ABD'de Drone'lar Kayıt Altına Alınacak

Başlatan Sihirbaz, Eki 18, 2015, 07:38 ÖÖ

« önceki - sonraki »

Sihirbaz

ABD'de drone'lar kayıt altına alınacak

ABD Ulaşım Bakanlığı, günlük hayatta 'rahatsız edici' faaliyetleri artan drone'ların kayıt ettirilmesi şartı getirecek. ABD'li drone sahiplerine bakanlığa kayıt yaptırmak için yılbaşına kadar süre verilecek.

ABD'de yapılan drone satışlarının kayıt altına alınması zorunlu hale getirilecek. NBC News'te yer alan habere göre, Ulaşım Bakanlığı drone satışlarının artacağı tatil sezonundan önce gerekli yasayı çıkartmayı amaçlıyor. 

Bakanlığın planına göre, drone üreticileri satış yaptıkları kullanıcıları kayıt altında tutacak. Üretici firmalara bu işlemin yapılması ve denetimi için yardımcı olacak hükümete bağlı bir birim yardım edecek. 

Drone'ların kayıt altına alınması sayesinde, havaalanlarına yaklaşan, itfaiyecilerin dikkatini dağıtan ve kamu alanlarında insanları rahatsız eden faaliyetlere karışan drone'lara karşı daha sıkı önlemler alınacak. 

Alınacak olan kararın bugüne kadar yapılan drone satışlarını kapsayıp kapsamayacağı henüz bilinmiyor. Ayrıca drone sahiplerinin hava araçlarını satarken nasıl bir prosedür takip etmesi gerektiği de belli değil. ABD Federal Havacılık Bürosu'nun kamu için belirleyeceği drone kullanımı standartlarının ise 2017'ye kadar hazır olmayacağı tahmin ediliyor. 

Kaynak: NBC News, Al Jazeera

http://www.aljazeera.com.tr/haber/abdde-dronelar-kayit-altina-alinacak


Mesajı Paylaş


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter