UMTAS Uzun Menzilli Tanksavar Sistemi

Başlatan minigitav, Eyl 27, 2015, 09:22 ÖS

« önceki - sonraki »
Aşağı git

saladin

Sonuc cikmadi ama :) Neyse, bir de bir tanesinde ses vardi galiba, otekisinde hatirlamiyorum. Belki bos vakti olan arkadaslar sesleri uzerinden senkronize ederler.... Mesajı Paylaş

petibor

Niye beyaz bunlar
Mesajı Paylaş

ocay

Termobarik başlık olabilir Mesajı Paylaş

matmat26

TCG BARTIN Korvetimiz'den yerli ve millî L-UMTAS füzesiyle yapılan atışta "ALBATROS-K" Süratli Suüstü Dronu tam isabetle vuruldu.
#MSB #TSK https://t.co/gW9Zzhoad7 Mesajı Paylaş

Topgun

TCG BARTIN (F 504) gemisinde arkadaki denizaltısavar çoklu roketatar lançeri söküp, yerine UMTAS lançeri yerleştirmişler gördüğüm kadarıyla. Konsept değişikliğ var anlaşılan. Sualtı görev kabiliyetinden vazgeçerek, suüstü ateş gücünün arttırılması hedefleniyor anlaşılan.

İDEF19'da Denizci arkadaşlarında belirttiği üzere, hem yardımcı korvet sınıflarına hemde Tuzla karakol gemilerine SHYM entegre lançer ile UMTAS ve Stinger atış kabiliyeti kazandırılacağı görülüyor. Mesajı Paylaş

petibor

May 30, 2019, 06:28 ÖS Last Edit: May 30, 2019, 06:37 ÖS by petibor
SAL güdüm gemi için pek efektif değil bunun yerine IIR füzeler ile çözümler aramak at unut çalışan UMTAS lar üzerine çalımak gerek. Benim görüşüm deniz için uyarlanan UMTAS ın IIR olmasıdır. Denizdeki mesafelerde lazer işaretleme ile hedefmi vurulur. Denizler zaten IIR füze için mükemmel bir zemindir tam IIR füzelik aslında. Yine aynı video yu koyup saplantılı görünmek istemiyorum ama Brimstone un malum deniz denemeleri füze güdümleri farklı olmasına rağmen IIR füze ilede aynı etkinlikte yapılabilir. SAL güdüm heyecan verici olmaktan çok uzak. Ben isterimki yazılımı ile oynanarak çoklu hedeflere intihar teknelerine yada hertürlü hedefe atılan at unut füzeler ortaya çıksın. Böyle lazer işaretleme ile hedef vurmak ise tamam oldu daha fazlası olmaz durumu. IIR füze ise hep daha enteresan kullanım şekilleri ile zorlanacak yapılabileceklerin hiç bitmeyeeği bir silah. UMTAS IIR in bir türlü ortaya tam olarak çıkıp boy gösterememesi çok ilginç. Niye olmuyor bu UMTAS IIR anlamıyorum. OMTAS la uğraşana kadar onla uğraşsınlar. Ordu bu IIR seçeneği pek tutmadı gibi geliyor bana. SAL füze varken yani ne gerek varmı diyor acaba. Sonuçta bu ihtimal Amerika nın mevcut durumu yani olmayacak ihtimal de değil. Bencede SAL füze çok pratik bu hali ile varsayılan silah olması doğru ama IIR füzelerde taktik görevler için ve yazılım tabanlı akıllı güdümler için mutlaka üzerinde çalışılması gereken oyuncaklar. Mesela Yunan donanması İzmir e çıkartma yapacak endişemiz var bütün donanmayı çıkartma sahilinde hor hor peşpeşe atılan onlarca UMTAS ıır ile sulara gömebiliriz hiç nişan almak gerekemez denizdeki şu sektördeki her yüzen şeyi görünce vur desek vurur. Kamikazze dronlarda böyle sürü iha ları kargu lar filan. Belkide ensrümanlar çok olunca benim UMTAS için hayalimi belkide baka seçeneklerle çalışacaklar. Mesajı Paylaş

nokta

L-UMTAS'tan Tam İsabet

Milli Savunma Bakanlığı, Roketsan üretimi Lazer güdümlü Umtas Anti-tank füzesi ile deniz üzerinde icra ettiği atışın sonucunu resmi tweeter hesabı üzerinden duyurdu. Bakanlık uzaktan komta edilen hedefin L-Umtas ile başarıyla vurulduğunu duyurdu. Füze, özellikle suüstünde seyir eden platformlara karşı kullanılmak üzere Deniz Kuvvetleri Komutanlığının taleplerine uygun hale getirildi. Bakanlığın açıklamasında şu ifade yer aldı:"TCG BARTIN Korvetimiz'den yerli ve millî L-UMTAS füzesiyle yapılan atışta "ALBATROS-K" Süratli Suüstü Dronu tam isabetle vuruldu." Umtas füzesi ilk defa bir tatbikatta gemiden ateşlenmiş oldu.

http://www.c4defence.com/Gundem/lumtas-tan-tam-isabet/8208/1 Mesajı Paylaş

HeleBiDinle

10 m yükseklikteki bir gemiden bakınca 5 m yükseklikteki bir düşman botunun ufuk hattındaki görüş mesafesi yaklaşık 20 km'dir.

Kaba bir mantıkla, görüş hattı ötesindeki düşman hedeflerini vurmak istiyorsan elinde 25+ km menzilli bir füze olması lazım.

Elimizdeki UMTAS'lar, şimdilik, 8 km menzilli olduğu için, görüş mesafesinde kullanabileceğimiz bir silahtır. Hal böyle olunca da SAL güdüm yeterli görülmüş olabilir.

Ama Putty haklı... görüş hattı ötesinden, IIR güdümlü, ucuzundan at-unut bir füze olsa çok işe yarayabilir. Mesajı Paylaş

TULGA

IIR başlıklı Temren ilerde karşımıza çıkabilir 25+km olarak.  Atmaca-Temren-L-Umtas-Gökdeniz 35mm( Hem hava hem denizüstü hedef), 25mm ve 12.7mm şeklinde 1km-220km+ hedef angajmanı sağlanmış olur deniz platformlarimizda.

Yani L-Umtas üzeri bir füze de envanterde düşünülmeli artık. Mesajı Paylaş

Merkator

Roketsan'a Pakistan ilgisi

Türkiye ile savunma sanayii alanındaki ilişkilerini her geçen gün geliştiren Pakistan, Türkiye'den yeni silah sistemleri tedarik etmeye hazırlanıyor.

Türkiye ile Pakistan arasında; 30 adet Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) üretimi T-129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri ile 4 adet ASFAT üretimi MİLGEM ADA Sınıfı Korvet tedarikini kapsayan 2.5 milyar dolardan fazla değere sahip iki farklı anlaşma, 2018 yılı içerisinde imzalanmıştı. 

Türk Savunma Sanayii tarihinde tek kalemde yapılan en büyük iki ihracat anlaşması olma özelliğini taşıyan bu satın alımlara ek olarak Pakistan, Türkiye'den yeni silah sistemleri tedarik etmeyi planlıyor.

Quwa tarafından paylaşılan bilgilere göre Pakistan, hem Türkiye'den tedarik edeceği 30 adet T-129 ATAK Taarruz Helikopterinde hem de envanterinde bulunan diğer platformlarda kullanmak üzere; L-UMTAS, UMTAS ve OMTAS tipi Roketsan üretimi Anti-Tank Füzeleri tedarik edecek. Bu kapsamda icra edilecek atışlı testlerin, 2019 yılı içerisinde gerçekleştirilmesi planlanıyor.

http://www.kokpit.aero/pakistan-roketsan-ilgisi
Mesajı Paylaş

Yukarı git

Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter