Boeing F-15

Başlatan nokta, Nis 02, 2018, 06:20 ÖS

« önceki - sonraki »

nokta

F-15 Radar Modernizasyonuna $187 Milyon

Boeing, F-15 Radar Modernizasyon projesi kapsamında 187 milyon Dolarlık bir modifikasyon sözleşmesi imzaladı. Sözleşme kapsamında, 29 adet A ve B Grup kitleri opsiyonu uygulamaya konulacak; ayrıca, B Grubu radar yedek parçaları, 22 adet konformal yakıt tankı ve radar modernizasyonu mühendislik program yönetimi hizmetleri tedarik edilecek. Çalışmaların 30 Nisan 2022 tarihine kadar tamamlanması bekleniyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/f15-radar-modernizasyonuna-%24187-milyon/5998/1 Mesajı Paylaş

nokta

Boeing'in ABD Hava Kuvvetleri İçin Hazırladığı F-15X Hakkında Detaylar

ABD merkezli Defence One dergisine göre, Boeing'in ABD Hava Kuvvetleri'ne yaptığı yeni F-15 savaş uçağının gemi savar füzelerini de içeren bir dizi yeni silahı olacak.

Hava Kuvvetleri ve Boeing, yeni F-15X'lerin F-15'lerin mevcut filosundan daha ucuz olması için neler yapılması gerektiğini tartışıyor. F-15 uçağının X varyantı, daha öne bu uçaktan satın alan ülkeler için gerçekleşen modernizasyondan faydalanıyor. Bu ülkeler ise Katar, Kore Cumhuriyeti, 'Singapur ve Suudi Arabistan.

Hava Kuvvetleri'nin mevcut F-15'leriyle kıyaslandığında, yenilerinin daha iyi uçuş kontrolleri, ekranları ve radarları ve uçakların daha fazla yük taşıyabilmesini sağlayan daha güçlü motorları olacak.

Yeni F-15X'in sadece bir koltuğu olacak. Büyük dijital ekranlar, eski F-15'lerin içindeki analog kadranların yerini alacaktır. Uçaklar mevcut filonun genelinde kullanılan silah ve faydalı yükü taşıyabilir. F-15X ayrıca müşterilerin test etmek ve yüklemek için ödedikleri gemi savar silahlarını da taşıyabilecek.

F-15X, mevcut F-22 Raptors ve F-35'i tamamlamak için, havadan havaya füzelerle vurulma riskinin az olduğu çeşitli görevler üzere düzenleniyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/boeing-in-abd-hava-kuvvetleri-icin-hazirladigi-f15x-hakkinda-detaylar/6799/1 Mesajı Paylaş

murattekin

F-15 ve gemisavar füzesi demek;
1- İsrail'e Akdeniz'de
2- Suudi Arabistan'a Basra Körfezi'nde yeni görevler demek. Mesajı Paylaş
...

delenda_est_carthago

#3
Tem 30, 2018, 06:45 ÖS Last Edit: Tem 30, 2018, 06:47 ÖS by delenda_est_carthago
Detaylar demiş ama asıl önemli detayları vermemiş kim yazdıysa makaleyi. Kutlamak lazım gerçekten yazarı:

F15X için inanılmaz yüksek silah yüklerinden bahsediliyor

22 adet Amraam

Ya da 8 Amraam+ 7 adet 2000 lbs bomba

Ya da 8 Amraam + 28 adet SDB gibi.

Eğer Gemisavar füze taşıyacaksa o da muhtemelen 7 adete kadar çıkabilir 8 Amraam yanına.

Ve 20000 saat servis ömrü.

Ve F35in ciddi altında birim fiyat ve işletme maliyeti.

Bildiğin Arsenal ship'in uçak versiyonu. Arsenal aircraft diyebiliriz.


İsrail olsam 50 F35 yanına bundan 40 adet alırım.yeni F35 siparişi de vermem.eldeki uçaklarla beraber bütün Doğu Akdeniz üzerinde hava üstünlüğü sağlayabilirler rahatça. Looker F35/ AEW shooter F15X şeklinde. Mesajı Paylaş

sahin1

20.000 saat uçuş ömrü neredeyse 60 sene kullanım anlamına gelmiyor mu? Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

Hayır.80 yıl.
"The F-15X will have a 20,000 hour service life. Yes, you read that right, 20,000 hours--pretty much three times that of most fighters being produced around the globe. As such, a new F-15X can serve for roughly 80 years. When you spread the cost of the jet over all that flight time, it does appear to be a comparative bargain. "

https://www.google.com.tr/amp/amp.timeinc.net/thedrive/the-war-zone/22372/exclusive-unmasking-the-f-15x-boeings-f-15c-d-eagle-replacement-fighter%3fsource=dam Mesajı Paylaş

korat

İsrail'in her halükarda ek F 15 alacağı biliniyordu. F 35, F 15 in sağladığı operasyonel menzili o taşıma kapasitesiyle sağlamaktan uzak. Obama döneminde 24 adet  2. el usaf tanF 15E isteniyordu herhalde Obama İsrail bu uçaklar ile bir saçmalık yapıp İran nükleer tesislerini vurmaya kalkar diye talep bekletilmeye alınmıştı herhalde. Şimdi Trump İsrail taleplerini karşılıyor. Mesajı Paylaş
Her yeni nesil uçak yeni bir stratejimi gerektirir?

ocay

Evet 250 saat yıllık eğitim + tatbikat uçuşu yapan uçak için 80 yıllık gövde ömrü demek... müthiş ama şaşırtıcı değil. 1980'lerde üretilmiş F-16'ların gövde ömürlerini 12bin saate çıkarıyoruz şu an. Bizim Block30'ları çok zorlamazsak 2030'ların sonunu rahat rahat görür. Mesajı Paylaş

Çıspıntır

*22 adet Amraam

Ya da 8 Amraam+ 7 adet 2000 lbs bomba

Ya da 8 Amraam + 28 adet SDB gibi.
*

Bu kadar yükü hangi gövde, hangi motor ile taşıyacak ? Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

#9
Tem 30, 2018, 10:47 ÖS Last Edit: Tem 30, 2018, 10:52 ÖS by delenda_est_carthago
Vallahi onu bana değil Boeing'e soracaksınız

Popular mechanics dergisi Özet geçmiş:

https://www.google.com.tr/amp/s/www.popularmechanics.com/military/aviation/amp22563768/super-eagle-f-15x/
" For one thing, the F-15X does not carry more than two dozen air-to-air missiles as originally reported. It carries "just" 22 missiles thanks to Boeing's new AMBER missile racks. Still, this level of armament would enable the F-15 to act as a missile carrier for stealth fighters such as the F-22 Raptor and F-35 Joint Strike Fighter, carrying many more missiles than either newer jet could.

In a mixed air-to-air and air-to-ground role, the War Zone says, the F-15, "could fly with eight air-to-air missiles and 28 Small Diameter Bombs (SDBs), or up to seven 2,000-lb. bombs and eight air-to-air missiles." That's a weapon load far greater that what earlier F-15s and existing stealth jets can carry, since they must fit their meager payloads inside internal weapons bays." Mesajı Paylaş

HDS

@ocay, Senelik uçuş rakamlarında daha yüksek saatleri hedefleyebiliriz. Bunlar F-15C'ler gibi it dalaşına girmek için yapılmayacaklar aslında. Çok yüksek bir mühimmat yükü ile kalkıp, gerekirse AESA radarla sağa sola bakınıp, seyir füzesi, drone, J-20, J-31 falan izleyip ona onlarca füze saçacak şekilde çalışacaktır. Muhtemelen bir kez kalktığında da çok uzun saatler devriye atacaktır.

Hatta, üzerindeki çok yüksek mühimmat yükü ile, F-35'ler vs ortalığı temizledikten sonra doğrudan ve standoff kara saldırı kabiliyeti olacaktır. Yine uzun saatler devriye atacaktır mühimmat yükü ve yüksek "bring back" kabiliyeti ile.


F-35'in edinim maliyetleri bir yere ulaştı da, idame maliyetlerini henüz bilmiyoruz. Amerikan Kongresi yeni yeni bütçeler yaratıp duruyor, LM ve Pratt'a idame maliyetini düşürecek çalışma yapsın diye. Her halde, bu tür yetenekli "arsenal plane"ler daha makul olabilirler.

Ben uzun süredir F-35 edinim sayısının söylenen rakamları bul-a-mayacağını iddia ediyorum. Muhtemelen böyle bir 4th-5th gen mix işine girmek durumunda kalacaklar. Zira, Pasifik menzil yutuyor, personel ve tayyare, gemi yutuyor.. Mesajı Paylaş

merzifonlu

"Her halde, bu tür yetenekli "arsenal plane"ler daha makul olabilirler."

İyi de madem uzun süreler devriye de atacaklar falan, bu iş için dron kullanmak daha rasyonel olmaz mı? Mesajı Paylaş

HDS

Hocam, yahu niye olsun? Hazır, geliştirmesi neredeyse yapılmış, hayvan gibi yük kaldırıyor, "jamming" mamminge karşı belirli bir dayancı var.

Yani, yapma demiyorum, yine yap, ama hobi olarak yap dronu.
Bize çok kolay geliyor ama, geçen haftaya kadar Amerikalı J-Stars'ı da yeni bir J-Stars ile değiştirmeye niyetliydi. Ancak daha bir dolu değişik platformla devam ettirmeye karar verdiler J-Stars kabiliyetini. O da insanlı büyük uçağın "near peer adversary"ye karşı hayatta kalamayacak olması.

F-15X yeri geldiğinde dalaşa da girer, dalar çıkar, topuklar kaçar. Mesajı Paylaş

delenda_est_carthago

Sırf o da değil. İleride directed energy weapon falan geliştirildiğinde bunu hangi 5gen uçağın hangi iç istasyonuna sığdırabileceksin gibi bir sorun da var.

Ya da  meteor ya da K77M gibi yüksek kabiliyetli ama büyük hacimli füzelerin iç istasyonlara sığdırılamaması, sığdırmak için küçültmeye kalktığın zaman kabiliyetlerinin düşmesi gibi bir sorun da var.


F22 sayılarının çok düşük kalması, Yeni üretim yapılmayacak olması, F35in tek başına yeterli bir uçak olmaması gibi bir ton sorun var. Dolayısıyla F15X bence gayet maliyet Etkin bir çözüm. ABD hava kuvvetlerinin yerinde olsam balıklama atlarım. İsrail için de aynısı geçerli, Doğu Akdeniz'i rahatlıkla domine etmelerini sağlar F15X ve F35 mix'i

Ha bu arada F15Xin geliştirme maliyetlerinin neredeyse tamamen F15in önceki versiyonlarının dış müşterilerinden sağlanmış olması da ayrı bir güzellik.

Mesajı Paylaş

Altarinoglutarkan

Su 35 F 15'in karşılığı bir ucak mi? Hangisi daha iyi bir ucak? Mesajı Paylaş
Siyasetle uğraşmamanın cezası, sizden daha aptal olanlar tarafından yönetilmektir.


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter