Epsilon Kompozit

Başlatan Karabasan, Mar 19, 2018, 03:19 ÖS

« önceki - sonraki »

KarabasanHelikopter koruması yerli üreticiye emanet


Başkent Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren Epsilon Kompozit Teknoloji ve Savunma Sanayi AŞ, savunma sanayisi ve havacılık sektörüne yönelik çözümler üretiyor. ASELSAN ile stratejik ortaklık kuran Epsilon, havacılık alanında da Airbus gibi dünya devlerinin tedarikçiliğini yapıyor.
Epsilon Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Atamtürk Atikcan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, görev aldıkları ASELSAN projesiyle Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) envanterindeki helikopterlerin güdümlü füzelerden korunmasına katkıda bulunduklarını belirtti.

Savunma sanayisi için milli çözümlerde yer almaktan gurur duyduklarını aktaran Atikcan, "Helikopter Elektronik Harp Kendini Koruma Sistemi (HEHSİS) Projesi'nde ASELSAN'a katkı sağladık. TSK tarafından sahada kullanılan helikopterlerin üzerinde yer alan sinyal bozucu cihazların korunması gerekiyor. Ürettiğimiz kompozit parçalarla bu korumayı gerçekleştiriyoruz ve aynı zamanda modifikasyonlarını yapıyoruz. Bu proje tamamen milli projedir ve Türkiye'nin kazancıdır." dedi.

Milli çözümler için 2,5 milyon dolarlık laboratuvar

Atikcan, Airbus'tan onaylı test laboratuvarına sahibi olduklarını vurgulayarak, burada hem kendi faaliyetleri için çalışmalar yürüttüklerini hem de diğer firmalara test konusunda destek sağladıklarını bildirdi. Atikcan, yaklaşık 2,5 milyon dolarlık yatırımla kurdukları laboratuvarda diğer şirketlerle milli bir savunma sanayisi için çalıştıklarını ifade etti.

"ASELSAN'ın kompozit atölyesi gibiyiz"

Atikcan, stratejik ortaklık sürecinde ASELSAN desteğiyle sektörde ilerlediklerine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Kompozit teknolojileri konusunda 150 çalışana ve 30 mühendise sahip bir firmayız. Savunma sanayisi için yüzde 100 dışa bağımlı bir sektör olan kompozit sanayisinde mili çözümlerle Türkiye'de parça üretip dünyaya ihraç eder hale geldik. Milli gemi 'MİLGEM'in üzerinde yer alan 3 boyutlu tarama radarlarının koruyucu kompozit parçalarını (radom) ürettik. Ayrıca radom, reflektör ve uydu parçası konusunda ASELSAN'a üretim yapıyoruz. Bu konuda ASELSAN'ın kompozit prototip atölyesi şeklinde çalışıyoruz diyebilirim."
https://aa.com.tr/tr/bilim-teknoloji/helikopter-korumasi-yerli-ureticiye-emanet/1092939 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

orko_8

Yanlış hatırlamıyorsam offset kapsamında Güney Kore'nin Surion helikopterinin gövdelerini de Epsilon üretiyordu. Mesajı Paylaş

Revolver

Yine mi yazdığın mesajı sildin Putty? Hani Epsilon Kompozitin müşterin olduğu hakkında olanı? :) Mesajı Paylaş

Yönetim

Kıdemli üyemiz sayın Putty, son zamanlarda yazdığı mesajları silip ardından da, yönetimin büyük baskısı altında olduğunu söyleyerek mağdur edebiyatına soyunmaktadır. :)

Değerli üyemizin, ilgisiz bir konuda durup dururken "Baklava Türklerindir." türünden mesajları veya değerli bir sanayi kuruluşumuza hitaben asla kanıtlanamayacak, dedikodu mahiyetindeki anlamsız mesajları dışında mesaj silinmesi yapılmamaktadır.

Tüm Forum üyelerine ve kamuoyuna ilan olunur. :) Mesajı Paylaş

merzifonlu

Yahu adamı rahat bırakın. Yazmak konusundaki eforunu, yazmak ve silmek yoluyla ikiye katlamış işte! Hepsi forumun iyiliği için... Çok nankörsünüz, size de hiç yaranılmıyor! Mesajı Paylaş

Karabasan

Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk

orko_8

Belki Coşkunöz'ün alt yüklenicisidirler ya da ayrıca başka iş yapıyorlardır. Çünkü ben bizzat kendim OSTİM tarafındaki bir kompozit firmasında Surion gövde kabukları gördüğümü hatırlıyorum. Firma ismi hatırımda değil ama Coşkunöz olmadığından eminim. Galiba Epsilon'du. Mesajı Paylaş

KarabasanGüney Kore helikopterinde Türk sanayisine görev


Havacılık sanayisinde faaliyet gösteren Türk firmaları, Güney Kore merkezli Korea Aerospace Industries'in (KAI) Kore Genel Maksat Helikopteri (KUH Surion) üretiminde önemli sorumluluklar üstleniyor. KAI'nin Savunma Sanayii Müsteşarlığına (SSM) karşı offset yükümlülükleri kapsamında KUH Surion helikopteri için Coşkunöz Savunma ve Havacılık tarafından üretilen orta gövde ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ/TAI) tarafından yapılan ön gövde montajı Güney Kore'de gerçekleştirildi. KAI ile SSM arasında 2007'de imzalanan sözleşme doğrultusunda Kale Havacılık, Epsilon Kompozit ve Yüksel Kompozit tarafından imal edilen parçaların TAI tarafından montajı yapılarak KUH Surion helikopterlerinin ön gövdesi Türkiye'de üretilmeye başlandı.

KUH Surion helikopterlerinin orta gövde montaj işi de 2015'te başlayan çalışmalar sonunda Coşkunöz Savunma ve Havacılık firmasına aktarıldı. Bir kısmı Kale Havacılık ve Epsilon Kompozit tarafından imal edilen parçalardan oluşan ilk orta gövde montajı şubat ayında yapıldı. Böylece KUH Surion helikopterlerinin kuyruk kısmı haricinde tüm gövde montajı ve gövdeyi oluşturan parçaların imalatının büyük kısmı yerli firmalar tarafından gerçekleştirilir hale geldi. Orta ve ön gövdeler Güney Kore'ye götürülerek helikoptere monte edildi.
Coşkunöz Savunma ve Havacılık, 10 yıllık dönemde 60 adet genel maksat helikopter gövdesi için çalışma yapacak. Coşkunöz Savunma ve Havacılık, 2006 yılında kurulmasının bir yıl sonrasında imalata başladı ve sağladığı gelişmeyle bin 500'den fazla parçayı üretime aldı. Şirket, 2012'de kaynak, montaj, entegrasyon, tasarım ve mühendislik hizmetlerini de envanterine kattı. Hassas işleme yöntemi kullanarak uçak ve helikopter gövdesiyle motor parçaları üreten şirket, Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi'nde 7 bin metrekare kapalı alanda faaliyet gösteriyor.
https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/guney-kore-helikopterinde-turk-sanayisine-gorev/1152449 Mesajı Paylaş
Çoklar diye korkma
Azız diye çekinme...
Tonyukuk


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter