ABD ve Türkiye'nin İnişli Çıkışlı İlişkileri

Başlatan HARZEMŞAH, Eyl 28, 2015, 08:09 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

anafor2016

Ara 17, 2020, 02:13 ÖS Last Edit: Ara 17, 2020, 02:15 ÖS by anafor2016
Eski NATO daimi temsilcilerinden öneri: S-400 krizi, sistemlerin kullanılmayacağı taahhüdü ve ABD'nin kararlarından dönmesiyle çözülebilir

Türkiye'nin eski NATO daimi temsilcileri Ahmet Üzümcü, Mehmet Fatih Ceylan ve Ümit Pamir, ABD'nin Türkiye'ye S-400 alımı nedeniyle uyguladığı CAATSA yaptırımları (ABD'nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası) ve Ankara-Washington hattındaki gerilimin çözümüne dair değerlendirmelerde bulundu. Eski NATO daimi temsilcileri, ABD ile krizin çözümü için "Türkiye'nin S-400 sistemini aktive etmeyeceğine dair NATO'ya taahhütte bulunması; ABD'nin de buna paralel olarak Türkiye'yi F-35 programından çıkarmaktan vazgeçmesi ve yaptırımları kaldırması" önerisinde bulundu.

European Leadership Network'te  Türkiye'nin son yıllarda dünya kamuoyundaki durumunu değerlendiren eski NATO temsilcileri, "Uluslararası alanda Türkiye'yi kötülemek popüler bir hâle geldi. Bazıları Türkiye'nin artık güvenilir bir NATO müttefiği olmadığını söylerken bazıları da daha ileri giderek Türkiye'nin müttefik olarak tarihini göz ardı edip bir 'yükümlülük' olarak tanımlıyor. Biz eski NATO temsilcileri olarak bu tartışmaya gerçekçilik eklenmesi gerektiğini düşünüyoruz. NATO ve Türkiye'nin iyiliği için bazı yapıcı öneri ve perspektifler sunuyoruz" ifadelerini kullandı.

ABD ile Türkiye arasındaki S-400 krizini anlamak gerektiğini vurgulayan eski NATO temsilcileri, Türkiye'nin ABD hava savunma sistemleri almak istediğini ancak bir anlaşmaya varılamadığını hatırlattı. İki ülke arasında CAATSA yaptırımlarıyla sonlanan krizin çözümü için şu öneride bulunuldu:

"Eğer Türkiye NATO'ya S-400 sistemlerini aktive etmeyeceğine dair doğrulanabilir bir taahhütte bulunursa ve ABD buna paralel olarak Türkiye'yi F-35 programından çıkarma ve yaptırım uygulama kararlarından vazgeçerse Rus yapımı hava savunma sistemlerinin alımı konusundaki sorun iki tarafı da memnun edecek şekilde çözülebilir. Bunun gibi uzlaştırıcı adımlar NATO tarafından desteklenen, Türkiye'nin teknolojilerin paylaşımı anlaşmasıyla ortak hava savunma sistemi üretimini sağlayacak bir kararla tamamlamalı. Böyle bir tavizin mümkün olduğuna güçlü bir şekilde inanıyoruz"

S-400 krizi dışındaki alanlarda da Türkiye'ye yönelik eleştirilerin olduğu ve 'güvenilmezlikle' suçlandığını belirten eski NATO daimi temsilcileri, Türkiye'nin 70 yıldır güvenilir bir müttefik olduğunu hatırlattı. Türkiye'nin Soğuk Savaş'ta kolektif savunma alanında katkıları olduğu, NATO'nun Afganistan'daki istikrar çabalarında büyük bir rolü olduğu, IŞİD'le mücadelede koalisyonun temel bir parçası hâline geldiği ve Balkanlar ve Irak'taki görevlerde rol oynadığı vurgulandı.

Eski daimi NATO temsilcileri, 30 ülkeli NATO'da iniş çıkışların kaçınılmaz olduğunu ancak ikili görüşmeler ya da diğer müttefiklerin çabalarıyla çözüldüğünü söyledi ve ekledi "Şu an yaşanan gerilimin aynı şekilde çözülmemesi içn bir neden yok"

https://t24.com.tr/haber/eski-nato-daimi-temsilcilerinden-oneri-s-400-krizi-sistemlerin-kullanilmayacagi-taahhudu-ve-abd-nin-kararlarindan-donmesiyle-cozulebilir,921196 Mesajı Paylaş

onkomd

1. CAATSA mecburen çıkacaktı. Mümkün olduğunca ertelendi. Sonunda da herhalde olabilecek en hafif şekliyle çıktı

2. S400 almamızın sebebi Patriot verilmemesi falan değil, müttefiğimizin FETÖ ve PYD üzerinden altımızı oyduğuna inanmamızdı

3. S400'leri alıp Amerika ile sorun yaratmasak Rusya, Suriye'ye girmemize izin vermezdi

Peki şimdi nolacak? Harzemşah arada bir serzenişte bulunurdu. İyi ki sizler ülkenin başında değilsiniz diye. Valla bazı yeni arkadaşlar için durum bu bence.

Sanki dünyada altı oyulan ilk ülke biziz veya biz hiçbir ülkenin altını oymadık. Oyun böyle oynanıyor arkadaşlar. Ağlamaya zırlamaya gerek yok. Çıkarımız neyse onu yapacağız şimdi.

Bize sopa ve havuçları sunacaklar. Pazarlık yapılacak. Alternatiflere bakılacak ve karar verilecek.

Ha şunu söyleyim: Rusya, Çin falan hikaye. Orta dönemde ABD'yi hiç bir ülkenin geçmesini mümkün görmüyorum. Coğrafi, doğal avantajları o kadar büyük ki, Çin istediği kadar çalışsın.

Diğer taraftan, Amerika'daki Büyük İsrail hayalinin kırılması da kısa dönemde mümkün gözükmüyor.

En mantıklı yol, her an kazık yiyebileceğimizi bilerek Amerika ile bir orta yol bulup müttefik kalmaktır. Bu sürede de, teknolojil ve eğitim seviyemizi kültürümüzün bozulmasına izin vermeden yükseltmektir

Mesajı Paylaş

Lcd

Tabii ki pazarlık yapılacak. Pazarlıklarda anlaşılana kadar da bir birinin damarına basılacaktır. Aşağıda bunun bir örneği var.

https://twitter.com/clashreport/status/1339549452508540930?s=20

Bizde bu zaman zarfında Amerika'nın damarına basmalıyız. Bu Suriye Olur Türkiye deki üslerde teknik aksaklıklar olur. Rusya ile canım cicimler olur ama Nato olmaz olmamalı.

Pazarlık konusu da ver S-400 tekrar kardeş olalım olmamalı. Burada bazılarının bahsettiği ve benimde kısmen katıldığım gibi. S-400 olarak müttefiklik ruhuna   aykırı hareket etmişsek. ABD de PKK yı silaha boğarak ve Fetö'yü koruyup kollayarak müttefiklik ruhuna aykırı hareket etmiştir. Pazarlık buradan başlamalı ve bu istikamette devam etmeli. Bu konuda sonuç alınırsa ister savaş başlığı çıkartılmış füzeleri Emre Uslu ya göndeririz fantezi yapar. İsterlerse en yakın denize atar balık yuvası yaparız. Ama S-400 karşı F-35 anlaşması ile. Belki üzerimizdeki siyasi baskılar azaları havucu yeriz ama Amerika PKK yı çok daha kolay Finansa eder ve itiraz ettiğimizde yanımızda duracak bir Rusya da bulamayız Mesajı Paylaş

bnb

S300'lerin yükseltilmesi için rusya ile görüşülüyormuş, henüz modernizasyon yapılmamış evet. Ancak test edildi.

Bunu sorarken abd'nin bize yunanistan ile eşit yaklaştığı düşünülmemiştir herhalde? Mesajı Paylaş

dustdevil

Ara 18, 2020, 08:15 ÖÖ Last Edit: Ara 18, 2020, 04:52 ÖS by dustdevil
Konuya farklı bir açıdan bakarsak:

- CAATSA çok saçma, ucube bir kanun. Hem ABD'yi bağlıyor hem de en çok zararı rakibine değil müttefikine veriyor. Normal şartlarda müttefik bir ülkeye uygulanmadan çözülmeliydi. Türkiye açısından kabul edilemez ve buna boyun eğilemez.

- S400 ile teorik olarak istihbarat toplanabilir ve bu bilgi ile F-35'in etkinliği azaltılabilir. Bunun olasılığı çok düşük olsa bile ABD ve müttefikleri için topyekün savaşta radarda görünmezlik hayati bir konu, F-35 gibi hava gücünün büyük bir bölümünü oluşturacak bir uçak için istihbarat ile bilgi alma olasılığı milyonda bir olsa bile bu risk alınamaz.

- Türk tarafı teknik komisyon kurulsun dediğinde kabul edilse ve komisyon bunu iyi bir şekilde bize anlatsa alınacak 1-2 küçük hediye ile iki tarafın da gururu kırılmadan ve iç-dış işlerine müdahale gibi algılanmadan S400 olayı kapanabilirdi.

- Sorunun temelinde yıllarca hava savunma işini F-16'lara yükleme, şu irtifadan sonra bizi vurmasınlar sığ görüşü, sonrasında bir türlü tedarik edememe gibi yapısal problemlerimiz var. Bütün hava kuvvetlerinin geleceğini F-35'e bağlayan  zihniyet ile sonra bu uçağı beğenmeyen zihniyet, F-35 ile S400'ün artısı eksisini tartamayan aynı yapının ürünü olabilir.

ABD'nin kötü müttefikliği, zaman zaman açık düşmanlığı, İsrail etkisi gibi konular daha önceden konuşulduğu için ayrıca yazmadım. Şu olsaydı böyle olurdu demek de geçmiş için sadece fikir cimnastiği olabilir, geleceği nasıl bilemiyorsak geçmiş farklı yaşansaydı ne olurdu sorusuna cevabımız sadece tahmin seviyesinde olabilir. Belki S400 alınmasa Türk-Rus çatışması yaşanacaktı ve kontrolden çıkıp 3. Dünya savaşı çıkacaktı, kim bilebilir...

Bundan sonra geçmişte şöyle olsaydı demek yerine geleceğe bakmalıyız, CAATSA, F-35'in yitirilmesi ve benzerlerinden güçlenerek çıkmalıyız, bu soruna yol açan yapısal bozukluklarımızı düzeltmeliyiz.

Mesajı Paylaş

sagru45

ABD suriye ve ıraktan pkk yı temizleme konusunda önümüze çıkmaz, hatta destek olur, pkk ya destek olan avrupa ülkelerine ambargo dahil yıldırıcı tavır takınır.

.     Ülkesinde barındırdığı darbeci terörist ve avanesi hakkında taleplerimizi dikkate alır, gereğini bekletmeden yerine getirir.

.     Bize karşı doğu akdeniz ve libya da ortak devletler yoluyla olsun doğrudan olsun hareket etmekten vazgeçip destek çıkarsa, israil, bae, mısır, vb ülkeleri bu yönde pozisyon almaya zorlarsa...

.     Uygun bir alanda Anadolu coğrafyasını değil bütün Ortadoğu'yu doyuracak çok katmanlı hava savunma üretim ve geliştirme tesisi kurmamıza, tam teknoloji transferi ile destek çıkarsa... Tabii ki Rusya'ya karşı savunmamız saldırabilmek olmak zorunda olduğundan o konuda nasıl bir füze kaabiliyeti gerekiyorsa, sağlayacaksa...

.    Bu teknoloji transferi konusunda, savaş uçak üretimi konusunda da aynı eli açıklığı sağlayacaksa, en kısa zamanda birkaç filo f35 yollayıp, hatasını tazmin edecekse...

.    Caatsa maatsa hikaye vazgeçtim, müttefik dediğin hem savunmasız bırakılır hem yaptırım uygulanmaz derse, yüklü bir tazmınat öderse...

.   Tüm bu maddeler gerçekleşirse... Takip eden ilk ayın pazartesi öğlen Karadeniz'in açık ve durgun olduğu bir zaman kollanarak rus gemilerinin görebileceği bir mevki de törenle s400 leri denize atalım.

Derken uyandım, başkan falan değilmişim, sırtım açıkta kalmış :D , ama müttefik değilmiyiz kardeşim diyerek, üstümü örtüp uyudum. Hayırdır inşallah...
Mesajı Paylaş

putty

Amerikanın 1974 ve sonrası tüm ambargolarını listeleyip yüzlerine vurmak bu böyle olmuyor size güvenmiyoruz demek lazım. Bir sürü benim bildiğim örtülü ambargo yada engelleme oldu. Mesela helikopter vermediler silahlı iha vermediler belki havadan harpoon vermediler seyir füzesi vermediler yada az verdiler ben bilmem askerler bilir ama basına yansızyan bir sürü şey anımsıyorum. Barış zamanı güven vermiyorsunuz savaşta nasıl size güveneceğiz demek lazım.

Birde bir kanun çıkartmak lazım güvenilir tedarikçiler güvenilmez tedarikçiler kategorize edilmeli kritik silahları puanı düşüklerden almamak gerek. Kredi için kredi sicili notu gibi. Savunma sanayimiz geliştiği için bunu yapabiliriz artık. Yani alabildiğimiz kadarını alalım kardır dersek alabileceklerimiz gittikçe azalacak korkarımki. Bize dönemsel kıllık yapıp sonra vazgeçtiklerinde herşey onlar için eskiye dönmemeli bunun bedelini 20 yıl çekmeliler üç ay Azerbaycvan da iş becerdik diye bize ambargo koyan 20 yıl silah satamamayı göze almalı. Amarika bile buna dahil olmalı bizim artık kimseye ihtiyacımız yok. Bu günler arafta günler jet motoru gibi bir dünya şeyde rahat değiliz ama neyse ne buna başlamak lazım artık yemez içmez yaparız. Meclisten kanun çıkartalım yasa olsun ABD den silah ve yedek parça ithalatına modernizasyona filan yasak koyalım kendi ayağımıza sıkar gibi olacak ama olsun ne yaptı bu Türkler desinler. Mesajı Paylaş

KARACI

"ABD den silah ve yedek parça ithalatına modernizasyona filan yasak koyalım kendi ayağımıza sıkar gibi olacak ama olsun ne yaptı bu Türkler desinler. "

Buraya kadar hemfikirim, netim hatta. Ama bu kisim icin daha erken. Biz bir tık daha olmaliyiz bunun icin minimum diyorum. Sonrasinda yine zorlaniriz ama zaman kaybimiz cok olmaz. Su anda boyle bir hareket bazi isleri cok yavaslatir. Ve o kadar vakit yok diyorum. Abd sadece abd degil ki, bunlarla bozusunca herkes siraya girmiyor siradan kaciyor. En azindan batili guclu bir ekolle yahut sanayi ulkesiyle mutlaka isimiz iyi olmali. Abd nin cekip yaninda goturemeyecegi biri. O sartta evet bu da olabilir haklisin diyecegim.  Kim olabilir bu, fransayi direkt eledim. Ya almanlar ya ingilizler. Illa birini sec dersen alman derim. Bunlarin biriyle tedarigimiz sorunsuz olmali en az, eger abd ile bu kadar bozusacaksan su anda bu sart bence. Ekonomi de tabii sececegimiz yolda bas karar verici olacaktir. Hicbir sey vermeden alamazsin bu arenada, bunlari da hep hesap edenler vardir mutlaka. Bizimki oyle bir dusunceyi aktarma..  Mesajı Paylaş
"At sırtında dünyayı fethetmek kolaydır. Zor olan inip onu yönetmektir."
- Cengiz Han

putty

Tamam bir kaç sene bekleyelim o zaman sonra duruma bakarız Mesajı Paylaş

Lcd

Ara 20, 2020, 05:09 ÖÖ Last Edit: Ara 20, 2020, 06:21 ÖÖ by Lcd
Yanıtı Suriyede veriyoruz. Ama bu bir karşılık mı yoksa  uyarı mı zaman gösterecek Mesajı Paylaş

onkomd

Otto von Bismarck'a atfedilen bir laf duydum da aklıma Harzemşah geldi, yazayım dedim:

God has a special providence for fools, drunkards, and the United States of America.

Yani Tanrının aptallar, sarhoşlar ve ABD üzerinde özel bir koruması vardır, diyor.

Tanrı'nın çizme giyiyor mu bilmiyorum ama Bismarck doğru söylemiş bence Mesajı Paylaş

freelancer

Daha bunlar iyi günler Biden gelsin göreceğiz. Suriye yi parçalayan obama değil miydi?

Biz kimi niye destekledik onu da bilmiyorum ya neyse. Mesajı Paylaş

bnb

"Abd suriye'ye patriot getirdi" diye haberler geliyor. Fotoğraflar da var. Mesajı Paylaş

BuLuT__

İyi bizim Bayraktar ve akıncılara iyi hedef olurlar Mesajı Paylaş

putty

Amerika bizi takmıyor arkadaşlar bölgedeki hiç bir askeri yığınağı bizim için yada bizi önceleyerek yapmıyor. Onun bir buçuk tane meselesi vardır biri Rusya meselesi öbür yarım olanda belki belki İsrail menfaatleridir. Ama İsrail menfaatleri için pozisyon alır olursa olur olmazsa olmaz çok kırıp dökmez ortalığı başka bahara bırakır. Asıl meselesi kadim ilgisi Rusya'dır.
Peki ne düşünüyor ben bunlara ilgileniyorum mesela Trakya'daki yığınaklar ne için planı nedir. Kesinlikle Türkiye ye karşı değildir kendinizi bu kadar önemsemeyin ABD Türkiye için balkanlara yığınak filan yapmaz.
Ben planını biliyorum size anlatıcım şimdi;
Derdi Rusya ama askeri yığınak ne alaka nükleer güce savaş açacak hali yok. Plan şu Ukrayna'nın karşı saldırı ile Kırım ı geri almasını planlıyor. Şimdi yığınağını yaparak Ukrayna'nın Rusya tarafından işgalini önleme derdinde. Bunu da etrafına caydırıcı askeri yığınak ile sağlayacak. Ondan sonra Ukrayna'ya silah araç gereç teknoloji desteği verecek. Ukrayna'nın bunca füze programı gemi ve iha programı belki de bu desteğin başlamış olması durumudur hatta. Rusya konvansiyonel olarak sanıldığı kadar dev değil ABD onun zavallı yanlarını analiz etmiştir ve Ukrayna'nın topraklarını kurtarmasını planlayabilir. Zaten bir savaş var orada Rusya yanlısı ayrılıkçılar Kırım harici Ukrayna topraklarında cephe oluşturdu bunlara Ukrayna müdahale edemiyor Rusya aşırı askeri teçhizat desteği veriyor. Buradan başlayacak bu karşı harekat Rusya güçleri püskürtülecek belki de Kırım ile de Ukrayna güçleri devam edecek.
Batı desteği Ukrayna'nın Rusya karşısında galip gelmesini sağlayabilir ama önce bir çevre güvenliği peşinen sağlanmalı. Şu andaki yığınaklar bunun için bu bir soğuk savaş değil sıcak savaş hazırlığı bence
Rusya nın şu sıralar önleyici harekat ile Ukrayna'yı işgali karşı hamledir buna da hazır olmak gerek Rusya beklerse başına geleceği iyi okumuştur ve karşı hamlesi Ukrayna'nın tamamen işgali olabilir. Ama geç kalmak üzere ABD yığınağını tamamlıyor.
Neden bizi es geçiyorlar peki Trakya da tatbikata çağırmadılar filan. Çünkü 2. dünya savaşındaki gibi biz tehlikeyi gördük olayın cephesi olmamaya karar verdik inatla dışında duruyoruz yoksa o yığınaklar bizde de olurdu.
Yani bizle alakası yok olayların o kadar kibirli olmayalım bizim için kimse yığınak yapmaz. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter