RetroSavunma 1 - Vietnam'ın Uçaksavar Topçu Modernizasyonu

Başlatan ayibarishi, Nis 08, 2018, 02:12 ÖS

« önceki - sonraki »

ayibarishi

UÇAKSAVARLAR TÜM GÜDÜMLÜ SİLAH GEKİŞMELERİNE RAĞMEN YİNE SAHNEDE

Yılın son gününü Aselsan, Oerlikon namlulu hava savunma sistemleri için modernizasyon projesi ile kapattı. 35 mm. parçacıklı mühimmat kullanan bu sistem temelindeki çalışmalar, aynı zamanda Korkut kundağı motorlu hava savunma sistemi projemizle elde edilen teknolojik zemine dayanıyor. Oldukça güzel bir gelişme. Bununla birlikte sizlere dünyanın öbür ucundan farklı bir gelişmeyi haber vermekten kendimi alamadım.

Silahlar otomobiller ya da cep telefonları gibi değiller. Kolay eskimeyen nesneler. Bundan bin yıl önce yapılmış bir kılıç ya da hançer hala adam öldürebiliyor. Veyahut iyi korunmuş ise yüzlerce yıllık bir ağızdan dolma tüfek. İnsan öldürme sanatının araçları, her çağın harp sanatı düşünürleri tarafından, zamanın teknik imkân ve kabiliyetleri ölçüsünde, belli bir amaç ve felsefe doğrultusunda uygulamaya koyuluyor. Evet, bazen de bu amaç ve felsefe modern silahlardan daha işe yarar ve etkin olmalarını sağlayabiliyor.

6 BİN METREDEKİ UÇAĞI VURABİLMEK

Ruslar 50'lerin başında yeni bir uçaksavar topçusu arayışına girdiler. Fakat bu düşüncenin ardındaki felsefe biraz daha farklıydı. (1) Zira bu topçu sisteminin o zamanlar için yüksek irtifalar sayılan 6000 metreye kadar etkili olmasını arzu ediyorlardı. Bu sayede açılan baraj ateşleri düşmanın iri bombardıman uçakları da dahil olmak üzere hava gücünü etki altına alıp korkutabilecekti. Elbette hava savunma alanında füzelerin çağı yaklaşıyordu. Bununla birlikte bir uçaksavar topçu mermisinin elektronik karıştırma ile aldatılma ve yanıltılma imkânı yoktu.

Böylece S-60 adı altında yeni bir topçu sistemi yarattılar. Bununla birlikte kullanmak amacıyla da 57 mm'lik oldukça etkili bir mühimmat. Diğer birçok uçaksavar mermilerinin çubuk biçimli düz kovanının aksine bunda tombul ve daha fazla sevk barutu kullanabilecek bir kovan yapısı benimsediler. Böylece daha yüksek kinetik enerjiye sahip olacaklardı. Type-59 olarak Çin tarafından da üretilen bu sistemin etkinliğini kanıtlama şansını ise Vietnam savaşına nasip olacaktı.

Baraj atışlarıyla B-52 bombardıman uçakları dâhil olmak üzere Amerikan güçlerine çok ciddi zayiat verdiren bir silah sistemine dönüştü S-60. Ayrıca yüksek kinetik enerjisi nedeniyle zırh delici mermilerin ilavesiyle düşman tanklarına karşı da çok verimli biçimde kullanılabiliyordu. Ordu tarafından oldukça beğenilen ve düşman tarafından oldukça korkulan bu sistem günümüze kadar ulaştı. Artık Vietnam ordusun yeni yerli modernizasyon projesiyle çok daha ileriye gitmek için hazırlanıyor. Zira Çin ile gittikçe arası açılan Vietnam'ın üstün elektronik harp kabiliyetine sahip bu ülke karşısında güvenilir sistemlere ihtiyacı var.

Bu kapsamda neredeyse büyük çoğunluğu analog (EH dayanıklılığı nedeniyle) elektronik devrelerle desteklenen, tamamen insansız kullanıma da elverişli, insanlı olarak da kullanılabilen, Vietnam usulü modernize edilmiş yeni bir S-60 nesli karşımıza çıkmakta. Otomatik doldurucu basit bir mekanik sistemin ilavesiyle atım adetleri ciddi biçimde yükselmekte. Sistem çok daha geniş bir alanda baraj ateşi ve çok daha hassas nokta savuma yapma yeteneği kazanmakta.

Elbette dijital devrimin ürünlerinden biri olan parçacıklı mühimmat konusunda bir ilave yapılmamış durumda. Bununla birlikte dikeyde 3000 yatayda 4500 metre civarında etkili bizim de kullandığımız 35 mm. Oerlikon topçu sistemiyle, dikeyde 6000 yatayda 9000 metre etkili bu sistemin kapsama alanı ve görev profili arasında ciddi fark var. Faklı açılardan da değerlendirmek gereken bir fark bu.

TÜRKİYE'DEKİ MODERN UÇAKSAVAR SİSTEMLERİNİN GELİŞİMİ

Gelin ülkemize kısa bir geri dönüş yapalım. Vakti zamanında modern uçaksavar topçusu ihtiyacı belirmiş idi. Bu ihtiyaca yönelik olarak (her ne hikmetse) çift namlulu ve hafif 20 mm.lik Oerlikon GAI D01 sistemi seçildi ve üretimi için de MKE'ye bağlı olarak Çankırı Silah Fabrikası kuruldu. (2) Fakat üretim daha başlamadan silah demode olmuş ve 20'lik mühimmatın modern harp koşulları iççin gayet yetersiz kaldığı görülmüştü. 1200 metre istifa ve 2000 metre yatayda etkili sistem çerez gibi kalmıştı. Bununla beraber sözleşme imzalanmış olması ve yatırımların başlamış olması nedeniyle kontrattaki minimum rakamın üretimine karar verildi. (Yaklaşık 440 adet.)

Fakat aynı zamanda yeni ve etkili bir namlulu uçaksavar sistemi için arayış başlatılmış ve NATO portföyündeki en verimli ve modern sistemlerden biri olan 35 mm.lik Oerlikon GDF 003 sisteminde karar kılınmıştı. (3) İlave yatırım ve masrafla bu sistemin lisanslı üretimi D01'i takip edecek şekilde planlandı ve yaklaşık 120 sistem envantere kazandırıldı. Korkut HSS devreye girene kadar yatırımın birkaç on yıl biraz atıl kaldığını söylemek pek de yalan olmaz. Neyse efendim güneyimizde bolca görüldüğü üzere düşük kalibreli uçaksavar sistemlerinin pickup tarzı araçlara monte edilmesi ve kara unsurlarına karşı ateş destek unsuru olarak kullanılması durumu da gayet yaygın. Aynı bizim 4'lü ve 2'li 12,7 mm.lik 2. dünya savaşından kalma uçaksavarları kullanmamız misali.

Fakat şimdilerde tarih yine tekerrür etmekte ve kalibre tartışması yeniden başlamakta. Zira artık uçaksavarlar hem düşman uçak ve helikopterlerine karşı daha uzun menzilden etki etmek zorunda hem de tali görev olarak düşman zırhlı araçlarının kalınlaşan zırhlarına nüfus edebilmek durumunda. Bakınız Rus'lar bu nedenle eski dostları 57 mm.liği nasıl hatırladılar, vefa gösterdiler ve modern bir savaş silahına çevirmeye başladılar. (4) Malum intihar bombacısı haline getirilmiş bir Rus yapımı BMP1 zırhlı personel taşıyıcısı, 25 mm toplu ACV15 ZMA'mız tarafından defalarca vurulmasına rağmen yanımıza kadar gelmiş ve çok canımızı yakmıştı. Fırat kalkanı sırasında yaşadığımız bu acı tecrübe hafızalarımızda hala taze.

Dikkat ederseniz yine ikinci dünya harbi silahlarından 40 mm.lik Bofors toplarını, aynı Vietnam usulü modernize etmeye çalışan birçok ülke var. Fakat 5 mm'lik bu fark da çok anlamlı sayılmaz. Bu nedenle 51 mm (2") ile 76 mm (3") arasında değişen yeni bir uçaksavar topçu sistemine gereksinim duyulacağı muhakkak. Ne dersiniz savunma sanayimiz bu gibi basit bir silahın altından kalkabilecek yeteneğe sahip mi? Çok geç olmadan bu hususta bir çalışma ortaya koyabilir mi? Bunu zaman içinde birlikte göreceğiz. Saygılarımla…

Kaynak: http://www.kokpit.aero/ucaksavarlar-geri-dondu?writer=35 Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter