ABD'nin Littoral Combat Ship (LCS) Projesi

Başlatan nokta, Mar 19, 2018, 10:08 ÖÖ

« önceki - sonraki »

nokta

LCS'nin Mayın Keşif Modülü Testleri Geçti

ABD Donanma Deniz Sistemleri Komutanlığı'ndan (Naval Sea Systems Command/NAVSEA) 15 Mart'ta yapılan açıklamaya göre, Kıyı Muharebe Gemisi (LCS) Görev Modülleri programı kapsamında USS Coronado'nun (LCS 4) Kıyı Mayın Keşif (Coastal Mine Reconnaissance/CMR) görev modülü Gelişimsel Testi (DT) başarıyla tamamlandı.

MQ-8B Fire Scout insansız hava aracı ve görev kontrol sistemi, AN/DVS-1 Kıyı Muharebe Alanı Keşif ve Analiz (Coastal Battlespace Reconnaissance and Analysis/COBRA) sistemi ve alt sistemleri ile destekleyici yazılımlardan oluşan CMR görev modülü, mayın harbi alanının komuta ve kontrolü için web tabanlı bir çözüm olan MINEnet Tactical ile destekleniyor.

http://www.c4defence.com/Gundem/lcs-nin-mayin-kesif-modulu-testleri-gecti/5909/1 Mesajı Paylaş

nokta

USS Tulsa, Kabul Testlerini Geçti

ABD Donanması İnceleme ve Değerlendirme Kurulu (Board of Inspection and Survey) gözetiminde, Austal USA'in inşa ettiği sekizinci kıyı muharebe gemisi (Littoral combat ship/LCS) USS Tulsa'nın (LCS 16) kabul testleri 9 Mart'ta tamamlandı.

Geminin tahrik sistemi başta olmak üzere yardımcı sistemler, bot kullanımı, satıh ve yer hedeflerine karşı muharebe sistemleri gibi bir çok sistemin performansının değerlendirildiği testler, Independence Sınıfı geminin suya indirilmesinden tam bir yıl sonra tamamlanmış oldu. USS Tulsa, teslimat öncesi bakımlarının ve mürettebat eğitim ve alıştırma programlarının tamamlanmasının ardından hizmete alınacak ve San Diego'da konuşlandırılacak.

http://www.c4defence.com/Gundem/uss-tulsa-kabul-testlerini-gecti/5912/1 Mesajı Paylaş

nokta

Bir LCS daha Kabul Edildi

Birleşik Devletler Deniz Sistemleri Komutanlığı (NAVSEA), USS Charleston (LCS 18) kıyı muharebe gemisinin (Littoral Combat Ship / LCS) kabul testlerinin tamamlandığını açıkladı. Meksika Körfezi'nde gerçekleştirilen kabul testlerinde gemi, 11 metrelik bot operasyonu, hava ve satıh hedeflerine karşı tespit ve angajman, baş ve kıç iticileri ile demirleme operasyonları test edildi. Teslimatın ardından gemi personeli, Mobile'de mürettebat ve harbe hazırlık eğitimi gerçekleştirecek ve geminin üssü olan San Diego'ya konuşlandırılacak.

İhtiyaca göre konfigüre edilebilir modüler bir yapıda olan LCS, gerekli durumlarda su üstü veya su altı harbi yapabilecek şekilde süratle konfigüre edilebiliyor. Açık mimari yöntemiyle tasarlanan ve inşa edilen gemi, çeşitli insanlı ve insansız araçları işletme kabiliyetine de sahip.

http://www.c4defence.com/Gundem/bir-lcs-daha-kabul-edildi/6835/1 Mesajı Paylaş

Atılgan

USS Independence, sığ sularda görev yapabilecek

Alabama'da inşa edilen USS Independence isimli geminin 6 metreden daha sığ sularda da görev yapabileceği bildirildi. 19 bin kilometre menzile sahip gemi, 2 Seahawk helikopteri ve insansız hava araçları taşıyabiliyor.
ABD Donanması için Alabama'da inşa edilen USS Independence (LCS 2) isimli gemi, özellikleriyle dikkat çekiyor.

127 metre uzunluğunda gemi, saatte 74 kilometre hız yapabiliyor. Geminin köşeli yapısı radara yakalanma olasılığını düşürüyor.

19 bin kilometre menzile sahip olan USS Independence'ın bir başka dikkat çeken özelliği de 6 metreden daha sığ sularda da görev yapabiliyor olması.

Oldukça geniş bir alana sahip olan gemi, 2 Seahawk helikopteri ve insansız hava araçları taşıyabiliyor.

https://www.denizhaber.net/uss-independence-sig-sularda-gorev-yapabilecek-haber-87995.htm Mesajı Paylaş

nokta

Oakland Suya İndi

ABD Donanması'nın yeni kıyı muharebe gemisinin Independence varyantı Oakland (littoral combat ship/ LCS) Alabama'da bulunan tersanede suya indi. Kıyıya yakın ortamlarda çalışmak için tasarlanan platform, açık denizde de kullanılabiliyor. Envantere girdiğinde USS Oakland adını alacak gemi mayın ve sessiz dizel denizaltı ve hızlı su üstü araçları gibi asimetrik tehditlere karşı inşa edildi. Üç bin 200 ton deplasman ağırlığına sahip olan gemi 127,4 metre uzunluğunda 40 knot üstü hıza ulaşabiliyor.

İki farklı firmanın inşa ettiği LCS sınıfı geminin iki varyantı bulunuyor; Freedom ve Independence.  Freedom ekibi Lockheed Martin önderliğinde Wisconsin, Marinette'de, Independence ekibi ise Austal USA liderliğinde Alabama, Mobile'de konuşlanmış durumda.

http://www.c4defence.com/Gundem/oakland-suya-indi/8397/1 Mesajı Paylaş

Csavunma

ABD Donanması, Kıyı Muharebe Gemisi - (Littoral Combat Ship-LCS) sınıfı gemileri Hint-pasifik operasyon alanına konuşlandırmaya başladı. İlk defa USS Montgomery (LCS-8) gemisi Endonezya Java denizinde başlayan uluslararası tatbikata katıldı.

Dört hafta önce Singapura intikal eden USS Montgomery (LCS-8) gemisi 1 Ağustos'da Java Denizi'ndeki Surabaya'da CARAT Endonezya 2019 eğitim tatbikatına katıldı.

Tatbikat kapsamında ABD ve Endonezya gemileri ortak eğitimler gerçekleştiriyor, USS Montgomery (LCS-8) yüzey savaşı ve üzerinde bulunan görev paketlerinin birlikte kullanımı test ediliyor. Ayrıca gemi taşıma, denizde yenileme, topçuluk çalışmaları, arama ve el koyma eğitimleri yapıldı.


https://www.csavunma.com/4507-2/ Mesajı Paylaş

Csavunma

Kıyı Muharebe Gemisi (LCS)'den başarılı 'Deniz Harp Füzesi' atışı

Kıyı Muharebe Gemisi USS Gabrielle Giffords (LCS 10)'dan ateşlenen Deniz Harp Füzesi (NSM) 185 kilometre uzaklıktaki hedefi başarıyla vurdu.

ABD Donanmasının haber bültenine göre, ABD ile Singapur deniz kuvvetleri ilişkileri güçlendirmeyi amaçlayan iki yılda bir yapılan Pacific Griffin tatbikatında USS Gabrielle Giffords (LCS 10) gemisinden Deniz Harp Füzesi atışı gerçekleştirildiği belirtildi.

Pasifik bölgesinde ilk defa ateşlenen Deniz Harp Füzesi ( Naval Strike Missile- NSM ) ABD'nin Raytheon ve Norveç'in Kongsberg firmalarının birlikte geliştirdiği 185 kilometre uzak mesafedeki düşman gemilerini bulabilen ve yok edebilen uzun menzilli hassas bir saldırı silahıdır. Denizde alçaktan yol alabiliyor, zorlu koşullarda hassas hedefleme için gelişmiş arayıcı sensörler kullanıyor. Füzenin kara hedeflerini vuran versiyonu arazi takip etme özelliği taşıyor. Deniz Harp Füzesi ilk defa 2014 yılında USS Coronado (LCS-4) gemisinde başarıyla test edilmişti.

https://www.csavunma.com/kiyi-muharebe-gemisi-lcsden-basarili-deniz-harp-fuzesi-fuzesi-atisi/ Mesajı Paylaş

Terra

"Kansas City" görevde

ABD Deniz Kuvvetleri Independence sınıfı USS Kansas City (LCS 22) kıyı muharebe gemisini (littoral combat ship) teslim aldı.

Austal tarafından tasarlanan ve inşa edilen 11. Independence sınıfı gemi kabul denemeleri kapsamında ana sistemleri, hava ve satıh hedeflerine karşı tespit ve angajman ile itici sistemlerinin test edilmesinden sonra düzenlenen törenle ABD Donanmasının hizmetine girdi.

40 knot (72 km) üzerinde hıza ulaşan (Littoral Combat Ship / LCS) gemiler kıyı sularındaki değişen tehdit ortamına yönelik geliştirildi. 127,5 m uzunluğa, ve 31,5 m genişliğe sahip olan gemilerin tam yük ağırlığı 3.100 tondur. Geminin pistinde, 2 adet H-60 veya 1 adet H-53 helikopteri harekât icra edebiliyor.

Gemilerin ana silahı BAE Systems ürünü Bofors 57Mk3 (Mk110) silah sistemidir. Hava, deniz ve kara tehditlerine karşı etkili olan dünyanın en iyi orta kalibreli deniz silahları arasında yer alan Mk110 dakikada 220 adet 57 mm'lik mühimmatı 17 km'lik menzildeki bir hedefe ateşleyebiliyor.

Gemide ayrıca, 2 x 30 mm ve 4 x 12.7 mm M2 silah sistemleri, sabit ve döner kanatlı hava araçları ile güdümlü mermilere karşı pasif radar ve kızılötesi [RF/IR] arama yeteneğine sahip 11 adet RAM güdümlü füze ateşleyebilen MK-31 RAM ile MK-15 Phalanx CIWS birleşiminden oluşturulan SeaRAM silah sistemi yer alıyor.

http://defenceandtechnology.com/kansas-city-gorevde/

Mesajı Paylaş

nokta

ABD Donanması İlk Dört LCS'yi terk ediyor

ABD Deniz Kuvvetleri artık yüksek maliyet nedeniyle ilk dört Kıyı Muharebe Gemisini (Littoral Combat Ship/ LCS) modernize etmek ve onarmak istemiyor. Donanmaya göre gemiler geliştirme ve deneme maksatlı inşa edildi. Donanmanın sekreter yardımcısı Tuğ amiral Randy Crites'e göre, "artık daha fazla finansal yatırıma değmiyorlar. Crites, "Filodaki diğer LCS'ler gibi yapılandırılmamışlar ve önemli modernizasyon programlarına ihtiyaçları var. Muharebe sistemlerinden yapısala kadar her noktada modernizasyon pahalı " dedi.

Plan, sırasıyla 2008 ve 2012'de görevlendirilen Freedom sınıfından (USS Freedom ve Fort Worth) ilk iki gemiyi emekliye ayıracak. USS Independence, 2010 yılında hizmete girdi ve USS Coronado, 2014 yılında hizmete girdi, bu iki gemi de sırada bekleyecek.

https://www.c4defence.com/Gundem/abd-donanmasi-ilk-dort-lcs-yi-terk-ediyor/9363/1 Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter