Ege

Başlatan Atılgan, Mar 20, 2018, 01:06 ÖS

« önceki - sonraki »

Atılgan

6. filo gemisi Yunan adasında

ABD'nin 6'ncı Filo'sunun bir bölümünün 16 Mart'tan beri Yunanistan'ın Siros Adası'nda bulunduğu belirtildi.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin (GKRY) tek taraflı doğalgaz arama çalışmalarını koruyacağı iddialarını yalanlayan ABD'nin 6'ncı Filo'sunun bir bölümü 16 Mart'tan beri Yunanistan'ın Siros Adası'nda bulunduğu belirtildi.

Filoya bağlı bir gemi, Yunanistan'ın Ege'deki Siros Adası'nı ziyaret ediyor. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, ABD'nin görevden alınan Dışişleri Bakanı Rex Tillerson'ın eski CEO'su olduğu ExxonMobil'e ait geminin Akdeniz'de gerçekleştireceği doğalgaz ve petrol sondaj çalışmasını Türkiye'nin olası saldırılarından korumak amacıyla, ABD Donanması 6. Filo'sunun Akdeniz'e sevk edildiğini ileri sürmüş, 6. Filo yetkilileri bu iddiayı yalanlamıştı.

6. Filo'ya bağlı unsurların bir bölümü İsrail'de Juniper Cobra 2018 tatbikatına katılırken, filonun diğer unsurları Karadeniz'e geçmişti. İsrail'e yönelen Wasp sınıfı amfibik gemi USS Iwo Jima (LHD 7), 26. Deniz Piyade Birliği ile 4. Amfibik (PHIBRON) Filo 6 Mart'ta İsrail kıyılarına ulaştı. Bu unsurlar halen İsrail'in Hayfa Limanı'nda bulunuyor.

GELECEK SEFER BATUM'A

Harpers Ferry sınıfı helikopter gemisi USS Oak Hill (LSD 51) ve beraberindeki deniz piyadeleri de Romanya'nın yönettiği "Spring Storm (Bahar fırtınası) - 2018" isimli amfibik tatbikata katılmak üzere 7 Mart'ta Karadeniz'e girmişti. Karadeniz'deki unsurlar katıldıkları tatbikatın ardından Gürcistan'ın Batum limanını ziyaret edecek.

HIZLI SEVKIYAT GEMİSİ SİROS'TA

Gazete Habertürk'ün haberine göre karargâhı İtalya'nın Napoli kentinde bulunan ABD 6. Filosu'nun unsurları arasında yer alan USNC Carson City Hızlı Sevkıyat Sefer Gemisi, 16 Mart'tan bu yana Yunanistan'ın Ege'deki Siros Adası'nı ziyaret ediyor.

Askeri ve sivil personelin birlikte görev yaptığı USNC Carson City gemisinin seyyar hastane, kuru yük taşıma, felaket bölgelerine destek ve insani yardım gibi farklı görevleri yerine getirebilen bir platform olduğu belirtildi. Yunan limanının "müttefiklerle birlikte çalışabilirlik imkânlarının sınanması" kapsamında olduğu vurgulandı.

http://www.denizhaber.com/dunya/6-filo-gemisi-yunan-adasinda-h74369.html Mesajı Paylaş

nokta

Sisam'da Yunan Gözlemcisi

Yunan Sahil Güvenlik'i, statik gözlem balonu testlerini FRONTEX operasyonu kapsamında gerçekleştirecek. Sistem, Samos Adasından belirli bir bölgenin gözlemlenmesini sağlıyor. Bin metre irtifaya çıkabilen gözlem balonu, radar, termal kamera ve otomatik tanımlama sistemleri ile donatıldı. Sistem testlerini başarıyla tamamladıktan sonra, 30 Temmuz 2019 Salı gününden itibaren 28 gün süresince kesintisiz gözetim denemeleri yapılacak. Bu test doğrultusunda Yunan Sahil Güvenlik birimi, deniz güvenliği için statik gözlem balonu kullanan ilk Avrupa Birliği Sahil Güvenlik birimi oldu.

http://www.c4defence.com/Gundem/sisam-da-yunan-gozlemcisi/8469/1 Mesajı Paylaş

Trilogy

Yunanistan: Türk jetleri hava sahamızı 53 kez ihlal etti

Yunanistan Genelkurmay Başkanlığı, Türk savaş uçaklarının son 24 saatte 53 kez Yunan hava sahasını ihlal ettiğini ileri sürdü.

Yunanistan Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Onu F-16 jeti, ikisi CN-235 askeri nakliye uçağı toplam 12 Türk uçağı, pazartesi günü, Ege Denizi'nin kuzeydoğu, merkez ve güneydoğu yönünde 53 kez Yunanistan'ın ulusal hava sahasını ihlal etti. Üstelik iki olayda, Yunan ve Türk uçakları arasında hayali (silah kullanılmadan) hava savaşı yapıldı" ifadeleri yer aldı.
Türk uçaklarının ayrıca Atina Uçuş Bilgilendirme Bölgesi'nde (Athens FIR) hava sahası ihlali gerçekleştirdiği ifade edilirken 6 uçağın silah taşıdığı kaydedildi.

Türk uçakları tespit edildikten sonra Yunan jetlerinin havalandırılarak 'uluslararası kullara uygu şekilde' önleme yaptığı aktarıldı.

Yunan haber portalı Newsit, bu ihlallerin, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Doğu Akdeniz'deki doğal kaynakları ortaklaşa kullanma çağrısı yaptığı sırada yaşandığına dikkat çekti.

https://tr.sputniknews.com/savunma/201908061039853761-yunanistan-turk-jetleri-hava-sahamizi-53-kez-ihlal-etti/ Mesajı Paylaş

Merkator

Yunanistan Ege'de kiralık İHA'ları uçurmaya başladı

Yunanistan, kiraladığı sivil tescilli İnsansız Hava Araçları'nı (İHA) uçurmaya başladı. Bir süre önce Yunanistan'a getirilen Guardian tipi İHA'lar, sivil tescil ile Ege'de uçtu. İHA'nın N308HK adlı ABD sivil tescili kullanması dikkat çekti. Kuzey Ege'ye çıkan İHA, Midilli Adası üzerinden uçuş yapması Flight Radar 24'e takıldı.

Amerikan Havacılık Otoritesi FAA'in kayıtlarına göre N308HK tescili, MQ-9 Prodator gövdesine sahip, sivil amaçlı kullanılan Guardian tipi İHA'ya ait. N308HK daha önce de başta Japonya olmak üzere farklı ülkeler tarafından kiralanmıştı.

Bir süre önce Yunanistan, Ege Denizi'nde özellikle yasadışı göçü takip etmek üzere İHA kullanmaya başlayacağını açıklamıştı.

http://www.kokpit.aero/yunanistan-kiralik-iha Mesajı Paylaş

Terra

Türk F-16'ları Ege'de Danimarka uçağını kovaladı!

Türk Hava Kuvvetleri'ne ait iki uçağın, Frontex çatısı altında görev yapan bir Danimarka uçağını Ege Denizi üzerinde dakikalarca kovaladığı iddia edildi.

Deutsche Welle (DW)'de yer alan habere göre, Alman hükümetinin bir soru önergesine verdiği yanıtta Türk Hava Kuvvetleri'ne ait iki uçağım mart ayında AB Sınır ve Sahil Koruma Dairesi (Frontex) adına görev yapan Danimarka'ya ait bir keşif uçağını dakikalarca Ege Denizi üzerinde takip ettiği belirtildi. Muhalefetteki Sol Parti milletvekili Andrej Hunko'nun soru önergesine hükümet tarafından verilen yanıtta, olayın Ege Denizi üzerine, Yunan hava sahasında yaşandığı öne sürüldü.

Ege Denizi üzerinde keşif uçuşları, Frontex operasyonu olan "Aegean 2020" kapsamında yapılan bir uygulama. Frontex, Avrupa'nın başka bölgelerindeki görevlerinin kapsamını, koronavirüs salgını nedeniyle küçültmüş ya da görevi tamamen iptal etmiş olmasına karşı "Aegean 2020" korona krizi öncesinde olduğu gibi devam ediyor.

Almanya İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Almanya'nın; İtalya, İspanya, Bulgaristan ve Arnavutluk'taki Frontex görevlerine verdiği desteği şimdilik durdurduğu ve tamamen Yunanistan'daki Frontex görevine odaklanıldığı bildirildi. Almanya, Yunanistan-Türkiye sınırında güvenliğin sağlanmasına katkı sağlayan Frontex görevine, federal ve eyalet emniyet birimleri ile gümrük idaresinden toplam 82 polis ile katkı sağlıyor.

Hunko hem Yunanistan'ı, hem Türkiye'yi suçladı

Soru önergesini veren Sol Parti milletvekili Hunko, Türkiye ile Yunanistan arasındaki deniz ve kara sınırının askeri bir alana dönüştüğünü ifade ederek, Yunan hükümetinin Ege adalarındaki kamplarda binlerce sığınmacıyı "caydırıcılık" adına olabilecek en kötü koşullarda barınmaya zorladığını dile getirdi. Hunko, Türkiye'nin ise sığınmacıları, "Suriye'yi işgal ve Libya'ya silah gönderme siyasetine tepki vermemesi için, Avrupa Birliği'ne karşı baskı aracı olarak" kullandığını ifade etti

http://defenceandtechnology.com/turk-f-16lari-egede-danimarka-ucagini-kovaladi/ Mesajı Paylaş

Atılgan

Cihat Yaycı; "Ege Denizi'nin adı 'Adalar Denizi veya Kuzey Akdeniz' diye değiştirilsin!"

Bahçeşehir Üniversitesi bünyesinde Denizcilik ve Global Strateji Merkezi Direktörü Emekli Tümamiral Cihat Yaycı;"Ege Denizi'nin adı 'Adalar Denizi veya Kuzey Akdeniz' diye değiştirilsin!" dedi.

Denizcilik ve Global Strateji Merkezi Direktörü Doç. Dr. Yaycı, yerli ve milli bir merkez olduklarını vurgulayarak denizcilik alanında araştırmalar yapıp seminerler vereceklerini dile getirdi. Türkçe isimlere önem verdiklerini belirten Yaycı, "Ege Denizi yerine 'Adalar Denizi' ya da 'Kuzey Akdeniz' denilebilir. Ayrıca 'Ege Bölgesi' ismi var. Burası da 'Batı Anadolu' olsun çok daha uygundur diye düşünüyorum" dedi.

Doç. Dr. Yaycı, " Doğu Akdeniz'de Libya ile deniz yetki alanları için yapılan sınırlandırma anlaşmasının akademik fikri benimdir. Ama bu anlaşmayı imzalattıran ve hayata geçiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dır. Erdoğan'ın iradesi, dirayeti, duruşu olmasaydı siyasi riski almasaydı o anlaşma imzalanmazdı." şeklinde konuştu.

Libya ile imzalanan Deniz Yetki Alanları Sınırlandırılması Mutabakatı'nın alt yapısını hazırlayan emekli Tümamiral Cihat Yaycı, yeni açılan merkez ile Türkiye'de denizcilik alanında var olan bilgi boşluğunu doldurmayı ve tek bir alan ile sınırlı kalmayıp hukuk, siyaset ve uluslararası ilişkiler gibi kritik öneme sahip alanlarda analiz ve değerlendirmeler yaparak siyasi belgeler oluşturmayı amaçlıyor.

"DENİZCİLİK VE KÜRESEL STRATEJİLER OKULU KURACAĞIZ"

Merkez ile dünyada eksikliği duyulan bir alanda çalışma yapmayı hayal ettiklerini söyleyen Emekli Tümamiral Doç. Dr. Cihat Yaycı, "Amacımız sadece denizcilik değil, denizcilik ve bütün uluslararası meseleler ilgili gündemi takip etmek, milli tezlerimiz ortaya koymak ve tanıtmak. Denizcilik ve küresel stratejiler okulu kuracağız. Burada hem özel sektörden hem devletten ilgililere, gençlere eğitim ve seminerler vereceğiz. Günlük, haftalık, aylık sertifikalı programlar olacak. Türkiye'nin dünyanın gündemindeki denizcilik başta olmak üzere diplomasi konularına eğileceğiz.  Bu konularda tamamen objektif ve tarafsız iç siyasetin dışında dış siyasete endeksli araştırmalar, bültenler yayınlayacağız" diye konuştu.

"HEDEF DENİZLERDEKİ HAK VE MENFAATLERİN KORUNMASI"

Denizlerin sadece su kütlesi olmadığını zenginlik kaynağı olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Yaycı, "Türkiye'nin sınırlarının yüzde 70'i denizlerden oluşuyor. 8 bin 500 kilometreye yakın kıyı şeridimiz var. Denizlerdeki hak ve menfaatlerimizin korunması gelecek nesiller için çok önemli. Zenginlik kaynağı denizlerin gelecek Türk nesli için çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu gelecek nesillerin bize emanetidir, emaneti korumalıyız, kimseye vermemeliyiz" diye konuştu.

"ERDOĞAN'IN DURUŞU OLMASAYDI LİBYA İLE YAPILAN ANLAŞMA İMZALANAMAZDI"

Doç. Dr. Yaycı, "Doğu Akdeniz'de Libya ile deniz yetki alanları için yapılan sınırlandırma anlaşmasının akademik fikri benimdir. Ama bu anlaşmayı imzalattıran ve hayata geçiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dır. Erdoğan'ın iradesi, dirayeti, duruşu olmasaydı siyasi riski almasaydı o anlaşma imzalanmazdı. Benimki akademik makale olarak raflarda kalırdı. Üç, beş nesil sonra Türk gençleri refah içinde yaşarken 'Allah bu fikri ortaya atandan, anlaşma yapıp imzalatandan da razı olsun' desin, yeterlidir. Denizlerimizin farkına varmalıyız" dedi.

EGE DENİZİ YUNANCA 'ADALAR DENİZİ' OLSUN ÖNERİSİ

Ege isminin Yunanca olduğunu bunun yerine Türk ismi koyulmasını önerdiklerini aktaran Doç. Dr. Yaycı, "Aslında var olanın hatırlanmasını ve değiştirilmesini öneriyoruz. Yetkililer değerlendirir, değiştirir veya değiştirmez. Ege Denizi yerine 'Adalar Denizi' ya da 'Kuzey Akdeniz' denilebilir. Burası Osmanlı döneminde Adalar Denizi olarak geçmiş. Anadolu Selçukluları da böyle demiş. Ayrıca 'Ege Bölgesi' ismi var. Burası da 'Batı Anadolu' olsun çok daha uygundur diye düşünüyorum. Türkçe isimlendirme önemli ama takdir yetkililerindir" ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE LİBYA'NIN BİRLİK VE BÜTÜNLÜĞÜNÜ DESTEKLİYOR"

Türkiye'nin Libya'da çok doğru bir yerde olduğunu vurgulayan Cihat Yaycı, Türkiye'nin Libya'ya politikasına yönelik şunları söyledi:"Doğru yerde, güçlü bir mücadele veriyoruz. Türkiye demokrasinin, insan haklarının, güvenliğin, iyi komşuluğun, Libya halkının yanında, diktatörün, radikal örgütlerin karşısındadır. Türkiye uluslararası hukuka uygun güçlü bir duruş sergiledi. Meşru hükümete destek vererek Libya halkının geleceğini tesis etmeye gayret ediyor. Libya'nın birlik ve bütünlüğünü, güvenliğini destekliyoruz. Türkiye'nin şu anda Libya pozisyonu ecdadına uygun bir pozisyondur, emperyalist bir pozisyon değildir. Hiçbir zaman da olmamıştır zaten bizim genlerimizde emperyalizm yoktur." diye konuştu.

https://www.denizhaber.net/cihat-yayci-ege-denizinin-adi-adalar-denizi-veya-kuzey-akdeniz-diye-degistirilsi-haber-96260.htm Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter