Boeing F-15

Başlatan nokta, Nis 02, 2018, 06:20 ÖS

« önceki - sonraki »

putty

Ağu 01, 2018, 11:22 ÖÖ Last Edit: Ağu 01, 2018, 11:27 ÖÖ by putty
Sadece iç istasyon değilki 5. nesil olayı. Supercruise var mesela radara yakalanmama'nın bile üstünde özellik belkide. F15 ne kadar zavallı sadece bu özellik karşısında bile. Ayrıca F22 ve F35 in kanat altı istasyonları yokmu oda zaten bir F15 o anlamda. Mesajı Paylaş

HDS

Doğru, Stealth tayyarelerin iç hacim kısıtları yeni nesil acayip mühimmatlara karşı en büyük engellerden.
Bakalım, olaylar nasıl gelişecek? Gerek F/A-18 Blok III'te, gerekse de F-15X ya da başka bir modelde Boeing'e LM'e karşı bir fırsat verecekler mi? Seattlelı senatörler Texaslılar'ı yenebilecek mi..  ::) Mesajı Paylaş

farabi

Ara 24, 2018, 06:03 ÖÖ Last Edit: Ara 24, 2018, 06:05 ÖÖ by farabi
F-35 siparişini 140 üzerine çıkarmayı planlayan Japonya , maliyetin bir kısmını F-15'leri satarak karşılamayı umuyor.

https://asia.nikkei.com/Politics/Japan-wants-to-sell-old-F-15s-to-US-to-fund-F-35-purchases Mesajı Paylaş

warrior

erdem

22 Hava Hava Fuzesi.

Kisacasi F-35 ve F-22 icin muhimmat tasiyacaklar. Mesajı Paylaş

murattekin

50'li yıllardaki "Penetrating fighter" projesinin değişmiş şekli. Mesajı Paylaş
...

Terra

ABD F-15X alacak

ABD Hava Kuvvetleri, 2020 yılı bütçesinde sekiz adet F-15X savaş uçağının alımına yer verdi.

ABD Hava Kuvvetleri uzun yıllardır hizmette olan F-15C/D savaş uçaklarının yerine 8 adet F-15X alacak. F-15'lerin en gelişmiş versiyonu olan uçakların eğitim, lojistik ve geliştirme çalışmaları dahil toplam maliyetinin 1.1 milyar dolar civarında olması bekleniyor.

APG-82 AESA radarına, gelişmiş elektronik harp sistemleri ve yeni motorlarla donatılacak uçağın kanatlarının güçlendirilmesi ile aynı anda adet 22 adet Amraam hava hava füzesi taşıyabilecek.

http://defenceandtechnology.com/2019/03/14/abd-f-15x-alacak Mesajı Paylaş

nokta

F-15'ler F-35 Yetenek Eksikliğini Dolduracak

ABD, Hava Kuvvetleri envanterine F-15 eklemesi ilişkin olarak Air Force Magazine dergisine konuşan bir kaynak Savunma Bakanlığının bu kararının perde arkasına açıklık getirdi. Buna göre Kuvvetin ilgili bütçe talebine yeni F-15EX'ler ekleme kararı, mevcut F-35 filonun kabiliyetinin ve kapasitesinin yetersizliğine ve F-15 Eagles'ların ucuz fiyatına dayanıyordu."

Pentagon'un 2020 mali bütçe talebinde, eski Savunma Sekreteri Jim Mattis'in verdiği bir karar olan sekiz F-15EX "advanced Eagles" için yaklaşık 1 milyar dolar bulunuyor.

Kaynaklara göre, F-15EX başlangıçta yalnızca yeni bir F-35'ten satın almaktan sadece "biraz" daha ucuz olacaktı, ancak bu uçak ömür boyu maliyet açısından F-35'den yüzde 50'den daha ucuz olacak. Öte yandan Hava Kuvvetleri için geleceğin ana uçağı F-35 ve öyle kalacak.

http://www.c4defence.com/Gundem/f15-ler-f35-yetenek-eksikligini-dolduracak/7919/1 Mesajı Paylaş

petibor

F22 ye yaklaşımı anlayamıyorum. F22 nin ucuzlayamayışınıda anlayamıyorum. F15 in yerine geçemedi layığı ile. 150 milyon dolar olamaz mı F22 ne var bu uçakta çeyrek milyar dolarlık. Mesajı Paylaş

TULGA

İhraç edilmeyeceği için birim maliyet yüksek kalmış olmalı. En az 2000-3000 adet üretilmiş olsaydı bugün 150m $ rakamları telaffuz da edilebilirdi belki. Mesajı Paylaş

ozbey

şu haberi görünce paylaşmak istedim.
f35  için geliştirilen sensörlerin  ABD savaş uçağı  piramidinin   alt basamaklarına doğru  yayılmaya  başlaması  benim için  hiç  şaşırtıcı değil.
f15  uçağı da  bu yayılmadan  payını  alacaktı tabiki;  ama  ne yalan söyleyeyim  ben yeni f15  uçağını  biraz  modernizasyon gibi  algılamıştım  başlarda.
çok  net haberler de  yok;  ama görünen  modernizasyondan  epeyi  ileride yeni bir f15  gibi.
öyleki  neredeyse  f35  uçağının yerini alacak  yeni bir  assolist  gibi   birşeye  dönüşüyor   uçak.
her yerde olmak isteyen  bir güç  için  tam anlamıyla  altın oran   budur bence.

şu ana kadar okuduğum kaynaklardan anladığım  f35  projesinden doğan  ve  piramidin tamamına yayılacak olan  yeni nesil sensör ve silahlar  f35  uçağının kendisinden  çok daha kıymetli bir  altın  oran  sunuyor ABD hava kuvvetlerine.

https://www.defenceturk.net/abd-xq-58-valkyrienin-f-35a-ve-f-15exten-kontrol-edilmesi-calisiyor
Mesajı Paylaş

petibor

May 28, 2019, 12:42 ÖÖ Last Edit: May 28, 2019, 12:45 ÖÖ by petibor
Bu Avustralya'nın isteği ile belirginleşen "Sadık Kanat Arkadaşı" kavramı muharip insanlı uçakların kurgusunu şeklini şemalini tamamen değitirme potansiyeli taşıyor. TFX i bu çerçevede keşke şekillendirecek havacılık birikimimiz öz güvenimiz olsaydı. Düşünüyorum artık uzun menzilli performanslı yani hızlı bir uçağın silah yükünüde ekleyince ortaya F15 F22 boyutlarının altına inmeyen uçaklar dayatması bu yeni yaklaşım ile değişebilecek. Artık pilotu olan uçağın görevi bir F15 menziline aynı hızda irtifada gidip gelebilmek sadece. Silahı yanındaki refakatçi insansız uçaklar taşıyacak. Bunun F15 in yaptığı işi yapan uçağı ne kadar küçülteçeğini bir düşünün. Tek meselesi güçlü motoru için yeterli yakıtı taşımak olan bir uçak. Kaldıki lazım olan motorda çok daha küçük olacak. Yanında pilot yerine mühimmat taşıyan pilotu olmadığı için yapısal olarak güvenlik olarak daha donanımsız olan bir kol refakatçisi iha. F15 in silah taşıma sınırı ile kısıtın ortadan kalkması refakat eden iha bir de olur 5 de olur. F15 e refakat eden iha lar göreceğiz diyoruz bunun sebebi ne olabilir çünkü eldeki uçak F15 ondan yoksa bu kadar büyük uçak şart değil  kesinlikle. F16 nın bütün taşıma kapasitesini ek yakıt tankları ile değiştirip menzilini arttırsak silahları yanındaki benzer performanstaki iha lara taşıtsak bence F16 danda doğrusu olur. Özellikle hava muharebesinin altından kalkacak ağ merkezli bu görev paylaşımı kurgusunu çözmek gerek. Çok büyük uçakların devrini bitirecek potansiyel taşıyor bu yaklaşım. İnsansız uçaklar devrini bu değerlendirmenin haricinde tutuyorum şimdilik insanlı uçaklarla alakalı gerçeği devam edecek sayarak bunu düşünmek gerek. Hürjet mesela üzerinde biraz oynasak tek gayesi menzil olsa ne kadar yarıçaplı menzili olur F15 e yetişmesi sağlanırmı bakmak düşünmek gerek bunu. Hız irtifa filanda önemli tabiki yeni deneysel bir uçağı şekillendirirken silah yükü dikkate alınmadan silahsız olarak performansı menzili iyileştirilerek bir bu işe uygun uçak ortaya çıkartmak gerek. Küçük uçak büyük motor çok yakıt. Bence bir F16 boyutunda olacaktır bu uçak aşağı yukarı. Bu "Sadık Kanat Arkadaşı" diye bahsi geçen kol kardeşi insansız uçakları düşünmek lazım bu bize TFX den bile daha kolay bir hedef aslında zira daha kolay bir uçak insanlı ve insansız kısmı olarak. Elde F15 F22 TFX varsa tabiki bu iha katırını onlara eşlik edecek şekilde düşüneceksin ama sıfırdan ikiliyi şekillendireceksen olması gereken insanlı uçak silah yükü derdin çok azalmış olarak F16 boyutlarında olacaktır ister istemez. Mesajı Paylaş

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter