Roketsan TR-122/TR-122G Füze Sistemi

Başlatan Terra, Ağu 26, 2018, 02:53 ÖS

« önceki - sonraki »

Terra

Roketsan bir rekora imza attı

Türk savunma sanayisi, yurt dışında da talep gören özgün ürünleriyle bir rekora imza attı.

"Roket ve füze sistemlerinde lider kuruluş olma" vizyonuyla hareket eden, son 2 yıldır adını dünyanın en prestijli savunma sanayisi listesi olarak kabul edilen "Defense News Top 100"e yazdıran ROKETSAN, başta Türk Silahlı Kuvvetleri olmak üzere küresel tehditlere karşı mücadele veren tüm müşterilerine etkin çözümler sunuyor.

Türk savunma sanayisine 30 yıldır katkı veren, yüzde 87'lik yerlilik oranına ulaşan ROKETSAN, yenilikçi ve özgün ürünlerle elde ettiği başarılara bir yenisini ekledi.

GUINNESS REKORLAR KİTABINA GİRDİ

ROKETSAN tarafından Birleşik Arap Emirlikleri'nin ihtiyaçları doğrultusunda geliştirilen ve dünyanın en güçlü 122 mm topçu roket sistemi kabul edilen Jobaria Çok Kundaklı Lançer, "ordu araçları" kategorisinde Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi.

"Namlu sayısı bakımından dünyanın en büyük roket topçusu" olarak Guinness Rekorları arasına katılan Jobaria Çok Kundaklı Lançer, 10 tekerlekli yarı römork üzerine yerleştirilen 4 adet 122 milimetre roket kundağına sahip. Sistem, tek seferde 240 adet 122 milimetrelik roketi 2 dakikada atabiliyor. Jobaria Çok Kundaklı Lançer'ın azami menzili 37 kilometre, bütün roketlerle tahrip edilebilen alan büyüklüğü ise 4 kilometrekare olarak ifade ediliyor.

BAE'de 2003'ten beri önemli projelere imza atan ROKETSAN, bu ülkeye bir dizi ürününü ihraç etti.

İlk olarak 122 milimetre topçu roketleri teslim eden ROKETSAN, daha sonra rekora konu olan özel bir silah sistemi geliştirilmesine yönelik talep aldı.

Yürütülen çalışmalar sonunda ortaya çıkan sistem, ilk kez 2013'te Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti Abu Dabi'de düzenlenen Uluslararası Savunma Fuarı'nda sergilendi.

Jobaria Çok Kundaklı Lançer'in geliştirilmesinde daha önce Türk Silahlı Kuvvetleri'ne teslim edilen sistemlerdeki tecrübelerden yararlanıldı.

ÇOK SAYIDA ROKETLE YOĞUN ATEŞ

Atış kontrol, yönlendirme ve dengeleme gibi bileşenlerle karmaşık bir yapıya sahip sistem, çok sayıda roketle belirli bir bölgenin çok yoğun ateş altına alınmasını sağlıyor.

ROKETSAN, 1992'de Stinger Avrupa Ortak Üretim Projesi kapsamında teknoloji transferi ile lisans altında üretimle başladığı yolculuğunda kısa sürede roket ve füze alanında dünyanın öncü firmalarından biri haline geldi. Şirket halen bir dizi özgün ürünün seri üretimini gerçekleştiriyor ve uluslararası projede rol alıyor.

http://www.milliyet.com.tr/roketsan-uretti-guinness-rekorlar-ekonomi-2730944/ Mesajı Paylaş

nokta

#1
May 31, 2019, 11:49 ÖÖ Last Edit: May 31, 2019, 11:51 ÖÖ by nokta
Sakarya Denize Açıldı

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın harbe hazırlık seviyesinin sergilendiği Deniz Kurdu 2019 Tatbikatında Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın kullandığı Çok Namlulu Roket Atar Sistemleri (ÇNRA) denize taşındı. Deniz Kuvvetlerinin LST sınıfı bir tank çıkarma gemisinden ateşlenen ÇNRA sistemini ROKETSAN firması üretiyor. ÇNRA'nın yeni nesil modellerinden 107 ve 122 mm roketler ve 122 mm füze kullanılıyor. ÇNRA Sistemi, yakın muharebe sahasından 40 km menzile kadar hedef üzerinde ateş baskısı oluşturuyor. Kara Kuvvetleri Komutanlığı hassas atış yeteneği sayesinde 122 mmlik sistemleri uzun menzilli topçu görevlerinde de kullanıyor.  Görselde gemiden T-122 Sakarya ÇNRA sisteminden atış yapılıyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/sakarya-denize-acildi/8209/1 Mesajı Paylaş

TULGA

Bence çok isabetli olur. Özellikle de Bayraktar-Sancaktar ve sonrasında gelebilecek ilave LST'lerimizin cikarma esnasında sahil kesimi ve derinliğini ateş altına alabileceği maliyet-etkin bir ilave ateşgücü sağlanmış olur.  Yer sıkıntısı olmaz, sayısal sıkıntı olmaz. @Putty'nin bahsettiği donanma platformlarına ilave füze depolanması mevzusu mesela burda işe yarar işte. Mesajı Paylaş

petibor

#3
May 31, 2019, 03:20 ÖS Last Edit: May 31, 2019, 03:29 ÖS by petibor
Bu kamyondaki roketlere bir eklenti takarak arkadaki alevin yukarı zararsız şekilde yönlendirilmesini sağlayabilmek gerek. Basit bir metal konsriksiyonu lazım olunca takmak lazım tanka nasıl toprağı kazmak yada mayın için eklentileri var onun gibi arkasına alevi VLS deki gibi yukarı yöneltmek gerek. Arazide lazım değil ama karakolun bahçesinde yada gemide bu takılır kullanılır. Yani bu güzel çözümün böyle geminin kenarına yanaştırılıp denize arkası yönlendirilmesi filan seçenekleri kısıtlıyor biraz. Alev yukarı yönelsin şart mı arkaya boca olacak illa. Ayrıca geminin seyir istikametinde çalıştırılmasında bir zorlukta var mutlaka gemi kıyına paralel hale getirilmiş mutlaka alevi yüzünde. Bu harpoon lar da aynı şekilde var aslında neden harpoon lar hep yana ateşleniyor sonra dönüyor muhtemelen hedefin istikametine göre ama kanişter neden dönmüyor illa arkası denize dönük birazı bu yana birazı öbür yana bana hep garip gelmiştir. Gemiler istikametlerindeki hedefleri harponla nasıl vuruyor ya gemi dönüyor ya harpoon dönüyor ikisi de eziyet yani. Konu harpoon değil tabi burada bu saatten sonra. Mesajı Paylaş

Ataman

#4
May 31, 2019, 07:35 ÖS Last Edit: May 31, 2019, 07:45 ÖS by Ataman
Harpoon füzesi ile ilgili olarak; seyir halindeyken geminin yönünü değiştirmek kaç saniye sürer ? Öyle bir mekanizmanın ağırlığını, maliyetini, arıza riskini düşününce pek cazip değil gibi. Mesajı Paylaş

Terra

'Sakarya'ya ASELSAN takviyesi

Kara Kuvvetleri Komutanlığı ihtiyacına yönelik Roketsan ana yükleniciliğinde yürütülen 122 mm Sakarya Çok Namlulu Roket Atar Ateş İdare ve Haberleşme Sistemi Projesinin üçüncü parti teslimatı başarıyla tamamlandı.

Aselsan proje kapsamında modernizasyonu gerçekleştirilen 122 mm Sakarya Çok Namlulu Roket Atarların ateş idare ve haberleşme sistemleri sağlıyor. Projenin üçüncü ve en büyük partisi kapsamında Fırlatma Aracı Haberleşme Sistemlerinin Eylül 2019'da, Ateş İdare Merkezlerinin ise Kasım 2019'da Roketsan'a erken teslimatı gerçekleştirildi.

Çok Namlulu Roket Atar (ÇNRA) Ateş İdare Sistemi, batarya seviyesinde komuta, ateş idare ve haberleşme unsurlarını içeren teknik ateş idare ve haberleşme sistemidir.

Sistem, çok namlulu roket atar sistemlerinin, görevlerini daha hızlı ve doğru bir şekilde icra edebilmelerini ve uyumlu bir şekilde sayısal otomasyona dâhil edilebilmelerini sağlar.

Sistem, Komuta ve Fırlatma Araçları arasında ve batarya/takım ile Üst Komuta Merkezi ve Topçu Meteoroloji Sistemi arasında veri değişimine olanak verir.

Sistem, farklı özelliklerde çok namlulu roket atar bataryalarının / takımlarının teknik ateş idaresinin otomasyonunu, koordinasyonunu ve görev icrasını sağlar. Sistem, kullandığı balistik yazılım ile atışa etki eden bilgileri de değerlendirerek, atış esaslarını hızlı ve doğru bir şekilde hesaplar.

TSK görmeden vuruyor

Yurt içi ve yurtdışında teröristle mücadele operasyonlarında Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından aktif şekilde kullanılan T-122 , 122 mm Çok Namlulu Roketatar (ÇNRA) Sistemi; gece/gündüz her türlü hava ve arazi şartında, yüksek öncelikli hedeflere karşı manevra birliklerine yoğun ve etkili ateş desteği sağlayan bir silah sistemidir.

Sistem, 16 - 40 km menzil aralığındaki hedeflere görmeyerek ateş gücü sağlayabiliyor

http://defenceandtechnology.com/sakaryaya-aselsan-takviyesi/ Mesajı Paylaş

farabiKore donanmasının PKX-B karakol botu programı kapsamında üretilen PKMR 211 (Patrol-boat Killer Medium Rocket - hull number 211) aktif hizmete alınıyor. Şu ana kadar bu sınıfta 4 botu suya indirdiler.

Botun ana silah sistemi görüldüğü gibi hassas güdümlü 130mm ÇNRA sistemi. 360 derece dönebilen 12'li kanister olarak tasarlanmış; 3-20 km angajman aralığına sahip. Sistem aynı anda 3 farklı hedefi ateş altına alabiliyor. Roketler GPS + INS + Data Uplink ile ilerleyerek terminal safhada IIR ile güdümleniyor.Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter