Sikorsky MH-60

Başlatan nokta, Nis 05, 2019, 08:11 ÖÖ

« önceki - sonraki »

nokta

UH-60a'lardan Yolun Sonu

ABD Ordusu, Ordu Silahlı Kuvvetler Alt Komitesinde yaptığı açıklamada 2024 yılına kadar tüm UH-60A helikopterlerinin tamamen geri çekileceğini söyledi. ABD Ordusu'na göre, UH-60A helikopterleri 2022i Ulusal Muhafızlardan ve 2024'teki kara kuvvetlerinde hizmet dışı olacak.

İlk UH-60A, 1979 yılında ABD Ordusunda hizmete girdi ve başlangıçta 82 ve 101'inci iki Hava Bölüklerinde hizmet verdi. 40 yıllık hizmet boyunca 8 muharebede görev yapan UH-60A helikopterlerinin yerini ABD Silahlı Kuvvetleri H-60M ve UH-60V alacak.

http://www.c4defence.com/Gundem/uh60a-lardan-yolun-sonu/8017/1 Mesajı Paylaş

nokta

Kara Şahin Yeni Yüzüyle Envanterde

ABD Hava Kuvvetleri (USAF), ilk HH-60G Pave Hawk helikopterini teslim aldı. RQS Operational Loss Replacement (Operasyonel Kayıpların Doldurulması) programı kapsamında modernize edilecek olan platformlar, ABD Kara Kuvvetleri'nin daha önce aktif görevden çekip depoladığı UH-60L Black Hawk helikopterlerinin modernize edilmiş bir versiyonu. Nispeten düşük uçuş saatine sahip gövdelerden seçilen ve yeniden inşa edilen platformlardan ilki, Alaska Hava Ulusal Muhafız Komutanlığı'nca teslim alındı.

Program kapsamında, ABD Savunma Bakanlığı envanterinde bulunan tek muharebe arama-kurtarma helikopteri olan HH-60G filosunun görev kabiliyetleri artırılacak.

Helikopterler hakkında açıklama yapan bir USAF yetkilisi, yeni teslim alınacak platformların gövdelerinin 2001-2004 yıllarında üretildiğini, Hava Kuvvetleri envanterindeki gövdelerin ise 1992 yılında imal edildiğini belirtti

http://c4defence.com/Gundem/kara-sahin-yeni-yuzuyle-envanterde/8501/1 Mesajı Paylaş

Terra

HH-60W'nin gücü test edildi

ABD Hava Kuvvetleri'nin yeni nesil arama kurtarma helikopteri HH-60W zorlu denemeleri tamamladı.

Hava Kuvvetleri'nin yeni arama ve kurtarma helikopteri HH-60W, 2 Nisan'da McKinley İklimlendirme Test Laboratuvarı'nda bir ay süren çevresel test faaliyetlerini tamamladı.

Helikopterin alt sistem ve sistemlerin, ömür devirleri boyunca maruz kalabilecekleri doğal çevre şartlarına olan dirençlerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilen çeşitli iklimlendirme ve dinamik testlerde HH-60W, 120 derece ila eksi 60 derece arasında değişen sıcaklıklara, nem, yağış ve şiddetli rüzgara maruz bırakıldı.

88. Test ve Değerlendirme Filosu pilotu Ryan Coates, "HH-60W'yi en zorlu koşullarda test etmek, pilot ve teknik ekip olarak gerçekten eşsiz bir deneyimdi. Testlerde helikopterin yüksek ve düşük sıcaklık, şiddetli rüzgar ve yağmur stresi altında performansını gözlemledik. Bu testlerin sonucu helikopterin farklı iklim ve çevre koşullarında arama kurtarma görevini yerine getirme kabiliyeti ile ilgili gerçek verileri verecektir." dedi.

'Şahin' artık daha güçlü

Hava Kuvvetleri'nin yaşlanan HH-60G Pave Hawks filosunun yerini alacak olan HH-60W helikopterinden 113 adet imal edilecek.

Şubat 2018'de nihai montaj hattına giren helikopterin yakıt kapasitesini iki katına çıkaran toplam 660 galonluk yeni bir yakıt sistemi, taktik görev kiti, sensör, radar ve çoklu savunma sistemleri ile ABD Hava Kuvvetlerine savaş bölgelerinde arama kurtarma görevlerinde daha uzun menzil ve yetenek kazandıracak.

195 deniz mili görev yarıçapına sahip olan yeni helikopter tüm ABD askeri servisleri için kritik savaş arama kurtarma ve personel kurtarma operasyonlarını gerçekleştirecek.

http://defenceandtechnology.com/hh-60wnin-gucu-test-edildi/ Mesajı Paylaş

nokta

İklim Testleri Başarılı

Yeni muharebe arama ve kurtarma helikopteri programında önemli bir kilometre taşı geride kaldı.

Amerikan Hava Kuvvetleri (United States Air Force / USAF)'nin yeni arama ve kurtarma helikopteri ihtiyacı kapsamında başlatılan HH-60W Jolly Green II (Neşeli Yeşil) programında test faaliyetleri tüm hızıyla devam ediyor. Kuvvetten yapılan açıklamada platformun 2 Nisan'da iklim testlerini tamamladığı belirtildi. Neşeli Yeşil, Florida'da konuşlu Eglin Hava Kuvvetleri Üssü (Eglin Air Force Base)'nde yer alan McKinley İklim Laboratuvarında zorlu denemelerden geçirildi. 5 bin 110 metrekare kapalı alana sahip laboratuvarda helikopterin bulunduğu ortam sıcaklığı 49 santigrat dereceye kadar ısıtıldı. Daha sonraki süreçte -51 santigrat dereceye kadar soğutulan ortamda platformun limitleri sınandı. 72 km/sa hızla esen rüzgâr ve metrekareye dakikada yaklaşık 490 kg yağmur düşen ortamın simüle edildiği koşullarda helikopterin aviyonik, elektronik, motor ve diğer sistemleri ayrı ayrı kontrol edildi. Ayrıca soğuk iklim ortamında pilotların kullandıkları kalın ve hantal donanımla platformun tüm kontrol ara yüzlerine erişebilirliği ve kokpitin ergonomisi de denenen bir diğer test kalemi olarak belirtildi.

USAF envanterinde görev yapan 113 adet HH-60G Pave Hawk'ın yerini alması için geliştirilen Jolly Green II'ler, öncülü gibi yine UH-60 Black Hawk ailesi üzerinden geliştirildi. HH-60W, gelişmiş kontrol sistemi, sayısal kokpit ve modern aviyonikler gibi bileşenlerle ön plana çıkıyor. Havada yakıt ikmal kabiliyeti bulunan platformdan ABD, hâlihazırda 22 adet sipariş etti.

https://c4defence.com/Gundem/iklim-testleri-basarili/9733/1 Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter