Aselsan Hassas Güdüm Kiti-HGK

Başlatan nokta, Mar 26, 2018, 08:37 ÖÖ

« önceki - sonraki »

onkomd

Putty senle niye hep aynı fikirdeyiz bilmiyorum. Şu SİHA konusunda ne düşündüğünü merak ediyorum. TF-X gerekli mi, yoksa tüm imkanları SİHA ve arada HürJet'e mi yatırmalı? Mesajı Paylaş

nokta

Hava Kuvvetlerine HGK Takviyesi

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) Türk Hava Kuvvetleri envanterine yüzden fazla Hassas Güdüm Kiti HGK-84 mühimmat teslimatının gerçekleştiğini duyurdu. SSB'nin resmi twitter hesabından yapılan açıklamada, "Silahlı kuvvetlerimize 100+ adet daha HGK-84 teslimatı gerçekleştirdik." ,ifadesine yer verildi. Tübitak-Sage'nin geliştirdiği Hassas Güdüm Kiti mevcut güdümsüz 2000 lb'lik Mk-84 serbest düşüşlü genel maksat bombalarını ve nüfuz edici bombaları ANS/KKS güdüm sistemi ile havadan satıha akıllı ve hassas vuruş kabiliyetine sahip mühimmata çeviren sahip güdüm kitidir.

http://c4defence.com/Gundem/hava-kuvvetlerine-hgk-takviyesi/8478/1 Mesajı Paylaş

swat

Aslesan kitleri için anladığım kadarı ile ayrılmış bir üretim hattı yok. Adetler bu tarz bir kit için düşük bence Kurumun birinci önceliği kitler için ayrı bir üretim tesisi kurmak argeden bağımsız. Mesajı Paylaş

Terra

HGK-82 göreve hazır

TÜBİTAK SAGE, Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın ihtiyaçları doğrultusunda geliştirilen Hassas Güdüm Kiti 82 (HGK-82)'nin operasyonel kullanıma hazır olduğunu duyurdu.

TÜBİTAK SAGE, genel maksat bombalarını ANS/KKS güdümlü mühimmata çeviren HGK-82 ile ilgili açıklama yaptı.

Açıklamada, TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen ve ilk üretimleri tamamlanan HGK-82'nin TSK envanterine girmesinin ardından; Hv.K.K.lığı zorlu koşullarda 4 adet operasyonel test atışı gerçekleştirmiştir. HGK-82 mühimmatı, artık operasyonel olarak kullanıma hazır durumdadır." bilgisine yer verildi.

Hassas Güdüm Kiti sayesinde 40 bin feet yani yaklaşık 14 bin 300 metreden bırakılan bomba, 25 kilometre menzil ile hassas vuruş gerçekleştirebiliyor. Her tür hava koşulunda, uzak bir mesafeden atıldığında bile, 6.3 m sapma değerinde yüksek hassasiyetli vuruş yeteneği kazanmaktadır. Bu da uçakların tehlikeli bölgeye yaklaşmadan, güvenli bir şekilde görevlerini tamamlamalarını sağlıyor.

http://defenceandtechnology.com/2019/08/10/hgk-82-goreve-hazir/ Mesajı Paylaş

petibor

#19
Ağu 10, 2019, 07:11 ÖS Last Edit: Ağu 10, 2019, 07:13 ÖS by petibor
TEBER ailesi ortaya çıkana kadar bir tedarik projesimi bu. Anladığım kadarı ile yıllık operasyonlarda sarf ettiğimiz mühimmatı savaş stoğu yapmadan sarf etmek için tedarik ediyoruz. JDAM lar savaş stoğumuz bunlarda sarf etmek için galiba. Niye böyle düşünüyorum çünkü asıl endüstriyel ürün ailesi TEBER olacak gibi görünüyor. Aksi halde bu kitleri böyle 100 tane filan değil 5000 tane sipariş ederlerdi. Yıllık sarfiyat gibi rakamlar bunlar Mesajı Paylaş

sRonin

siparişler değil sevkiyatlar 100'erli :D Mesajı Paylaş
PATCH KOLEKSİYONCUSU

Terra

Hava Kuvvetlerinin hassas mühimmatı: HGK-82

Tübitak SAGE tarafından geliştirilen Hassas Güdüm Kiti-82 (HGK-82) Türk Hava Kuvvetlerinin etkinliğini artırıyor.

HGK-82, mevcut 500 lb Mk-82 genel maksat bombalarını KKS/ANS güdüm sistemi ile havadan karaya akıllı ve hassas vuruş kabiliyetine sahip mühimmata çeviren, BRU57 adaptörü ile çoklu atılabilen güdüm kitidir. F-16 PO-III ve F-4E/2020 savaş uçaklarınca kullanımı sertifiye edilen Hassas Güdüm Kiti sayesinde 40 bin feet yani yaklaşık 14 bin 300 metreden bırakılan bomba, 25 kilometre menzile hassas vuruş gerçekleştirebiliyor.

Tüm hava koşullarında, gece ve gündüz görev yapabilen karıştırmaya dirençli HGK-82, ANS/KKS ile 10m altı, sadece ANS ile 25m altı CEP değerine sahip. Lazer arayıcı ile yüksek hızlı hareketli hedeflere karşı kullanılabilen ve görev başına daha az bomba ve sorti ile maliyet etkin bir mühimmattır.

http://defenceandtechnology.com/hava-kuvvetlerinin-hassas-muhimmati-hgk-82/ Mesajı Paylaş

Osman

Bizde BRU 57 var mı? Sdb için BRU 61 salanın kopyası yapılıyordu Mesajı Paylaş


Osman

#24
Oca 18, 2020, 10:23 ÖÖ Last Edit: Oca 18, 2020, 10:27 ÖÖ by Osman
Teşekkürler. 500 ve 1000 librelik 2 adet takılabiliyor. Çok önemli. Ben bizdekini sadece sdb için 250 librelik bombalar için sanıyordum.

Bildiğim kadarıyla amerikan versiyonuna jsow da takılabiliyor 2 adet. Bir f 16 yla 4 jsow. Buna da takılabiliyor olması lazım Mesajı Paylaş

cemdogut

İkisi farklı salanlar. HGK için bu kullanılacak.Mesajı Paylaş
Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz...

nokta

HGK-83 Seri Üretime Hazır

Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın envanterine giren yerli ürün sayısı gün geçtikçe artıyor. Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü'nün (TÜBİTAK-SAGE) geliştirdiği Hassas Güdüm Kiti -83'ün (HGK-83) kalifikasyon testleri tamamlandı. Mk-83 bombasını havadan karaya akıllı ve hassas vuruş kabiliyetine sahip mühimmata çevirmek için geliştirilen HGK-83, BRU 57 adaptörü ile çoklu atılabiliyor.  Maliyet etkin bir çözüm olarak geliştirilen kit, operasyonlarda daha az bomba kullanılmasını sağlarken, personel ihtiyacını da azaltıyor. F-16 PO-III ve F-4E/2020 uçaklarında kullanılabilen HGK-83 seri üretime hazır hale geldi.

https://c4defence.com/Gundem/hgk83-seri-uretime-hazir/9230/1 Mesajı Paylaş

nokta

LHGK-84 Kabul Edildi

TÜBİTAK Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE) Enstitü Müdürü Gürcan Okumuş, C4Defence'in Instagram hesabında canlı yayın konuğu oldu. Okumuş, Hassas Güdüm Kitleri ve Kanatlı Güdüm Kitleri  hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

HGK-82, 83 ve 84 ailesinin tamamlandığını belirten Okumuş, ek yetenek kazanımı ve karıştırmaya dayanıklılık alanında çalışmaların sürdürüldüğünü açıkladı. SAGE'nin geliştirdiği ve ASELSAN bünyesinde üretilen LHGK-84'ün iki gün önce kabul atışının yapıldığının müjdesi de verildi.

KGK-82 ve 83'ün tasarım ve geliştirme faaliyetleri ise tamamlandı. Okumuş, dünyada ilk defa Mk 84 serisi 2000 librelik hava-yer mühimmatlarında kullanım için bir Kanatlı Güdüm Kiti geliştirme çalışmasının yürütüldüğü müjdesini verdi. KGK'lara itki eklenmesi için bir çalışmanın da sürdüğü de belirtildi.

https://c4defence.com/Gundem/lhgk84-kabul-edildi/9945/1 Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter