Savunma Sanayi Yatırımları

Başlatan Karabasan, Nis 01, 2018, 09:22 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Karabasan

1,4 milyar liralık savunma yatırımına teşvik


Savunma sanayisine yönelik yaklaşık 1,4 milyar liralık yatırım çeşitli teşvik mekanizmalarıyla desteklenecek.
Türkiye'nin, savunma sanayisindeki yerli üretimin geliştirilmesi yönündeki yaklaşımı yeni yatırımları da beraberinde getiriyor. Sektörün güçlü aktörleri kapasitelerini ve ürün çeşitliliklerini artırmak için yatırım yaparken, sektöre yeni üreticiler de katılıyor.

Söz konusu yatırımlardan bir bölümü yeni üretim hatları kurulması, makine ve teçhizat ilavesini içerirken, bir bölümü de tümüyle yeni yatırımı kapsıyor. Savunma sanayisine yönelik yatırımlar çeşitli yatırım teşvik mekanizmalarıyla da destekleniyor. Bu yılın ocak ve şubat aylarında 12 firmanın 13 yatırımı teşvik kapsamına alındı. Bu yatırımların ekonomik büyüklüğü 1 milyar 399,5 milyon lirayı buldu.
Bu yatırımlar içinde en büyük yeri, Türk savunma sanayisinin roket ve füze üreticisi ROKETSAN'ın yatırımları tutuyor. ROKETSAN, 868 milyon liralık yatırımla ürün çeşitlendirmesine gidecek. Şirket, böylece yılda 4 "teknoloji platformu" üretmeyi hedefliyor. ASELSAN, haberleşme cihazları için 135 milyon lira, elektronik "kara ve silah", "deniz", "hava ve füze savunma" sistemleri için 155 milyon 100 bin lira olmak üzere toplam 290 milyon 100 bin liralık yatırıma gidecek.
AK Savunma, 162 milyon 700 bin liralık tümüyle yeni bir yatırımı hayata geçirecek. Bu yatırımla 9x19 milimetreden başlanarak, 5,56, 7,62, 12,7 milimetre hafif silah mühimmatlarına ait kovan ve çekirdeklerin seri üretiminin yapılması planlanıyor.

Pek çok sistemin parça ihtiyacı karşılanacak

Çakıroğlu Demir Çelik; makine, otomotiv, savunma sanayisi ve sağlık sektörüne yönelik aksam ve parçalar üretmek için yeni bir yatırımı hayata geçirecek. Şirket bu yatırım için 21 milyon 400 bin liralık kaynak kullanacak. Dora Makina, savunma ve otomotiv sanayisine yönelik muhtelif yedek parça üretimi için 19 milyon 300 bin liralık yatırım gerçekleştirecek. Serdar Plastik; savunma, beyaz eşya, otomotiv yan sanayisi, termoteknik alanlarında kullanılan çeşitli plastik enjeksiyon parça ve komponentleri için 10 milyon 700 bin liralık yatırım yapacak.

Entil Endüstri Yatırımları, savunma döküm silindiri, muhtelif otomotiv ve makine parçaları için 10 milyon liralık yatırıma gidecek.
PDMSOL Savunma ve İmalat Teknolojileri, termal görüş kamerası ve gece görüş dürbünü metal aksam ve yedek parçası üretimine yönelik 5 milyon liralık yatırımda bulunacak.

Kaleli Şaft ve Metal Sanayi, traktör parçaları, ziraat makineleri aksam ve parçaları, savunma sanayisine yönelik muhtelif parça üretimine yönelik 5 milyon liralık yatırım gerçekleştirecek. Aslan Makina Sanayi, 2 milyon 500 bin liralık yatırımla çeşitli savunma, kara ve havacılık ürünü parçalarının üretimine yönelik kapasitesini artıracak.

Hava araçlarına yönelik üretim

Ayruz Endüstriyel Ürünler, helikopterlerde kullanılan arama kurtarma vinci, helikopter yakıt transfer pompası, tanklar için dizel motor parçaları üretimine yönelik 3 milyon 300 bin liralık yatırım yapacak. Uçak, insansız hava aracı ve helikopterler için enerji sistemleri üreten ASPİLSAN, uçak aküsü, akü aksam ve parçaları, baskılı devre kartları üretimi için 1 milyon 500 bin liralık yatırıma gidecek.
https://aa.com.tr/tr/ekonomi/1-4-milyar-liralik-savunma-yatirimina-tesvik/1105137 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

crun

 4 "teknoloji platformu" nedir? Mesajı Paylaş

Karabasan

Milli savaş uçağı, zırhlı araç ve dizel motora teşvik


Savunma sanayisinde Milli Muharip Uçak, tekerlekli ve paletli zırhlı araç, lazer silahı, insansız kara aracı ve dizel motor projelerine yönelik 7 milyar 741 milyon liralık yatırım teşviklerle desteklenecek.

Ekonomi Bakanlığı tarafından hazırlanan Proje Bazlı Teşvik Sistemi kapsamında, savunma sanayisine yönelik 5 proje çeşitli teşvik mekanizmalarından yararlanacak.

Zırhlı kara aracı üreticilerinden BMC, tekerlekli muhtelif zırhlı araç üretimine yönelik 429 milyon liralık yatırım yapacak. BMC'nin Kirpi, Amazon ve Vuran gibi zırhlı araçları halen Türkiye'de ve çeşitli ülkelerde güvenlik güçleri tarafından kullanılıyor.

BMC ayrıca paletli zırhlı araç, lazer silahı, insansız zırhlı araç gibi savunma sanayisi ürünleri için yatırım gerçekleştirecek. Bu kapsamdaki yatırımlara 456 milyon liralık kaynak ayrılacak.

Dizel motor üretme konusunda da iddialı olan BMC, çeşitli güçlerde dizel motor üretimine yönelik 507 milyon liralık yatırımda bulunacak.

Yeni nesil hafif zırhlı araçların paletli konfigürasyonunun güç grubu ihtiyacının karşılanmasına yönelik projeyi alan BMC, Altay tankında kullanılacak güç grubunun geliştirilmesine de talip olmuştu.

BMC Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak, motor geliştirme çalışmalarına ilişkin, "Türkiye, 3 yıl içinde 5 bin beygire kadar motorunu yüzde 100 yapacak. Bunun için yola çıkıldı, güçler birleştirildi. İnşallah 3 yıl sonra size bu büyük müjdeyi vereceğiz." değerlendirmesinde bulunmuştu.

BMC söz konusu 3 yatırım için toplam 1 milyar 392 milyon liralık kaynak kullanacak. Bu yatırımların bin 725 kişiye doğrudan, 6 bin 900 kişiye dolaylı istihdam yaratması öngörülüyor.

Most Makine, savunma sanayisine yönelik olarak çelikten mamul ürünler üretmek için 1 milyar 532 milyon liralık yatırım yapacak. Bu yatırımın 800 kişiye doğrudan, 3 bin 200 kişiye dolaylı istihdam yaratması planlanıyor.

Mili Savaş Uçağı teşvikle şekillenecek

Türk sanayisinin yüksek teknoloji merkezlerinden Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ/TAI), Milli Muharip Uçak ön tasarımı için 4 milyar 817 milyon liralık yatırım yapacak. Türkiye'yi savunma ve yüksek teknolojide sınıf atlatacak projeyle 3 bin 200 kişinin doğrudan, 11 bin 200 kişinin dolaylı istihdamı öngörülüyor.

TAI ana yükleniciliğinde gerçekleştirilen projeyle Türk Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan ve 2030'lu yıllardan itibaren kademeli olarak devreden çıkarılması düşünülen F-16 uçaklarının yerini alabilecek yurt içi imkan ve kabiliyetlerle tasarlanan modern uçakların üretilmesi amaçlanıyor.

Projede, yeni nesil bir uçakta olması gereken düşük görünürlük, dahili silah yuvası, yüksek manevra kabiliyeti, artırılmış durumsal farkındalık ve sensör füzyonu gibi teknoloji alanlarındaki çalışmalar sonucu Türkiye, 5. nesil bir muharip uçağı üretebilecek altyapı ve teknolojiye sahip ülkeler arasında yerini alacak.

Proje Bazlı Teşvik Sistemi ile desteklenecek savunma sanayisine yönelik projelerin toplam yatırım tutarı 7 milyar 741 milyon lirayı buluyor. Projelerle 5 bin 725 kişiye doğrudan, 21 bin 300 kişiye dolaylı istihdam yaratılması öngörülüyor.
https://aa.com.tr/tr/ekonomi/milli-savas-ucagi-zirhli-arac-ve-dizel-motora-tesvik/1112926 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

dmc

Bir paletli zırhlı araç üreticisine daha ihtiyaç var mı bilemedim. Geçtiğimiz günlerde firmaların kendi sunumlarında yabancı alt sistemlerin ne kadar yoğun olduğunu belirten görseller dolaşıyordu.

Bazı parçaların gerçekten üretmeye değmeyecek kadar ucuz olduğu malum, tedarik aşamasında da sorun yoksa ne ala. Fakat bazı kritik sistemler için, bence yine aynı firmaya alt sistemler için teşvik verilseydi, diğer firmaların da mümkün mertebe bu alt sistemlerin kullanımı teşvik edilseydi. Kısaca montaj yapacağımıza bir şeyler geliştirelim diyorum. Mesajı Paylaş

Merkator

Yerli mühimmatlara yakın markaj

Dünya, Türk ordusunun mühimmatlarını konuşuyor! Tüm uluslararası savunma siteleri ve hükümet kurumları, Türkiye'nin yakın gelecekte milli silahlarla tüm ihtiyaçlarını karşılayacağını belirtiyor.

Türkiye'nin savunma alanında kendi kendine yeterli üstün nitelikli savunma sanayi hamleleri dünyada da geniş yankı buldu. Dünyadaki savunma uzmanları gözlerini Türkiye'ye çevirdi.

2023 yılında Türkiye'nin savunma alanında tamamen kendi kendine yeterli hale geleceğini ifade eden uzman siteler, Türkiye'de savunma devrimini şu ifadelerle dünyaya duyurdular:

AFRİN'DEKİ YERLİ SİLAHLAR BÜYÜK SES GETİRDİ

Akşam'da yer alan habere göre, Afrin'deki terör hedeflerine yönelik Türk Silahlı Kuvvetlerimizin başlattığı Zeytin Dalı operasyonlarının başarısında yerli ve milli silahlarımızın katkısı da çok büyük. ATAK helikopteri, cirit lazer güdümlü füzeler çok namlulu roket atar ÇNRA'lar ve çok sayıdaki yerli füze ve silah sistemlerimiz Afrin'i teröristlere dar etti. Bu silahların kullanımı dünya basınında da Türkiye'nin prestiji olarak geniş yer bulmuştu. İşte o haberlerden bir örnek: Amerika'nın Sesi haber organı da (Voice of America - VOA) Şubat ayında yayınladığı haberlerde Zeytindalı Operasyonu'nda Türkiye'nin milli ve yerli silahlar kullandığını, giderek büyüyen bu sektörün yakında Türkiye'nin tüm savunma ihtiyaçlarını karşılayacağını ve Türk savunma şirketlerinin başarısının Afrin'de açıkça ortaya konulduğunun altını çizmişti.

TÜRKİYE 2023'TE KENDİ KENDİNE YETECEK

Dünyanın en büyük istihbarat şirketlerinden birisi kabul edilen Stratfor'un geçtiğimiz yıl hazırladığı haberde de "Türkiye hırsına uygun asker-endüstriyel kompleks inşa ediyor" ifadelerine yer verilerek ülkenin 2023 yılında bu sektörde tamamıyla kendi kendine yeterli hale geleceğinin altı çizilmişti. Türkiye'nin kendi silahlarını üretmeye başladığı ancak hızla büyüyen bu sektörde katılımcı ortaklık gösterebilecekleri yönünde bir tavsiye de verilmişti.

MİLLİ SİLAHLARIMIZ YAKIN MARKAJDA

ABD'de savunma sanayi şirketleriyle savunma kurumlarını bir araya getiren en büyük enstitülerden birisi olan AFCEA kurumunun hazırladığı haberde de denize indirdiğimiz milli savaş gemilerimiz ve İHA'lardan büyük bir övgüyle bahsedilerek "Türkiye savunma endüstrisi olgunlaşıyor" ifadesine yer verilmişti. Yine dünyanın önde gelen savunma haber sitelerinden 'globalsecurity.org'da yayınlanan haberde Türkiye'nin milli ve yerli savunma sanayine ilişkin oldukça uzun bir analize yer verilmişti.

'Realclear Defense' haber sitesi, Türkiye'nin Afrin'de yalnızca teröristleri etkisiz hale getirmekle kalmadığı aynı zamanda yerli silahlarının gücünü dünyaya göstermek istediği yorumuna yer verilmişti.

BM'YE GÖRE TÜRKİYE, DÜNYA DEVLERİ ARASINDA

Birleşmiş Milletler'in açıkladığı verilere göre Türkiye, ABD, Çin ve Çek Cumhuriyeti ile birlikte dünyanın en büyük ufak silah üreticileri arasına girdi. Türkiye'nin bu hızlı yükselişi dünya medyasında da yer almıştı. Bu yayınlar arasında Hindistan'ın en büyük yayın organlarından NDTV de yer almakta. ABD'nin en büyük savunma sitelerinden birisi olan Defense One'in geçtiğimiz yıl hazırladığı haberde de Türkiye'nin milli ve yerli tüm savunma sektörü projeleri detaylarıyla anlatılarak bu projelerin büyük birer başarı olduğu ifade edilmişti.

EFES 2018'DEN NEFES KESEN TATBİKAT

İzmir'de, 7-11 Mayıs'ta icra edilecek tatbikat öncesi eğitim çalışmaları devam ediyor. Bu kapsamda, Efes-2018 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı öncesi hava hücum harekatı eğitimi yapıldı. Urla'da Menteş bölgesindeki askeri eğitim bölgesinden kalkan 4'ü çift motorlu 19 nakliye helikopteri, Seferihisar'daki tatbikat alanına iniş yaptı. Askerler, senaryo gereği hızlıca mevzi aldı. Mevzilerinden kalkarak ilerleyen askerler, verilen görevi başarıyla tamamladı. Hava hücum harekatı eğitimine 8 ülkeden 155'i Türk 318 askeri personel katıldı.

http://www.kokpit.aero/yerli-muhimmatlara-yakin-markaj Mesajı Paylaş

HDS

Seçim sath'ı mahaline girilmiş belli ki... Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter