SpaceX Falcon-9/Falcon Heavy

Başlatan The Thing, Şub 20, 2017, 01:07 ÖS

« önceki - sonraki »

The Thing

Şub 20, 2017, 01:07 ÖS Last Edit: Nis 12, 2019, 08:11 ÖÖ by Yönetim
Roket üreticisi SpaceX'in Falcon 9 roketi, Kennedy Uzay Merkezi Kalkış Kompleksi 39'dan uzaya gönderildi.

Roketin taşıdığı Dragon aracı, Uluslararası Uzay İstasyonu'na (UUİ) yaklaşık 2,5 tonluk ekipman ve malzeme taşıyor.

Falcon 9 roketinin fırlatılması önceki gün arıza nedeniyle iptal edilmişti.

SpaceX, aynı fırlatma rampasından 2018'de uzaya astronot göndermeyi planlıyor.

http://www.euronews.com/2017/02/20/spacex-launches-falcon-9-from-historic-nasa-pad Mesajı Paylaş

Sihirbaz

SpaceX kapsülü dünyaya döndü


Amerikan uzay taşımacılığı şirketi Space X'in geçen ay Uluslararası Uzay İstasyonu'na gönderdiği kargo kapsülü dünyaya döndü.

Geçen ay Kennedy Uzay Üssü'nden fırlatılan kapsül aracılığıyla uzay istasyonunun üzerine yerleştirilen NASA robotu üç yıllık görev süresince kozmik ışınları inceleyecek. 17

Robotun dünya atmosferinin dışında kaldığı için 10 kat daha hızlı veri toplama kapasitesiyle görev yapacağı belirtildi.

Kaldığı bir aylık süre zarfında uzay istasyonundaki astronotların ihtiyacını karşılayan mekik, geri dönüşte insan ve hayvan araştırmaları ile biyoloji ve biyoteknoloji çalışmalarında kullanılmak üzere topladığı verilerle dünyaya döndü.

Yaklaşık 2 ton ağırlığındaki kargoyla dönüş yapan uzay mekiği Güney California açıklarındaki Pasifik Okyanusu'na paraşütle indi.

http://www.euronews.com/2017/09/17/spacex-dragon-heads-home-from-international-space-station Mesajı Paylaş

meraklı

SpaceX bir Falcon 9 daha fırlattı

Elon Musk liderliğindeki SpaceX, bu yılın on dördüncü Falcon 9 roketinin fırlatmasını başarıyla gerçekleştirdi. Kaliforniya'daki Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssü'nden fırlatılan roket, yörüngeye 10 Iridium uydusu taşıdı.

Şirket, Iridium iletişim uyduları için böylece üçüncü görevini tamamlamış oldu. Daha fazla görevle birlikte, iletişim sağlayıcının Iridium NEXT uydu ağının tamamlanması planlanıyor. Şirket ayrıca, bu görev için kullandığı Falcon 9 roketinin ilk aşama iticisini de kurtarmış durumda. Pasifik Okyanusu'ndan kullanılmış roket başka bir görevde tekrar kullanılmak üzere elden geri dönüştürülecek.

Uzay şirketi, yarın başka bir Falcon 9 fırlatması daha gerçekleştirecek. Bu fırlatma ile EchoStar ve SES şirketlerinin ortak yüksek güçte iletişim uyduları yörüngeye taşınacak. Fırlatma Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nden yapılacak. Görevde ikinci kez kullanılacak yenilenmiş bir Falcon 9 ilk aşama iticisinin kullanılacak.

http://turkish.cri.cn/1781/2017/10/10/1s185900.htm Mesajı Paylaş

Yakın

SpaceX'in sır kargosu

Elon Musk'ın uzay şirketi SpaceX, bugün ABD hükümeti için detaylarını kimsenin bilmediği bir göreve çıkacak.

Donanım Haber'de yer alan bilgilere göre, Kod adı "Zuma" olan görevde Falcon 9 roketi ABD devleti için bir uyduyu yörüngeye taşıyacak, ancak bu gizemli uydunun detaylarına dair ne SpaceX ne de ABD hükümeti hiçbir detay paylaşmıyor.

SpaceX ve ABD hükümeti, Zuma uydusunun aslında yörüngeye dün fırlatılması için anlaşmıştı.

Ancak olumsuz hava şartları nedeniyle görevin Çarşamba gününden Perşembeye alınmasına karar verildi.

Diğer taraftan ABD hükümeti, yine bilinmeyen bir nedenden ötürü uydunun en geç 30 Kasım'a kadar fırlatılması yönünde de baskı uyguluyor.

Zuma uydusunun geliştirilmesi ise Northrop Grumman isimli uzay ve savunma teknolojileri alanlarında faaliyet gösteren Kaliforniya merkezli bir şirket tarafından yapılmış.

Northdrop Grumman yetkilileri konuyla ilgili gelen sorulara elbette beklendiği detaylı bir cevap vermekten kaçınıyor.

Space.com'a konuşan şirket yetkililerinden Lon Rains, "Konuyla ilgili bir detay vermemiz mümkün değil. Zuma, gizli bir yük" ifadelerini kullanmakla yetiniyor.

Rains'in görevle ilgili verdiği tek detay ise uydunun Uluslararası Uzay İstasyonu'nun da bulunduğu alçak Dünya yörüngesine fırlatılacağı olmuş.

Zuma görevinin yerel saatle 16 Kasım 20.00-22.00 saatleri arasında başlaması bekleniyor.

Türkiye saatiyle ise 17 Kasım 04.00-06.00 saatleri arasında olacak.

Aynı zamanda SpaceX'in bu seneki 17. görevi olan Zuma'nın başarıyla sonlanması halinde uzay şirketi, Aralık 2015'ten bu yana 20. Falcon 9 roketini Yeryüzü'ne indirmiş olacak.

2015'te 1, 2016'da 5, 2017'de ise şu ana kadar 13 roket indiren SpaceX, her geçen gün başarılarını katlamaya devam ediyor.

http://www.airturkhaber.com/haber.asp?id=5422 Mesajı Paylaş

canıtez

FALCON 9 BAŞARIYLA FIRLATILDI

Elon Musk'un firması SpaceX, yeni nesil iridyum haberleşme uydularını taşıyan Falcon 9 roketini başarıyla fırlattı

Elon Musk'ın firması SpaceX, dün ABD'nin Kaliforniya eyaletindeki Vandenberg Hava Kuvvetleri Üssünden bir Falcon 9 roketini başarıyla uzaya fırlattı. Roket, tüm dünyada konuşlandırılan 10 yeni nesil iridyum haberleşme uydularını taşıyor. Son operasyon, Elon Musk'ın şu anda yörüngede bulunan uydu sayısını 75'e çıkaran yedinci uydu fırlatışı oldu.

http://www.airkule.com/haber/FALCON-9-BASARIYLA-FIRLATILDI/30996 Mesajı Paylaş

canıtez

SPACEX İLK ASKERİ UYDUSUNU GÖNDERDİ

SpaceX uzaya ilk askeri uydusunu gönderdi. Yaklaşık 500 milyon dolar değerindeki askeri uydu, ABD'nin Uluslararası Uzay İstasyonu'na 'ulusal güvenlik alanında gönderdiği ilk uydu' olma özelliğini taşıyor.

ABD Hava Kuvvetleri için GPS III uydusu taşıyan Falcon 9 roketi, yaklaşık bir haftalık gecikmenin ardından sabah saatlerinde Florida'daki Cape Canaveral Hava Üssü'nden uzaya fırlatıldı.

http://www.airkule.com/haber/SPACEX-ILK-ASKERI-UYDUSUNU-GONDERDI/32161 Mesajı Paylaş

cagribey

#6
Ara 24, 2018, 08:26 ÖS Last Edit: Ara 24, 2018, 08:28 ÖS by cagribey
Putty, Dünya yüzeyinden yaklaşık 2000 km mesafe alçak dünya yörüngesi(Low Earth Orbit-LEO) olarak kabul ediliyor ve yer gözlem uyduları bu kısımda bulunuyor. Haberleşme uydularının bulunduğu yersabit yörünge ise birazcık daha uzak, 36000 km kadar. Mesajı Paylaş
''Bre sorun Nemçelü'ye Lehli'ye,
Ne de çabuk unuttular Muhac'ı''

petibor

Hay allah sayıları şaşırdım galiba hiç iyi olmadı bu silicem galiba mesajı Mesajı Paylaş

Kartalbey

Özel uzay şirketi SpaceX, Falcon Heavy roketinin fırlatılışını erteledi

SpaceX'in kurucusu ve Üst Yöneticisi Elon Musk, ABD Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA) Florida'da Kennedy Uzay Merkezi'nden dün gece bir komünikasyon uydusuyla yörüngeye gönderilmesi planlanan Falcon Heavy roketinin fırlatılışının, şiddetli rüzgar nedeniyle ertelendiğini açıkladı.

SpaceX'in Falcon Heavy'i bu gece fırlatmayı deneyeceği belirtildi.

Şirketin ilk kez geçen yıl uzaya başarıyla fırlattığı dünyanın en güçlü ticari roketi Falcon Heavy'nin 90 milyon dolarlık maliyetinin yanında 63,8 ton yük taşıma kapasitesine sahip olduğu açıklanmıştı.

Falcon Heavy'nin Tesla'nın Roadster model aracını yörüngeye taşıması en az roketin fırlatılması kadar gündem yaratmıştı.

https://www.ntv.com.tr/teknoloji/spacextenfalcon-heavy-karari,qeIsn4-G7E-1NV_QY9fsZw Mesajı Paylaş

meraklı

#9
Nis 12, 2019, 08:09 ÖÖ Last Edit: Nis 12, 2019, 08:12 ÖÖ by Yönetim
SpaceX uzaya ilk ticari uçuşunu Arabsat-6A için yaptı

Falcon Heavy roketi, Arabsat-6A uydusunu uzaya çıkarmak için ilk ticari uçuşunu gerçekleştirdi.
 
ABD'li uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX, Falcon Heavy roketi, Arabsat-6A uydusunu uzaya çıkarmak için ilk ticari uçuşunu gerçekleştirdi.

Şirketin ilk kez geçen yıl uzaya başarıyla fırlattığı dünyanın en güçlü ticari roketi Falcon Heavy'nin 90 milyon dolarlık maliyetinin yanında 63,8 ton yük taşıma kapasitesine sahip olduğu açıklanmıştı.

Falcon Heavy'nin Tesla'nın Roadster model aracını yörüngeye taşıması en az roketin fırlatılması kadar gündem yaratmıştı.

https://www.google.com/search?q=falcon+heavy&oq=falcon+heavy&aqs=chrome..69i57j69i60j0l4.3885j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8 Mesajı Paylaş

HDS

Haber biraz yanıltıcı aslında. Bu SpaceX'in ilk "ticari" uçuşu değil. Falcon Heavy'nin "ilk ticari" uçuşu. Bu aynı zamanda Falcon Heavy'nin ikinci "başarılı" uçuşu. İlkinde Tesla Roadster'ı Mars Transfer Orbit'e atmışlardı manyaklar. Ama bu iki side bosster'ın be center core'un, aynı zamanda da payload capsule'ün tamamen kurtarıldığı ve yeniden kullanılacağı ile "tam başarılı" FH full recovery görevi.

İlk fırlatılışında hepimize "Hasss" dedirten, iki "side booster"ın yan yana inişi şovunu -muhtemelen 2018'in en acayip fotoğrafıydı- göstermişti ama "center core" kaybedilmişti. Yani, dron gemi şeklindeki Atlantik'teki iniş rampasının yanında denize çakılmıştı.Peki soru; Madem tek başına Falcon 9 da benzer uyduları GEO/GTO'ya atabiliyor, neden bunu FH ile attılar? :) Mesajı Paylaş

kurtkapan

#11
Nis 12, 2019, 02:03 ÖS Last Edit: Nis 12, 2019, 02:07 ÖS by kurtkapan
Arabsat 6A ağır bir uydu. SpaceX de maliyetleri epey düşürdü. Hem daha yüksek, uygun bir yörünge, hem de Ariane 5'in yarısı fiyat. Aynı zamanda FH'nin ilk ticari uçuşu olduğu için illa ki fiyat da kırmışlardır. F9, expendable konfigürasyonuyla dahi o yörüngeye çıkarabilir miydi, bilemiyorum.
Arabsat CEO'su da benzer bir şey söylemiş:
https://spacenews.com/arabsat-ceo-falcon-heavy-gives-our-satellite-extra-life/

İlk test uçuşunda sanırım core roketin yakıtı bitmişti deniz seviyesinden 100 metre yukarıda. 5-6 saniye daha dayansa o da başarılı olacaktı. Mesajı Paylaş

kurtkapan

Musk'ın bütün dünya için yüksek hızlı internet projesi Starlink'in ilk 60 mini uydusu Falcon 9 ile fırlatıldı. Kullanılan ana booster roketinin de 3. uçuşuydu. Booster dropship'in tam ortasına indi, uyduların hepsi başarılı bir şekilde 440km irtifada bırakıldı, 550km irtifaya çıkacaklar.

https://www.youtube.com/watch?v=riBaVeDTEWI

Roketler ile fırlatılacak Starlink uydusu sayısı 10.000'e yakın olacak. Mesajı Paylaş

Topgun

Bu gidişle yakın bir gelecekte, birşeye çarpmadan uzaya çıkamaz hale geleceğiz... Mesajı Paylaş

kurtkapan

Takip edilemeyecek kadar küçük olup uzay araçlarına çarpan parçalar zaten var. Uyduların 500 yörünge sonrasında nerede olacağı biliniyor ve fırlatma öncesi zaten gerekli kurumlar arası iletişim gerçekleştiriliyor.

SpaceX'in konuyla ilgili yaptıkları, halihazırdaki çöp yığınlarına yakın yörüngelere koymayacaklar uyduları. Bu sayede daha fazla çöp üretilmeyecek. Uydular düşük yörüngede olacak, ömürleri bittikten sonra atmosfere girip yanacaklar.

Asıl can sıkan başka bir konu gelecekte yer teleskoplarının çok daha fazla işlem gücüne sahip olması olacak. Özellikle uzun pozlama yapan radyo ve optik teleskopların görüntülerinde sıkıntı olması mümkün. Musk, hem uyduların silüetini azaltma ve ileride Starlink şasesinden minik teleskoplar yapma sözü verdi. Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter