Suriye Cephesindeki Anti-Tank Füzeleri Üzerine

Başlatan ayibarishi, Nis 08, 2018, 02:22 ÖS

« önceki - sonraki »

ayibarishi

Ortadoğu'da en büyük tehlike antitank füzeleri...

Ortadoğu'da son dönemlerdeki operasyonlarda gündeme antitank füzeleri geliyor. Afrin'de bölücü terör örgütünün farklı kaynaklardan elde ettiği antitank füzelerinin hedefi, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin zırhlı araçları...

Bildiğiniz üzere İkinci Dünya Savaşı'ndan bu güne kadar hiçbir kara harekâtı zırhlı birlikler tarafından desteklenmeden icra edilmemiştir. Yani artık piyade zırhlı birlikler, zırhlı birlikler de piyade olmadan düşünülemez hale geldi. Askeri bir alışkanlık, gereklilikler üzerine payda oldu.

İşte bu nedenledir ki Suriye sahasındaki zırhlı birliklerimiz oldukça ciddi bir karşı ateş tehdidi altında görev icra ediyorlar. İşte modern çağımızın getirdiği bu tehditleri incelemek amacıyla makalemize başlayınca konunun ne kadar derin olduğunu fark ettim.

Çünkü: Öncelikle Suriye ve Irak ordu envanterlerini incelemek gerekiyor idi. Savaşa aktif katılan bu orduların silah depoları, kolayca el değiştirebilmişti ve harp sahasında bunun izlerini bulmak gayet mümkündü.

Ayrıca İran başta Suudi Arabistan, BAE ve bazı diğer Arap ülkelerinin de envanterini incelemek gerekmekteydi. Savaştaki taraflara gerek kendi ordu stoklarından raf ömrünün sonuna yaklaşmış ürünler, gerekse uluslar arası silah tacirlerinden satın alınan 3. Parti ürünleri sağlayan başlıca ülkeler bunlardı.

BÖLGE ANTİTANK FÜZESİ KAYNIYOR

Bölgedeki birçok ülke Çin yapımı İHA ve bunlarla birlikte kullanılan, karadan da atılma fırsatı barındıran Antitank füzelerine sahipti. İran için de benzeri bir durum geçerli idi ve İran İHA sistemleri Suriye'de son derece aktif kullanılıyordu. Bu füzeleri şimdilik konunun dışında bırakmaya karar verdim.

Ayrıca Yeniden yapılanmakta olan Irak Ordusu Rusya'dan Mi-24 ve Mi-28 helikopterleri, Çeyka'dan L-159 Alca, Güney Kore'den F/A-50 (T-50 Türevi) Golden Eagle uçakları almaktaydı. Aynı şekilde Suriye'de görev yapan Rus yapımı Mi-24, Mi-28, Ka-52 vb. tüm döner ve sabit kanatlı hava platformlarının da envanterinde son derece çeşitli modern Antitank mühimmatları bulunmaktaydı. Fransız Gazelle helikopterine monte HOT antitank sistemi de Suriye envanterinde idi. Ayrıca gerek Irak ve Suriye'de kullanılan T-90 tankı gerekse bu tankın İran'da lisans altı üretilen versiyonu Karar tankı namludan atılan güdümlü füzeler de kullanabilmekteydi. Şimdilik kaydıyla bunları da makale dışında bırakmaya karar verdim.

Ayrıca devlet dışı aktörlerin de satın aldığı sahip olduğu silah sistemlerini ihmal etmemek gerekiyordu. Örneğin Kuzey Irak Kürt yönetimine Alman yardımı olarak verilen ama PKK'nın da aktif kullandığı Milan füzeleri, ya da bu yönetimin yurt dışından aldığı kullanımı ve M1-Abrams tankına karşı başarısı kayıt altına alınan Çin yapımı HJ-8 Red Arrow ailesi füze gibi.

Aynı şekilde ABD yardımı ile Suriye'de örgütlü PKK'ya verilen füzeler de vardı. Bunlar yalnızca TOW gibi NATO standardı füzeler değil, aynı zamanda çeşitli Doğu Avrupa ülkelerinden satın alınan geniş yelpazeli Rus dizaynı sistemler ve modernize edilmiş türevleri idi.

ETKİN SİLAHLAR

Yalnızca güdümlü antitank füzeleri değil, güdümsüz antitank roketler, geri tepmesiz toplar (GTT), çeşitli modern topçu roketi ve havan unsurları, zırh delici mermilerle birlikte kullanıldığında son derece etkin olan, pikaplara monte edilmiş küçük çaplı seri atımlı toplar ve anti materyal silahları da mevcuttu. Maalesef konu bütünlüğünü bozacağı için bu tehdit unsurlarını da makale dışında bırakmak zorunda kaldım.

Sadece bu uzun girizgâh bile sanırım konunun karmaşıklığı hakkında bir fikir edinme olanağı sunmuştur sizlere. Bu nedenle kaynak niyetine kullanabileceğiniz derli toplu bir makale bulamayacaksınız. Zaman içinde gelişecek şartlara göre gelişen bir yazı olacak. Hadi başlayalım…

İç savaş öncesinden günümüze Suriye Ordusu Antitank Güdümlü Füze Envanteri:

S.11                                                                  Fransa

HOT                                                                  Fransa

3M6 Shmel (AT-1 Snapper)                        Sovyetler Birliği

3M11 Falanga (AT-2 Swatter)                    Sovyetler Birliği

9K11 Malyutka (AT-3 Sagger)                    Sovyetler Birliği

9K111 Fagot (AT-4 Spigot)                          Sovyetler Birliği

9M113 Konkurs (AT-5 Spandrel)               Sovyetler Birliği

9K115 Metis (AT-7 Saxhorn)                      Sovyetler Birliği

9M117 Bastion (AT-10 Stabber)                Sovyetler Birliği

9M119 Svir (AT-11 Sniper)                         Rusya

9K115-2 Metis-M (AT-13 Saxhorn-2)       Rusya

9M133 Kornet (AT-14 Spriggan)                Rusya

Red Arrow HJ-73C/D                                    Çin

I-Raad-T                                                          İran

Saeghe-2                                                         İran

Toophan                                                         İran

Rejim karşıtı tüm gruplara sağlanan / eline geçen Antitank Güdümlü Füzeler:

BGM-71 TOW Türevleri                              ABD

Milan                                                               Almanya

9K111 Fagot Türevleri                                 Doğu Avrupa

9M113 Konkurs  Türevleri                          Doğu Avrupa

9P135M Faktoria                                          Bulgaristan

M-47 Dragon                                                 ABD

FGM-148 Javelin                                           ABD

Red Arrow HJ-8                                             Çin

Bu füzelerin bazılarını tanıtmaya başlamadan önce şunu vurgulamak gerekir. Suriye ve Irak'ın bir kısmında sürmekte olan savaş o kadar girift ve dinamik yapıdadır ki, füzeler ve atıcıları el değiştirebilmekte, açık pazarlarda çeşitli fiyatlardan satılabilmektedir. Ayrıca uluslar arası ufak ve orta çaplı silah tüccarları da çok rahat Pazar bulabilmektedir bölgede. Bu nedenle hiç ummadığınız tehditlerle de karşılaşmak mümkündür.

Bununla birlikte ATGM ve MANPADS gibi modern silahların kullanımı aynı zamanda eğitimli personel gerektiren bir iştir. Dolayısıyla her grubun her türlü silahı rahatlıkla kullanması söz konusu olamaz. Bu nedenle öncelikli tehdit algımızı PPK'ya eğitimiyle birlikte verilen silahlar oluşturmaktadır.

PKK dahil terör örgütlerine ağır ve teknolojik açıdan gelişmiş ekip gerektiren diğer tip silahların sağlanması ölçeklenebilirin ötesinde bir tehdidin oluşması anlamına gelir. Mesele büyük çaplı ve uzun menzilli topçu silah ve roketleri gibi. Bu nedenle kendisine bolca dağıtılmış olan antitank füzeleri örgütün yalnızca zırhlı açlara karşı değil, piyade ve binalar dahil geniş bir kullanım aralığıyla, sanki piyade destek silahı gibi topçunun boşluğunu da dolduracak şekilde kullandığını görmekteyiz. Aşırı hızlı hareket etmediği müddetçe bu silahlar, hover'da duran yada inip kalkma aşamasında olan helikopterlere karşı da başarıyla kullanılabilirler. Bunun sayısız örneği hemen aşağımızda yaşanmıştır.

S.11       eski

3M6 Shmel (AT-1 Snapper)         eski

3M11 Falanga (AT-2 Swatter)     eski

9K11 Malyutka (AT-3 Sagger)     eski

Red Arrow HJ-73C/D  Çin  500 adet rejime hibe 2014

I-Raad-T   İran yanlısı milislerle birlikte bolca geldi göreceli olarak eski olduğundan.

Bunlar ilk nesil olarak nitelendirebileceğimiz Antitank Güdümlü füze sistemleridir. Zaten gördüğünüz gibi birbirinin kopyası sayılır benzer sistemlerdir. Gerek Arap-İsrail savaşlarında gerekse daha sonraki tüm çatışma ortamlarında bolca kullanılmıştırlar. Rus, Çin yada İran yapımı olsun bu sistemler Suriye'de görüntülenmiş sistemlerdir. Özellikleri çok yüksek olmadığı için ateş destek silahı gibi zırhlı olmayan unsurlara karşı da bolca kullanılırlar.

9K111 Fagot (AT-4 Spigot)

70'lerin başında servise giren bu füze için gerçek anlamda kablo güdümlü silah nesli içinde modern, etkili, gündüz ve gece kullanılabilen, basit yapılı, füzesinin kapalı tüp içinde taşıyan bir sistem tanımlaması yapılabilir. Kendisine bölgedeki hemen hemen bütün ordularda kullanım alanı bulmuştur. Doğu Avrupa ülkelerinin bir çoğu tarafından da lisans altında üretilmiştir.

TOW füzesinin Sovyet versiyonu olarak da nitelendirebiliriz. Gündüz gözüyle 4 km. kadar etkili maksimum menzile sahip olan füze, gece görüş teknolojisindeki zafiyetler nedeniyle karanlıkta 2-2,5 km. menzil içinde kullanılabilmektedir. Yeni nesil atıcılar ve gece görüş sistemleriyle modernize edilmiş versiyonları da mevcuttur. Bu füze 9M113 Konkurs (AT-5 Spandrel) füzesi ile aynı lançeri kullanabilmektedir. Bu nedenle ciddi bir kullanım avantajına sahiptir.

9M113 Konkurs (AT-5 Spandrel)

Özellik açısından Fagot ile büyük bir benzerlik gösterir. Bununla beraber çift kademeli (tandem) harp başlığı ve daha yüksek delme yeteneğine sahiptir. Ortak launcher kullanımı ve bölge ülkeleri stokunda bulunması ve uluslar arası geniş bir kullanım alanında üretimi ve varlığı dolayısıyla özel bir yere sahiptir. Bu özelliği dolayısıyla hem Fagot hem Konkurs ABD tarafından resmen terör örgütüne eğitimiyle birlikte verilen silahlardan biri olma özelliğini taşımaktadır. Birçok Doğu Avrupa ülkesinin ordu envanterinden satın alınarak oldukça bol miktarda dağıtım ve sevkiyatı yapılmış bir sistemdir. Gerek TSK gerekse ÖSO tarafından birçok şehidimizin baş müsebibi olup, Afrin muharebe sahasında en çok karşılaştığımız sistemlerden biridir.

Burada şu bilgiyi de aktarmak isterim. Lazer mesafe bulucu ve lazer işaretleme tamamen farklı amaçlarla dizayn edilmiş farklı sistemlerdir. Bu işin işleyiş mekanizmasını açmak, anlamanıza yardımcı olacaktır. Lazer ile mesafe nasıl bulunabilir? Sonuçta ışık hızında ilerleyen bütünleşik bir ışık demeti söz konusu olan şey. Bunu şu şekilde basitleştirelim. Eğer belirli ve ufacık bir açıyla iki lazer ışını gönderir iseniz, bu iki ışının çarptığı noktayı tespit ederseniz, bunu kendi veri tabanınızda işli bulunan mesafe skalasından uygun olanı ile eşleştirerek bir üçgen oluşturabilirsiniz. Bu sayede elinizdeki açı ve skaladaki uygun değer sayesinde hedefin mesafesini açığa çıkarmış olursunuz. Bu iş için kuvvetli bir lazer ışın tipi gerekmez, hatta ne kadar zayıf olursa o kadar avantajlısınız demektir. Uzun bir süre hedefi aydınlatmanız da gerekmez, birkaç mili saniye aralıkla iki ışın göndermek yeterlidir. Sonuçta füzeniz eğer tel güdümlü ise tek ihtiyacınız hedefin erişebileceğiniz mesafede olup olmadığını görmektir.

Fakat lazer işaretleme ve güdüm sistemlerinde hem kullanılan ışın tipi hemde gücü ve sürekliliği farklı olmak zorundadır. İki örnek verelim. Lazer ışınına bindirilerek güdümleme sistemi. Sizin kuvvetli bir lazer ışını ile hedefi takip ettiğinizi düşünün. Bu ışın sizinle hedef arasında düz bir çizgi oluşturacak. Attığınız füzenin arkasında bir göz olduğunu düşünün. Sizin atıcı sisteminizin özel kıpraşım frekansına uygun biçimde atıcıyı takip edecek. Siz lazerin yönünü değiştirdiğinizde tekrar o ışına kavuşmak için anında o da yönünü değiştirecek. Yani bu füze sizin lazer ışınınız üzerinde kaymaya şartlanmış bir sörfçü gibi, onu hedefe ulaştırana kadar sizi takip edecek. (Beam Riding) Önüne kör olduğu için düşman tarafından karıştırılması da daha güç olacak.

Ya da bir başka yöntem düşününüz. Bildiğiniz gibi lazer de bir ışıktır. Normal ışıktan temel farkı ise dağılmadan düz bir nokta üzerinde ilerlemesidir. Peki bu ışık bir yüzeye vurduğunda? Elbette çok yönlü olarak dağılacak ve yansıma yapacaktır. Kuvvetli bir lazer ile sürekli hedefi işaretlediğinizi düşünün. Bu sefer füzenin gzü arkasında değil önünde olsun. Özel kıpraşım frekansıyla bu ışını diğer tüm ışınların arasından seçerek direkt ona yönelecektir. Her iki yöntem de farklı da olsa güçlü ve sürekli bir lazer aydınlatması gerektirmektedir. Bu nedenle eski teknoloji olarak nitelendirilse bile lazer uyarıcı sistemlerle tel güdümlü füzelerin atılacağı istikameti yakalamak gerçekten çok çok zordur ve pratik değildir.

Askeri alanda teknoloji asla eskimez aslında. Zira bırakın modern çağ silahlarını antik silahlar bile belli bir görev için yapılmıştır ve hala bu görevi ifa edebilirler. Bıçak, ok, mızrak, balta hala öldürücü silahlardır. İkinci dünya savaşı devrinden kalan birçok tayyare hala (gösteri amaçlı) uçmaktadır ve silahları tekrar takılır ise hala işe yarayabilirler. Fakat bırakalım bu retroteknolojiler konusu başka yazılarımıza kalsın.

TOW Çeşitleri

Suriye'deki iç savaşın ilk yıllarından bu yana muhalif kanadın her kesimine sağlanan ABD orjinli bu füze oldukça etkili bir harp aracıdır. 4 km menzile kadar ulaşabilen, tel güdümlü, birçok türevi olan bir füzedir. TSK kullanımında da yüksek stok adedi ile mevcuttur. Füzenin adetlice sağlanmasında uzun zamandır bu silahı envanterinde bulunduran ABD ve diğer birçok körfez ülkesinin ordu stoklarındaki kullanım ömrünü doldurmaya yaklaşan füzelerin bolluğudur.

Maalesef bu füze PKK terör örgütüne de yüksek adetlerde transfer edilmiştir. Eğitimi bizar ABD'li uzmanlar tarafından verilmiştir. Füze Rus dengi Fagot ve Konkurs'tan biraz daha ağırdır ve daha az mobildir.

Suriye harp sahasında görüldüğü üzere bu füze M-60T Sabra modernizasyonuna sahip tanklarımıza karşı ve Rus T-90 tankına karşı yeterince etkin değildir. Yerli füzelerimiz Umtas, Omtas ve Karaok envantere girdikçe bu füzeler de değiştirilecektir. Bu durum gerçekleşene kadar açığı kapatmak ve Trakya başta dengeyi sağlamak adına Türkiye, Rusya Federasyonundan bir miktar Kornet füzesi alımı yapmıştır.

Peki lazer ile güdümü anlattık ama şu meşhur tel güdüm sistemi ne ola ki diye merak etmiş olabilirsiniz. Kısaca özetlemeye çalışalım. Güdülebilen bir füze yapmak istiyorsunuz. Yani füzeye sağa git, sola kay, azıcık daha ileri geri gibi komutlar vermeniz gerekiyor. Bunun en sağlam ve sağlıklı yolunu düşününce vakti zamanında mühendisler şöyle bir çare bulmuşlar. Füzeyi havada görebilmek için arkasına kuvvetli bir kızıl ötesi ışık yayıcı yerleştirmişler. Arkasına da incecik bakır tellerin sarılı olduğu ve hızla açılabilen bir makara koymuşlar. Füzeyi lançerdeki optik sistemden izleyen atıcı, kablo üzerinden ona komut verebilir hale gelmiş bu sayede. Kabloya zarar vermemesi için de füzenin motorunu yanlara hafif açı yapacak biçimde ortasına yerleştirmişler. Bu sayede füzeyi hedefe ulaşana kadar takip edip gütmenin yolunu bulmuşlar.

Tabi teknoloji geliştikçe bu bakır kablonun yerine fiber optik kablo koymak gibi düşünceler de hasıl oldu. Hatta füzenin ucuna bir kamera bağlayalım, fiber optik kablodan hedefe ulaşana kadar kamera her ne görür ise izleyelim tarzı araştırma geliştirme çalışmaları da yapıldı. Hatta az adette de olsa bu tarz ürünler hizmete girdi. Fakat konumuz ve karşılaştığımız tehdit yelpazesinin dışında kalmakta bu silah sistemleri. En azından şimdilik…

Bu silahı Toophan adı altında kopyalayan İran, Suriye rejimine ve bölgedeki Şii milis güçlerine yüksek adette temin etmiştir. Bu füze PKK terör örgütü unsurlrı tarafından da kullanılırken belgelenmiştir.

Milan:

1, 2, 2T, 3, ER olmak üzere toplamda 5 tipi vardır. Kablo güdümlü oldukça etkin bir füzedir. Bizde dahil birçok NATO ordusu tarafından ve bazı körfez ülkeleri tarafından kullanılır. Türüne göre 2000-3000 metre arasında etkili maksimum menzile sahiptir. Almanya tarafından IKYB (Barzani) partisine 1600 adet hibe edilmiştir. Bununla birlikte ülkemizde, Suriye'de ve Irak'da PKK teröristlerince de yoğun olarak kullanılmaktadır.

9K115 Metis (AT-7 Saxhorn) / 9K115-2 Metis-M (AT-13 Saxhorn-2)

Milan benzeri ama daha kısa menzilli ve hafif, 1 / 1,5 km. menzilli, tel güdümlü, gayet etkili ve uzun zamandır bolca bulunabilen bir Rus dizaynı antitank güdümlü füze ailesidir. Suriye'de çatışmaya müdahil olan tüm tarafların kullanımında görüşmüştür. Zaten Suriye ve Lübnan ordusunun envanterinde de bulunmaktadır. Hizbullah güçleri tarafından İsrail tanklarına karşı da başarıyla kullanılmıştır.

Bu silahın dezavantajı menzil, avantajları ise hafiflik, portatiflik, kolay kullanım ve seri kullanım imkânıdır. Zırh delme kabiliyeti de yeterlidir. Şehir savaşlarına yaklaştığımızda büyük ihtimalle adetlice karşılaşacağımız bir tehdittir. Şu andaki dağlık arazide icra edilen operasyonlarda menzil yetersizliği nedeniyle fazla görülmemiştir.

Bu füzenin de ABD tarafında  Bulgaristan başta satın alımına dair resmi kayırlar mevcuttur. (SOCOM Özel Operasyon Kuvvetleri tarafından alım paketlerine dahildir.) Bu nedenle PKK envanterinde olduğunu düşünmek doğru olacaktır.

9M133 Kornet (AT-14 Spriggan)

Lazer Beam Riding güdümlü yeni nesil bu Rus füzesi bölgedeki en tehlikeli rakiptir. Her türlü modern zırha nüfus edebilmektedir. Gece ve gündüz kullanılabilmektedir. Yüksek adetlerde olmasa bile PKK silah envanterinde bunduğu ve bölgedeki açık pazarlardan satın alınabildiği bilinen bir gerçektir. Irak, Suriye, Türkiye ve birçok bölge ülkesinin ordusunda da hizmet veren bu füze, ancak aktif koruma sistemine sahip tanklar tarafından önlenebilir.

Red Arrow HJ-8

Çin yapımı ve tel güdümlü bu füze 6000 metreye ulaşabilen uzun menzili ve yüksek etkinliği ile bölgede ciddi bir güç çarpanı haline gelmiştir. Hem Kuzey Irak Kürt Yönetimi tarafından temin edildiği bilinmekte hem de 2013 yılından itibaren birçok parti halinde Ürdün üzerinden Suriye'deki muhalif kanatlara ulaştırıldığı rapor edilmektedir. Büyük ihtimalle bu sevkiyatların ardında bir körfez ülkesi bulunmaktadır.

Bununla birlikte füzenin ayırt edici özellikleri ve uluslar arası piyasada yaygın olmaması nedeniyle ancak kısıtlı adetlerde PKK terör örgütü tarafından temin edilme ve kullanılma şansı olabilir. Yine de dikkate alınması gereken oldukça yetenekli bir füze olduğunu söyleyebiliriz.

M-47 Dragon / Saeghe-2

Kısa menzilli ve oldukça farklı bir güdüm ve sevk sistemine sahip bu antitank füzesi, bölge ülkelerinden Suudi Arabistan ve İran envanterinde bulunmaktadır. Ayrıca raf ömrünün en son demlerini yaşamaktadır. Ayrıca İran tarafından Saeghe ailesi adı altında kopyaları da yerli endüstri tarafından üretilmektedir.

Füzenin orta gövdesini çepe çevre saran mikro katı yakıtlı ufak roket motorları sayesinde, füze hem ileri hareketini hem de manevra yeteneğini kazanmaktadır. Bu her roket halkasındaki hangi yöndeki motorların ateşlenip ateşlenmeyeceği faktörü, füzenin manevra kabiliyetinin temelini oluşturur. Bu nedenle havada (tabiri caizse) hoplaya hoplaya ve patlaya patlaya hedefine ulaşan bu füze, oldukça ilginç bir yapıya sahiptir.

1 / 1,5 km etkili manzile sahip olan bu füzenin Rus Metis'in Amerikalı dengi olduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte Javelin füzesinin envantere girmesi nedeniyle ABD ordu envanterinden tamamen kalktığını söylemek mümkündür. Menzili kısa ve etkisi yeterli de olsa kendine özgü yapısı nedeniyle, sinsi ve kalleş terör unsurları tarafından, füzenin atılma istikametini belli edebileceği gerekçesi ile severek kullanımı pek olası görünmemektedir. Bununla birlikte temin edilmiş ve şehir savaşları için saklanmış olma ihtimali de yüksektir. Mesajı Paylaş

ayibarishi

FGM-148 Javelin

Sadece Suriye değil, dünya savaş alanlarında en tehlikeli ve ölümcül füzelerden biridir. At ve unut tipinde bir füzedir. Yani hedefe kitlendikten sonra asla müdahale etmeniz gerekmez. Tetiğe basmanız yeterlidir. Füze kendisi giderek hedefini bulur. Gece ve gündüz aynı etkinlikte kullanılabilir. İmaj işlemcisi mevcuttur.

Füzenin en tehlikeli özelliklerinden biri de Top Attack yani zırhın en zayıf olduğu yerden yani tankın üst kısmından saldırabilme özelliğidir. Bu modda kullanıldığında füze direk irtifa alır ve üst hizasından hedefine dalış yapar. Bunun bir başka avantajı daha vardır. Rus tanklarındaki aktif koruma sistemleri direkt tepeden gelen tehditleri önlemede yetersiz kalmaktadır. (İsrail sistemleri farklıdır) Aynısı (büyük ihtimalle) Ukrayna Zaslon sistemi için de söylenebilir. Fakat Aselsan dokunuşu ile Pulat'a evrilmekte olan bu sistemin aynı zafiyeti koruyup korumayacağı henüz belli değildir.

Yerli imal edeceğimiz Roketsan Karaok füze sistemi Javelin ile aynı yada daha üstün özelliklere sahip olacaktır.

İnternet ve sosyal medya üzerinde bu silah sistemiyle poz veren birçok terörist resmine rastlamak mümkündür. Bununla birlikte Javelin sisteminin PKK tarafından kullanıldığına dair somut bir kanıt bulunmamaktadır. Görünen tüm kullanım videoları Amerikalı Özel Kuvvet personelleri tarafından icra edilmektedir. Bu kadar gelişmiş bir silah sisteminin PKK ve dolayısıyla açık pazara sunulmayacağı da dikkate alınmak zorundadır. Çünkü örgüte bu silahın verilmesi eninde sonunda birinin bu silahı yüksek bedellerle Rus'lara satmasına neden olacaktır. Bu nedenle yiğidi öldürmek ama hakkını yememek gerekir. Fakat malumunuz olduğu üzere dünyada olmaz olmaz diye bir şey de yoktur.

SONUÇ OLARAK

Kokpit.aero bir havacılık sitesi biliyorsunuz. Hadi bu füzeler de havada uçuyor, bir şekilde bizim ilgi alanımıza girer diyerek konumuzu esnetip bu makaleyi kaleme aldık. Araya da mümkün olduğunca faydalı bilgiler serpiştirmeye çalıştık. Bunları uzaktan okumak ve bilgi dağarcığınızı genişletmek hoşunuza gitmiş olabilir.

Fakat bu hususu bir de "Tankçı Personel" olarak değerlendirmenizi rica ediyorum. Onlar sizin yeni vakıf olduğunuz bu tehdit bilgilerini mesleklerinin doğal bir parçası olarak zaten ezberlemiş durumdalar. Lütfen gözlerinizi kapayınız ve bir süre kendinizi tank komutanı, nişancısı, şoförü yerine koyunuz.

Gerçekten vatan hizmetini yapmakta olan personelimizin nasıl bir kararlılığa, çelik sinirlere, sabra, fedakârlığa sahip olduğunu anlamışsınızdır. Kokpit.aero olarak Havada, Karada, Denizde, Uzayda ve Siber Uzayda vatan savunmamızı gerçekleştiren tüm "Kamu Personeline" başarılar, sabırlar, muvaffakiyetler diliyoruz. Şehitlerimiz için dua ediyoruz. Yakınları ve eski yeni tüm ateş düşen ocaklarımız için afiyet ve sabır istiyoruz. Müttefikimiz Özgür Suriye Ordusu için de, onların koruyup savunduğu masum yaşamlar için de temennimiz aynıdır. Zaferi mümkün olan en az kayıp ve hasarla temin etme peşinde koşan Askeri ve Sivil tüm yöneticilerimize teşekkürleri de bir borç biliyoruz. Saygılarımızla…

Kaynak: http://www.kokpit.aero/suriyede-antitank-fuzeleri?writer=35 Mesajı Paylaş

Kabardey

Üstadım müthiş yazılar geliyor teşekkürler. Zevkle okuyorum. M-47 Dragon yada İran kopyasının Suriye'de kullanımına dair bir görüntü yada video mevcut mu acaba? Diğer sistemlerin bol bol hem görüntü hem videosu ar fakat bu sistemle ilgili pek birşey bulamadım. Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter