Proje Bazlı Teşvik Sistemi

Başlatan putty, Nis 09, 2018, 12:16 ÖS

« önceki - sonraki »

sadalone

Sasa  o kadar parayı nereden bulup yaptıracak?

Sasa'nın şuanda'da yatırımları var yavaş yavaş devreye girmeye başlıyor bu yatırımlar yapılmaya başlandığında 2 milyar dolar cirosu olan bir şirket olacak belkide, para bulması'da daha farklı olur.Ayrıca bu yatırımlar zamana yayılmış olacak ilk kendi ihtiyaçları olan PTA ve MEG yatırımlarını yapacaklar.İlk aşamada 3 milyar dolarlık bir yatırım olacak muhtemelen...Yapılacak diğer tesisler içinse teklifler aldıklarını yabancı ortaklığa gidebileceklerini açıkladılar.Ama ne olursa olsun dediğiniz gibi SASA boyundan büyük bir işe kalkışıyormuş gibi umarım başarılı olur.

Yunanlıların Doğu Akdeniz'de gaz buldu Türkler haberi ile alakası olabilir bu yatırım. Ne alaka Ceyhan ın gaz kaynaklı üretimi gaz kuzeyden giriyor Türkiye ye liman lazımsa Karadeniz kıyısına kurulurdu

Varlık Fonunun kuracağı tesis ''gaz kaynaklı'' mı bilmiyoruz.Rönesans ''gaz kaynaklı'' kuracak ama gazı Cezayirli ortağı tedarik edecek.Tekfen nereden getirecek bilmiyoruz...Metcap'ın yapacağı doğalgaza dayalı tesis Trakya'da, Ceyhan'da değil.. Mesajı Paylaş

sadalone

Haberde rafineri yatırımı deniyor ama yanlış anlaşılma olmuştur sadece petrokimya yatırımı olacaktır diye düşünüyordum.Ama nafta kraker tesisi içinde nafta ihtiyacı olacaktır, Tüpraş'da yok Star ise 1.6 milyon tonluk üretimi Petkim'e veriyor.Kurulacak petrokimya tesisinin Nafta ihtiyacı 3 milyon ton'dan az olmayacaktır diye düşünüyorum tabi buda yeni bir rafineri ihtiyacı demek.

2011 yılının sonunda Star rafinerisinin temeli atılmıştı.2012 yılında dizel tüketimi 15.6 milyon ton'du bu rakam 2015'de 20.2 milyon tona 2017 yılında ise 24.2 milyon ton yükseldi.Son 2 yıl kriz yüzünden 23 milyon tona düştü ama kriz sonrası artış devam eder muhtemelen...2012-2017 yılları arasında dizel yakıt tüketimi artışı 8.6 milyon ton, ekonomik büyüme tekrar dönünce bu miktar hızla artacak muhtemelen.

Bu dönem içerisinde inşaatı süren Star rafinerisinin dizel yakıt üretim kapasitesi ise 4.8 milyon ton, Tüpraş'ın kapasitesi 10.7 milyon ton yani ülkemizin toplam kapasitesi 15.5 milyon ton, tüketim ise 2017'de 24.2 milyon tondu...Arada 8.7 milyon tonluk bir fark var ve muhtemelen bu daha'da artacak.

Ceyhan'da nafta ve hızla artan dizel ihtiyacımızı karşılayacak bir rafineri ihtiyacı görülmüş olabilir, coğrafi dağılım açısından da doğru bir lokasyon gibi duruyor.Ama bu yatırımlar hep sermaye yoğun yatırımlar keşke yabancı yatırım yoluyla gerçekleşse bu yatırımlar özellikle'de körfez ülkelerinden...Suudilerle aramız kötü olmasaydı belki mümkün olabilirdi. Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter