Proje Bazlı Teşvik Sistemi

Başlatan putty, Nis 09, 2018, 12:16 ÖS

« önceki - sonraki »

crun


HDS

#16
Nis 10, 2018, 03:30 ÖS Last Edit: Nis 10, 2018, 03:33 ÖS by HDS
BMC'nin İzmir fabrikası tamamen ve faz faz yenileniyor. Kamyon ve otobüs tarafı burada faaliyetine devam edecek gibi duruyor. Karasu ise şimdilik bir Savunma Sanayisi yerleşkesi görüntüsü veriyor.


Başında da bir Türk olan Uluslararası Enerji Örgütü'nün (IAE) analizlerinde, 2030'lu yıllarda halen artan "akaryakıt" tüketiminin "taşımacılık" sebepli olacağı ve bunun da asıl olarak "Asya'daki ağır vasıtalar" sebepli olacağı gibi bir öngörüsü vardı.

Türkiye mesela epey kamyon yoğun bir ülke. Aynı zamanda taşımacılık, hem de "inşaat" vs gibi işler için özel donanımlı olarak hizmet veriyorlar. Dünya'nın gelişmekte olan Güney Amerika ve Asyatik ülkelerinde de bu trend devam edecek.

Dünyadaki "ağır vasıta" tekeli şimdilik "7 sisters" denen, MAN, Daimler, VW, Scania, vs vs gibi bildik firmalarda bulunuyor. Türkiye'den ise bazı isimler yükseliyor ve yükselecek gibi duruyor.

Bu akım Otosan ile başladı. Ford ağır vasıta işinden 20 yıl önce çıkmış olmasına rağmen, Ford ovalini ağır vasıtalarına koyma hakkına Otosan sahip. Son geliştirdikleri EURO-6 motor ve yeni geliştirdikleri, artık casus fotoğrafları da internete ufak ufak düşen "Yeni Cargo" ile de belirli hedefleri var. Mevcut Cargo oldukça mütevazi, Türk şöförünün dahi beklentilerine cevap vermekte biraz geride bir platform oldu. Ancak, özellikle Türkiye'de son on yılda yaşadığımız "inşaat" fenomeni vesilesi ile, sürekli kısa mesafeler için kullanılmaya yönelik ciddi bir tüketimi oldu. Firmayı mutlu etti.

Lakin, dünyadaki ölçütler, kamyon pazarında tüketimin yaklaşık %70 oranında TIR/çekici, kalan da yükleme/özel teçhizatlı araç şeklinde olduğu. Yani; Hafriyat kamyonudur, beton mikseridir şudur budur. Otosan bir şekilde Türkiye'deki bu anormal tüketim şartlarında fena olmayan bir satış başarısı elde etti. Brezilya için de planları vardı fakat Brezilya işi ekonomik gümleme ile deve oldu.

Yeni geliştirdikleri araç ise batılı rakipleri ile rekabet edebilecek konfor özelliklerini, hacmi ve gücü/performansı verecek gibi görünüyor. Bu vesile ile de sanıyorum önümüzdeki yıllarda yıllık 60K araç üretim ve satış hedeflerine ulaşabilecekler. Yerli motor ve yerli tasarım araç ile bu konudaki kar beklentilerini tatmin etmiş olacaklarını sanıyorum. Bu yeni hali ile, araç ihraç pazarlarında da kendilerine yer bulabilir. Hele ki, yeni yatırımlar ile, özellikle hammadde de yerli temin mümkün olabilir ise bu fiyatlarına müspet yönde yansıyacaktır.

BMC'nin ise üzerinde uzun süredir çalıştığı kamyon ve otobüs projeleri var. Bunların bir kısmı oldu oluyor, bir kısmı ise daha bir iki evrim geçirecektir. Savunma tarafının Karasu'ya taşınması ve İzmir'deki inşaatların bitmesi, yeni nesil ve gelişmiş üretim hatları ile sanıyorum BMC de senelik 50K kadar bir kamyon ve proje bazlı otobüs üretim hedefine yaklaşacak. Şu anda teşvikini tartıştığımız BMC'nin yerli motor geliştirme projeleri ile de, otobüs ve kamyon gruplarında eğer kendi motorlarına geçebilirlerse, yine kendilerini tatmin edecek bir marja yaklaşabilirler.

2017 itibari ile senelik 1.65M araç üretim başarmış Türkiye için sadece kamyonda, yerli hammadde, yerli tasarım, yerli araç ve motor ile senelik 100K araç epey iyi bir başarı olur. Daha ilerisinde de özellikle güneyimizdeki ülkelerin ihtiyaç duyacağı özel teçhizatlı araçlar, taşımacılık, inşaat, vs gibi işler için Afrika için bu kapasite seferber edilebilir.

Bu kabiliyete şimdiden yatırım yaparsan, ihtiyaç olunca doldurursun, yapmazsan, Mercedes kamyonlar satılırken bakarsın. Mesajı Paylaş

HDS

Sen daha duuur. Daha neler çıkar şapkadan... Mesajı Paylaş

Eray

Merhaba

İnce Döküm Teklonojisi nedir acaba?

http://rewreward.blogspot.com/2018/04/assan-aluminyum-ince-dokum.html

Burda Assan Alüminyum'un yapacağı proje hakkında bir şeyler anlatıyor. 35 Bin kişiye istihdan sağlayacağı ve projein 3- 3.5 yılda tamamlanacağı yazıyor. Ali Kibar projeyi şu şekilde anlatıyor; "Bu tür ileri teknoloji içeren malzemeler için her türlü bilgi birikimine sahibiz. Fabrikayı Sakarya'da yapacağız. Alüminyum ağırlıklı, yeni alaşımların yapılacağı bir fabrika kurmayı planlıyoruz. Yüksek teknolojiyle bütün alaşımları yaparak Türkiye'nin bu alandaki açığını kapatacağız".

Merak ettiğim değer bir konu da bizim bu teknolojiyi nereden sahip olduğumuz. Mesajı Paylaş

anafor2016

BMC daha lazer silahı da yapacak.

------------------------------------------------------------------
"BMC ayrıca paletli zırhlı araç, lazer silahı, insansız zırhlı araç gibi savunma sanayisi ürünleri için yatırım gerçekleştirecek. Bu kapsamdaki yatırımlara 456 milyon liralık kaynak ayrılacak.

Dizel motor üretme konusunda da iddialı olan BMC, çeşitli güçlerde dizel motor üretimine yönelik 507 milyon liralık yatırımda bulunacak.

Yeni nesil hafif zırhlı araçların paletli konfigürasyonunun güç grubu ihtiyacının karşılanmasına yönelik projeyi alan BMC, Altay tankında kullanılacak güç grubunun geliştirilmesine de talip olmuştu."

https://aa.com.tr/tr/ekonomi/milli-savas-ucagi-zirhli-arac-ve-dizel-motora-tesvik/1112926?amp=1 Mesajı Paylaş

TolgaHMSASA Polyester'in Süper Teşvik aldığı projeler ile ilgili ÇED süreci başlamış.

Yatırımlara Proje Bazlı Devlet Yardımı verilmesi kapsamında şirketimizin ana hammaddeleri olan PTA, MEG ve Polimer üretim tesisi kurulması ile Polipropilen (PP), Polietilen (PE), Polivinil Klorid (PVC), Süper Emici Polimer (SAP), Polyester Cips ve Liman yapımını içeren toplam 8,46 milyar dolarlık yatırımlarımıza yer tahsisi talebiyle bakanlığa yapılan başvurumuzla ilgili açıklamalar şirketimiz tarafından daha önce kamuoyu ile paylaşılmıştı.


4737 sayılı Endüstri Bölgeleri Kanunun 4/C maddesinin 3'üncü fıkrası gereği münferit yatırım yeri talebimizle ilgili gelinen bu noktada, şirketimiz ÇED raporu alınması amacı ile çalışmalara başlamıştır.

https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/738420 Mesajı Paylaş

sadalone

#21
Ağu 07, 2019, 02:14 ÖS Last Edit: Ağu 07, 2019, 02:18 ÖS by sadalone
SASA'nın geçen ay ki sunumuna  göre, yapılacak yatırımı 8.5 milyar dolardan 11.8 milyar dolara çıkarmış.500 milyon dolar cirosu olan bir firma için çok iddialı rakamlar bunlar umarım gerçekleştirebilirler.Muhtemelen bu yatırımları 2031 yılına kadar kademeli olarak yapacaklar ayrıca Kore-Japon-Avrupa firmalarından ortaklık teklifi gelmiş buda bir miktar yardımcı olabilir.

Bu yatırımları 15-20 sene önce yapıp bitirmemiz gerekiyordu, ülkeye bol para girerken finansmanın kolay olduğu dönemde bile yapmaya yeltenmedik.Halbuki petrokimya sektörü cari açık verdiğimiz en önemli sektörlerden biri sadece 5 milyar dolara yakın polipropilen(PP) ve polietilen(PE) ithal ediyoruz her biri için yaklaşık 2.5 milyon ton ithal ediyoruz.

SASA gördüğünüz gibi 1.2 milyon ton PP 1.2 milyon ton PE kapasiteli bir yatırım yapacak.Bu ithalatın yarısını karşılıyor.

Yine süper teşvik alan firmalardan biri olan CFS yumurtalıkta 500bin tonluk PP yatırımı yapacak yine yumurtalıkta Rönesans holding Cezayirli ortağıyla 450 bin tonluk PP tesisi kuracak.

Süper teşvik alan Metcap Enerji Trakya'da 600 bin tonluk PP ve 400 bin tonluk PE yatırımı yapacak.Ayrıca  2.6 milyon ton metanol ve 1 milyon tonluk hafif olefin kapasitesi olacak bu tesisin.

Petkim'in mevcut 150 bin ton PP ve 450 bin ton PE kapasitesinide katarsak polietilen ve polipropilen iç tüketiminin neredeyse tamamını ithalat yapmadan karşılayabileceğiz.

Petkim haricinde, SOCAR ayrıca BP ile ortak 1.8 milyar dolarlık yatırım yapacak.Bu yatırımla 1.25 milyon ton PTA, 840 bin ton PX ve 340bin ton benzen üretecek tesis kurulacak.

Bunlar çok daha önce yapılması gereken yatırımlardı ama bu yatırımlar söz verildiği gibi hayata geçerse petrokimya sektöründe önemli bir atılım yapmış olacağız.

Mesajı Paylaş

factoraptor

PEEK ve POM ithal alıyoruz sanırım.

Özellikle %30 karbon fiberli PEEK hem kolay işlenebilir oluşu hem de dayanımı sayesinde çok güzel ve kullanışli bir malzeme. Üstelik hafif. Mesajı Paylaş

TolgaHM

05.09.2919 tarihli resmi gazete de proje bazlı 5 proje için destek verilmesine dair kararlar yayınlandı.

http://www.resmigazete.gov.tr/-- İstanbul İlinde Yapılacak Olan İnsansız Hava Araçları ve Akıllı Sistemler Üretim Tesisi Yatırımına Proje Bazlı Devlet Yardımı Verilmesine İlişkin Karar (Karar Sayısı: 1504)
-- Bursa İlinde Yapılacak Olan Makine, Otomotiv, Ulaştırma ve Enerji Sektörlerine Yönelik Yüksek Vasıflı Çeliklerden ve Süper Alaşımlı Malzemelerden Dövme Ürünleri Üretim Tesisi Yatırımına Proje Bazlı Devlet Yardımı Verilmesine İlişkin Karar (Karar Sayısı: 1505)
-- Adana İlinde Yapılacak Olan Polipropilen Üretim Tesisi Yatırımına Proje Bazlı Devlet Yardımı Verilmesine İlişkin Karar (Karar Sayısı: 1506)
-- Ankara İlinde Yapılacak Olan Fotovoltaik Güneş Paneli Üretim Tesisi Yatırımına Proje Bazlı Devlet Yardımı Verilmesine İlişkin Karar (Karar Sayısı: 1507)
-- Ankara İlinde Yapılacak Olan Rüzgâr Tüneli Tesisi Yatırımına Proje Bazlı Devlet Yardımı Verilmesine İlişkin Karar (Karar Sayısı: 1508) Mesajı Paylaş

HDS

Bursa'daki teşvik İğrek için galiba. Mesajı Paylaş

petibor

Güneş paneli üretimi Kalyon grubuna bağlı inşaat şirketi üretecekmiş süper teşviki onlar almış.
Korkarım Çinden aldıkları panelleri epoksi ile paketlerlerse hiç şaşırmam

https://www.youtube.com/watch?v=8dQhflWDpxU Mesajı Paylaş

sadalone

  Varlık Fonu'ndan 10 milyar dolarlık yatırım

Türkiye Varlık Fonu (TVF), rafineri ve petrokimya alanındaki dış ticaret açığının azaltılması amacıyla Adana'nın Ceyhan ilçesinde yaklaşık 10 milyar dolar yatırımla rafineri ve petrokimya tesisi kuracak.

Hürriyet gazetesinin haberine göre; Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın 2020-2022 Yeni Ekonomi Programı kapsamında, TVF'nin özel sektör veya yabancı sermaye iş birliklerine dayanan petrokimya, madencilik ve yerli kaynaklardan elektrik üretimi alanlarında sabit sermaye yatırımlarında yer alması öngörülmüştü. AA muhabirinin TVF'den edindiği bilgiye göre, bu kapsamda, dış ticaret açığını azaltmak amacıyla stratejik yatırımları gündemine alan fon, ilk yatırımını rafineri ve petrokimya alanında yapacak.


2021'DE BAŞLANACAK

Türkiye Varlık Fonu'nun yaklaşık 10 milyar dolar yatırımla Adana'nın Ceyhan ilçesinde kuracağı rafineri ve petrokimya kompleksinin inşasına, tasarım ve mühendislik çalışmalarının tamamlanmasının ardından 2021'de başlanacak. İnşaat süresince yaklaşık 10 bin, faaliyet döneminde ise 5 bin kişilik istihdam oluşturması beklenen projenin, ileri teknoloji ve yenilikçi üretim yöntemleri açısından dünyada örnek gösterilen yatırımlar arasında yer alması hedefleniyor. Söz konusu rafineri ve petrokimya kompleksi, Ceyhan'ın uluslararası enerji merkezi olması hedefine destek sağlayacak.

Projeyle, bölgede petrokimya üssü ve kimya kümelenmesi geliştirebilmek adına ihtiyaç duyulan ham maddelerin üretilmesi ve gerekli altyapı yatırımlarının hayata geçirilmesi sağlanacak. Türkiye'nin rafineri ürünü ithalatı geçen yıl itibarıyla 21 milyon ton olarak gerçekleşti. Petrokimya ürünlerinde ihtiyacın yüzde 80'inden fazlası ithal edilirken, 2018'de bu alanda 13 milyar dolar dış ticaret açığı verildi. Türkiye Varlık Fonu, rafineri ve petrokimya yatırımlarıyla bu alandaki dış ticaret açığının kalıcı olarak azaltılmasına katkıda bulunmayı hedefliyor. Söz konusu yatırımın, dış ticaret dengesine yılda 1.5 milyar dolar katkı sağlaması bekleniyor.

http://bigpara.hurriyet.com.tr/haberler/ekonomi-haberleri/varlik-fonundan-10-milyar-dolarlik-yatirim_ID1458890/ Mesajı Paylaş

sadalone

Rönesans Holding Ceyhan'a 1.4 milyar dolarlık Polipropilen tesisi yapıyor.Bu tesis resimde gördüğünüz PDH-Polipropilen tesisi ve Ceyhan Petrokimya Endüstri Bölgesi'nin sadece bir kısmı...Arkada ise nafta kraking tesisi ve onun üreteceği hammaddelerle üretim yapacak Polipropilen,polietilen,methanol,VCM ve onlarca başka ürün üretecek tesis.

Varlık fonunun yapacağı 10 milyar dolarlık yatırım muhtemelen arkadaki tesisler için yapılacak yatırım.


https://www.youtube.com/watch?v=QRRSVYNjzdw&t=88sTekfen(CFS)'de Mersin'de 1.4 milyar dolarlık PDH-Polipropilen tesisi yapacak şuan ÇED sürecinde.

Metçap Katar ortaklığıyla Trakya'da 4 milyar dolarlık doğalgaz bazlı petrokimya tesisi kuracak.Çıktı ürün polipropilen ve polietilen olacak, hammaddesini doğalgaz bazlı tesisten üretecekler.

SASA'da Yumurtalıkta 12 milyar dolarlık yatırım yapmayı planlıyor.10-12 sene sürecek uzun bir yatırım olacak bu..Önce kendi ürünlerinin hammaddesi olan PTA ve MEG tesislerini yapacak.Daha sonrasında Polipropilen,Polietilen,PVC,SAP tesislerini ve bu tesislere hammadde sağlayacak nafta kraking tesisini yapacak.

SOCAR BP ortak olarak Aliağa'ya 1.8 milyar dolarlık PTA tesisi yatırımı yapacak. Mesajı Paylaş

anafor2016

Sasa  o kadar parayı nereden bulup yaptıracak? Mesajı Paylaş

petibor

Yunanlıların Doğu Akdeniz'de gaz buldu Türkler haberi ile alakası olabilir bu yatırım. Ne alaka Ceyhan ın gaz kaynaklı üretimi gaz kuzeyden giriyor Türkiye ye liman lazımsa Karadeniz kıyısına kurulurdu Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter