PESCO-AB Ordusu

Başlatan nokta, Ara 12, 2017, 08:05 ÖÖ

« önceki - sonraki »

nokta

AB'den insansız denizaltı projesi

Avruapa Birliği savunma girişiminden (Permanent Structured Cooperation on defence / PESCO) ilk hamle geldi. PESCO üyesi 25 ülke insansız denizaltı ve siber saldırıya ani müdahale ekipleri kuracak. AB üyesi Danimarka, Malta ve AB'den ayrılacak olan Birleşik Krallık'ın yer almadığı PESCO bu projesini dün duyurdu.  Ülkeler Avrupa Savunma Fonu (European Defence Fund /EDF) için yılda 1,5 milyar Euro pay ayıracak. Program çerçevesinde Belçika önderliğinde 17 adet insansız denizaltı üretilecek.  Denizaltılar mayınları etkisiz hale getirecek. Litvanya önderliğinde ise siber acil müdahale ekipleri kurulacak.

http://www.c4defence.com/Gundem/abden-insansiz-denizalti-projesi/5283/1 Mesajı Paylaş

Baltica

Turkiye'de gundemin sicakligindan olsa gerek, kamuoyunun, hatta kamunun cok fazla uzerinde durup, takip edemedigi bir konuyu bu baslik altinda, dikkatinize sunuyorum.

Daha evvel baska bir baslik altinda, Avrupa Birligi Disisleri Bakanliklari bunyesinde, son hizla, hepsinin ismi ayni olmasa da, islevleri ayni olan, "NATO ve Avrupa Guvenligi" daire baskanliklari kuruldugundan bahsetmistim.

Bu calismalar, sonucunda, Avrupa Birligi burokrasisinden beklenmeyecek, olaganustu bir hizla, Almanya ve Fransa'nin inisiyatifi ile PESCO (Permanent Structured Cooperation on Defence) kuruldu.

Bir cok gozlemci ve hatta NATO'da ki, ABD misyonu tarafindan, "Avrupa'nin alternatif NATO'su" olarak nitelendirilse de, Avrupali guvenlik burokratlari, belki de, Amerikalilarin simseklerini uzerine cekmemek ve yeni teskilatin NATO imkanlarindan yararlanmasini temin etmek gerekcesi ile olsa gerek, israrla bu yeni teskilatin, NATO'nun bir Avrupali alternatifi olmadigi gibi, NATO'nun imkan ve kabiliyetlerine bir duplikasyon olmamasi icin ozel ihtimam gosterildigini soyluyorlar. Fakat diger yandan PESCO'nun kurulus dokumanlarinda, teskilatin amacinin "Avrupa'nin savunma alanindaki stratejik bagimsizligini temin etmek" oldugu acikca ifade edilmektedir.

PESCO'nun, hepsi AB uyesi olan 25 uyesi (Teskilata katilim gonulluluk esasina dayanmaktadir.) bulunmaktadir. PESCO'nun ilk kurulus asamasinda, Almanya ve Fransa tarafindan one surulen ilk gerekce, tedarik ve idamesi gittikce pahali hale gelen ve ozellikle kucuk ulke butcelerini zorlayan, savunma kapasitelerinin, ortak tedarigi, ortak idamesi ve ortak kullanimina imkan saglayacak hukuki ve fiziki bir zeminin teskil edilmesi, bu suretle tasarruf saglanmasidir.

Ancak, teskilat, ete kemige burundukce, isbirligi alanlarinin sadece, ortak tedarik ve ortak idame, kullanim seviyesinden cok daha ileri giden bir boyuta evrildigi gorulmustur.

PESCO, genel olarak iki kademede teskilatlanmistir.;

1- Butun uyelerin oybirligi ile karar alinabilen, ve Teskilatin genel prensipleri konusunda karar mercii olan Konsey Seviyesi

2- En son 6 Mart tarihinde, alinan karar ile, 17 degisik konuda, belli uye ulke gruplarindan teskil edilen, Proje Seviyesi. Proje seviyesinde, kararlar, tum uye ulkelker tarafindan degil, sadece o projenin katilimcisi olan grubun uyeleri tarafindan alinabilmektedir. 

Bu, 17 konuya bakildiginda, gercekten, ortak tedarik ve ortak idame amacina hizmet eden proje gruplari oldugu gibi, Turkiye nedeni ile NATO cercevesinde karar alinip, aktive edilemeyecek., askeri kapasitelerin teskiline yonelik oldugu bariz belli olan proje gruplari da bulunmaktadir ki, bizi en cok ilgilendiren bu son husustur.   

Ornegin 10 numarali "Liman ve Deniz Gozetleme ve Koruma (HARMSPRO)" Projesinin ortaklari Italya, Yunanistan, Ispanya ve Portekiz'dir. 11 Numarali, "Deniz Gozetleme Kapasitesinin Arttirilmasi" projesinin ortaklari ise, Guney Kibris ve Yunanistan ile birlikte, Italya, Ispanya, Hirvatistan, Irlanda ve Bulgaristan'dir. 

Bundan daha ilginci ise, PESCO'nun kurulus esaslarinda, proje gruplarina, ilgili 3. ulkelerin de, isbirligi amaci ile davet edilebilmesi imkanidir.

Buna gore, bir projeksiyon yapildiginda, cok kisa vadede olmasa dahi, 1-2 yil icerisinde, Ege ve ozellikle Dogu Akdeniz'de, AB, Kibris'i tek basina ve bir butun olarak kendi uyesi kabul ettiginden, dogal olarak Kibris karasulari ve munhasir ekonomik bolgesini de, AB'nin, karasulari ve munhasir ekonomik bolgesi kabul ettiginden, KKTC ve Turkiye'nin hak iddia ettigi sularda, karsimizda, ENI'nin sondaj platformunu koruyan, beraber devriye atan Italyan, Ispanyol ve Yunan firkateynlerini veya Ege uzerinde dolasan,  Irlanda deniz karakol ucaklarini gormemiz surpriz olmayacaktir.

Hatta, bunlara ilgili 3. ulke olarak, proje grubuna davet edilebilecek, Israil ve Misir gemi ve ucaklarini da eklemeyi ihmal etmememiz gerekir. 

Vakit buldukca, konuya devam edecegim. 

    Mesajı Paylaş

putty

Bu tehdit bizi NATO nun nükleer şemsiyesi dışında bir nükleer tehdit ile karşı karşıya getirir. Buda nükleer silah üretme mazereti yaratır. Konvansiyonel gücümüz izin verdiği gelecekte nükleer silah üretmek ihtiyacı duyduğumuzda böyle mazeretlerin toplamına ihtiyacımız olacak. Mesajı Paylaş

Sihirbaz

PESCO yapılanması Avrupa ülkelerinin kendilerine olan güvensizliklerini gözler önüne seriyor. Almanya'da bile bu güvensizliği görmek mümkün. Bu güne kadar Amerika olmadan Avrupanın göbeğindeki yada Avrupanın komşularında bile Avrupa olarak operasyon düzenleyemeyen AB, Amerikasız hiç bir varlık gösteremiyor. PESCO yine bir sürü  AB kaynağının boşu boşuna  israfına yol açacak. Mesajı Paylaş

Atılgan

AB, Brexit'ten sonra deniz gücü merkezini İspanya'ya taşıyacak

Avrupa Birliği (AB), Deniz Gücü Karargahını (EU NAVFOR) İngiltere'nin birlikten ayrılmasının ardından İspanya'ya taşıma kararı aldı.
AB Konseyi'nin aldığı karara göre, İngiltere'nin birlikten ayrılmasının ardından (Brexit), 29 Mart 2019'da EU NAVFOR'un operasyonel karargahı İngiltere'nin Northwood kentinden, İspanya'nın Rota şehrine taşınacak.

EU NAVFOR bünyesindeki Afrika Boynuzu Deniz Güvenliği Merkezi (MSCHOA) de Fransa'nın liman şehri Brest'te yer alacak.

Kararla aynı zamanda, Somali kıyılarında korsancılıkla mücadele etmeyi amaçlayan EU NAVFOR Atalanta Operasyonu'nun süresi de 31 Aralık 2020'ye kadar uzatıldı. Operasyonun maliyetini karşılamak için 11 milyon 777 bin avro bütçe tahsis edildi.

https://www.denizhaber.com.tr/ab-brexitten-sonra-deniz-gucu-merkezini-ispanyaya-tasiyacak-haber-83347.htm Mesajı Paylaş

Sihirbaz

Danimarka ortak Avrupa ordusu projesinde geri adım attı

Fransa tarafından başlatılan ve aralarında Almanya ve İngiltere'nin de bulunduğu 10 ülkenin destek verdiği 'Avrupa ordusu' projesinde Danimarka geri adım attı.

Ülkenin Savunma Bakanı Trine Bramsen, kurulması teklif edilen Avrupa ordusuna dahil olmak istemedikleri yönünde açıklamada bulundu.

Fransa'nın milli bayramı için düzenlenen askeri geçit törenine katılmak üzere Paris'te bulunan Bramsen, diğer Avrupalı siyasetçilerle 'Avrupa Müdahale İnisiyatifi' kapsamında düzenlenen öğlen yemeğinde bir araya geldi.

Danimarka basınında yer alan habere göre, Bramsen'in toplantıda Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve diğer liderlere, "Fransa ve diğer Avrupa ülkeleriyle yakın iş birliği içinde çalışmak istiyoruz ama bir Avrupa ordusunun parçası olmak istemiyoruz." dedi.

Bramsen tarafından yapılan açıklama, ortak Avrupa ordusu kurulması yönünde çabalarla başlatılan inisiyatifdeki ilk çatlak olarak değerlendirildi.

https://tr.euronews.com/2019/07/15/danimarka-ortak-avrupa-ordusu-projesinde-geri-adim-atti Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter