ABD ve Türkiye'nin İnişli Çıkışlı İlişkileri

Başlatan HARZEMŞAH, Eyl 28, 2015, 08:09 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

Fearlessleon

İsrail'i tehlikeli kılan şey, bu konvansiyonel gücü yenilme riskine girerse nükleer silah kullanmaktan çekinmeyecek olmaları. Mesajı Paylaş

doğu

 O yuzden yillardir her ortamda tekrarladigim uzere hocam, biz ne yapip edip ayni kabiliyete maksimum 10-15 yil icinde ulasmaliyiz. Zira emin olun ki ayni sey bizim basimiza gelirse ve biz bu kabiliyete sahipsek biz de cekinmeyiz. Keza esasen bu tum sahipleri icin de gecerli. Mesajı Paylaş

farabi

#962
Kas 19, 2019, 07:18 ÖS Last Edit: Kas 19, 2019, 07:23 ÖS by farabi
Yüzbinlerce antisiyonist dinci musevi artık kudüs sokaklarına sığmazken, 60 yılda 3-4 şehir dışında arap nüfus artışı sorununu çözememiş , sınırları bile belli olmayan ve askerin bulunduğu her karış toprakta terör tehlikesi en yüksek seviyede olan bir İsrail için , bölgede Türkiyesizlik psikolojisi kesinlikle sürdürülebilir bir şey değil.

Bu gün Doğu Akdeniz'de neredeyse imkansız, -en azından hiç denenmemiş ve ekonomik görünmeyen- bir hayalin peşine takılmış olması, Türkiyesizliğin görünen ayağı... Bir de görünmeyen ayağı var. Mesajı Paylaş

OPTIMUS

sayin farabi,

anti-siyonist dinci musevi derken kastettiginiz "yahudi" mi? Yahudilik ile Musevilik ve de Siyonizm' in ayristiklari noktalar ve birlestikleri bir nokta konusunda bilgileriniz vardi elbette.

Anti-siyonist dinci musevi olurken; ayni zamanda da bir yahudi olabilirmisiniz? Bir musevi ayni zamanda bir yahudi midir?

Israil vatandasi olmak icin yahudi olmanin veya musevi olmanin veyahut da siyonist olmanin getirisi nedir?

Israil vatandasi olmak, Araplar icin neden cazibeli? Ve bu cazibe kendisini neden bir problem olarak göstermekte?

Israil' de yapilan gösteriler icin sunu söyleyebilrim. Tamamen bir oyun. Ara sira Israil' de böyle demolar ayarlanir.  Yahudiler ile Siyonistler cok önemli bir noktada birlesirler O da Kiyamet. Ne kadar cabuk olursa o kadar iyi. Zaten bir cok Haber ajansi 5 yil önceki görüntüleri kullanmakta. Su anda Israil' de tarih 21 Sesvan 5780. iki gün sonra resmi tatil, sonraki gün Sabat. Bu hafta basi demolar icin uygundu yapildi gitti.


Iletinizde tam isabet ile belirttiginiz gibi Israil icin "Türkiyesizlik" bir problem. Bu kesin. Fakat ayni soru Türkiye icin de gecerli.

Türkiye icin "Israilsizlik" daha nereye kadar götürülebilir. Israil Türkiyesizligini, uluslararasi arenada hafifletebilecek onlarca imkana sahip iken, Türkiye de bu imkanlara sahip mi? Bence degil. "Kendi göbegimizi kendimiz kesme" tabiri de, aslinda tam da bunu itiraf etmekte ve buna muktedir olma durumun da yeteri  kadar gösterilmis durumda. Türk politika yapicilarinin bu ölcekte, Israil-Rusya-ABD ortak paydalarini iyi tespit etmeleri ve bu paydaya eklemnebilecek kosullari sunmalari gerekmekte. Mesela, Israil ve Azerbaycan iliskileri, Türk cikarlarina eklemnebilecek kosullar yaratmakta. Buna benzer kosullar Türkiye tarafindan da sunulmali. "Sunulmali" ifadesine dikkat cekmek isterim. Bu kosullar halihazirde elde bulunmakta, fakat sunulmamakta. Iste, Israil-Rusya_ABD üclüsünü Kürt ayrilikcilarinin yaninda görmemizin sebeblerinden biri de bu. Halbu ki bu üclü defalardir "MASA"ya cagrida bulunmakta biz ise "SAHA" da bulunmayi yeterli görmekteyiz. Belki da tarihtan gelen bir MASA korkusu var, bilemiyorum, ama mümkün.

Önceleri savas ucaklari STABIL olarak tasarlanir ve imal edilirlerdi. Modern savas ucaklari artik INSTABIL olarak üretilmekte. Uluslararasi politika da bu evrimi gecirmis durumda. Artik ülkelerin STABIL bir dis politikasi yok. Ayni aktörlerin farkli sahalarda catistigini, farkli sahalarda da birlestigini görüyüruz. Türkiye' nin da bu duruma daha fazla ayak uydurmasi gerekmekte.

Mesajı Paylaş

ozbey

#964
Kas 20, 2019, 02:31 ÖS Last Edit: Kas 20, 2019, 03:05 ÖS by ozbey
israil  360  derecelik  bir  düşman   kuşatmasıyla  yüz  yüze,  mabam    konsepti  bu  sorunu  çözemez.
Mesajı Paylaş

OPTIMUS

360 derecelik bir düsman kusatmasi?

Cahilligime veya ögrenme arzuma veriniz ama öncelikle bu kusatmanin nasil oldugunu sormak istiyorum. Sonrasinda ise bu düsman kim?

Bu kusatanlar su ülkeler olabilir mi acaba....

Askeri fabrikalari su anda buzdolabi ve camasir makinasi üreten, askerine verdigi 150 merminin 100 küsürü patlamayan MISIR?

Ordu envanterini su anda parca parca satan ÜRDÜN?

Envanterini Yemen'de teslim eden duran SUDU?

Ordusu var mi yok mu hala anlamadigim LÜBNAN?

Ordusu Hasdi Sabi' den emir alan IRAK?

SURIYE?

LIBYA?

Habire Hindi gibi kabarip sonra pataklanip oturan IRAN?

Yoksa, HAMAS da mi bu kusatmanin aktörü, hani su MOSSAD' in masasinda kurulan HAMAS...

Binlerce Israil vatandasinin ilk vatani RUSYA mi?

Simdi, bir de bunlar hem Israil'e düsman; hem de Israil'i 360 derece kusatmis olacak.

Inanmiyorum. Kesinlikle degil. Olamaz.

Hele SUDU!! Hani su KABE BASKINI' nda pacasi yetmeyip de cagirdigi ve operasyon öncesi Kelime-i sahadet cektirip müslüman ettigi  Fransiz Özel Kuvvetleri' ne KABE'ye operasyon yaptiran SUDU da kusatanlardan biri..

Inanmiyorum. Kesinlikle degil. Olamaz.
 

Sanki; Israil, "mabam" ile degil de; "ne melem konsepti" ile sorunu cözmüs....

Bu arada MISIR Askeri Fabrikalari' nin yetenek ve kapasiteleri hakkinda kücük bir arastirma yaparsaniz, aldiklari onca silah ve sistemlere acirsiniz...
Mesajı Paylaş

BETONBEY

Türkiye bölgede İsrail'in yerine zorda kalırsa bir devlet yada devletler koyabilir ama İsrail yada ABD bir Türkiye daha bulamaz. Öncelikle coğrafya buna müsade etmez...

Yaşadığımız coğrafyada er yada geç Türkiye ile İsrail'in çıkarlarının çatışması kaçınılmazdır ki bunu yaşıyoruz da zaten ama biz bunun farkındamıyız yada ne kadar farkındayız ?

Misal kürt sorununun çok su yüzüne çıkmasada asıl destekçilerinden biridir İsrail ve bu bir devlet politikalarıdır.

K.Irak'ta kurulup büyütülen kürt özerk yönetiminin en kilit kademeleri, kadroları eskiden beri İsrail tarafından yetiştirilmiştir. Örnek vermek gerekirse Barzani tarafının istihbarat teşkilatı Parastin ile Talabani tarafının istihbarat teşkilatı Zanyeri'yi kuran, elemanlarını İsrail ve K. Irak'ta eğiten, cihaz desteği veren İsrail'dir.

İsrail her daim yaptığı gibi düşük profilde flu bir şekilde bölgede hareket etmiştir ve devam edecektir de...

Ortadoğu ve Avrasya'da güçlü bir Türkiye İsrail'in kesinlikle arzu etmediği çıkarları ile örtüşmeyen bir durumdur. Çünkü bütün plan ve projelerinin önünde durabilecek yegane bölge devleti olduğumuzu bilirler.

Bu minvalde ilişkiler tesis edilmeli ve belkide ABD, AB ve Rusya ilişkilerinden daha fazla önem verilip dikkat edilmelidir.

Ha bunu yapıyoruz muyuz derseniz hayır diyebilirim. Net profil göstermeden aynı İsrail gibi hareket etmek gerekirken herşeyi dosta düşmana ilan ederek, döke saça bir ilişki ile yolumuzu yürüyoruz.

Gerçi bu yolla da er yada geç göreceğimiz gerçek İsrail'in yüzünü görmüş oluyoruz ama içinde olduğumuz zaman dilimini ve ihtiyaçlarımızı değerlendirirsek pek de bizim çıkarımıza olduğu söylenemez bence...Mesajı Paylaş

OPTIMUS

Diyelim ki zorda kaldi, bana Türkiye'nin Israil yerine koyabilecegi bir devlet bulunuz? Ve bir de Israil' in zorda kalmadan buldugu devletleri bir sayiniz?

Türkiye, Israil ile oldukca iyi askeri münasebete sahip AZERBAYCAN'i mi bulacak; Yoksa Israil' de liman kiralayan CIN' i mi bulacak, Yoksa Israil halkina RUSYA sizin anavataniniz diyen RUSYA' yi mi bulacak... Türkiye kimi bulacak... Devletin en üst kademesi kendi göbegini kendin kesmekten söz ederken; Sayin BETONBEY siz kimi buldunuz? KImseyi bulamazsiniz. Kimseyi bulamadiginiz icin KIBRIS hala KIBRIS, AZERBAYCAN hala isgal altinda, digerleri bagimsiz bir devlet olmus iken, BOSNA hala coklu yönetimde ve, ve ve... uzatabilirsiniz.

Israil kimleri bulmus bu arada, AZERBAYCAN SINGAPUR HINDISTAN CIN RUSYA YUNANISTAN MISIR SUDU GKRY BAE ve ve ve.. uzatabilirsiniz. Barzanistan'dan örnek vermissiniz. Örneginizi gelistirme adina MESUT BARZANI' nin amca cocuklari üzerine bir bakarsaniz, örneklemenizde ne kadar isabeti oldugunu BTÖ baglamiyla hisimla görebilirsiniz.

Uluslarasi Politikada secilen metodik dost- düsman tanimi ile degil, CIKAR tanimi ile yürütülür. Uluslararasi poltikanin dost-düsman tanimi ile yürütülmesi, silahli kuvvetlerin kullanimini zaruri hale getirir. Su anda olan da budur. Elbette bunun bir sonu ve siniri vardir. Bu son veya sinir elbette bir gün önüne getirilir. Örnegin; savunma sanayinde temel taslarini döserken, ORTA/ORTA-YÜKSEK teknolojilere agirlik vermek yerine; YÜKSEK/COK YÜKSEK teknolojilere enerjini harcarsan, bu son veya siniri cok cabuk görürsün.

Bir de su sorun var.

Israil, Sivil Idare ve IKTIDAR problemini, nüfusun her bireyini militarist bir süzgecten gecirerek cözmüs durumda. Sivil Iktidar kim olursa olsun, teknotrat ve bürokrati dahil IDF bünyesinden gelmesi garantiye alinmis. Israil' in bir "SONRA" problemi yok. Bir de RUSYA ve Türkiye' ye bakiniz. ve kendinize sorunuz "SONRA?" PUTIN'den sonra...85 federeden olusan RUSYA'yi PUTIN' den sonra kim ayakta tutacak?

Her iki ülkeden de su an icin oluk oluk Dolar yurtdisina cikmakta. Demek ki; birileri "SONRA" sorusunu coktan kendilerine sormuslar.


Mesajı Paylaş

petibor

#968
Kas 22, 2019, 12:56 ÖÖ Last Edit: Kas 22, 2019, 01:02 ÖÖ by petibor
Çok kaotik sahte dostluğun bağrına taş basıp nezaketen sürdürüleceği bir dönem değil. Hata yapanla ilişkini gereceksin yoksa bu dönemden en az zarar ile çıkamayız. Elimiz tetikte yürekli olmamız lazım gün meydan okuma günü yoksa çizecekler. Bak kürtlerin önünü aldık akdenize ulaşamadılar ne şeytanca planın önünün aldık. Nasıl dost olucan bunlarla kafalarında neler var. Az alttan alsak kafamızı yüz yıl taşlara vururuz. Bak az basiretimiz bağlandı bağdat düştü şia eline geçti kurtar kurtarabilirsen bir daha 4. Murat nerede çıkacak da oraları fethedecek. Ama halledicez Bağdat ı şia ya teslim edecek değiliz elbette o bize ceddimizden miras dava Mesajı Paylaş

BETONBEY

İsrail'i bölgede asli anlamda var eden tek devlet ABD'dir. İsrail'in de temel anlamda başka bir devlete ihtiyacı yoktur. Bu karşılıklı, gerçekçi bir müttefiklik ve çıkar ilişkisine dayanır. Ama bu İsrail'in "çıkarları" babında diğer devletlerle farklı alanlarda ilişkiler tesis etmesini engellemez ki doğru olan da budur zaten...

Bu minvalde İsrail, ABD'nin hasmı Rusya ve Çin ile bile her türlü ilişkiyi kurabilirken bizim bu alanda en ufak bir ilişki kurma girişimimiz dahi müttefiklerimiz tarafından dünden bugüne şiddetle cezalandırılmıştır.

Burada gelmeye çalıştığım nokta sizinde bahsettiğiniz çıkar ilişkisi mevzusudur ki kendi yazımda da bu konuda pek aklı selim davranmadığımızı belirttim.

Dost-düşman kavramı üzerinden de politika üretirsiniz, çıkar ilişkisi üzerinden de, ikisinin de yeri ayrıdır. Azerbaycan ve Pakistan ile farklı politika üretirsiniz, bölgesel çıkar ittifakları üzerinden farklı..

Mühim olan Türkiye'nin bir denge politikası gütmesidir. ABD, AB, Rusya ve Çin bağlamında kendi çıkarlarımız çerçevesinde bölge bölge farklı politikalar, farklı çıkar ortaklıkları tesis edilmeli ve olabildiğince birbirinden bağımsız bir şekilde yürütülmelidirler.

Ne İsrail, ne ABD, ne AB ne de Rusya yada Çin dosttur yada düşmandır. Herkes çıkarları çerçevesinde hasım olur ve çıkarlarını korumak için harekete geçer.

Bu minvalde İsrail, S. Arabistan ve BAE özelinde İran'a destek verirken, aynı anda Irak'ta, Suriye'de ve Yemen'de İran karşısında S. Arabistan, BAE ve İsrail'e örtülü destek verilmelidir. AB ile mülteciler konusunda birlikte hareket ederken D. Akdeniz ve Ege'de Rusya, ABD ve hatta Çin ile bile birlikte ortaya politika koyulabilir. Kim sizinle çıkarları çerçevesinde yarenlik etmek isterse...

Suriye'de ABD karşısında Rusya ve İran ile birlikte hareket ederken, Karadeniz'de, Ukrayna'da, Libya'da Rusya karşısında geleneksel müttefiklerimiz ile hareket ederiz, Balkanlarda, Doğu Avrupa'da ABD, AB ve Yunanistan karşısındaki Rusya ile o günkü çıkarlarımız ne tarafta ise o minvalde işbirliği yaparız.

Dış politikanın gereklilikleri bunları gerektirir ve gerekirse de kendi göbeğinizi kendiniz kesersiniz. Obama döneminde İsrail esas ekürisinden destek alamaz iken yaptığından yapacağından geri mi kaldı, kendi göbeğini kendi keserek yola devam etti, bize karşı Mısır'ı, S. Arabistan, BAE ve Yunanistan'ı yanına alarak yoluna devam etti.

Bu ittifakı bozmakta aslında bizim elimizde ya neyse, son tahlilde 2 si ile direk yapılacak ikili görüşmelerle bir sıkımlık canı var bu ittifakın da...

Yanlış yapan yada doğruyu yapmayan biziz vesselam...

Mesajı Paylaş

kubila

"Dört üst düzey ittifak kaynağı, Türkiye'nin, Nato'nun Baltık ve Polonya'yı içeren savunma planını imzalamayı YPG'ye karşı mücadelesinde daha fazla siyasi destek verilene dek reddetiğini belirtti.
Yine kaynaklara göre, Ankara kendi Nato elçisine planı imzalamamasını söyledi ve toplantı ve gizli görüşmelerde sert tutum takınarak Nato'dan YPG'yi resmi olarak terörist olarak tanımasını istedi."
https://www.reuters.com/article/us-nato-summit-turkey-exclusive-idUSKBN1Y01W0

Trump Adalet ve Hazine Bakanlıklarına Halkbank'a olası yaptırımların etkilerini incelemelerini istemiş. Yaptırımlar bu kez geliyor gibi.

https://www.bloomberg.com/news/articles/2019-11-26/senators-vow-fast-work-on-turkey-sanctions-over-russian-missiles Mesajı Paylaş

Merkator

Türk ve ABD heyetleri İncirlik Üssü'nde incelemelerde bulundu

Savunma ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması çerçevesinde 25 Kasım'da Adana İncirlik Üssüne gelen DECA ekibi tesiste incelemelerde bulundu.

Türk ve ABD heyetlerinin yeraldığı teftişe ABD Hava Kuvvetleri 39. Hava Üs Kanat Komutanı Albay Randy Oakland, Türk Genelkurmay Başkanlığı Dış İlişkiler Daire Başkanı Tuğgeneral Ümüt Yıldız ve 10. Tanker Üs Komutanı Tuğgeneral Gürel Özusta'da katıldı.

Türk ve ABD Hükümetleri arasındaki uluslararası bir düzenleme olan DECA (Defense and Economic Cooperation Agreement) çalışma grubu, ABD'nin Türkiye standartlarına uymasını sağlamak için tesiste çevresel etkilere neden olabilecek alanları denetledi.

Yıllık ziyaretleri başarılı veya başarısız notuyla değerlendirilmeyen ekip teftiş esnasında muharip sınıfları da ziyaret etti.

1980 yılından beri yürürlükte olan anlaşma, iki ülke arasında karşılıklı güvenlik işbirliğini NATO çerçevesinde güçlendiren çeşitli sorumluluklar ortaya koyuyor.

İncirlik'teki faaliyetlerin DECA'ya uygunluğunu doğrulamayı amaçlayan bu ekip iki müttefik ülkenin sorunsuz olarak çalışmasını garanti altına alıyor.

Ekipte Türk Genelkurmay Başkanlığından, Türk Dışişleri Bakanlığından, içişleri, çalışma, çevre ve gümrük müdürlüklerinden yetkililerin yanısıra ABD Savunma İşbirliği Ofisi ve ABD Elçiliğinden yetkililer yer alıyor.

http://www.kokpit.aero/deca-turk-abd-incirlik Mesajı Paylaş

Terra

Trump: "Türkiye rotasını Çin'e ve Rusya'ya çevirebilir"

ABD Başkanı Trump, S-400 nedeniyle Türkiye'nin F-35 alımının askıda olduğuna işaret ederek, "Şimdi yapacakları şey, ister Rusya ister Çin olsun başka ülkeye gitmek olacak." dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, Londra'daki NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi öncesi NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüştü.

Burada gazetecilere açıklama yapan Trump, ABD'nin Türkiye'yle iyi bir ilişkisi olduğunu, Suriye konusunda yapılan anlaşmanın işe yaradığını söyledi.

Uzun süre Suriye'nin sınırlarında kaldıklarını ve artık çekildiklerini kaydeden Trump, Türkiye'nin iyi iş çıkardığını belirtti.

"Türkiye iyi bir müttefik"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile iyi anlaştığını ifade eden Trump, "Türkiye (NATO'da) iyi bir müttefik ve öyle de olacak." diye konuştu.

Trump, DEAŞ lideri Ebubekir El Bağdadi'nin üç hafta önce öldürüldüğünü hatırlatarak, "Türkiye çok yardımcıydı. Türkiye ve Türk askerinin tamamen kontrolü altındaki alanlardan uçtuk, kesinlikle çok destekleyicilerdi. Ne yaptığımızı, nereye gittiğimizi biliyorlardı. Türkiye daha iyi ve daha destekleyici olamazdı ve bence bu önemli." ifadelerini kullandı.

İsveç Rusya'ya karşı ABD'den Patriot alacak-patriot

"Obama yönetimi Patriot talebine olumsuz yanıt verdi"

Trump, Türkiye'nin S-400 almasına ilişkin bir soru üzerine ise Ankara'nın Barack Obama yönetimi döneminde Patriot almak istediğini ancak Obama yönetiminin defalarca iletilen talebe olumlu yanıt vermediğini hatırlattı.

Bunun üzerine Türkiye'nin Rus sistemine yöneldiğini belirten Trump, Ankara'yla bu konudaki görüşmelerin devam ettiğini vurguladı.

S-400 nedeniyle Türkiye'nin F-35 alımının askıda olduğuna işaret eden Trump, "Şimdi yapacakları şey, ister Rusya ister Çin olsun başka ülkeye gitmek olacak. Bunu yapmak istemiyorlar. Dünyadaki en iyi savaş uçaklarını almak istiyorlar. Çok sayıda almak istiyorlar ve halihazırda milyarlarca dolar koydular." ifadesini kullandı.

Pentagon: Türkiye'ye alternatif bulduk -f-35

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde askeri operasyonunu durdurduğunu belirterek, "Şiddette ciddi bir azalma var. Bundan sonra siyasi çözüm için çabalamalıyız." dedi.

Türkiye'nin önemli bir müttefik olduğunu, bunun için sınıra bakılmasının yeterli olacağını kaydeden Stoltenberg, "Türkiye DEAŞ'la mücadelemizde aşırı derecede önemli bir ülkeydi. DEAŞ'ın yenilmesi Türkiye'deki üsler kullanılmadan mümkün olamazdı." dedi.

http://defenceandtechnology.com/2019/12/03/trump-turkiye-rotasini-cine-ve-rusyaya-cevirebilir/ Mesajı Paylaş

Sihirbaz

S-400 ve F-35 krizi - Amerikan Kongresi'nden Trump'a çağrı: ABD, Türkiye'ye yaptırım uygulasın

ABD Temsilciler Meclisi ve Senatosu'nun Silahlı Hizmetler Komisyonları, aylar süren pazarlıkların ardından Amerikan Savunma Bakanlığı'nın (Pentagon) 738 milyar dolarlık 2020 yılı bütçesinde anlaşma sağladı. İki komisyon da, Trump yönetimine, Rus S-400 füze savunma sistemini satın aldığı için Türkiye'ye yaptırım uygulanması çağrısı yaptı.

Komisyonların üzerinde mutabık kaldığı Ulusal Savunma Yetki Yasası'nın (NDAA) yıl bitmeden ABD Kongresi'nden geçmesi ve Başkan Donald Trump'ın onayına sunulması bekleniyor.

İki Komisyon'un Türkiye'yle ilgili önerileri ise bağlayıcılığı değil ve tavsiye niteliğinde.

ABD Temsilciler Meclisi ve Senatosu Silahlı Hizmetler Komisyonları, F-35 savaş uçaklarının Türkiye'ye transferinin yasaklanmasını istedi.

Komisyonlar, Türkiye'nin S-400 füze savunma sistemini satın almasının F-35 programını tehdit ettiğini ve Trump yönetiminin Ankara'ya yaptırım uygulamasını gerektirdiği yönünde görüş birliğine vardı.

Ayrıca Rusya'yla her tür askeri işbirliğinin yasaklanması da önerilirken, Türkiye'ye, Kuzey Akım 2 ve TürkAkım projeleri nedeniyle de yaptırım uygulanabileceği belirtildi.

ABD'de Temsilciler Meclisi Demokratların, Senato ise Cumhuriyetçilerin kontrolünde.

Demokratlar ve Cumhuriyetçiler arasındaki anlaşmazlık yüzünden uzun süre Pentagon bütçesine yönelik müzakereler kilitlenmişti.

Akar: S-400'ler şu an kuruluyor

Öte yandan, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "S-400'ler şu an kuruluyor, personel eğitimi devam ediyor, normal faaliyetler planlandığı şekilde gerçekleşecek" dedi.

Anadolu Ajansı Editör Masası'nda gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Akar, "F-35'in herhangi bir şekilde kodlarını açığa çıkması, başkalarının eline geçmesini biz de istemeyiz. Bizim için önemli, bizim de benim güvenliğimiz bakımından, bizim de hava kuvvetlerimizin bel kemiği olacak bir uçak. Bununla alakalı Malatya'da üssümüzü hazırladık, her şeyi yaptık" diye konuştu.

Akar, sözlerini şöyle sürdürdü:

"F-16'larımız ömür devrini tamamlamak üzere. Bu takvimden sonra bizim yeni nesil bir uçak almamız lazım. Bu F-35 olmayabilir, vermezseniz ne yapacağız? Yeni bir araç yapacağız o zaman.

"Dünyada bir sürü uçak üretiliyor ama bizim dileğimiz NATO üyesi olarak, Amerika ile stratejik ortaklık ruhuna uygun şekilde hareket edilmesi ve kendi işimizi kendi içimizde çözmemiz.

"F-35 konusunda görüşmeler yoluyla her şeye rağmen sabırla tezlerimizi muhataplarına söyleyerek bu işin makul ve mantıklı bir şekilde
çözülmesini ifade etmeye çalışıyoruz. Eğer bu mümkün olmazsa doğal olarak başka arayışlara gireriz."

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-50724208 Mesajı Paylaş

Merkator

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'ndan İncirlik ve Kürecik açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, A Haber canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

ABD Kongresindeki olumsuz havanın farkında olduklarını söyleyen Çavuşoğlu, Türkiye'nin F-35'lerin ortağı olduğunu ve F35'lerin S400'lerle bağlantısının bulunmadığını da vurguladı.

Çavuşoğlu, Türkiye'nin ilişkilerde egemenlik haklarına müdahaleye izin vermediğini belirterek, "Türkiye'yi baskı altında tutmaya çalıştıklarını görüyoruz. Barış Pınarı Harekatımızdan dolayı hayal kırıklığına uğradıklarını da görüyoruz. Çünkü kendi emellerine ulaşamadılar." diye konuştu.

F-35 ve S400'lerle ilgili ABD ile devam eden süreçte Türkiye'nin yapıcı yaklaşımlarda bulunduğuna işaret eden Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

"Biz her türlü yapıcı yaklaşımda bulunuyoruz. Ama bir konu var ki, o da kırmızı çizgimiz. Biz egemenlik haklarımıza müdahale etmelerine izin vermiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız, Washington ziyaretinde gerek senatörlere gerekse diğer görüşmelerde Türkiye'nin egemenlik haklarına müdahale etmelerine izin vermeyeceğini net bir şekilde söylemiştir. Biz herkesle çalışmak istiyoruz ama bu tür dayatmayla bir yere varılamayacağını Kongre üyelerinin de anlaması gerekiyor."

"(ABD'DEN YAPTIRIM KARARI GELİRSE) GÜNDEME İNCİRLİK DE KÜRECİK DE GELİR"

Bakan Çavuşoğlu, "ABD ile kriz neticesinde ABD Kongresinden yaptırım kararı çıkarsa, Türkiye'nin adımları ne olabilir? İncirlik'in statüsü gündeme gelebilir mi?" şeklindeki soru üzerine şu ifadeleri kullandı:

"İncirlik de gelir Kürecik de gelir, her şey gelir. Kötü senaryoyu varsayımlar üzerine konuşmak istemiyoruz. Kongrenin karar alması yetmez. Yönetimin alacağı karar önemlidir. CAATSA içinde 12 madde var. Yönetim hangisini seçecek? Türkiye aleyhine bir karar çıkarsa bu konuda Trump yönetiminin bunu uygulama konusunda yetkisi nedir? Bunlara bakmak lazım. Sonuçta en kötü senaryoyu düşünürsek milletimizin taleplerini de değerlendiririz, o zaman karar veririz. Tüm alternatifler değerlendirilir."

http://www.kokpit.aero/abd-incirlik-kurecik-aciklama Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter