktan gurur duyduğunu' söyledi.

Trump "Bu büyük bir onur. Büyük ilerleme sağlandı... Özellikle güzel bir dostluk oldu. Dünya için güzey bir gün" dedi.

Kim de, görüşmenin 'Trump ile aralarındaki mükemmel ilişkinin bir işareti' olduğunu ifade etti. Trump'ın yorumlarına gülümseyerek yanıt veren Kim "Bunun, talihsiz geçmişi arkada bırakıp yeni bir geleceğe bakmak için niyet ifadesi olduğuna inanıyorum" diye konuştu.

Sınırdaki tokalaşmadan sonra ikiliye Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in de katıldı.

Jimmy Carter görevi bıraktıktan sonra gitmişti

Eski ABD Başkanı Bill Clinton da Beyaz Saray'daki görevinin son aylarında Kuzey kore'ye geçmeyi planlamış ama 2000 yılında George W. Bush'un seçimleri kazandığının netleşmesiyle vazgeçmişti.

ABD'nin eski başkanlarından Jimmy Carter da Beyaz Saray'daki görevi sona erdikten sonra diplomatik temaslar için Kim'in babası Kim Il-sung'u 1994 yılında ziyaret etmişti.

Bazı yorumcular Donald Trump'ın ziyaretini 'tamamen tiyatro' olarak görürken, bazı yorumcular ise bu ziyaretin yeni bir müzakere sürecinin önünü açabileceğini ifade ediyor.

Üçüncü görüşme

Silahsızlandırılmış bölge Kuzey ile Güney Kore'yi ayıran sınırı oluşturuyor.
İki liderin, nükleer silahlardan arınmayı masaya yatırdıkları son zirveleri sonuçsuz kalmıştı.

Kuzey Kore'nin nükleer programından vazgeçmesi için yürütülen müzakereler geçen sene hızlanmış, Trump ile Kim Singapur'da bir araya gelmişti. İki lider 'Kore Yarımadası'nın nükleerden tamamen arındırılması' konusunda kararlılıklarını dile getirmiş ancak bunun ne anlama geleceği konusunda ayrıntı vermemişti.

İki lider Şubat ayında da Hanoi'de bir araya geldi. Ancak bu görüşmeler de ABD'nin yaptırımları hafifletmekte kararlı davranmasıyla sonuçsuz kaldı.

Hanoi'deki görüşmelerden sonra müzakereler dursa da iki lider yazışmaya devam etti.ABD Başkanı Donald Trump, görevindeyken Kuzey Kore'ye geçen ilk ABD başkanı oldu.

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-48816559 Mesajı Paylaş

Karabasan

ABD, Avustralya, Kanada, İngiltere, Yeni Zelanda, Japonya, Güney Kore ve Fransa'dan oluşturulan koalisyon güçleri Kuzey Kore'ye uygulanan ambargoların sıkı takipçisi konumunda yer alıyor. Ancak Çin Kuzey Kore'ye petrol ambargosunu delmek için tankerleri kendi karasularında himaye ediyor. Öyle ki söz konusu gerilim sonucu Kanada ve Fransa'nın Tayvan boğazında Çin'in "egemenliğini" ihlal ettiği vukuatlar da bu meselenin bir parçası haline gelmiş durumda
http://www.the-japan-news.com/news/article/0005872427
Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter