ABD ve İran Arasındaki Gerilim

Başlatan Sihirbaz, Mar 25, 2018, 09:50 ÖÖ

« önceki - sonraki »
Aşağı git

kubila

İran Süleymani'nin öldürülmesine cevap olarak bir şey yaptı ama resmen eline yüzüne bulaştırdı, attıkları füzelerden dolayı ölen bir tane ABD askeri yok, yolcu uçağı işi de cabası, rezil oldu rejim. Önce uçağı vurmadıklarını söyleyip sonra da yanlışlıkla vurduk demeleri güya "binlerce yıllık devlet geleneği" olan İran için "bizim nükleer silahımız olursa Allah sizi de bizi de korusun" minvalinde algılandı. ABD merkezli küresel medya da bu adamların eline nükleer silah geçerse neler olabileceğini dünya ya hatırlattı. Elindeki hava savunmayı kontrol edemeyen devlet, nükleer silahı nasıl kontrol edecek, bu bizim için de tehdit oluşturur? Mesajı Paylaş

factoraptor

İran, mevcut fundamentalist rejimiyle, ve bu rejimin "yeminli" savunucularıyla, bir iç savaşa mahkumdur.

Bakınız, her fırsatta yapılan protestolar rejim karşıtı protestoya dönüşüyor, her seferinde rejim askeri önlemlerle kendi halkını fışkıran gazoz kapağı misali geri kapatmaya çalışıyor.

İşte, demokratik, çoğulcu ve açık toplum olmanın faydaları. Ve olmamanın zararları.

Biz, Türkiye olarak, taa 2. Mahmut döneminde bunun önemini kavradık, 19.yüzyıldan beri, aslında Avrupadan çok da arkada kalmadan, hatta bazen onların da önlerinde yer aldığımız "sebep-sonuç" çıkarımları ile iyi kötü kör topal bir cumhuriyet olduk. Belki sancılı oldu, yer yer kendimizi inkar ettik, yer yer kendimizden utandık ama günümüzde fark ortada.

Esasen İran da, bizden aşağı kalır değildi. Ancak talihsizlerdi. Ve tabii ki, onların coğrafyaları daha da talihsizdi.

Nihayeten, bu coğrafya, bu kapalı ve oligarşik düzenlerden kurtulacak. İster bu dini oligarşi olsun, mezhepçi oligarşi olsun, sosyalist veya milliyetçi oligarşi olsun, bu düzenler er veya geç çökecek.

Mesele, biz özellikle İrandakine ne kadar hazır olacağız? Mesajı Paylaş

matmat26

Mollalarin sonunu genç nüfusunun taleplerine yetisememek getirecek. Ve genc nüfus her geçen gün sayica artarken, mollalara ulke içi ve dışında nefret de artmakta..

Mollalarin üslup, diyalog, siyaset , kazan-kazan bildiği yok. Ve ellerinin uzanıp da kontrol altina tuttuklarına inandıkları cografya insanınin yeteneği, gücü kendi insanını doyurmak için katkı vermeyeceği gibi kendilerine bile faydası olmayan durumda. İş aş üretim gücü yeteneği olmayan her grup yüktür.

Ben Mollalarin varlığına karşı değilim. Bizim için iyiler. Kendi ülkesini ve coğrafya insanını zayıflatip, kaotik ve geri kalmışlık icinde debeleniyorlar. Dünyada yaşamak için gerekli olan kafaya sahip degiller ve hayal dünyasında , kendi dünyalarında yaşama arzuları bu dünyadaki muhtaç oldugu tüm ötekilerin nefretini kazandırıyor. Aklini kiraya vermeyen gencler ise her geçen gün mollalanin torna tezgahı olan egitim sisteminden ciksa da nefret etmelerini engellemiyor.

Günün sonunda uykudan uyandıklarında umarım ellerinde enkazdan fazlası kalır. Ki bu gün sonu muhakkak gerçekleşecek. Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

İran'daki mesele sadece molla meselesi değil...

Benim gördüğüm kadarıyla en büyük meseleleri yalan ve aldatmayı, sadece resmi devlet kademelerinde değil, hemen hemen toplumun tüm kesimlerinde mübah ve geçerli bir yöntem olarak benimsemiş olmalarıdır. Ve bunun ortaya çıkmasından utanmazlar ve bunun için de birbirlerini kınamazlar.

Ha sanki bizde yalan dolan, aldatma yok mu? Var ama hiç değilse bile olabildiğince gizli olarak, tanımadıkları insanlara yaparlar, ve açığa çıktığında da utanma ve kınanma sözkonusudur, hele ki işin içinde hergün yüzyüze baktığın tanıdıklar varsa.

O nedenle, yalan ve aldatma çok yaygınlaşmış, çok basit ve şahsiyetsiz bir hal almıştır. Böyle bir toplumda babanın oğluna güvenmesi dahi zordur.

(Zaten resmi kurumların tek ayak üstünde kırk yalan çevirdiğine son olaylarda net olarak şahit olmuşsunuzdur: "Füzeyle vurmuş olsaydık uçak infilak ederdi." Hadi oradan, yalancı!.. En son düşürdüğümüz Rus SU-24'ü dahil, füzeyle vurulup infilak etmemiş onlarca vaka neyin nesi?) Mesajı Paylaş

Teknisyen

İran'ın sorunu sadece (ve bence) mollalar + iç sosyalojide değil.Bunlara ek olarak yıllarca rejim ihracı ve sın zamanlarda konjonktürle ortaya çıkan nerde şii yada şiiliğe yakın bir topluluk varsa oraya hakim olacağız diye yiyebileceklerinden büyük lokmalar ısırıp fazlaca alana yayılmaları.Enerjilerini o kadar çok yere yayıp o kadar düşman /karşıt edindiler ki birde bunlarla uğraşıyorlar ve uğraşacaklar yukarıdaki yazılanlara ek olarak. Mesajı Paylaş

doğu

#185
Oca 13, 2020, 08:13 ÖS Last Edit: Oca 13, 2020, 08:15 ÖS by doğu
 Ayriyetten Mollalar sunni mezhebiyle problemli ve kavgali iken okumus, egitimli yurt disi gormus kitle de genel olarak bir Turk problemi ve kavgasi var, din konusuyla cok ilgileri yok fena halde bati hayranilar. Ve bu kitle yogunlukla abd bir buyuk kismi da ab ulkelerinde ikamet etmekte. Rejim degisirse ortaya yeni bir muttefiklik cikabilir kimse sasirmasin cok olagan. Bu, abd nin bir yerde de Rusyaya kazigi olur, ruslar mollalari sever, islerine neyinn geldigini iyi bilirler. Aslinda bizde de durum benzeri... Mesajı Paylaş

petibor

Nasıl ödleri kopuyodur şimdi mollaların. Milyon kişiyi ölüme yollarlar şimdi kendi paçalarını kurtarmak için hiç düşünmeden. Bunlar kadar canlarını seven zümre yoktur. Milyonları ölüme yollarlar kendileri sabahları şifalı bir şeyler yerler daha çok yaşamak için Mesajı Paylaş

Karabasan

Irak'ta ABD büyükelçiliğine saldırı gerçekleştirildiği 3 diplomat yada vatandaşın yaralandığı elçilikten tahliye etmek için helikopter gönderildiği söyleniyor. 
https://t.co/euVddzl3Oe?amp=1
Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, Yeşil Bölge'ye atılan bazı füzelerin ABD'nin Bağdat Büyükelçiliğine isabet ettiğini açıkladı.
https://twitter.com/AACanli/status/1221544099964243969 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

Karabasan

#188
Oca 29, 2020, 09:00 ÖS Last Edit: Oca 29, 2020, 09:27 ÖS by Karabasan
İran Hürmüz boğazında yine bir tankere sabotaj düzenledi.
https://twitter.com/FirasMaksad/status/1222577556651741186

BAE kazanın teknik nedenlerden kaynaklandığını açıkladı.
https://twitter.com/FirasMaksad/status/1222592208056004609

Geçtiğimiz günlerde de İran'ın Fars körfezinde limanı olan Jask şehrinde 4 kargo gemisi çıkan yangında yanmıştı. Saldırının buna misilleme yapılmış olması ihtimal dahilinde
https://twitter.com/kimlikci_954/status/1221476753258041344 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

ozbey


Arap Birliği  yüzyılın anlaşmasını kabul etmemiş.

http://www.haber7.com/dunya/haber/2939563-arap-birligi-yuzyilin-anlasmasi-kararini-duyurdu

destekler gibi  görünen  ama  karşı  olan  ülkelerin varlığından  bahsetmiştim,  muhtemelen  Mısır da   sıcak  bakmıyor.

İran  beklendiği gibi  karşıt  fikir  beyan  etti.  oturup  başkanın  seçimleri  kaybetmesini  ve  yerine  gelecek  yeni  başkanla  nükleer anlaşmaya  geri  dönebilmeyi  hayal ediyorlar.  çatışmayı  yükseltmeye  hiç  niyetleri  yok.

Irak'ta  ise   iki  gelecek  ihtimali  öne  çıkıyor  ve İran  ikisinde de az  veya  çok güç  kaybedecek gibi.

Ambar merkezli  bir  sunni  devleti  ihtimali  dillendiriliyorki    ön  hazırlıklar var gibi.
burada  ilginç  olan  IKBY gibi  idari  bir  bölge değil de  direk  ayrı  bir devlet  ihtimali  konuşuluyor.
bu  şekilde  İran'ın  kullandığı  önemli  kara güzergahları  fiilen  kesilmiş  olacakki  bu  İran'ın  çok  zararına.

diğer  ihtimal  ise  sunnilerin  talebi  üzerine  Şiiliğe  ve  İran  şiiliğine  bulaşmamış   milli  bir  hükümet   kurulması;   sunnilerin   ancak  bu  olursa   Irak'ın  bütünlüğü  içinde  kalacaklarına  ve  ayrı  oluşum  talep  etmeyeceklerine dair dedikodular varki bu  ikinci  ihtimal de  İran'ın  az  güç  kaybetmesi  anlamına  geliyor.
sonuçta  hangisi  olursa  olsun  ,  bu  güne  kyasla   zor bir  manzara onları  bekliyor.

bizim  için  ise  Irak  üzerinden  batıyla  yeni  bir gerilim  kapıda  gibi;  çünkü  sunnilerin  ayrılma  fikri  güçlenirse  Irak'ın  göstermelik  bütünlüğü  de  bozulacak  ve  tabiki  kuzeydeki  oluşum  Kerkük  maskaralığı  sonrasında  kaybettiği  saygınlığı  geri  kazanmak  isteyip  buna  uygun  hamleler  yapacaktır.
daha  şimdiden  Kerkük-Musul  bölgelerini  içine  almış   bir   yapı  ve  sonradan  buna  geçici  olarak  eklemlenecek  bir  sunni  ülkesiyle    sunni kürt-sunni arap  bölgelerinden  oluşan  bir  federasyon  veya  konfederasyon  ihtimaliyle  ilgili  haberler  yazılıp  çiziliyor.

bu arada  Lübnan'da  kurulan  yeni  hükümet,  eylemcilerin  talebi  olan  "taifeciliğe  hayır"  söylevi  üzerinden  kendilerinin  tüm  Lübnan'ı  temsil edeceklerine  dair  bir dil  geliştiriyor,  tabi  orada   taifçiliğin bir  anda  kalkması  pek  gerçekçi  değil;  ama  Lübnan'da  bile   bu  durum  bazı  kesimlerce  eleştirilir  olmuş.
genç  ve  siyasete,  yolsuzluğa  bulaşmamış   kişilerden  seçilen  bakanlar  kurulu  20  kişiye  düşürüldü.
elektirik  ciddi  sıkıntı,  benim  aklıma  şu  bizim  yüzen  santiraller  geliyor.    bu  şekilde  yeni  hükümetle  iyi  ilişkiler geliştirilirken    sıcak  noktaya da   barışçıl  bir  biçimde  girme  ve  ileride  doğrudan  etki  üretme fırsatı  bulabiliriz  belki.

bir  Rus  yetkili  ise  güvenlik  konseyinde İdlib'te  suçun  Suriye  ordusunda değil   radikallerde  olduğundan  girip,  Golan'ın  işgal  edilmiş  olduğundan  çıktı.
görünen  oki  altın  üçlünün  yönetimindeki  Rusya'nın  mahallenin  ağabeyi  rolüyle  geliştirdiği  diplomasi  yavaş  yavaş  sıkışmaya   başlıyor.

Mesajı Paylaş

Karabasan

ABD: Umman Denizi'nde ağır silah dolu İran teknesine el konuldu


ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığından (CENTCOM), yapılan açıklamada, "USS Normandy Savaş Gemisi'nde görevli ABD askerleri, 9 Şubat'ta Merkez Kuvvetler Komutanlığı bölgesinde deniz güvenlik görevi yaparken uluslararası hukuk çerçevesinde bir dhov teknesine indi ve teknede büyük bir silah zulası tespit etti." ifadesi kullanıldı.

Tekne ile ilgili incelemelerin devam ettiğine dikkat çekilen açıklamada, "150 adet Rus Kornet ATGM'lerinin modifiye edilmiş versiyonları olan Dehlavi ATGM tipi tanksavar füzesi, 3 adet İran yapımı karadan havaya füze, İran yapımı termal görüntü kapasiteli silah kontrol ekranı ve İran yapımı insansız hava ve kara araçları ile çok sayıda İran yapımı gelişmiş silah parçaları ele geçirildi." denildi.

Açıklamada, bu silahların, ABD donanmasına bağlı USS Forrest Sherman Muhrip gemisinin Umman Denizi'nde 25 Kasım'da ele geçirilen silahlarla aynı olduğu belirtildi.

Silahların halen ABD'nin elinde olduğu ve nihai durumunun değerlendirileceği kaydedilen açıklamada "Bu silahların İran'dan geldiği ve Yemen'deki Husilere gittiği değerlendirildi ki bu da Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin Husilere silah satılması, aktarılması veya tedarik edilmesini yasaklayan kararlarını ihlal ediyor." değerlendirmesine yer verildi.

Ayrıca tekneye el konulmasına ilişkin görüntüler ve teknedeki silahlara ilişkin fotoğraflar paylaşıldı.

https://www.aa.com.tr/tr/dunya/abd-umman-denizinde-agir-silah-dolu-iran-teknesine-el-konuldu/1733511

Amerikan deniz piyadelerinin düzenlediği baskının videosu
https://twitter.com/kimlikci_954/status/1228086427633831936
CENTCOM'un yayınladığı Kornet tanksavar çakması ATGM ler ve hava savunma füzeleri Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

putty

#191
Şub 13, 2020, 11:40 ÖS Last Edit: Şub 13, 2020, 11:46 ÖS by putty
O sarı renkilerin ucunda mini jet motorumu var çok benziyor ama hava savunma füzesiymiş mantıksız tabi jet motoru ama benziyor Mesajı Paylaş

HDS

Var evet. Mesajı Paylaş

putty

#193
Şub 14, 2020, 02:06 ÖÖ Last Edit: Şub 14, 2020, 02:08 ÖÖ by putty
O zaman yazılan bilgi doğru ise bu çok garip bir hava savunma füzesi. Helikopter ve iha içinmi acaba yoksa kara hedefleri içinde kullanılabilsin diye bir düşüncemi. Tabi bu benim jet motorlu füze katı yakıtlıdan daha yavaştır peşin hükmüme göre bir yargı belkide gayet hızlıdır bilemiyorum ama öyleyse bu füze boyuna göre çok uzun menzilli bir füze olmalı. İran kadar vekalet savaşlarına uygun silah geliştiren yoktur heralde. Mesajı Paylaş

PARS

Veriyi nasıl aktarıyor yada aktarabiliyor mu? At unut tarzında bir şey değil gibi. Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter